winkel, maar niet met roken Kokkels te kieskeurig voor binnendijkse kweek CU op de bres voor armen en milieu B PZC Zaterdag 1 september 2007 31 Tholen moet volgens partij millennium gemeente worden. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen wordt een Millennium Ge meente. Althans, als het aan de lo kale fractie van de Christenunie ligt. Die wil er 25.000 euro voor uittrekken. Zeven jaar geleden zijn wereldwijd de millenniumdoelstellingen vast gesteld. Die gaan onder meer over het verminderen van armoede, de stopzetting van verspreiding van malaria en aids en het verbeteren van het milieu. Omdat de resulta ten nog niet geweldig zijn, be dacht de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) het fenomeen Millennium Gemeente. Een gemeente met dat predikaat ontwikkelt lokale initiatieven op het gebied van milieu, ontwikke lingssamenwerking en armoedebe strijding. Goes en Terneuzen heb ben al aangegeven Millennium Ge meente te worden. Als het aan de CU ligt, doet Tholen hetzelfde. Concrete ideeën heeft de partij nog niet, maar die zouden uit een brochure van de VNG gehaald kun nen worden. Het voorstel om 25.000 euro uit te trekken, wordt woensdag 12 september besproken door de commissie bestuurszaken. Ruud van de Waart stopt na 21 jaar met zijn winkel in rookwaren. „Je hebt hier de wereld van genieten om je heen.' foto Lex de Meester Klarinetweg 14 Tel 0118-650004 Middelburg www.inter-borg.nl Industrieterrein Mortiere Proef in plan Tureluur bij Moriaanshoofd beëindigd. door Harmen van der Werf MORIAANSHOOFD - Van een misluk king willen Gijs van Zonneveld van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en onderzoeker Marco Dub beldam van de stichting Zeeschelp niet spreken. Op hun initiatief be gon precies een jaar geleden een proef met de binnendijkse kweek van kokkels in het plan Tureluur natuurgebied bij Moriaanshoofd, op Schouwen-Duiveland. Op pa pier een schitterende locatie, waar kokkels uitstekend zouden moe ten gedijen. Het tegendeel is waar gebleken. Toch is het experiment geslaagd, vinden Van Zonneveld en Dubbeldam. „Er is aangetoond dat het kweken van kokkels daar niet mogelijk is. Wellicht kan het wel met mosselen. Die zijn min der kieskeurig." Het initiatief was opmerkelijk. De ZMF kreeg er begin dit jaar zelfs de Zeeuwse milieuprijs voor. Na- tuur- en milieuclubs hebben het nooit zo op de (mechanische) kok kelvisserij in de vrije natuur ge had. Het idee voor de proef sloeg een brug. De ZMF wist ook de naar alternatieven zoekende kok kelsector te interesseren. Vanwege de grondgedachte die erachter zit: het combineren van natuur en eco nomie. 'Wat kokkels niet lusten, vinden mosselen misschien wel lekker' Aansprekend was zeker ook de ge kozen plek bij Moriaanshoofd. Als ergens de kweek van kokkels zou moeten slagen, zou het daar moe ten zijn. „Het water is er enorm voedselrijk", geeft Van Zonneveld aan. Dubbeldam: „Er zitten miljoe De proefopstelling voor het kweken van kokkels in het plan Tureluur-ge bied bij Moriaanshoofd op Schouwen-Duiveland. foto Marijke Folkertsma nen cellen per milliliter in, verge lijkbaar met de algenkweek onder kunstlicht in ons laboratorium op Noord-Beveland." Toch lieten de kokkels het erbij zit ten. Regenwater gooide eerst roet in het eten. Het zoutgehalte in plan Tureluur daalde vorig jaar winter zo sterk dat de in drie hou ten bakken uitgezaaide 'gewone' kokkels het leven lieten. Besloten werd het experiment voort te zet ten met brakwaterkokkels uit het Veerse Meer. „De naam zegt het al", zegt Dubbeldam. „Die kokkels moeten beter tegen schommelen de zoutgehaltes kunnen." Dat is uitgekomen. De brakwaterkokkels leven nog, maar ze zijn nauwelijks gegroeid. Wat een voordeel leek te zijn, veel voedsel, zou wel eens een nadeel kunnen zijn, was de eerste gedachte. Van Zonneveld: „Kokkels kunnen zich verslikken in het grote voedselaanbod." Om na te gaan of dit klopte, deed Dub beldam in het laboratorium van Zeeschelp een proef Hij verdunde water uit Moriaanshoofd en bood dit kokkels aan. „Hun schelpen stonden verder open, maar er zat geen groei in." Conclusie: Kokkels lusten het in plan Tureluur aange boden dieet niet. De kokkelproef is ten einde. Het heeft geen zin door te gaan. Dub beldam en Van Zonneveld zien al een andere mogelijkheid: mossel- kweek. In de Scherpenissepolder op Tholen zijn daar succesjes mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 77