snelheid en kosten ik cï Open Monumentendag Blijvers en wijkers v3 PZC Zaterdag 1 september 2007 Blijver: wijk Malta in Zierikzee, 1957-1964, ontwerpen van verschillende architecten Blijver: zeevaartschool in Vlissingen, 1951, ontwerp A. Rothuizen Blijver: televisietoren in Goes, 1955, ontwerp A. Auer Architectuur en stedenbouw uit de periode 1990-1965 worden gezien als een belangrijke en vernieuwende ontwikkeling in de geschie denis van de Nederlandse architectuur. Vandaar dat ze centraal staan tijdens Monumentendag 2007. Om het thema toe te lichten, heeft de Stichting Open Monumentendag het boekje Moderne Monumenten uit gebracht, geschreyen door Annet Pasveer, met fotogra fie van Jan Derwig. Het geeft een overzicht van de ver schillende typen gebouwen en bijbehorende bouwstij len. Het is verkrijgbaar bij de stichting (omd@erfgoedhuis.nl). Daarnaast is de dag vooral een gelegenheid om kennis te maken met de historische, gebouwde omgeving. In Zeeland worden vele monumenten, musea, kerken en molens opengesteld. Een overzicht is te vinden op www.openmonumentendag.nl. Bij de VW-kantoren is een magazine verkrijgbaar, waarin informatie over de lokale programma's staat. Moderne monumenten staan centraal tijdens Open Monu mentendag 2007 op 8 september. Landelijk gaat het om de hele twintigste eeuw. In Zeeland is gekozen voor jonge bouwkunst uit de periode 1940-1970. Die wordt van alle kanten be licht tijdens een bijeenkomst in Vlissingen. Het is tegelijk de Zeeuw se opening van Open Monumentendag. Onderwerpen die aan de orde komen, zijn onder meer: architectoni sche monumenten van de 20e eeuw, architectuur en stedenbouw in de wederopbouwperiode, moderne monumenten, monumentenbe leid gemeente Vlissingen en verbouwing van het stadhuis aldaar. Aanvang 13.30 uur; aanmelden via de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (0118-670870 of www.scez.nl). Stichting Het Zeeuwse Gezicht komt tijdens de opening van de Zeeuwse Monumentendag met acht Zeeuwse gebouwen en woon wijken. Vier ervan mogen nooit verdwijnen, twee ervan moeten zo snel mogelijk verdwijnen. Over die keuze vindt een discussie plaats. Vooruitlopend daarop presenteert de PZC de vier 'blijvers' en de vier 'wijkers'. Lezers worden uitgenodigd hierover hun mening te geven. Dat kan via redactie@pzc.nl of op de website van de PZC, www.pzc.nl. Of per post: Redactie PZC, longe Bouwkunst, postbus 31,4460 AA Goes. Blijver: Landbouwcentrum in Goes, 1961, ontwerp W. Messer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 87