Grootschalig 'De paster is al 82 maar popfestival Axelse Vlakte Stad was week in greep van ongedierte Vaktaal Info over voorzieningen ouderen Lezing over leren en bewegen 30 Zaterdag 1 september 2007 PZC Scheldepop bij Sluiskil moet duizenden bezoekers trekken. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De nieuwe stichting Scheldepop wil volgend jaar juli een grootschalig popfestival hou den op de Axelse Vlakte bij Sluis kil. Met een ambitieus plan voor twee dagen muziek hoopt de stich ting dagelijks drie- tot vijftiendui zend bezoekers te trekken. Aanvankelijk wilden Kees Koster, zijn dochter Manon en schoon zoon Dimitri Kleijer met een klein schalig festival vieren dat muziek huis Sonora in Terneuzen (eigen dom van Koster) vijftig jaar be staat. „Maar van het een kwam het ander. De gemeente Terneu zen is in beginsel erg positief, al moet de gemeenteraad zich nog wel over een vergunning buigen", zegt Kleijer, die eerder muziekeve nementen promootte voor IDStT. „Maar we hebben vertrouwen. Dit popfestival valt precies op het juis te moment en op de juiste plaats." Financieel en juridisch is het idee nog niet helemaal afgetimmerd. „Als het niet lukt, doen we het óf een jaar later óf in een afgeslankte De nieuwe stichting Scheldepop wil jaarlijks een grootschalig, meerdaags festival voor duizen den bezoekers houden op de Axelse Vlakte bij Sluiskil. biervliet - Welzijnsorganisatie Aan Z informeert de ouderen uit Biervliet vrijdagmiddag 7 septem ber over voorzieningen voor oude ren. In het afgelopen half jaar is er in het ouderenwerk in de gemeen te Terneuzen het een en ander ver anderd. Zo is de Wet Maatschappe lijke Ondersteuning ingevoerd, gaat de warme maaltijdvoorzie- BIERVLIET - De Zeeuws-Vlaamse tak van beroepsvereniging BSM De Jong-therapeuten houdt op 27 september een lezing over de rela tie tussen leerprestaties en bewe ging van kinderen. ZEEUWSE Ieder beroep heeft zo zijn eigen vaktaal. De huisarts heeft het over een con- tusie als hij een kneuzing bedoelt, een politieagent noemt een straf baarfeit een delict, de computer monteur bedoelt een reservekopie als hij backup zegt en de elektrici en monteert liever een wandcon tactdoos dan een stopcontact. vorm. Begin oktober weten we of het doorgaat." Scheldepop wil zich met vijf podia profileren als een meerdaags festi val voor het hele gezin, dat het lo kale karakter ruim overstijgt. Op drie kleinere podia worden speci fieke thema's neergezet. Kleijer: „Op één podium willen we uitslui tend Nederlandstalige artiesten neerzetten. Dat kan uiteenlopen van Frank Boeijen tot Eddy Wally en van Raymond van 't Groene- woud tot lan Smit. Op het tweede podium richten we ons puur op dancemuziek als techno en elec tro, waarvoor we bekende deejays willen aantrekken. Dan is er nog een podium waar uitsluitend mu ziek uit de jaren tachtig en negen tig wordt gebracht." Op de twee hoofdpodia (één in de buitenlucht, één in een tent) wor den alleen landelijk bekende acts geboekt. „We richten ons op een zo breed mogelijk publiek, van acht tot 88 jaar. Dan moet je den ken aan bands als Blof, Racoon, Kane, Krezip en DJ Tiësto", aldus Kleijer. Scheldepop heeft minimaal twin tigduizend vierkante meter en een parkeervoorziening voor 2500 au to's nodig om haar droom te ver wezenlijken. Er wordt zelfs ge dacht aan het inzetten van kleine passagiersschepen, die mensen vanaf Sas van Gent en Terneuzen naar het festivalterrein op de Axel se Vlakte kunnen brengen. ning veranderen en zijn de stich tingen welzijn voor ouderen omge vormd tot de nieuwe organisatie Aan Z. J. Veraart van de gemeente en Greetje van Driessche van Aan Z geven uitleg en beantwoorden vragen. De bijeenkomst begint om 13.30 uur in het Dorpshuis. Ook degenen die de zorg hebben voor een oudere zijn welkom. Osteopaat Frank de Bakker en een aantal BSM-therapeuten leggen vanaf acht uur in Braakmanzicht in Biervliet uit hoe bewegingsoefe ningen kunnen bijdragen aan het verhelpen van leerproblemen. Tip? redactie@pzc.nl In de wereld van de betaalde liefde werkt dat niet anders. De 'madam' van het polderbordeel bij het Oost- Zeeuws-Vlaamse Kuitaart liet de gasten en andere passanten via een bord aan het toe gangshek het volgende weten: 'Wegens opknapbeurt tijdelijk ge sloten. Omer Gielliet zetelt inmiddels 40 jaar in huis naast St. Barbara. door Ronald Verstraten BRESKENS - Toen hij in 1967 in de St. Barbarakerk kwam, vond Omer Gielliet die maar een beetje saai. „Allemaal triplex en multiplex", herinnert hij zich de wat goedko pe aankleding van het Godshuis. Dat moest anders. En hij begon met een nieuw kruis, dat hij maak te uit oereik. Twintigduizend jaar oud, opgedoken bij graafwerk zaamheden voor de verbreding van het kanaal, destijds, in Terneu zen. De gebogen, donkere houtsculp tuur hangt hoog boven enkele soortgelijke objecten. 'Opzienba rend' reageerde eens iemand en dat mag je van Gielliet letterlijk ne men. De beelden dragen in feite niet volledig zijn signatuur. Want hij hield ervan om de oorspronke lijke vorm te behouden. Hakkend en snijdend haalde hij de voorstelling naar boven die hij erin zag. Daar kan hij veel over ver tellen. En de mensen luisteren graag. Zo maakten afgelopen dins dag twintig belangstellenden een rondleiding door de kerk mee. Ze hoorden over dat kruisbeeld, waar in Gielliet de Christusfiguur laat omhelzen door Maria Magdalena. Of over de molenbalk, die als al taar dient en afkomstig is van een oude Hugenoot. Weersomslag maakt einde aan Hulster vliegenplaag. door Sheila vail Doorsselaer HULST - Hulst en omstreken is ver lost van de vele tienduizenden, wellicht wel honderdduizenden, vliegen die de regio deze week overspoelden. De weersomslag en het overdadig gemep van iedereen heeft de populatie bijkans de gena deslag toegebracht. Het niet afdekken van hopen kip penmest kan vervelende gevolgen hebben. Een paar jaar geleden werd Sint-Kruis ook al geteisterd door een enorme dikke zwarte vliegenzwerm en nu was het oos ten van de streek aan beurt. Het ergste is nu achter de rug. Huis- houdspeciaalzaken die hun voorra den meppers, blauwe lampen en spuitbussen afgelopen week in rap tempo zagen slinken tot de schap pen en het magazijn leeg waren, hebben nu weer nieuwe voorra Gielliet is al sinds 1995 met emeri taat, maar woont nog altijd naast de kerk en leidt soms nog wel eens een dienst. Hij heeft zijn bij naam 'de paster van Bresjes' gehou den, alhoewel hij alleen kapelaan is geweest. In die tijd kwamen de mensen met bussen vol naar het vissersdorp. Voor zijn onortho doxe beelden en ideeën en natuur lijk voor de lichtelijk excentrieke paster zelf. Een vrouw uit het gezelschap ver telt dat ze dertig jaar geleden een mis van hem heeft bijgewoond. En nu is ze toch wel eens nieuws gierig hoe oud hij inmiddels is. „Tweeëntachtig", zegt hij en ze 'Ik weet niet precies op welke dag ik hier ben gekomen vindt dat hij er dan nog wel erg goed uitziet. „Ja, maar weet je wat ze hier in Breskens dan zeggen: 'die nie gelejen, eeh!'," lacht Giel liet. Hij zit nu veertig jaar in Breskens. „Ik weet niet precies op welke dag ik ben gekomen. Het zal wel er gens bekend zijn, maar ik kan het niet terugvinden." Omer Gielliet vindt dat soort din gen onbelangrijk. Desondanks gaat het koor in september voor hem zingen. Dat hoeft voor hem niet en als hij stiekem toch wel I den binnen en veel wordt nu niet meer verkocht. „Het was een gek kenhuis", zegt bedrijfsleider Den Herder van Blokker in Hulst. „Vooral de meppers vlogen weg, het maakte niet uit wat de vorm of prijs was, als er maar deugdelijk mee gemept kon worden." Ook de zwakkeren in de samenleving wer den getroffen. Zo wemelde het ook in zorgcentrum De Blaauwe Hoeve in Hulst van de vliegen. Op de verpleegafdelingen was het 'De meppers vlogen weg, het maakte niet uit wat de vorm of prijs was' voor de bewoners moeilijk, zo niet ondoenlijk het ongedierte zelf te lijf te gaan. „Zondag en maandag was het wel het ergst", zegt Nico Gijsel, hoofd personeelszaken van het zorgcentrum. „We hoorden van een bewoonster dat ze die nacht bijna niet had geslapen om St. Barbarakerk De St. Barbarakerk aan de Euro pastraat in Breskens kan tot eind oktober worden bezich tigd van dinsdag tot en met za terdag, van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Via het VW kan een groeps rondleiding door de kerk wor den aangevraag. De dienst in de St Barbarakerk is op zondagmorgen om 9.15 uur. leuk vindt, weet hij dat goed te ver bergen. In het midden van de kerk staat een gewichtige kelk van hout, maarer zit een ruimte in. Daar worden briefjes in gestopt met de namen van pas getrouwden, ba by's of gewoon bezoekers. Zo zitten er de namen in van vier Chinese vluchtelingen die na het bloedbad in 1989 op het Plein van de Hemelse Vrede naar Rome gin gen. Daar kwamen ze ze een fol dertje tegen over de Kruisweg in houten beelden die Gielliet rond om de St. Barbarakerk had ge maakt en zo kwamen ze in Bres kens terecht. Gielliet heeft meer lijntjes met het Oosten Een gedichtenbundel van zijn hand werd in het Chinees ver taald en iets dichter bij, heeft hij een Buddhabeeld gemaakt, zij het met Japanse trekjes. Gielliet werkt louter nog in hout, maar heeft in het verleden ook iijl steen gehakt. „Te veel stof, ik hacr er last van", legt hij uit. Als hem gevraagd wordt, hoe het is begon nen, blijkt een afgewaaide tak het begin te zijn geweest. Eerst aarzelend, daarna openhartig vertelt hij dat hij rond zijn dertig ste een geestelijke crisis doormaak te. In de buurt van zijn geboorte dorp Biervliet vond hij die tak en hij zag er zichzelf in: „total loss". Hij nam hem mee naar huis en be gon er zijn eerste beeld uit te snij den. Onopgeleid, maar met een on gepolijst talent dat kennelijk in de diepte zat. dat ze steeds op vliegenjacht was geweest. Omdat we niet met che mische middelen konden sprayen -de ruimtes zijn daar te groot voor en de bewoners vaak te zwak van gezondheid- liep het verplegend personeel met meppers rond. Ze deden wat ze konden. Dat nam niet weg dat het ook tijdens de kerkdienst geen pretje was." Het geluid van dichtklappende bij bels was wellicht wat vaker dan normaal te horen. Ook de horeca en ondernemers klaagden steen en been. Vliegen in de pashokjes, in de keuken, in de soep. In Hulst werd de afgelopen dagen steeds va ker en harder geroepen om het hoofd van de boer die de vliegen plaag op zijn geweten heeft. Die heeft een boete gehad, maar poli tie en OM kunnen niet zeggen hoe hoog die is uitgevallen. Wat de geplaagde Hulstenaren betrof, had die boete niet hoog genoeg kunnen zijn. Zij hadden daarnaast graag gezien dat de man letterlijk aan de schandpaal werd genageld. Zelfs uit China kwamen mensen naar de twaalf apostelen kijken die Gielliet voor de St Barbarakerk maakte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62