tssssssu en paars in bruine tuin v45 PZC Zaterdag 1 september 2007 langzaamaan uitgebloeid te raken. Dankzij groenblijvers I I en najaarsbloeiers blijft het ygGL SJ T O 6 PI f D I 3 U W toch nog een beetje vrolijk C J in de bruine tuin. I September is een goede tijd om groenblij- vende bomen en heesters te planten. Ze 1 hebben dan nog genoeg tijd voor aanvang van de winter om goed wortel te schieten. Coniferen zo min mogelijk snoeien omdat ze harshoudend zijn en langdurig kunnen bloeden uitdesnoeiwond. Blijf het gazon maaien, zolang het groeit. Maai het niet te kort. Bemest het ook. Het weer was de laatste tijd overwegend grauw en grijs. Ook de tuin begint zo Blijf onkruid wieden in de borders. Trek onkruid met wortel en al uit de grond. de blaadjes, maar de rode appel tjes blijven hangen tot ver in de winter. Dat is bijzonder decoratief in een kale, besneeuwde tuin en ook nog eens een lekker hapje voor de vogeltjes. De rode sierappeltjes krijg je pas enkele jaren na het planten van het boompje. Dat is duidelijk. Tui nieren is immers vooruit plannen. Dus wil je straks ook na de winter al vroeg kleur in je tuin, dan moet er nu gewerkt worden. De beste tijd om voorjaarsbloeiers te plan ten, is namelijk september tot en met december. Narcissen, tulpen, krokussen en sneeuwklokjes kunnen op verschil lende manieren worden geplant. Plant ze een voor een in gaten of strooi ze uit voor het meest natuur1- lijke effect. Plant de bollen wel op de juiste diepte. De vuistregel is twee tot drie keer de hoogte van de bol. Maar er zijn natuurlijk al tijd uitzonderingen. Tuintips september Blijf onkruid wieden in de borders. Trek onkruid met wortel en al uit de grond. Blijf het gazon maaien, zolang het groeit. Maai het niet te kort. Be mest het gazon ook. Is het tijd voor een nieuwe grasmat? Dit is de beste tijd om opnieuw in te zaaien. Ook kale plekken kunnen nu ingezaaid worden. Bind hoge planten en uitlopers van klimplanten en rozen vast. Daarmee voorkom je daat ze bre ken tijdens een herfststorm. Ruim uitgebloeide zomerbloeiers - op. Maak nestkastjes schoon. Er is vast een vogel die het kastje ge bruikt om te overnachten. De gele kornoelje (boven) en de hel- leborus of kerstroos brengen straks kleur in de winterse tuin. aanvang de winter om goed wor tel te schieten. De bekendste groenblijver is mis schien wel de conifeer. Een dank bare struik in honderden verschil lende soorten, die slechts weinig onderhoud nodig heeft. Zo kan je de conifeer het beste maar zo min mogelijk snoeien. Coniferen zijn namelijk harshoudend en kunnen langdurig bloeden uit de snoei- wond. Is snoeien onvermijdelijk, bijvoorbeeld door een beschadi ging of omdat er takken in de weg zitten, doe dit dan in de herfst tot midden in de winter. De conifeer bloedt dan het minst. Een naaldconifeer zoals de taxus mag juist weer wel gesnoeid wor den. Staat de taxus in een haag, dan is het zelfs goed om meerdere keren per jaar te snoeien. De taxus heeft namelijk zogeheten slapende ogen, die door snoeien juist geacti veerd worden. De haag groeit daar door lekker vol en dicht. Wil je graag wat meer kleur dan al leen maar alle schakeringen groen, ga dan nu naar het tuincentrum voor de winterbloeiers. Winter- viooltjes zijn er te koop in veel kleuren, variërend van lichtblauw tot rood en oranje, en ze gedijen zowel in de volle grond als in de balkonbakken. Ze laten zich niet van de wijs brengen door vorst of sneeuw, maar zet ze liever niet in de volle zon. Ook dopheide en winterheide zijn dankbare kleurbrengers. De ver schillende soorten bloeien van wit tot helderroze en diep paarsrood. Hier en daar een pol valt niet echt op. Plant de heide liever op een groter stuk bij elkaar. Dan komt de kleur tijdens de bloei veel beter tot z'n recht. Net als de conifeer heeft de heide maar weinig onderhoud nodig. Direct na de bloei kan de plant met een heggenschaar wor den afgeknipt. Decoratief en sterk is de sierkool. De sierkool doet het zowel in pot ten als in de volle grond prima. De mooie driekleur van groen, paars en wit heeft dan misschien een wat ouderwetse look, vier stuks naast elkaar in een terracottapot is juist super trendy. Sierkool is overi gens eetbaar, maar om nou te zeg gen dat het lekker is... Hagen, plantjes, struiken, er is keus genoeg. Laat je bij het tuincentrum uitge breid voorlichten over soorten, kleuren, plantadvies en onder houd. Ze zullen je mogelijk wijzen op de gele kornoelje, de helleborus of kerstroos, de winterjasmijn, de wintersneeuwbal en de skimmia. Of ze vertellen je misschien wel over het sierappelboompje. In het voorjaar geeft deze soort je een vol le witte bloesem, waar in de zo mer schattige mini-appeltjes uit groeien die langzaam prachtig rood kleuren. In de herfst vallen De herfst lijkt er vroeg bij te zijn dit jaar. Hopen blaadjes liggen er al op de grond naast afgebro ken takken. Weggeblazen door de harde wind en overvloedige regen. Met de voor deze tijd lage buiten temperaturen, kan het niet lang meer duren eer de bomen lang zaam weer geel, oranje en bruin kleuren. Niet lang daarna valt alles weer af met een bruine, kale tuin tot gevolg. Niet echt het mooiste plaatje. De kleur hoeft gelukkig niet hele maal uit je tuin te verdwijnen. Daarvoor zijn er onder meer de groenblijvers. Planten en struiken die langer dan één seizoen hun blad of naalden houden. Er zijn groenblijvers in alle kleuren groen, maar er zijn ook blauwe en zelfs gele 'groenblijvers'. September is een goede tijd om groenblijvende bomen en heesters te planten. Ze hebben dan nog genoeg tijd voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 131