Amateurvoetbal John Schot denkt va J 1 'John was een heerlijk ventje om mee te werken' ia 12 Vrijdag 31 augustus 2007 PZC John Schot in actie ais jeugdinternational. De Tholenaar was jarenlang een vaste keus in vertegenwoordigende elftallen. foto Jan de Koning/KNVB.nl Willy van der Kuijlen is met 311 doelpunten nog altijd topscorer aller tijden in de eredivisie. Bij de A1 van PSV was de voormalige topspits trainer van John Schot. „Hij kon altijd terugvallen op zijn instelling." Even terug naar de zomer van 2002. PSV Ai is voor een trainingskamp neer gestreken in Lewedorp en tussen twee trainin gen door zakt Willy van der Kuij len even onderuit op een terras. De trainer geeft desgevraagd zijn mening over John Schot, die voor even terug is op Zeeuws grondge bied. „Johnny is zo gedreven, dat hij overal bij wil zijn. Ik werk nu voor het tweede jaar met hem en in die tijd is hij vooral op tactisch en technisch gebied beter gewor den. Hij heeft een geweldige instel ling, werkt altijd keihard en doet wat we van hem vragen." In het seizoen dat voor de deur staat verwacht Van der Kuijlen van Schot een leidende rol binnen zijn elftal. „Want Johnny heeft een hoop ervaring als jeugdinter national. Dan vind ik dat je mag verwachten dat hij dat op zijn me despelers probeert over te breng en." En dan de vraag waar het eigenlijk om draait. Is de dan achttienjarige John Schot volgens Van der Kuij len een potentiële profvoetballer? „Als hij het geduld kan opbren gen, komt het goed. Want hij heeft de wil om het te halen." Het is anders gelopen dan u toen dacht. John Schot heeft één jaar bij Kloetinge gevoetbald en speelt inmid dels bij Hoek. Wist u dat? Willy van der Kuijlen: „Nee, dat wist ik niet. Sinds John ruim twee jaar geleden bij ons is vertrokken, heb ik niks meer van hem ge hoord. Maar zo werkt het in de voetballerij. Ik sta ook niet meer op het veld, omdat ik nu als scout werkzaam ben bij PSV. Ik ben heel veel onderweg en dan ont loop je elkaar. Bij PSV scouten we ook niet in de hoofdklasse van het amateurvoetbal. Was dat wel het geval, dan had ik hem misschien nog eens aan het werk gezien." John steekt er in de hoofdklasse vaak met kop en schouders bovenuit. Van der Kuijlen: „Dat is goed om te horen. Hij moet laten zien hoe goed hij kan voetballen. En mis schien krijgt hij dan wel weer een kans bij bijvoorbeeld een club in de eerste divisie. Je ziet het vaker, dat jongens terug gaan naar de amateurs, om vervolgens toch weer terug te keren in het betaald voetbal." Gezien zijn kwaliteiten had hij daar nu al kunnen lopen. Van der Kuijlen: „Van de grote talenten in de jeugd verwacht je in eerste instantie altijd dat ze het halen. John speelde in de jeugd veel op kracht en fysiek. Bij PSV is het niet makkelijk om in het eerste elftal te komen. Er zijn altijd hoge verwachtingen en als de eerste selectie heel groot is, val je als jeugdspeler sneller buiten de boot. Veel jon gens halen wel het tweede elftal, maar de laatste stap is de moei lijkste." Hoe kijkt u nu terug op de samen werking met hem? Van der Kuijlen: „Met een heel goed gevoel. John was een heer lijk ventje om mee te werken. Hij had een goede instelling, waar hij altijd op terug kon val len als het voetballend eens wat minder liep. Dat heeft hem mis schien wel heel lang op de been gehouden. Hij knapte ook veel werk voor anderen op. Ik heb John altijd vertrouwen gegeven, hem op zijn beste positie laten spelen en geprobeerd eruit te ha len wat erin zat. Maar je moet ook geluk hebben. Ik hoop voor hem dat hij de stap alsnog kan maken." Barry van der Hooft John Schot leek als talent hard op weg naar een carrière als prof. Nu speelt hij bij Hoek en wil hij de stap omhoog weer maken. „Ik heb niet veel tijd meer." Zomaar een oefenwed strijd tijdens de voorbe reiding op het nieuwe sei zoen. De tegenstander heet SHO en de verdedigers van die ploeg hebben het al snel in de gaten: John Schot is een speler die dubbele dekking vraagt. In balbe zit schudt de aanvaller met zijn heupen, zonder bal schudt hij vooral met zijn hoofd. Hij voelt zich onbegrepen door zijn ploegge noten, door de jonge scheidsrech ter en door zijn trainer. Het is John Schot ten voeten uit; onna volgbaar, binnen en buiten het veld. Zo'n verbale en non-verbale reac tie, na een mislukte combinatie met een ploeggenoot bij Hoek, wordt nogal eens verward met ve detteneigingen. Ten onrechte, want qua talent en snelheid van denken is John Schot de meerdere van het gros van zijn medespelers. Hij is vaak al twee stappen verder en is daardoor misschien wel de beste speler die dit seizoen op de Zeeuwse velden te bewonderen valt. Die wetenschap zorgt aan de andere kant voor een onbehaaglijk gevoel. Doodzonde, dat iemand met zulke kwaliteiten niet onder contract staat bij een goede prof club. De Tholenaar gaat na één jaar Kloetinge zijn tweede seizoen als amateur in. En dat, terwijl hij als jeugdspeler op een prachtige voet balcarrière in de mooiste stadions leek af te stevenen. PSV haalde hem als vijftienjarig ventje weg bij RBC. In Eindhoven werd hij als snel in het rijtje met de grootste ta lenten van de club geschaard. Ook in Zeist erkenden ze de kwalitei ten van Schot. Met de stapel uitno digingen voor nationale jeugd- teams, zou hij nu een muur van een slaapkamer kunnen behan gen. Arjen Robben, Wesley Sneijder, Stijn Schaars, Nigel de Jong, Da niël de Ridder, Boy Waterman, Maceo Rigters, Otman Bakkal, Col lins John; ze speelden allemaal sa men met John Schot in het shirt 'Dit moet mijn seizoen worden, want ik wil de stap omhoog weer maken' van Oranje. Ze voetballen nu alle maal met een dik contract op zak, terwijl de doorbraak van Schot uit bleef Hij acteerde na zijn tijd bij PSV nog in het shirt van NEC, maar liet Nijmegen na één seizoen achter zich. Waar is het misgegaan? „Ik heb hier bewust voor gekozen", is Schot duidelijk. „Ik ben trots op die jongens om wat ze hebben be reikt. En ik ben ervan overtuigd dat ik het óók had kunnen redden. Alleen heb ik een andere richting gekozen." Het vraagt om nadere uitleg. Schot: „In dat ene jaar bij NEC ben ik het plezier in het voetbal helemaal kwijtgeraakt. Ik miste al les van thuis en ging eigenlijk al leen met Rutger Worm goed om. Met hem heb ik nog steeds veel contact. Kijk, bij PSV was alles uit stekend geregeld. Ik had een appar tement, een goed contract, alles wat ik nodig had. Maar bij NEC was dat allemaal niet het geval. Ik woonde bij mensen in huis en had het echt niet naar m'n zin." Aan het eind van dat seizoen kon hij naar Helmond Sport, waar Ge rald Vanenburg als trainer aan de slag ging. „Vanenburg was mijn trainer bij Jong PSV. Ik was zijn type speler en hij zei dat hij me mee wilde nemen. Maar ik zag het niet zitten, wilde terug naar huis." En dus speelde hij vorig seizoen bij Kloetinge en nu bij Hoek. Een terugkeer in het profvoetbal was aan het eind van het vorig seizoen wel sprake, maar het kwam er niet van. Nu kijkt Schot er heel anders te genaan. „Laatst speelden we met Hoek tegen AA Gent. Toen dacht ik: hier kan ik ook tussen lopen. En dat wil ik nu ook weer. Dit moet mijn seizoen worden, want ik wil de stap omhoog weer ma ken. Ik weet zeker dat ik rneekan op het niveau van het profvoetbal. Ik heb de kwaliteiten om daar te spelen. Alleen heb ik niet veel tijd meer. Ik ben 23, dan ben je voor veel Nederlandse clubs al te oud. Alleen in België kijken ze daar wat anders tegenaan." Hij weet dat zijn imago niet altijd meewerkt. „Ik sta bekend als een moeilijke jongen. Daar wil en moet ik vanaf Ik weet dat ik in het veld soms te fel reageer. Maar dat is de aard van het beestje en het heeft ook met mijn verleden bij PSV te maken. Daar werd geëist dat er niets fout mocht gaan, elke bal moest goed zijn. Wil ly van der Kuylen kon daar kei hard in zijn. En ik wil ten koste van alles winnen, dat zit in me. Ik weet ook wel dat er hier bij Hoek in het veld meer mis gaat, daar moet ik mee om leren gaan." John Schot weet ook in wat voor omgeving hij optimaal kan preste ren. „Dat gebeurt wanneer ik me ergens echt vertrouwd voel. Als de mensen goed voor mij zijn, ben ik goed voor hen. Dan zit ik goed in mijn veld en iedereen weet dat een voetballer dan het beste kan presteren." Barry van der Hooft John Schot in Oranje onder 18 Tholenaar John Schot was jarenlang jeugdinternational. Op 27 november 2001 speelde hij op een veelbelovend middenveld, in de vriendschap- Boy waterman pelijke wedstrijd van Oranje onder 18 2001SC Heerenveen tegen Zwitserland. nu: AZ Sergio Hellings 2001:Ajax nu: Leicester City Arnold Kruiswijk 2001: FC Groningen nu: FC Groningen Reinhard Breinburg 2001Feyenoord nu: FC Dordrecht Wesley Sneijder 2001Ajax nu: Real Madrid V 1 ii PI I Mm; Michael Jansen 2001Vitesse nu: Vitesse Ralfde Haan 2001:NEC nu: Elinkwijk m m j 1 - Stijn Schaars 2001: Vitesse nu: AZ WW Martijn Barto 2001SC Heerenveen nu: Harkemase Boys ff? Lorenzo Rimkus 2001: Sparta nu: LierseSK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 90