Voor koningin Paola voorlopig geen rust PZC Zaterdag 1 september 2007 23 Achthonderd Belgen zijn zondag te gast op het kasteel van Laken om alvast een begin te maken met de viering van de zeventigste verjaardag van koningin Paola. Veel reden voor vreugde is er voor de koninklijke familie echter niet. De troon wankelt, nu Vlaamse en Waalse politici niet willen samenwerken en de beide landsdelen verder uit elkaar drijven. door Hans Jacobs De redding van België ligt in handen van koning Albert II. Het staats hoofd moet proberen de patstelling te doorbreken tus sen de Vlaamse en Waalse politie ke partijen, die met tegengestelde programma's de parlementsverkie zingen in juni hebben gewonnen. De Walen willen de federale staat nog enigszins in stand houden, Vlaamse politici zien diezelfde staat liever vandaag dan morgen verder uitgekleed. Aan de 73-jarige koning Albert II de bijna onmogelijke taak zijn ko ninkrijk te redden. Zijn bevoegdhe den zijn immers beperkt en zijn pleidooien voor eenheid en onder ling begrip stuitten de afgelopen ja ren op toenemende kritiek. Oudste zoon Filip maakte het ove rigens nog bonter. „U krijgt met mij te maken!", dreigde hij het Vlaams Belang, dat van een onaf hankelijk Vlaanderen een repu bliek wil maken. Premier Verhof- 'Ik hoop dat het niet te veel tijd gaat kosten, 't Is druk in de apotheek. De politie heeft me al eindeloos ondervraagd. Ja, ik was inderdaad geen intieme vriendin van mevrouw Van der Geest, dat is geen geheim. De politie weet er alles van. Ze was niet bepaald een daadkrachtige vrouw. Ze koos ook altijd het verkeerde moment uit om iemand de mantel uit te vegen. Ik hou van beslissingen nemen, doorwerken, geen getreuzel.' Ze zet de vingers van haar handen gespreid op de leuningen van haar stoel. Aan haar ringvinger draagt ze een smalle zilveren ring met een vis of zoiets. Leonie staart er naar. Die grove handen met de brede vingers, die nog breder worden door de smalle ring. Ze vindt ze onsympathiek. Ze vindt de hele Janine niet erg aangenaam. Maar dat maakt haar natuurlijk nog geen moordenares. Janine staat bruusk op. Er valt iets uit de zak van haar vest. Leonie bukt zich en pakt het. Een sleutelbos. 'Alsjeblieft.' Ze legt de sleutels in Janines hand. 'Mooie ring,' zegt ze ondanks haar afkeer. 'Die houdt het kwaad buiten de deur,' zegt Janine 'Kwaad buiten de deur?' 'Kan ik gaan? Ik heb werk te doen.' Ze beent het kantoor uit. 'Daar schieten we niet veel mee op,' zegt Job. 'Een chagrijn, maar dat zegt niks.' 'Zullen we maar gaan?' 'Nou, nee,' zegt Job. 'Voor de volledigheid moeten we ook die man met dat lage IQ_spreken.' 'Joep.' 'O ja, Joep.' Dinsdag aflevering 51. We krijgen Joeps visie op de wereld te horen De Belgische koningin Paola wordt op 11 september zeventig. stadt gaf hem meteen een standje. De kroonprins moet zich niet met politiek bemoeien, ook niet als het gaat om het veiligstellen van zijn baan. In die sfeer van onzekerheid en po litieke spanning geeft het geen pas om een koninklijke verjaardag uit bundig te vieren. Voor koningin Paola, die op 11 september zeven tig jaar wordt, dan ook geen vaar tocht met de Europese gekroonde hoofden. En ook geen groot volks feest, zoals de Noorse koningin Sonja begin juli organiseerde ter gelegenheid van haar zeventigste Paola houdt het simpel, met een ontvangst zondag in de serres en tuinen van Laken. De bijeenkomst is bedoeld om mensen te eren die zich als vrijwilliger of be roepsmatig bezighouden met de bescherming van kinderen in moeilijkheden. Paola is sinds 2002 erevoorzitter van Child Focus, een Europese or ganisatie die zich richt op de op sporing van verdwenen kinderen, het tegengaan van seksueel mis bruik en hulpverlening aan ouders. Het centrum werd opge richt door Jean-Denis Lejeune, va der van Julie, het meisje dat eind jaren negentig samen Melissa Rus- so door Mare Dutroux werd ont voerd, misbruikt en uiteindelijk vermoord. Dit werk ligt Paola, inmiddels grootmoeder van elf kleinkinde ren, na aan het hart. Het bevalt haar ook duidelijk beter dan de openbare optredens en plechtighe den, waaraan ze na de onverwach te troonsbestijging van Albert in 1993 - zijn broer koning Boude- wijn was plotseling overleden - maar moeilijk kan wennen. Paola werd op 56-jarige leeftijd op foto EPA/Bruno Arnold eens volop in de schijnwerpers ge plaatst als koningin. Er werd weer op haar gebrekkige kennis van het Nederlands gelet, en haar vrijheid van handelen werd beperkt. Ter wijl ze dacht het rustiger aan te kunnen gaan doen, kwam ze sa men met Albert in een stroomver snelling terecht. De politieke en staatkundige onze kerheid en de twijfel die bestaat over de geschiktheid van troonop volger Filip, maken dat Albert en Paola de scepter voorlopig ook niet kunnen doorgeven. Zie ook www.royalblog.nl door Sanne Terlouw en Jan Terlouw Van Jan Tèrlouw en Sanne Terlouw zijn eerder verschenen De charmeur en Venijn. Aflevering 50 Waarin Job en Leonie opnieuw hun geluk beproeven in de apotheek Vroeg in de morgen gaan ze ten tweede male naar Rijswijk, naar de apotheek. Olivier is deze keer niet meegegaan. Beb zit in het kantoortje, ze kijkt hen meewarig aan van boven haar gouden leesbrilletje. 'U gaat verder met uw onderzoek? Meneer Wieringa is er vandaag niet.' 'Ja, we gaan verder. We zouden nu graag met Janine of Louise willen spreken. Is dat mogelijk?' 'Janine is naar de tandarts, ze komt straks terug. Louise kan wel even gemist worden.' Louise wordt geroepen, ze is zenuwachtig, blond en blozend. 'Werk je al lang in de apotheek?' vraagt Job. 'Oh ja, al jaren.' 'Bevalt het je?' 'Het is wel veranderd sinds mevrouw Van der Geest er niet meer is. Misschien niet aardig om te zeggen, maar het is zoveel rustiger geworden. Ik bedoel niet minder klanten hoor, dat was in het begin wel even zo, maar dat is weer bijgetrokken. Nee, ik bedoel de sfeer hier.' 'Had je een hekel aan Antoinette van der Geest?' Ze schrikt. 'Nee, nee, natuurlijk niet, alleen, ze was er niet zo goed in om problemen op te lossen. Er heerste vaak een nare sfeer.' 'Maakte Antoinette zelf ruzie?' vraagt Leonie. 'Nee, helemaal niet.' Ze haast zich het te zeggen. 'Volgens mij hield ze niet van ruzie, alleen ze kon gewoon niet tegen Janine op. En ze was ook altijd heel streng als ik eens een keertje te laat kwam.' Louise ziet er niet uit als een moordenares, maar welke apotheksersassistente wel? Leonie pikt een dropje uit een grote pot die op het bureau van Wieringa staat. 'Kun je het goed met je collega's vinden?' vraagt ze. 'Ach jawel, gaat wel. Het is jammer dat Klaartje weg is, met haar was ik het beste.' 'Vond je het onterecht dat ze werd ontslagen?' 'Nou nee, natuurlijk niet. We weten allemaal dat we geen drugs mogen verschaffen aan junks. Dat leer je al in je opleiding. Het was stom van haar.' De apotheek is goed zichtbaar vanuit het kantoor. Ze zien dat de zaak vol loopt. Louise staat op. 'Ik moet nu echt Beb gaan helpen,' zegt ze. Ze neemt afscheid. Even zitten Leonie en Job samen in stilte in het kantoor. Ze bekijken de apotheek alsof ze Antoinette van der Geest zijn. De toonbank, de assistentes Veronica en Louise in hun witte jassen, de al even witte kasten en laden. Beb is nu blijkbaar achter. Het lijkt zo vredig. Heerste hier een sfeer van haat en nijd? Was er hier iemand die zo erg de pest had aan Antoinette dat ze haar dood wilde? En dan klinkt een scherpe stem. 'U zocht me?' Dat moet Janine zijn, de assistente die naar de tandarts was. Ze hebben haar niet zien binnenkomen, blijkbaar is er een achterom. Janine is tamelijk breed en heeft een vastberaden gezicht. Ze gaat zitten en slaat haar ene been over het andere. Ze heeft haar witte assistentenjas alweer aan. Hij hangt open, eronder draagt ze een groen vest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23