Buitenland Noren weigeren hulp aan Nederlanders in Uruzgan Missie in stad Basra Toch deal Frankrijk met Libië Arrestaties in zaak moord op zes Italianen Nederland vraagt Manilla om garantie veiligheid ambassade Vrijlating Bulgaarse medici verliep niet zonder tegenprestatie. Oslo heeft geen plannen om militaire missie van ons land over te nemen. VLISSINGEN Drie sjiitische milities vechten een bloedige strijd uit om de macht. ':jiWSm 8 Vrijdag 31 augustus 2007 PZC PARIJS - De Franse president Nico las Sarkozy en minister Bernard Kouchner van Buitenlandse Zaken hebben wel degelijk een serie mili taire afspraken gemaakt met de Li bische leider Muammar Khadafïi. De akkoorden werden getekend op 25 juli, een dag na de vrijlating van vijf Bulgaarse verpleegsters en een Palestijnse arts. Het Franse weekblad 'Le Canard Enchaïné' publiceerde delen van de documenten. Die bewijzen dat de vrijlating van de medici niet zonder tegenprestatie is verlopen, zoals Sarkozy en Kouchner beweer den. Eerder was bekend geworden dat Frankrijk Libië wapens ver koopt en meehelpt bij het bouwen van een kerncentrale 'voor de ont- zouting van zeewater'. Nu blijkt bovendien dat beide landen tien jaar lang zullen samenwerken bij de verdediging van het luchtruim en bij het lanceren van satellieten. Mogelijk zullen zij in de toekomst gezamenlijke militaire oefeningen houden. De linkse oppositie heeft inmiddels een parlementaire en quête aangevraagd over de vrijla ting van de verpleegsters. ROME - De politie in de Zuid-Itali aanse regio Calabrië heeft gisteren 32 arrestaties verricht in verband met de eerder deze maand gepleeg de moord op zes Italianen in de Duitse stad Duisburg. De arrestanten worden beschul digd van lidmaatschap van de maf fia, moord en handel in wapens. De verdachten van de op 15 augus tus gepleegde moorden zijn niet gearresteerd. De politie beschikte over veertig arrestatiebevelen. Voor de operatie, waarbij 32 men sen daadwerkelijk werden opge pakt, waren rond de driehonderd politiemensen ingezet. De moorden in Duisburg zouden te maken hebben gehad met een vete binnen de 'ndrangheta', de Calabrische maffia. De meeste ar restaties werden verricht in San Lu- ca, het stadje waar de rivaliserende maffiabendes hun basis hebben. Drie verdachten bleken zich in een ondergrondse bunker in het cen trum van San Luca te hebben ver stopt. door onze correspondent Windy Kester OSLO - Noorwegen weigert Neder land te helpen bij haar militaire missie in Afghanistan. Beide lan den hebben hier op ministersni veau over gesproken, na een Ne derlands verzoek. De Noorse staatssecretaris van De fensie, Espen Barth Eide, heeft be vestigd dat Nederland zich tot Noorwegen en andere landen heeft gericht met de wens om in de Afghaanse provincie Uruzgan taken over te nemen. „Nederland opereert al langer in dat gevaarlijke gebied en wil graag dat andere landen kijken of zij die taak op termijn kunnen overne men. Dit is geen haastklus die ont staat na een noodsituatie, het gaat erom dat Nederland in de herfst van 2008 kan worden afgelost", al dus de staatssecretaris. Hij onder streept dat zijn regering nog geen plannen in die richting heeft. Noorwegen opereert in het noor den van Afghanistan. Zeshonderd Noorse militairen zijn gelegerd in de stad Mazar-a-Sharif en op het vliegveld van de hoofdstad Kabul. De Noorse coalitieregering is zeer verdeeld over de missie. De grootste partij, de sociaal-de mocratische 'Arbeiderpartiet', heeft geen bezwaren tegen ver plaatsing van Noorse troepen naar het gevaarlijke zuiden. De linkse coalitiepartner SV is sterk tegen de Sail de Ruyter van 23 tot en met 26 augustus 2007 was een onvergetelijk groots evenement in de gemeente Vlissingen. Ruim 200.000 bezoekers uit alle windstreken genoten deze dagen van het beste van Vlissingen: een grootse maritieme beleving die geen andere stad biedt. Sail is een uitstekende manier om maritiem Vlissingen voor iedereen concreet te maken en om Vlissingen op de kaart te zetten. Het maakt onze slogan waar: Vlissingen is bruisend als de branding. Het gemeentebestuur van Vlissingen dankt alle medewerkers en de organisatie van dit evenement voor de perfecte uitvoering. En de vele bezoekers voor hun komst naar Vlissingen. Tot ziens bij de volgende Sail! Burgemeester en wethouders van Vlissingen augustus 2007 GEMEENTE oorlogshandelingen in het zuiden en ziet deze als een verlengstuk van de Amerikaanse oorlog tegen het internationaal terrorisme. De partij is ook intern verdeeld over de Noorse deelname aan de Is- af-missie. Staatssecretaris Barth Eide zegt te begrijpen dat Nederland Noorwe gen vraagt om bijstand, omdat de landen binnen de Navo nauw sa menwerken. Nederlandse militai ren trainen in Noorwegen en de twee landen hebben dezelfde op vatting over de humanitaire aan pak op buitenlandse missies. I** Noorwegen weigert Nederland te helpen bij haar missie in Uruzgan. De Noorse coalitierege ring is zeer verdeeld over haar vredesrol in Afghanistan. Het verzoek aan de Noren dateert al van afgelopen winter, toen de missionair minister Ben Bot en de Noorse minister van Buitenlandse zaken, Jonas Gahr Store, in Oslo ook over het zuiden van Afghanis tan spraken. Gahr Store had de Nederlandse troepen in Uruzgan toen net be zocht. Hij zei onder de indruk te zijn van hun inzet. Hij noemde het 'leerzaam' te zien hoe Neder land niet alleen een 'militair stem pel' achterlaat, maar kiest voor ^e bevolkingsgerichte aanpak. Bot kreeg ook geen toezeggingen over een Noorse rol als opvolger van Nederland in Uruzgan. Noorwegen stuurt begin volgend jaar wel tweehonderd militairen naar de onrustige regio Darfur in Sudan. MANILLA - Nederland heeft de Fili- pijnse autoriteiten gevraagd de vei ligheid van het personeel van de ambassade in Manilla en van ande re Nederlanders in de archipel te garanderen. Dat zei een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren. Het mi nisterie ontraadt mensen naar de Filipijnen af te reizen. De arrestatie van cömmunistenlei- der José Maria Sison, dinsdag in Utrecht, en huiszoekingen bij zijn geestverwanten, hebben volgens het ministerie een schokeffect te weeggebracht op de Filipijnen. Woensdag hield de politie twee honderd demonstranten bij de Ne derlandse ambassade in Manilla te gen. Ook gisteren waren er tiental len demonstranten in de buurt. De ambassade is woensdag echter uit voorzorg gesloten. Voor zover op de ambassade be kend zijn er ongeveer duizend Ne derlanders op de Filipijnen. door onze correspondent Esther Cotink LONDEN - Wat aanvankelijk het suc cesverhaal van Irak heette, is uitge lopen op een mislukte missie. Nu vandaag de laatste Britse troepen wegtrekken uit de zuidelijke stad Basra, blijkt de inzet van de afgelo pen vier jaar voor niets te zijn ge weest. 'Basra' wordt Londens grootste militaire fiasco sinds de Suez-crisis in 1956 genoemd. Afgelopen februari nog verklaarde de Amerikaanse vicepresident Dick Cheney dat Basra een deel van Irak was 'waar de dingen be hoorlijk goed gaan'. Maar de prak tijk is anders en de twijfel groeit of de Iraakse veiligheidstroepen de stad na het vertrek van de Britten wel op eigen houtje aankunnen. Drie sjiitische milities zijn hier ver wikkeld in een bloedige onderlin ge strijd om de macht. Nadat Saddam Hoessein in april 2003 was afgezet, kregen de Brit ten de controle over de regio-Bas- ra in het zuiden van Irak. De mili tairen werden geprezen om hun humanitaire benadering, wat in schril contrast stond met de onver schillige, soms wrede wijze waar op de Amerikanen elders in Irak omgingen met de bevolking. In het zuiden, met zijn voornamelijk sjiitische bevolking, kregen de Brit ten opmerkelijk veel respect. Het kosmopolitische Basra kreeg de kans zich te ontplooien en han del, kunst en het universitaire on derwijs bloeiden weer wat op. De havenstad leek een tijdlang model te staan voor de wijze waarop het Irak van na Saddam kon worden opgebouwd, terwijl de Amerika nen al snel vastliepen in een steeds hevigere strijd tegen allerlei groepen opstandelingen. Maar na verloop van tijd werd het de Brit-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8