eelan Irritatie over 'Het ruikt alsof de tijd afsluiten van vesting Hulst Opvang ook in echt kleine kernen Zitten op de langste bank Drietal aangehouden na inbraak Mensen konden hun werk niet doen tijdens de Vestingdagen. Billen Napoleon gaf opdracht om molen Eben Haëzer in Spui te laten bouwen. Stichting Pardoes breidt buitenschoolse opvang flink uit. 26 Vrijdag 31 augustus 2007 PZCZ door Harold de Puysseleijr HULST - De afsluiting van de toe gangswegen tot de binnenstad van Hulst in verband met de afgelopen weekend gehouden Vestingfeesten is bij heel wat Hulstenaren in ver keerde aarde gevallen. Vrijwilligers van de warmemaal- tijdvoorziening aan ouderen Tafel tje Dekje moesten zaterdag hemel en aarde bewegen om de stad bin nen te mogen voor de bezorging van hun maaltijden. Een medewerkster van de Thuis zorg mocht er met de auto niet in om haar cliënten te verzorgen. De familie Rooms mocht onder geen beding terug de stad in, naar huis, met een auto vol boodschappen. Een andere Hulstenaar die binnen de wallen woont en boodschap pen wilde gaan doen, kon juist de stad niet meer uit. Ook groenteman Jo van de Wiele is er niet over te spreken dat hem zaterdagochtend voor het eerst sinds de jaarlijkse festiviteiten plaatsvinden de toegang tot het centrum van de stad werd gewei- I** De organisatie van de Vestingda- gen in Hulst betreurt de irritatie die is ontstaan over strikte hand having van het verbod om per au to de stad in te gaan. VLISSINGEN - Op de glooiing in Vlis- singen is gisteren De Langste Bank officieel in gebruik genomen. On deraan Boulevard de Ruyter is een 122 meter lange, roestvrijstalen bank geplaatst. Elke meter is voor duizend euro gesponsord. En in el ke meter heeft de sponsor een tekst laten graveren. Deze variëren van een eenvoudige naamsvermel- TERNEUZEN - De politie heeft deze week drie mensen aangehouden op verdenking van inbraak en dief stal uit een woning aan de Edvard Grieghof in Terneuzen in de nacht van 27 op 28 juli. Een 19-jarige ZEEUWSE Een onzer collega's is jaloers op het journaille van De Gentenaar. Dat mocht onlangs verslag doen van een pikant evenement: het Bel gisch kampioenschap Bikini Car- utash, waarbij schaars geklede da mes auto's oppoetsen. „Waarom houden ze zo'n wed strijd nou niet in Zeeland?", ver zuchtte de Bevelandse verslagge- gerd om daar op ronde te gaan met zijn groentekar. Volgens Van de Wiele is de hermetische afgren deling van de stad door politie agenten en verkeersregelaars niet of heel slecht door de organisatie gecommuniceerd. „Feesten organiseren is prima en leuk, maar hou wel rekening met de mensen in de binnenstad", zegt de familie Rooms. „Laat dit een les voor de organisa tie van.de Vestingfeesten zijn", rea geert beheerder Rob Claerhoudt van dienstencentrum voor oude ren De Lieve. Volgens hem was het vooral zaterdag een groot pro bleem om aan de 'poortwachters' duidelijk te maken dat de vrijwilli gers van Tafeltje Dekje met hun maaltijden op ronde moesten in de binnenstad. Schrijnender noemt Claerhoudt het, dat de me dewerkster van de Thuiszorg zo wel zaterdag als zondag haar cliën ten op de fiets moest bezoeken. „Dat zorgt voor vertraging, waar door mensen in paniek raken." Bezoekersmanager Monique de Bruijn geeft grif toe dat er beter ge communiceerd had kunnen wor den over de spelregels die gelden tijdens de Vestingdagen. „Sinds jaar en dag is het al zo dat de bin nenstad vanaf zaterdag 11.00 uur wordt afgesloten. Alleen is daar dit jaar voor het eerst strikt de hand aan gehouden. Het spijt ons dat het zo is gelopen. Dat mag vol gend jaar niet meer voorkomen." ding tot een in memoriam. Daar mee is Vlissingen een bijzonder monument rijker. De Langste Bank is een initiatief van de Stich ting Vlissingen Promotie, de Stich ting Vlissingen 2010 en de onder nemersclub Voor Anker. Zij heb ben de bank gisteren symbolisch overgedragen aan de Vlissingse sa menleving. vrouw uit Terneuzen en een 21-ja- rige man uit Capelle aan de IJssel hebben bekend en zitten vast. De derde, een 22-jarige man uit de ge meente Sluis, is vrijgelaten. Nieu we arrestaties zijn niet uitgesloten. Tip? redactie@pzc.nl ver, net terug van een saaie klus. Op dat moment plopte er een pers bericht de mailbox binnen: demon stratie 'billen' in Waarde. De eufo rie ebde snel weg. De molenaar meldde dat iedereen morgen het scherpen van de molensteen kan bekijken. 'Billen' in jargon. En daar worden alleen nog molenfana ten opgewonden van. door Raymond de Frel SPUI - Het zweet gutst van zijn voorhoofd. Het 'op de wind zet ten' van de molenwieken mag met recht een spierballenklus worden genoemd. Draaien, duwen, trek ken... Maar als de bergmolen van Spui eenmaal draait, raakt mole naar Jan-Arij Cappon in vervoe ring. Jan-Arij heeft het van geen vreem de. Zijn betovergrootvader Charel maalde vanaf 1851 op de grondzei- ler van Nieuwvliet. En diens zoon Jan kocht in 1857 de standerdmo len op het bolwerk Zierikzee in Axel, die later werd vervangen door De Korenaar. Drie generaties Cappon zwaaiden daar de scepter. Jan-Arij's vader Ko werkte altijd met de motormaalderij in Zaam- slag, maar toen halverwege jaren zeventig een vrijwilliger werd ge zocht voor de molen in Spui, was hij er als de kippen bij. „Mijn va der was ontzettend begaan met molens. Alleen daarom al voel ik mij aan hem verplicht om de mo lens in Axel, Hoek en Spui draaien de te houden. Dat neemt niet weg dat ik er zelf ook een kick van krijg. Alles is handwerk, alles is pu re ambacht. En die geur als je een door Eugène Verstraeten HULST - Stichting Pardoes, de bui tenschoolse opvang die verbonden is aan het schoolbestuur van stich ting De Linie, biedt nu ook op vangmogelijkheden in Hengstdijk en Lamswaarde. Het beleid van Pardoes is erop ge richt om ook in de kleinste kernen buitenschoolse opvang (BSO) te realiseren. Sinds 1999 is er op een aantal Li nie-scholen buitenschoolse op vang geregeld, op de basisscholen Ter Doest in Graauw, St. Jozef in Nieuw-Namen, Bernardus in Clin- ge, de Heidepoort in Heikant en de Ark in Hulst. „De goede ervaringen met buiten schoolse opvang en de verplich ting van de basisscholen om met ingang van augustus opvang te rea liseren van half zeven tot half ze uurtje hebt gemaald, he? Niet echt lekker, maar het heeft iets aparts. Het ruikt alsof de tijd veertig jaar heeft stilgestaan. Het lijkt er overi gens op dat mijn zoon Sander ook met het molenvirus besmet raakt. Hij krijgt er steeds meer interesse voor." De in prima staat verkerende Eben Haëzer, eigendom van de ge meente Terneuzen, maalt nog en kele keren per maand. „Dat levert subsidie op. Bovendien móet die molen gewoon draaien. Een mo len die stilstaat, zit in een mum van tijd vol met houtworm. Ik maal hier alleen graan voor vee voer, want voor menselijke con sumptie voldoet deze bergmolen 'De molen begunstigt fraude en smokkelarij is schadelijk voor het gemeentebelang' niet aan de eisen. Daarvoor moet ook warm en koud stromend wa ter aanwezig zijn." Spui viert morgen de tweehon derdste verjaardag van de bergmo len, die al voor de bouw heel wat stof deed opwaaien. Een zekere Stoffels uit Zaamslag vraagt rond 1800 het bestuur in Axel om een molen in Spui te mogen bouwen. Burgemeester De Maire van Axel ziet niets in het plan, vooral om- ven is door de Linie en Pardoes se rieus opgepakt", zegt Rianne Vons, secretaris van Pardoes en di recteur van Stichting Kinderop vang Zeeuws-Vlaanderen. In sa menwerking met de stichting Kin deropvang zijn met ingang van het nieuwe schooljaar vier nieuwe BSO's gestart bij Ter Duinen in Kloosterzande, de Oostvogel in Lamswaarde, St. Jozef in Hengst dijk en Ingeloseberghe in Sint-Jan steen. 'Onze opzet is om de kinderopvang dicht naar de bevolking toe te brengen' „Onderzoek onder de ouders van de Liniescholen gaf aan dat ouders prijs stellen op opvang in of nabij de schoollocatie", weet Vons. „Per Linieschool is de locale situatie en behoefte geïnventariseerd en dat heeft geresulteerd in deze forse uit breiding. En ook uitbreiding in Molen Eben Haëzer in Spui De Belangengroep Spui viert het tweehonderdjarig bestaan van de molen morgen vanaf 14.00 uur. De molen is open voor bezichtiging en er zijn rondritten in een koets. Om 19.30 uur start een barbe cue bij de molen, die vanaf 21.00 uur wordt opgeluisterd door de band Cosy Time. Voor dit artikel is gebruikge maakt van het boekje 'Eben-Haëzer, De molen in Spui' van Frans Weemaes. dat de molen een concurrent kan zijn van de stedelijke molen in zijn stad. Volgens hem is het 'te ge vaarlijk om een molen te Spui te bouwen, waar kreken en watergan gen verbindingen vormen met de Schelde. De molen begunstigt frau de en smokkelarij is schadelijk voor de belangen der gemeente.' Einde verhaal dus. Tot 1807. Ene Van Kerkhove uit Biervliet krijgt wél een vergunning van de minis ter van Binnenlandse Zaken van het Franse keizerrijk. Tot ergernis van Maire Lammens, die in een brief zegt dat de pacht van de in 1750 gebouwde stadsmolen een bron van inkomsten is voor Axel. De pachter van die molen zou bij vestiging van een molen in Spui wel mindering van pacht vragen, waarschuwt hij. Volgens de overle vering is vervolgens Napoleon zelf te paard Spui gepasseerd, waar hij de order heeft gegeven om de mo len toch te bouwen. Mooi verhaal voor de geschiedenis boeken natuurlijk, maar ook in de molen zeifis geschiedenis geschre ven. Op een houten balk geven on der andere 'M.C. Cortvriendt in 1911', 'Z.C Salomé, oud 17 jaar, 17 juni 1882' en 'G. van Gelderen, 1993' aan de molen in hun hart te hebben gesloten. Van Kerkhove, een gelovig man, gaf na alle pijn en moeite zijn mo len een toepasselijke naam mee: Eben Haëzer, Hebreeuws voor 'steen der hulp' en volgens de Bij bel 'tot hiertoe heeft de Heere ons geholpen'. plaatsen waar je dat uit econo misch oogpunt niet gelijk zou doen." Inmiddels draaien de nieuwe BSO's volgens Rianne Vons boven verwachting. „Ook in plaatsen waar maar een kleine basisschool is gevestigd, zoals Hengstdijk en Lamswaarde. Met veelcreativiteit en inzet zijn de BSO's ingericht en bieden ze een veilige en vertrouw de opvang voor de kinderen van het dorp. Ouders en kinderen zijn heel enthousiast over de opvang mogelijkheden." Volgens Vons heeft Pardoes grote plannen, zoekt naar mogelijkhe den om waar mogelijk een kinder dagverblijf te openen en te koppe len aan de buitenschoolse opvang. „Doel van deze opzet is om de kin- derovang dicht naar de bevolking te brengen en de dorpen leefbaar te houden", aldus Rianne Vons. „Immers, scholen en kinderop vang zorgen voor mogelijkheden voor jonge mensen om zich te ves tigen in een kleine kern." Molenaar Jan-Arij Cappon kruit de Eben Haëzer op de wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 70