Drempel biologisch boeren is hoog orinoi T '<r '*rf> Friesland Bank Klanten van Magazijn 3daagse overspoelen Jaarbeurs 1 6 Zaterdag 1 september 2007 PZC SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG Luttelgeest krijgt groot glastuinbouwgebied luttelgeest - Bij Luttelgeest (Noordoospolder) komt een tuin bouwgebied van 6oo hectare. Dat meldde gisteren de initiatiefgroep Glastuinbouwgebied NieuwLand. Daarin zitten grondeigenaren, min ders, LTO, overheden, banken, ver zekeringsmaatschappijen en toele veringsbedrijven. Nu al is 150 hec tare in gebruik. De rest is direct be schikbaar voor bijvoorbeeld tuin ders uit het Westland. Koninklijke Niemeyer verkeert in zwaar weer groningen - De Groningse tabaks fabrikant Koninklijke Theodorus Niemeyer verkeert in zwaar weer. De producent van onder andere Samson-shag en Javaanse Jongens moet de kosten reduceren. Ge dwongen ontslag wordt niet uitge sloten, zei een woordvoerder giste ren. De zegsman benadrukt dat de continuïteit van de onderneming niet in het geding is. Bij Niemeyer werken vijfhonderd mensen. Zwarte dozen op Chinese bouwkranen shanghai - Kranen en ander zwaar materieel dat wordt ingezet bij bouwprojecten in de Chinese stad Shanghai worden voorzien van zwarte dozen. Dat heeft het stadsbestuur besloten. Met de zwarte dozen zijn oorzaken van ongevallen makkelijker op te spo ren. In China komen jaarlijks dui zenden mensen om door gebrekki ge veiligheid in kolenmijnen, in fa brieken en op bouwplaatsen. Economie India groeit met 9,3 procent new delhi - De economie van In dia groeide in de periode april-juni met 9,3 procent. De ex pansie kwam vooral voor rekening van de dienstensector, industrie en de landbouw, zo blijkt uit giste ren gepubliceerde cijfers. India be hoort tot de belangrijkste groei markten en heeft na China de snelst groeiende economie. Het cij fer was hoger dan de 8,9 procent waar analisten op rekenden. Werkloosheidscijfers Europese Unie stabiel brussel - De werkloosheid in de Europese Unie is stabiel. Vergele ken met juni bleef het cijfer in juli op 6,8 procent. In juli vorig jaar was dat nog 7,9 procent. Neder land en Denemarken hadden, net als de vorige maanden, de laagste werkloosheid van de 27 EU-lan- den, respectievelijk 3,4 en 3,2 pro cent. Polen heeft een van de hoog ste cijfers, maar dat daalt zeer snel, van 13,6 procent naar 9,7 procent. Pontmeyer vergroot winst en omzet zaandam - De toeleverancier voor de bouw PontMeyer boekte in het afgelopen halfjaar 5,7 miljoen euro winst, tegen vorig jaar 1,8 miljoen. Dat maakte het bedrijf gisteren be kend. De omzet steeg met 15 pro cent tot 233 miljoen. De groei is vooral te danken aan de gunstige marktomstandigheden. Daardoor kon het bedrijf hogere prijzen reke nen. Agrariërs schrikken ondanks groeiende vraag terug overstap. wageningen - In Nederland is ruimte voor meer 'biologische' boerenbedrijven. De vraag naar biologische producten is momen teel groter dan het aanbod, maar boeren schrikken terug voor de overstap. Tot die conclusie komen onderzoekers van de Wageningse universiteit, in opdracht van het ministerie van Landbouw. De grootste vraag is er naar groen ten, appels, zuivel en varkensvlees. Deze komt vooral uit het buiten land. Ongeveer zeventig procent van de biologische productie wordt geëxporteerd. Landbouwminister Gerda Verburg wilde achterhalen welke obstakels boeren weerhouden van omscha keling. Momenteel is slechts 1,9 procent van het landbouwareaal bestemd voor biologisch boeren. Over drie jaar zou dat to procent moeten zijn. De onderzoekers constateren dat er na een slechte periode nu ruim te is voor nieuwe ondernemingen, maar dat de huiver onder boeren nog altijd aanwezig is. De biologi sche sector heeft bij veel boeren nog steeds een slecht imago. Het vertrouwen in de markt voor deze (duurdere) producten is ge ring door de slechte ervaringen uit het verleden. Tussen 1999 en 2002 waagden veel bedrijven de omscha keling wel, maar raakten hun pro ducten toen niet kwijt. Vooral veel varkensboeren kwamen in de pro blemen. Een ander obstakel is dat de om schakelingsperiode vaak lang duurt. Voor met name de akker bouw geldt een omschakelingspe riode van twee jaar, omdat eerst de kunstmest en de synthetische bestrijdingsmiddelen uit de grond 'Over drie jaar moet op 10 procent van het areaal biologisch worden geboerd' moeten verdwijnen. In die perio de maken de boeren wel hogere kosten, maar kunnen ze hun pro ducten nog niet als 'biologisch' en tegen hogere prijzen verkopen. De onderzoekers stellen ook vast dat er een gebrek aan ondernemer schap bestaat. In de gangbare land bouw is de afzet via vaste kanalen goed geregeld. In de biologische landbouw moeten agrariërs veel meer moeite doen om hun produc ten kwijt te raken. Veel boeren zijn op leeftijd en hebben geen zin meer in zo'n veeleisende omscha keling. De ondernemers op veel bestaan de bedrijven zitten ook niet te wachten op meer concurrentie omdat de biologische markt welis waar aantrekt, maar ook zeer fra giel is. Door een grote toevloed aan nieuwe producenten zouden de prijzen kunnen dalen. Momen teel zijn die vrij hoog. Minister Verburg legt er in een brief aan de Tweede Kamer de na druk op dat het aantal biologische bedrijven weer groeit. Ze wijst er op dat momenteel 2520 bedrijven onder controle staan van Skal, het keurmerk voor biologische produc ten. Dat is meer dan ooit tevoren. Dit jaar kwamen er netto 36 bedrij ven bij. In voorgaande jaren daal de het aantal juist. „Het is duidelijk dat er positieve dynamiek zit in de markt van bio logische landbouw", concludeert Verburg. De minister komt dit na jaar met een plan om de biologi sche landbouw te stimuleren. Zij vindt dat de initiatieven vooral uit het bedrijfsleven zelf moeten ko men. Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98, Postbus 230, 4380 AE Vlissingen Tel: 0118-417500, Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185, Postbus 150, 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594, Fax: 076-5083501 info@bleijenbergbv.nl www.bleijenbergbv.nl leeuwarden - Friesland Bank heeft het eerste halfjaar een netto winst behaald van 106 miljoen eu ro, een groei van 16 procent ten op zichte van dezelfde periode vorig jaar. Dat maakte de bank gisteren bekend. Friesland Bank verwacht voor dit jaar een 'gematigde verde re toename van het resultaat'. PHILIPS UTRECHT - Mensen staan bepakt en bezakt met stuntverkoop: de Blokker Magazijn 3-Daagse. Het is inmiddels uitgegroeid tot de grootste verkoop koopjes in de rij voor de kassa's. In de Jaarbeurs unieke evenement van winkelketen Blokker happening van Nederland. in Utrecht begon gisteren de jaarlijkse mega wordt dit jaar voor de zevende keer gehouden en foto David van Dam/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16