Buite land Personeel in opstand tegen Melkert IKSenïL werd fiasco voor Britse leger Luchtacrobatiek Ondernemingsraad VN roept op tot ingrijpen bij onderdeel UNDP. Griekenland smerigste land door branden Turkse leger nodigt eega president niet uit Wijwater uit Lourdes komt niet door douane Brazilië erkent misdaden junta PZC Vrijdag 31 augustus 2007 9 PORTO - Een vliegtuigje oefent boven de rivier de Douro in Porto voor de Red Bull Air Race, die morgen wordt gehouden in de Portugese stad, foto Estela Silva/EPA door Frank Hendrickx DEN HAAG - Het personeel van de Verenigde Naties eist dat er een on derzoek komt naar een klokkenlui der die onder verantwoordelijk heid van Ad Melkert is ontslagen. De ondernemingsraad van de VN roept secretaris-generaal Ban Ki-moon op in te grijpen bij de UNDP, de ontwikkelingsorganisa tie waar de PvdA'er tweede man is. De positie van Melkert komt door de resolutie van de ondernemings raad nog verder onder druk te staan. Shkurtaj, een voormalig mis- siehoofd van de UNDP in Noord-Korea, beweert dat hij door de PvdA'er is gestraft, omdat hij misstanden bij de organisatie naar buiten bracht. In een eerder deze week aangeno men speciale resolutie zegt het per soneel 'ontstemd' te zijn over de houding van de top van de UNDP, die weigert mee te werken aan een onderzoek naar het ontslag van de klokkenluider, Artjon Shkurtaj. Volgens de verklaring, die met veertien tegen nul stemmen is aan genomen, worden de belangen De Amerikanen dringen aan op onderzoek binnen de UNDP. De houding van Melkert zou'volle- dig in tegenspraak met goed be stuur' zijn. van de voormalige medewerker van Melkert 'onvoldoende be schermd'. Het personeel verzoekt de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties om meer druk uit te oefe nen op de top van de UNDP om mee te werken aan een intern on derzoek. De ethische commissie van de VN concludeerde eerder deze maand dat de klokkenluider inderdaad slachtoffer lijkt te zijn geworden van vergelding. De top van de UNDP weigert ech ter mee te werken aan een intern onderzoek door de ethische com missie. Wel zou er een extern bu reau worden ingehuurd om de zaak te onderzoeken. De Ameri kaanse topdiplomaat Mark Walla ce heeft het gedrag van de UNDP-top al 'onverantwoordelijk' genoemd. De Amerikanen hebben de ethische commissie een brief ge stuurd met het verzoek om verder onderzoek te doen, zelfs als de ont wikkelingsorganisatie weigert mee te werken. De houding van Mel kert en andere topfunctionarissen zou 'volledig in tegenspraak met goed bestuur' zijn. Zij menen dat de Nederlander een slechte manager is die probeert misstanden bij zijn organisatie on der het tapijt te vegen. Bronnen rond Melkert menen dat de Vere nigde Staten wraak willen, omdat de PvdA'er eerder betrokken was bij de val van de Amerikaan Paul Wolfowitz bij de Wereldbank. GHAZNI - De Taliban hebben gister avond in het noordoosten van Af ghanistan drie Zuid-Koreaanse gij zelaars, twee vrouwen en een man, vrijgelaten. Het Internationa le Rode Kruis heeft dit bevestigd. Daarmee hebben de Taliban op twee na al de op 19 juli gegijzelde Zuid-Koreanen vrijgelaten. Twee mensen uit de groep Koreaanse evangelisten werden kort na hun ontvoering vermoord, volgens de Taliban omdat de Afghaanse rege ring niet op hun eisen inging. De overige gijzelaars zijn nu alle maal vrijgelaten. De ontvoerders lieten hen op verschillende tijdstip pen vrij, nadat de Zuid-Koreaanse autoriteiten contact hadden gelegd met de extremistische Taliban en stamoudsten in de streek. ten in het zuiden ook steeds lasti ger gemaakt door sjiitische rebel lengroepen. 'De Britten zijn verslagen in het zuiden', concludeerde een hoge Amerikaanse officier onlangs. Een diplomaat uit Londen op bezoek in Basra, verklaarde dat de Britse troepen 'zijn omsingeld als cow boys door indianen'. Volgens Irak-deskundige Anthony Cordes- man van het Centrum voor Strate gische en Internationale Studies in Washington hebben de Britten 'De Britse troepen zijn omsingeld als cowboys door indianen' sinds de helft van 2005 al geen controle meer over de stad. Hij meent dat zij in 2004 weliswaar enkele opstootjes succesvol wisten neer te slaan, 'maar dat weerhield de islamisten er niet van lokaal meer macht te verwerven'. Het re sultaat is dat het zuiden van Irak al in handen van sjiitische extremis ten was toen Tony Blair nog over Groot-Brittannië regeerde, maar hij heeft dat nooit willen toege ven. Blair onderstreepte alleen hoe zijn manschappen drie jaar lang hebben gewerkt aan de opbouw, training en uitrusting van de loka le veiligheidstroepen. Cordesman meent echter dat die troepen 'niet meer dan een verlengstuk van de sjiitische milities' zijn. Maar ook Blairs opvolger Gordon Brown ontkent dat de Britse aan wezigheid in en rond Basra niet meer dan een symbolische functie heeft. Hij meent dat de laatste 5500 troepen nog belangrijk werk in het gebied verrichten. Vijfdui zend van hen zitten op vliegbasis Shaibah, tien kilometer buiten de stad. De laatste vijfhonderd Brit ten die vandaag wegtrekken uit het centrum van Basra, zullen zich bij dit contingent voegen. De sjiitische milities hebben Basra intussen zichtbaar in hun greep; sommige stadswijken zijn absolu te 'no go' gebieden voor de coalitie troepen. De bewaking is in han den van rebellen en aan de grens van de wijken liggen explosieven. De bevolking leeft volgens oogge tuigen permanent in de greep van de angst, vanwege het grote aantal politieke ontvoeringen en afreke ningen. Een sprankje hoop voor de stadsbewoners is de weten schap dat 90 procent van het ge weld in Basra is gericht tegen de Britten. Wellicht nemen de gewelddadighe den af als de Britse militairen zijn vertrokken. Eerder gebeurde dit na melijk ook in drie zuidelijke pro vincies, nadat het Britse leger ze had overgedragen aan de Irakezen. Mogelijk dat de vijandige sjiitische facties het met elkaar eens worden en vrede sluiten. In dat geval is de kans groot dat de Britten zichzelf alsnog op de borst zullen kloppen. ATHENE - De hevige bosbranden in Griekenland hebben de getroffen gebieden zo ernstig vervuild dat de atmosfeer net zo vies is als die in Shanghai en Peking, de twee vervuildste gebieden op aarde. In middels zijn de meeste giftige stof fen weggewaaid in de richting van Libië. De bewoners van Libië heb ben geen last van de rook, omdat die zich inmiddels hoger dan 1500 meter bevindt. ANKARA - Het Turkse leger heeft opnieuw zijn ongenoegen geuit met de verkiezing van Abdullah Gül tot president. De strijdkrach ten nodigden de vrouw van de pre sident niet uit voor een belangrij ke herdenking gisteren, omdat zij een hoofddoek draagt. Een dag eer der werd Gül bij een ceremonie niet met militair respect begroet maar kreeg hij slechts een hand. PARIJS - Zelfs van wijwater uit Lourdes gaat volgens de Franse douane een terreurdreiging uit. In ieder geval werd het een aantal be devaartgangers die met de pelgrim- vluchten van het Vaticaan naar Lourdes waren geweest verboden om het heilige water in hun hand bagage mee te nemen. Volgens de regels mag een vliegtuigpassagier niet meer dan 100 milliliter vloei stof meenemen. BRASILIA - De Braziliaanse regering heeft voor het eerst officieel er kend dat de militaire dictatuur ver antwoordelijk is geweest voor mis daden. Brazilië kende een militair regime (junta) van 1964 tot 1985, die even wel veel minder repressief was dan de regimes in die jaren in an dere landen op het Zuid-Ameri kaanse continent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9