Toekomst Ouddorp ligt in toerisme Ajv Kokkels te kieskeurig voor Winst Wereldwinkel voor Nepal en Brazilië Festival toont 15 films op zeilen oude schepen 30 Zaterdag 1 september 2007 PZC S -XWEREU De katoenen tassen voor de Wereldwinkel leveren een welkom werkpro ject in Nepal op. foto Marijke Folkertsma Opdracht katoenen draagtasjes met logo levert vast werk op. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Wereldwinkel Schouwen-Duiveland deed goede zaken, vorig jaar. Daar laat de orga nisatie anderen graag in delen. Van de winst is derhalve 3000 eu ro uitgekeerd aan Barbosa do Bra- sil, een klein genootschap produ centen in het Braziliaanse dorpje Sitió pé de Serra en 5000 euro aan een scholenproject in Nepal. „Dit levert vooral ook een belang rijke motivering op voor onze ei gen vrijwilligers", zegt coördinator en financieel administrateur Jan Nauta van de Wereldwinkel in Zie- rikzee. Met het oog op de nieuwe huisvesting aan de Melkmarkt werd de afgelopen jaren even de hand op de knip gehouden. Naast de reguliere reservering werd reke ning gehouden met eventuele fi nanciële tegenvallers bij de verhui zing en de inrichting. Dankzij de inzet van deskundige vrijwilligers vielen die kosten echter mee. Bo vendien kreeg de omzet, volgens Nauta, een flinke impuls dankzij de ruime, nieuwe winkel. Ook over het succes van de 'tas met meer inhoud', volgens het op schrift, kan zijn organisatie tevre den zijn. Zo'n simpel katoenen draagtasje kan relatief grote gevol gen hebben, zo is de ervaring bij de Wereldwinkel Schouwen-Dui veland. De opdracht aan de organi satie Madat Nepal om voor de ves tiging in Zierikzee deze tasjes met eigen logo te laten maken bij Chan dra Handicraft in Nepal, kreeg in twee jaar tijd veel navolging. Der tig mensen in de werkplaats waar deze tasjes worden gemaakt zijn inmiddels verzekerd van een vaste baan. Nauta is ook blij met het feit dat de werkplaats Chandra Handicraft bovendien een zeer sociale werkge ver blijkt te zijn. Zo is er een cala miteitenfonds opgericht voor fi nanciering van onvoorziene situa ties bij de werknemers. De werk plaats wordt vaak bezocht door studenten omdat ze een goed voor beeld biedt van sociale arbeidsorga nisatie. De 5000 euro die de We reldwinkel Zierikzee nu in Nepal investeert, komt ten goede aan de bouw van drie scholen in hetzelf de gebied. Dit bedrag is inmiddels verdubbeld door Impulsis, een me definancieringsorganisatie voor dit soort projecten. Biedt dit een tegenhanger voor de mogelijk negatieve effecten van de recente berichten over inkrimping bij importeur Fair Trade? Nauta denkt van wel. Overigens zijn er volgens hem ruim 25 op idealisme en werkwijze gescreende impor teurs waar Wereldwinkels zelfstan dig kunnen inkopen. Wereldwinkel Schouwen-Duive land kan na vier jaar een groot deel van de winst weer gebrui ken voor steun aan projecten in Nepal en Brazilië. Goedereede moet flinke aanpassingen doen om toekomst aan te kunnen. door Martijn de Koning OUDDORP - Het móet en kan an ders met de toekomst van Oud dorp en omgeving. Tot die conclu sie komt een werkgroep van de ge meente Goedereede. Het maakte daarom een rapport met die titel, waarin het stelt dat het gebied veel meer aandacht moet schenken aan de kwaliteit van het toerisme. Nu is het op dat gebied nog mid delmaat troef Of het nu gaat om winkels, horeca of recreatieteams: vaak worden ze beheerd door men sen die dat als een nevenactiviteit beschouwen. Goedereede ziet meer in het bundelen van die voor zieningen, bijvoorbeeld in een groot vrijetijdscentrum bij Oud dorp-Bad. Op de Brouwersdam zijn wél een aantal grote, professionele bedrij- Fietsen langs meubels op gekke plekken ZONNEMAIRE - Interieur Paauwe uit Zonnemaire houdt zaterdag 15 september voor de tweede keer de Stijlkamer-fietstocht. Tijdens een rondrit over het ooste lijk deel van Schouwen-Duiveland komen deelnemers op de meest verrassende plaatsen meubelstuk ken tegen. Opgeven kan voor 8 september via 0111 401318 of op de website: www.interieur-paauwe.nl. Jeugdige inbrekers gepakt in Vlissingen VLISSINGEN - Met de aanhouding van vier jongens van zestien en ze ventien jaar denkt de Vlissingse politie een serie inbraken in de pe riode van 14 juni tot en met 31 juli van dit jaar te hebben opgelost. Het gaat om drie Vlissingers en een Amsterdammer. In deze zaak zijn ook een 27-jarige Vlissinger en een 20-jarige Dordrechtse aange houden op verdenking van heling. ven in de weer, geeft de gemeente aan. Om het gebied nog meer als een merknaam uit te dragen, moe ten die echter meer gaan samen werken en activiteiten op elkaar af stemmen. Dat moet ertoe leiden dat Oud dorp een bruisende badplaats wordt, geliefd bij zowel families als vijftigplussers uit binnen- en bui tenland. Veel toeristen zien de streek nu nog als overloopgebied van Zeeland, meldden plaatselijke ondernemers twee jaar geleden. Ze komen alleen als er ergens an ders geen plek meer is. De gemeente beseft dat er een heel andere manier van denken nodig is bij ondernemers en inwo ners. Ze dienen zich te realiseren dat de recreatiesector de enige Inwoners van Goedereede moe- ten beseffen dat landbouw en vis serij weinig toekomst hebben. Daarom moet de recreatiesector veel meer aandacht krijgen. Beter leren ademhalen dankzij yogacursus ZIERIKZEE - Fysiotherapeute ]oke Enserink houdt vanaf 13 septem ber iedere donderdagavond een yo gacursus. Deelnemers leren onder meer op een natuurlijke manier adem te halen, wat goed is voor spieren, hersenen en balans. De lessen worden gegeven in het Multi Functioneel Centrum in Zie rikzee. Meer informatie of opge ven kan via 0111 415433 of jokeyogo@zeelandnet.nl www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapelle kans is om de werkgelegenheid in Goedereede op peil te houden. Te lang heeft de streek vastgehouden aan de landbouw en visserij als ba- nenscheppende sectoren. In die branches ligt het werk echter al lang niet meer voor het oprapen. Het rapport van de werkgroep gaat een belangrijke rol spelen in de toekomstvisie die Goedereede de komende tijd gaat opstellen. Het is echter niet het enige hand vat. Ook andere rapporten en zienswijzen spelen mee. Zoals dat van onderzoeksbureau BMC, dat Goeree-Overflakkee twee maanden geleden op haar grondvesten deed schudden door te kiezen voor een fusie van ge meenten, of in ieder geval voor veel meer samenwerking. Goede reede noemde ook die visie toen van groot belang voor de toe komst. Of en hoe de twee plannen met elkaar te combineren zijn, gaat de gemeente de komende tijd bekijken. Automobilist slaat zestienjarige fietsster MIDDELBURG - - Het trommelvlies van een Middelburgse (16) is ver moedelijk gescheurd nadat ze werd geslagen door een automobi list. Het meisje fietste donderdag tegen de avond over de Wester- scheldestraat in haar woonplaats. Een passerende auto bleef eerst naast haar rijden, sneed haar ver volgens af waarna de bestuurder uitstapte en haar twee klappen te gen het oor gaf Veerenaar buiten westen geslagen VLISSINGEN - Een inwoner van de gemeente Veere (20) werd gisteren omstreeks 2.00 uur in een cafe aan het Bellamypark in Vlissingen knock-out geslagen. Later bleek dat hij een hersenschudding heeft. Een bekende van hem sloeg hem buiten westen. Tijdens de vecht partij sneuvelde ook een ruit van het café. Een glassplinter verwond de een medewerkster van het café. Beelden aan Water duikt zowel in Second Life als de Biesbosch. door Frank Balkenende goes - Beelden aan Water wordt een bijzonder filmfestival. Zater dag 15 september kan het publiek in de Goese stadshaven vijftien filmpjes zien die op de zeilen van historische vrachtschepen worden geprojecteerd. „Er zitten juweeltjes bij", zegt voorzitter I. Littooij van de organiserende stichting. Het thema is 'Wonen aan water', niet in de laatste laatste plaats geïn spireerd door woningbouwprojec ten als Waterstad in Goes en het Scheldekwartier in Vlissingen. Een aantal jonge, deels Zeeuwse film makers (in opleiding) is gevraagd speciaal voor het festival een pro ductie te maken. Zo heeft een col lectief de postbode gevolgd die op de zeven adressen in de Biesbosch brieven bezorgt. Een andere bijdra ge speelt zich afin de virtuele (in ternetwereld Second Life, waar een onderwaterwoning tot stand komt. De filmpjes duren zo'n vijf tot zes minuten. Elk blok van vijf films wordt driemaal herhaald. Het festival biedt een dagvullend programma. Er is een kunstmarkt, een waterwijkspektakel waarbij moderne ridders op bootjes duelle ren en zang, toneel en theater. Proef in plan Tureluur bij Moriaanshoofd beëindigd. door Harmen van der Werf MORIAANSHOOFD - Van een misluk king willen Gijs van Zonneveld van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en onderzoeker Marco Dub beldam van de stichting Zeeschelp niet spreken. Op hun initiatief be gon precies een jaar geleden een proef met de binnendijkse kweek van kokkels in het plan Tureluur natuurgebied bij Moriaanshoofd, op Schouwen-Duiveland, Op pa pier een schitterende locatie, waar kokkels uitstekend zouden moeten gedijen. Het tegendeel is waar ge bleken. Toch is het experiment ge slaagd, vinden Van Zonneveld en Dubbeldam. „Er is aangetoond dat het kweken van kokkels daar niet mogelijk is. Wellicht kan het wel met mosselen. Die zijn minder kieskeurig." Het initiatief was opmerkelijk. De ZMF kreeg er begin dit jaar zelfs de Zeeuwse milieuprijs voor. Na tuur- en milieuclubs hebben het nooit zo op de (mechanische) kok kelvisserij in de vrije natuur ge had. Het idee voor de proef sloeg een brug. De ZMF wist ook de naar alternatieven zoekende kok kelsector te interesseren. Vanwege de grondgedachte die erachter zit: het combineren van natuur en eco nomie. Aansprekend was zeker ook de ge kozen plek bij Moriaanshoofd. Als ergens de kweek van kokkels zou moeten slagen, zou het daar moe ten zijn. „Het water is er enorm voedselrijk", geeft Van Zonneveld aan. Dubbeldam: „Er zitten miljoe nen cellen per milliliter in, verge lijkbaar met de algenkweek onder 'Wat kokkels niet lusten, vinden mosselen misschien wel lekker' kunstlicht in ons laboratorium op Noord-Beveland." Toch lieten de kokkels het erbij zit ten. Regenwater gooide eerst roet in het eten. Het zoutgehalte in plan Tureluur daalde vorig jaar winter zo sterk, dat de in drie houJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 70