Middeleeuws spektakel: de Uitmarkt RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE buren v7 PZC Zaterdag 1 september 2007 Het heeft iets middeleeuws, het spektakel dat zich langzamerhand diep in onze samenleving heeft geworteld: de Uit markt. Ik geloof dat het allemaal in Am sterdam is begonnen, ergens in de jaren zeventig. En naar mijn gevoel heeft het er mee te maken dat de mens aan het eind van de zomer, wanneer de dagen weer gaan korten en de nachten kil wor den het zomergevoel wil vasthouden door mark ten en feesten te organiseren waarop het nieuwe seizoen wordt ingeluid en we toch nog even de il lusie van hoogzomer beleven. Dat gevoel stamt ook uit het verleden, toen werd eind Augustus de verjaardag van koningin Wilhel- mina gevierd, in het hele land waren er bloemen corso's en lampionoptochten, het was gewoon Ko ninginnedag. Ik herinner me nog uit mijn prille kinderjaren met lampionnen verlichte bootjes, vro lijke muziek en veel vlaggen. Ook waren er fanfa res en het gezamenlijk gezongen Wilhelmus, dat was allemaal vóór de oorlog. Maar ik ben ook van vóór de oorlog, het staat mij allemaal nog tamelijk helder voor de geest. Ik herinner me ook nog het kale gevoel eind augus tus, toen de Koninginnedag werd verplaatst naar 30 april. Het was wennen, maar het is een goeie zet geweest van de koningin om dat feest nu maar voor altijd op dezelfde dag te vieren, want om nu in januari op de stoep te zitten met mijn ouwe spullen...! Dit jaar werd de Amsterdamse Uitmarkt voor het eerst gehouden op de plek naast het Centraal Sta tion, waar de nieuwe architectuur van de hoofd stad zich driftig manifesteert in kolossale nieuw bouw. Traditiegetrouw zit ik dan in het kraampje van mijn uitgever Atlas en probeer mijn boeken aan de man te brengen. Later mocht ik naar Stadsradio Salto, waar ik samen met Bregje Bleeker mocht vertellen wat wij aan nieuwe werken zoal onder de pet hadden. Bregje debuteert bij Meulenhof met een boek waarin de drugshandel centraal staat, ik ben de ti tel even vergeten maar haar verhaal klonk buiten gewoon aantrekkelijk. Daarna stond er een Tuk- Tuk klaar om mij naar de theaterzaal van de nieu we bieb te vervoeren waar ik Petra Possel, bekend van het cultuurradioprogramma 'Kunststof ook weer mocht vertellen over het nieuwe boek dat in aantocht is. De TukTuk is een vierpersoons open luchttaxi, licht als een veertje die zich uitstekend leent voor het stadsvervoer. En overal op die enor me Uitmarkt werd muziek gemaakt, stonden jon ge dansers te tappen en te springen, brachten to neelgezelschappen hun nieuwe seizoen onder de aandacht en was overal eten en drinken in over vloed. Het weer hielp mee, het I] sprankelde in de zon en zoals )an Wolf, de directeur van het magni fieke Muziekgebouw ooit zei: 'Vroeger keerde de stad zijn rug naar het IJ, en nu kijken we er weer overheen!' Bij Amsterdam begon de victorie van het feno meen Uitmarkt. Ooit mocht ik allereerste Uit markt in Nijmegen beleven. Ik hield een lezing in een ondergrondse ruimte. Er kwam niemand. Ik heb daar een heel uur braaf zitten wachten, er was een kleine pauze, en daarna heb ik nóg een uur zit ten wachten. Het was een bijzondere ervaring die mij heel nede rig maakte. Maar ik heb gehoord dat ze tegenwoor dig in Nijmegen de Uitmarkt ook aardig onder de knie hebben gekregen...!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 91