Zeeland Gemeente dekt CDA'er Jan Heijkoop nieuwe burgemeester van Oostflakkee Zierikzee Vocaal zet in op zangkwaliteiten Expositie bij Daniëlle Orelio 26 I Vrijdag 31 augustus 2007 PZC Twee gewonden bij botsing in Kapelle Zonnebloemen maken op kinderboerderij Vrijwillige controle bij Schuurfeest Oirksland Joost de Nooijer speelt op orgel in Haamstede Tholen wil historische vestingwallen terug Route voert langs verlichte boerderijen Gemeente kiest bewust voor politicus met veel ervaring. Stranden moeten straks aan stapel Europese regels voldoen. Van klassiek tot pop en van opera tot gospel vakkundig beoordeeld. WERKKLEDING KAPELLE - Een 28-jarige Goese bromfietser en een 14-jarige fiets- ster uit Kapelle zijn gistermiddag gewond geraakt toen ze op het Spoorpad in Kapelle tegen elkaar botsten. Het meisje wilde een groepje ande re fietsers inhalen, maar zag de te gemoetkomende brommer over het hoofd. Beiden kwamen ten val en wer den met een hersenschudding naar het ziekenhuis gebracht. ZIERIKZEE - Kinderboerderij De Punt aan de Scheldestraat in Zie rikzee houdt woensdag een knut- selmiddag. Deelnemers gaan aan de slag met het maken van zonne bloemen. Dat kost 1 euro voor le den en 1,50 euro voor niet-leden. De middag begint om 13.30 uur en duurt tot 15.30 uur. Opgeven kan via 0111 417179. DIRKSLAND - Tijdens het jaarlijkse Schuurfeest in Dirksland maken de Responsible Young Drivers be zoekers morgen attent op de geva ren van alcohol in het verkeer. Ze zetten groepjes bezoekers aan de ingang aan al na te denken over hoe ze terug naar huis gaan. Eén eventueel aangewezen bestuurder krijgt, als hij wil meewerken, een polsbandje dat hij niet uit kan doen. Bij het weggaan wordt hij ge controleerd op alcoholgebruik. BURCH-HAAMSTEDE - JOOSt de Nooijer uit Oosterhout bespeelt vanavond het orgel van de Grote Kerk in Haamstede. De 27-jarige De Nooijer studeerde aan het Koninklijk Conservato rium in Den Haag en won prijzen bij verschillende amateurconcour sen. Het concert begint om 20.00 uur. THOLEN - De oude vestingwallen in Tholen-stad worden in ere her steld. Door de overdaad aan groen zijn de verdedigingswerken nauwe lijks meer herkenbaar. Het Thool- se college wil daar wat aan te doen en ontwikkelt in de loop van het volgende jaar een visie. De vestingwallen stammen uit de periode rond 1600. Naast de wal len bestaat het stervormige verde digingswerk uit bolwerken en ves ten. OUDDORP - Op Goeree-Overflakke is vanaf vanavond de verlichte boerderijroute te volgen. Ruim vijf tig molens en boerderijen zullen op drie achtereenvolgende vrijdag en zaterdagavonden tussen 20.30 en 23.00 uur zijn aangelicht. Er is zowel een auto- als fietsroute te volgen langs veel verschillende agrarische bedrijven. door Martijn de Koning OUDE-TONCE - De gemeente Oost flakkee heeft een nieuwe burge meester. [an Heijkoop gaat per 1 september in die functie aan de slag. Hij volgt Ton van Pelt op, die met pensioen gaat. CDA'er Heijkoop (54), van oor sprong melkveehouder, is al zijn halve leven politicus. In 1982 werd hij lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland. Dat bleef hij tot 200L Daarbij was hij van 1995 tot 1999 gedeputeerde. Heijkoop heeft al wat ervaring met zijn nieuwe functie. Van 2000 tot 2002 was hij waarnemend bur gemeester van de Zuid-Hollandse gemeente Cromstrijen. Hij zetelde toen in Numansdorp. Daarna Jan Heijkoop werd Heijkoop bestuursvoorzitter van de afdeling Noord van de Land- en Tuinbouworganisatie (LTO). De fractievoorzitters van de ge meentepartijen kozen hun nieuwe burgemeester uit zes kandidaten. Hun keuze is in die zin opvallend, dat de commissie eerder aangaf juist op zoek te zijn naar een jonge burgervader, van een jaar of veer tig. De bevolking, die kon meepra ten over de profielschets waaraan de nieuwe burgemeester moest voldoen, had aangegeven daar het meeste in te zien. Dat was echter voordat onderzoek twee maanden geleden uitwees dat de vier gemeenten op Goe- ree-Overflakkee (naast Oostflak kee zijn dat Goedereede, Dirks land en Middelharnis) veel meer moeten gaan samenwerken of mo gelijk zelfs fuseren om de toe komst goed het hoofd te kunnen bieden. Volgens een woordvoerder is een burgemeester met ervaring hard nodig in een tijd van zulke snelle en grote ontwikkelingen. door Ton van den Nouweland RENESSE - 'We gaan naar Zand- voort, al aan de zee. We nemen broodjes en koffie mee.' Onge dwongen, was het in de tijd van Louis Davids en zo is het eigenlijk nog. Maar dat wordt anders. Héél anders. Want de Amerikaanse claimcultuur waait richting Euro pese stranden. De moderne badgast eist kwaliteit, veiligheid en bovenal wil hij we ten wie hij voor de rechter kan sle pen als iets is misgegaan. Eigen ver antwoordelijkheid? Vergeet het maar. Claimen, die verstuikte voet! Dus komt een zondvloed van voor schriften op ons af Twee voorbeel den uit de operational guideli nes van de International Life Saving Federation Europe (ILSe): 'Een strandwacht moet beschik ken over zonnebrandolie' en 'Als u ziet dat iemand in moeilijkhe den verkeert, dient u de hand op te steken en te schreeuwen.' Het staat er echt en in 2011 wordt het verplicht. De gemeente heeft zondag de stranden bij de Jan van Renesse- weg, bij de Wilheminahoeve en bij de rotonde van Westenschou- wen laten keuren. De gemeente wil weten of de stranden voldoen aan de nieuwe regels van ILSe. Dat is belangrijk, omdat op basis van die regels vanaf 2009 de felbegeer de blauwe vlaggen worden toege kend. De drie stranden hebben de vlag al en dat wil wethouder Ad Verseput vooral zo houden: „De kosten bedragen vijfhonderd euro per strand en ik heb begrepen dat dat in de toekomst niet bepaald goedkoper gaat worden." Het werk is uitbesteed aan Red dingsbrigades Nederland (Red- Ned) in IJmuiden. Die heeft hier voor mensen opgeleid die onder Veiligheidsnormen voor badplaat- sen worden in heel Europa gelijk getrokken. Er komen steeds meer voorschriften om te voorko men dat badgast schade claimt. auspiciën van ILSe de keuringen hebben verricht. „We passen niet alle ILSe-criteria toe," zegt Mark Röpke, woordvoerder van Red- Ned. „Want ik denk dat gemeen ten daar een rolberoerte van krij gen. Maar er geldt al wel een soort van overgangsperiode." Dat is ook het uitgangspunt van Folkert Hoogslag, riskassessor van ILSe. Zijn mensen hebben op de Schouwse stranden gekeken naar papieren en kennisniveau van de strandwachten, naar de mate van uitzicht vanuit de reddingsposten en naar de aanwezigheid van over eenkomsten met brandweer en ambulancedienst. „In 2011 worden gemeenten verplicht vrije baad-ge- bieden aan te wijzen," zegt Hoogs lag. „Dat zijn beschermde zones waar behalve zwemmen niets mag. Niet surfen, niet vliegeren. Het toezicht is daar optimaal." Er komen ook nieuwe vlaggen, die in heel Europa hetzelfde beteke nen. Hoogslag: Een groene vlag be tekent soms 'zwemmen toege staan', maar elders 'veilig zwemwa ter' Dat is nogal een verschil. Stel dat er een ongeluk gebeurt terwijl de groene vlag wappert. Wie is er dan aansprakelijk?" Bij Westenschouwen ligt een ver dronken dorp. Daar kun je je bij eb flink aan bezeren. De richtlij nen van ILSe voorzien echter niet in schade als gevolg van verdron ken dorpen. Veiligheid op strand Vanaf 2009 moeten badplaat sen aan strengere veiligheids eisen voldoen als zij in aanmer king willen komen voor een Blauwe Vlag. Vanaf 2011' gelden in geheel Europa dezelfde criteria voor veiligheid aan het strand. Als richtlijn voor beide nieuwe maatregelen worden de instruc ties van de International Life Saving Federation genomen. Veiligheidseisen van de Schouwse stranden blijven nu beperkt tot toezicht, aanwezig heid van reddingsbrigade en deugdelijk reddingsmateriaal. Marjolein Kloet, winnares van de eerste editie Zierikzee Vocaal, tijdens een optreden als non met het ensemble Waisisi. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het zingen stimuleren en de deelnemers motiveren te blij ven werken aan een nog hoger ni veau. Dat zijn de belangrijkste doelstellingen van Zierikzee Vo caal, het concours voor zangama teurs, dat dit najaar zijn eerste lus trum beleeft. Bij de vier voorgaande edities is 'verrassend veel' zangtalent ko men bovendrijven. Dat is reden voor de organisatie ook oud-win naars uit te nodigen die zich dit keer opnieuw aan de vakkundige jury komen presenteren. Compo nist en musicus Mar van der Veer hoopt als een van de initiatiefne mers hiermee het eerste lustrum extra luister bij te zetten. Belang stellende zangers, individueel of in groepsverband, kunnen zich nu reeds aanmelden voor dit zangcon cours, dat zaterdag 6 oktober wordt gehouden in de Nieuwe Kerk in Zieirkzee. De deelnemers krijgen de gelegenheid zichzelf met drie nummers te presenteren. Zingt men daarnaast ook in groepsverband, dan is die mogelijk heid er opnieuw. Wie niks voelt voor deelname aan de wedstrijd kan ook gewoon zijn stem laten beoordelen door een deskundige jury. Uitgangspunt daarbij is een respectvolle benadering. Volgens Van der Veer onder scheidt Zierikzee Vocaal zich van andere songfestivals of idol-ach- tige programma's door de grote af wisseling. De muziekstijlen zijn klassiek, opera, musical, gospel en pop. De deelnemers variëren van jong tot oud. Sommigen blijken meerdere muziekstijlen te beheer sen. Er wordt onderscheid ge maakt in categorieën solisten on der en boven de achttien jaar. Voor de categorie ensembles be staat geen leeftijdsonderscheid. Vrij snel na hun eerste optreden, krijgen de deelnemers te horen of zij bij de categorie brons, zilver of goud zijn ingedeeld. Tijdens de fi nale-avond, op zaterdag 6 oktober is er ook een optreden van het Bo venbouw Vocaal Ensemble van het Prins Mauritscollege in Middel harnis. Dit ensemble presenteert delen uit het programma dat de groep korte tijd later in Roemenië gaat uitvoeren. Aanmelden voor deelname Zierikzee Vocaal, secretaris C. van Eek, tel. 0111-415947 of e-mail: corvecl@zeelandnet.nl. BURCH-HAAMSTEDE - Beeldend kun stenares Daniëlle Orelio houdt van af morgen tot en met 4 november in haar atelier en beeldentuin een najaarsexpositie met werk van vier kunstenaars. In het atelier stelt Frank Biemans zijn glasobjecten tentoon. Mieke de Waal maakte collages over Schouwen-Duive- land. Jannita van den Haak ont werpt sieraden van verguld glas en geeft een voorproefje van haar werk voor de Kunstschouw vol gend jaar. Jean Groeneveld expo seert paardenhoofden in brons in de beeldentuin. Bezoekers zijn als het hek open staat altijd welkom. DRESSED... TO WORK www.wer'ftklecftngtafesLnr Kromme lïfieboon fi Zferrlrz.ee T. AT If-4£0751 F. 0711-45075?.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54