Binnenland Stormloop op doctorandustitel Waterpiramide op zonne-energie Encyclopedie op Minder mensen in de bijstand en WW ///tj VVf:ïv Gevangenisstraf werkt averechts uëïterp yrawAsN Afstuderen 'oude stijl' kan tot vandaag, daarna geldt mastersysteem. Ex-gedetineerde wordt vaker veroordeeld dan andere crimineel. Aantal uitkeringen voor werkloosheid daalt met een kwart in jaar tijd. 6 Vrijdag 31 augustus 2007 PZC door Dick Hofland DEN HAAG - Universiteiten hebben te maken met een stormloop van studenten die nog op het nipper tje hun doctorandustitel veilig wil len stellen. Dat kan tot vandaag. Studenten die na middernacht hun doctoraalexamen niet hebben gehaald, moeten in veel gevallen een jaar langer doorstuderen om alsnog de studie af te ronden. Dan kunnen zij niet meer de titel drs (doctorandus) voor hun naam schrijven, maar worden zij master. Veel studenten die bijna klaar wa ren, hebben de afgelopen weken een ultieme krachtsinspanning ge leverd om dat onheil af te wen den. André Krouwel heeft het er razend druk mee. „Zij komen uit alle hoeken en gaten gekropen, ook bij mijn collega's", zegt de hoogleraar politicologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Het gaat om studenten die na het behalen van hun kandidaatsexa men het laatste studiejaar hebben uitgesteld. Dat zijn er ruim 28.000. In 1999 besloten de lidstaten van de Europese Unie het hoger onder wijs in de aangesloten landen ge lijk te schakelen. Het oorspronkelij ke doctoraalexamen werd vervan gen door een studie bestaande uit twee delen: de bachelor (de eerste drie basisjaren) en de muster (het specialisatiejaar). In 2002 werd het 1^ Veel studenten die voor morgen hun doctoraalexamen niet halen, moeten in veel gevallen een jaar langer doorstuderen om alsnog de studie af te ronden. DELFT - Langs de A13 bij Delft is vanaf gisteren een piramide te zien die water zuivert op zon ne-energie. Het opvallende, bijna negen meter hoge bouwwerk wordt normaal gesproken in ont wikkelingslanden opgebouwd om zout en vervuild water te verwer ken tot drinkwater. De bedenker, ingenieur Martijn Nitzsche, demonstreert zijn uitvin ding deze maand wegens het lus trum van de Technische Universi teit Delft. v.-:: iZ, stelsel definitief gewijzigd en op al le universiteiten ingevoerd. Studen ten die al in 2001 of eerder aan hun doctoraal waren begonnen, mochten hun studie 'oude stijl' af maken. Zij kregen daar in veel ge vallen een termijn van ten minste zes jaar voor. Die loopt nu af Bij de meeste opleidingen is de master anders ingericht dan het af sluitende jaar van het docto- raal-examen. Wie vandaag dus te laat zijn scriptie inlevert, moet extra vakken volgen en soms zelfs een nieuwe scriptie schrijven om het masterdiploma te halen. In enkele studierichtingen kan men overigens ook de komende ja ren nog doctorandus worden. Dat geldt voor vijfjarige studies zoals biologie en voor een aantal oplei dingen die later het bachelor-mas- tersysteem hebben ingevoerd, zo als sommige letterenstudies. Langs de A13 bij Delft is deze piramide te zien die water zuivert op zon ne-energie. foto Lex van Lieshout/ANP De waterpiramide is een grote wit te tent met een grondoppervlakte van zo'n 650 vierkante meter, die vooral in de tropen, nabij de kust, wordt ingezet. Het zoute water dat in de piramide wordt gepompt, verdampt als overdag de zon op het doek schijnt en de lucht in de tent tot zo'n 75 graden Celsius op loopt. Het vuil en het zout blijven op de grond achter en het schone, zoete water condenseert tegen de binnenkant van het doek, loopt naar beneden en wordt in een gootje opgevangen. „In Afrika hebben wij twee projec ten met de waterpiramide gereali seerd. Binnenkort komen er nog vier in Azië bij", aldus Nitzsche. De Wereldbank beloonde de Delft- se ingenieur in 2006 met de inno vatieprijs van 190.000 dollar voor zijn uitvinding. De tent kan meer dan 1000 liter zuiver water per dag produceren. Wikipedia is een 'open' encyclopedie op het internet. Nu prinses Mabel en prins Friso hun eigen verhaal in hun voordeel aan hebben gepast, rijst de vraag: hoe betrouwbaar is Wikipedia? door Gert van Harskamp en Karen Zandbergen Hoe werkt Wikipedia? y Wie een artikel wil raadplegen gaat naar www.wikipedia.nl en typt een zoekterm in. Met een druk op enter verschijnt de pagina. Dat kan erg uitge breid zijn en ingaan op de his torie, geografie en discussie over het onderwerp. Bovenaan de pagina zijn drie extra tabbladen: overleg, be werk en geschiedenis. Op de overlegpagina kan ieder een die dat wil suggesties doen voor verbetering van het arti kel. Bij 'bewerk' kunnen gebrui kers veranderingen in de tekst aanbrengen. Die worden meteen toege voegd. Jouw computeradres (IP-adres) wordt wel geregis treerd. Onder het tabblad 'ge schiedenis' is te zien hoe de eerdere versies er uit zien. Wie een eerdere versie beter vindt, kan die weer op de beginpagi na terugplaatsen. Gebeurt dit te vaak, dan grijpt een moderator in. Er zijn ruim negentig moderators die pagi na's kunnen bevriezen, zodat er niets meer mee kan gebeu ren, of gebruikers weren. Om moderator te worden moet je je verkiesbaar stellen. Als drie kwart van de gebruikers die stemmen positief is, krijg je de extra bevoegdheden. De mensen die de gra tis internet-encyclo- pedie Wikipedia vul len, tarten steeds va ker de gevestigde or de. Bedrijven, het Koninklijk Huis en geheime diensten nemen de vrij toegankelijke kennisbron op internet zó serieus dat ze zelf in de webpagina's rommelen. Wat bete kent dat voor de kwaliteit? Soms duikt er midden in een arti kel van de internet-encyclopedie Wikipedia, ineens een bericht op: 'U heeft een ernstig lek in de bevei liging van uw website'. Marjon Bakker moet er altijd om lachen. „Dat is namelijk precies onze be doeling", zegt de secretaris van de Nederlandse afdeling van Wikipe dia. „We hebben helemaal geen be veiliging." De duizenden artikelen die op Wikipedia te vinden zijn, kunnen vanaf iedere computer worden be keken, geschreven én gewijzigd. Het zijn niet per se doctorandi en wetenschappers die de meest ge raadpleegde encyclopedie ter we reld maken. Van achter de keuken tafel, de computer op kantoor of laptop in de trein schrijven iedere dag heel wat 'gewone' Nederlan ders mee aan de online pagina's met informatie. Bijna honderd doen dat zo fanatiek, dat ze er iede re dag uren mee bezig zijn en zich 'moderator' mogen noemen. „De jongste is een scholier van 14 of 15 jaar, de oudste is ergens in de zestig", weet Bakker. Volgens de schrijvers zelf komen ze uit alle hoeken van de samenleving, met alle politieke sympathieën die er te bedenken zijn. „Maar het zijn wel meestal mensen die aardig kunnen schrijven, goed weten waar je informatie vandaan moet halen en logische verbanden kun nen leggen." Wikipedia is een veel geraadpleeg de informatiebron. Inmiddels prij ken verwijzingen naar Wikipe- dia-pagina's bovenaan de lijst in zoekprogramma's op het internet. Wie op het web zoekt naar Shell, ABN Amro of het kabinet, vindt eerst de pagina's van de bedrijven en de overheid zelf, direct gevolgd door de Wikipedia-site. Zij heb- door Jan Salden DEN HAAG - Gevangenisstraf helpt niet. Criminelen die een celstraf ondergaan worden na hun vrijla ting vaker veroordeeld dan crimi nelen die niet in de gevangenis hebben gezeten. Dat blijkt uit on derzoek van de criminologen Paul Nieuwbeerta en Arjan Blokland. De twee onderzoekers van het Ne derlands Studiecentrum voor Cri minaliteit en Rechtshandhaving (NSCR) vergeleken voor hun stu die bijna drieduizend criminelen van 26 tot 28 jaar. Daaruit blijkt dat criminelen die een celstraf op gelegd krijgen, in de drie jaar na hun vrijlating meer veroordelin gen op hun naam hebben dan da ders die niet in de gevangenis te rechtkomen. De onderzoekers noe men de resultaten opmerkelijk. „Het toont in ieder geval aan dat een gevangenisstraf ex-gedetineer den niet van nieuwe delicten weer houdt. Celstraf werkt in zekere zin averechts." Naar de oorzaak van dat averecht se effect is het echter gissen, aldus de onderzoekers. Nieuwbeerta be twijfelt of de uitkomst een bevesti ging is van het idee dat de gevange nis de beste leerschool is voor cri minelen. Zo zaten de onderzochte gedetineerden gemiddeld maar vier maanden vast. „Ik kan me moeilijk voorstellen dat nieuwe ge vangenen in zo'n korte periode de kneepjes van het vak van medege vangenen leren en daardoor na hun straf extra actief worden. Of dat ze zo gehard uit de gevangenis komen dat ze zich vaker op het cri minele pad begeven." Nieuwbeerta zoekt de verklaring eerder in de periode na de vrijla ting. „Ex-gedetineerden hebben een grote kans hun baan, hun part ner en hun huis kwijt te raken. Hun omgeving reageert anders op hen. Ze dragen een bepaald stigma met zich mee. Dat maakt dat ze mogelijk verder maatschappelijk ontwricht raken." Een andere mogelijke oorzaak is dat criminelen die een celstraf heb ben uitgezeten beter bij de politie bekend zijn en na hun vrijlating scherper in de gaten worden ge houden en dus vaker worden opge pakt. Maar die kans acht Nieuw beerta klein. „De politie kan niet aan iedereen die vrijkomt na een celstraf extra aandacht besteden. 'Hun omgeving reageert anders op hen. Ze dragen een stigma met zich mee' Het is niet zo dat er dan een sig naal afgaat op het politiebureau." De onderzoekers willen de verkla ring voor de uitkomsten verder on derzoeken in een vervolgstudie. Het onderzoek wordt binnenkort gepubliceerd in het tijdschrift Mens en Maatschappij. DEN HAAG - Het aantal mensen dat een werkloosheidsuitkering ont vangt is het eerste helft van dit jaar gedaald tot bijna 210.000. Dat is 25 procent lager dan halverwege vorig jaar. Dat bleek gisteren uit het halfjaar verslag dat uitkeringsinstantie UWV naar minister Donner van Sociale Zaken en Werkgelegen heid heeft gestuurd. Eind juni van dit jaar verstrekte het UWV ruim 848.000 arbeidson geschiktheidsuitkeringen. Het aan tal WAO'ers daalde tot ruim 613.000, het aantal wajong-uitke- ringen voor jonggehandicapten steeg daarentegen met vijfduizend tot ruim 161.000. Het UWV heeft in de eerste helft van dit jaar 26.500 mensen aan een baan geholpen, ongeveer de helft ervan via een reïntegratietra- ject. In het tweede kwartaal daalde het aantal bijstanduitkeringen aan mensen onder de 65 jaar met ze venduizend. Het aantal bijstands uitkeringen bedroeg eind juni 290.000. Dat meldde gisteren het Centraal Bureau voor de Statistiek. In een jaar is het aantal bijstands uitkeringen aan mensen tot 65 jaar met bijna 10 procent afgenomen. Eind juni 2006 kregen nog 322.000 mensen een uitkering. De afname bij mannen is groter dan bij vrouwen. De daling bij mannen bedroeg de afgelopen twee jaar 19 procent. Bij vrouwen was de afname 11 procent. Het aan tal bijstandsuitkeringen nam voor al af bij mensen jonger dan 35 jaar. In de leeftijdscategorie 55 tot 65 jaar was de teruggang minimaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6