'We gaan zo nog een stukje in galop' Krabbetjes rennen ons enthousiast voorbij Met een huifkar door de Zak van Zuid-Beveland is reizen in stijl. In het Grevelingenmeer kun je onder water prima kijken. Vrijdag 31 augustus 2007 door Anoeska Gijzel „Heb je je rijbewijs?" vraagt een man als hij plaatsneemt. „Ik?", rea geert Natasja Vink die op de bok zit. „Nee, ik heb geen rijbewijs of koetsiersbewijs. Er zijn mensen mét bewijs die slechter mennen dan ik." De man lijkt niet over tuigd. „Nou, we zullen er maar op vertrouwen dat het goed komt." Terwijl op de achtergrond de stoomtrein puffend en stampend het station van Langeweegje ver laat, stroomt de huifkar langzaam vol. ,,'t Is volle bak vandaag", con cludeert Vink. Ze spoort de paar den Chanty en Present aan, die het meteen op een draven zetten. 'Weet je wat zielig is? Een paard dat in de wei staat en hoefbevangen raakt.' De hoofden houden ze fier om hoog, hun oren gespitst. Manen wapperen in de wind. „Ik vind het toch een beetje zielig hoor", zegt een vrouw wijzend op de rossen. „Nee hoor, dit vinden ze juist leuk", zegt Vink. „Weet je wat zie lig is? Een paard dat in de wei staat vet te mesten en hoefbevangen raakt." Kayleigh de Ridder kruipt bij haar oma op schoot. Of ze straks de paardjes mag aaien. Oma voelt er weinig voor. „Ik ben vroe ger geschopt door het paard van de schillenboer", is haar verweer. „Vraag maar aan opa." Achterin de wagen zit een groep oudere da mes. „Vindt u het goed als ik iets vertel over de omgeving?" roept Vink met moeite boven het geka kel uit. Het gezelschap zwijgt en de koetsier vertelt over de Zak van Zuid-Beveland, over grenslinden, ambachtsheren, fruitteelt en Zeeuwse witrikken. „Jij bent toch ook lid van Natuurmonumen ten?" vraagt oma naar aanleiding van het verhaal aan Kayleighs moe der. „Nee", antwoordt die. „Van Greenpeace." Op de Vlieguitsedijk verlaat de huifkar het asfalt en gaat de tocht verder over een grindpad. De wa gen schokt ondanks de luchtban den. Kayleigh kijkt naar Chanty en Present. „Doet dat geen pijn?", vraagt ze aan oma. „Nee, ze heb ben toch hoeven met ijzers?", zegt oma. Vink bevestigt het: „Het doet geen zeer, het trekt alleen wat zwaarder. Asfalt loopt lekkerder, maar de paarden geven zelf aan als ze liever willen stappen." Haar woorden zijn nog niet koud als het span spontaan een tandje lager schakelt. Het biedt de passagiers ge legenheid op gemak van het land schap te genieten. Dijken met ho ge populieren en boomgaarden af gewisseld met grillig landschap trekken aan het oog voorbij. „Echt een prachtig natuurgebied", klinkt het vanuit de kar. Eenmaal terug op de verharde weg zetten de paarden de vaart er weer in. „Ho dames, rustig aan", kal meert Vink ze terwijl ze ze moeite loos door enkele bochten manoeu vreert. Kayleigh gluurt gefasci neerd over de bok. „We gaan zo nog een klein stukje hard in galop hoor", belooft Vink haar. Even la ter stuurt ze de huifkar opnieuw een kronkelend dijkje met grind pad op. De paarden vliegen er in volle vaart over heen, blij dat ze even de benen mogen strekken. De huifkar dendert achter hen aan. De paarden briesen van tevre denheid. Kayleigh is sprakeloos. „Kijk, dat vindt ze nou het mooi ste", licht oma toe, „dat het lekker hard gaat." Huifkartochten van De toffe peer in *-■ Driewegen: 0113653077 door Madelijne Daub „Dolfijnen en schildpadden ga je niet zien", waarschuwt instructeur Remco Stroet (38) van duikschool Dolphins Dive Centre in Brouwers haven. „Maar als je reële verwach tingen hebt, wordt dit een superer varing." We gaan proefduiken in het Grevelingenmeer. „Dat wil ik nou al zo lang een keertje doen", zucht vader Jan Busch (49) uit El- burg (bij het Veluwemeer). „Als dit bevalt, ga ik thuis een cursus doen." Zonen Vincent (16) en Ro bert (14) gaan mee, moeder Dik- kie (42) blijft aan de kant. Voor zo'n proefles heb je geen duikervaring nodig: hop, meteen het water in. Wel krijgen we van tevoren een half uurtje theorieles van instructeur Marloes Otten (30). Het is toch handig om wat ba sisgebarentaal onder de knie te hebben en te zien wat voor materi aal je om je heen gaat krijgen. „Als alles oké is, maak je met het topje van je wijsvinger op het topje van je duim een O", legt Otten uit. Duim omhoog betekent dat je naar boven wil, duim naar onder juist naar beneden en zo zijn er ook nog signalen voor 'het gaat niet zo goed' en 'kom hier'. We rijden richting Zonnemaire en hijsen ons daar in de strakke duik- les prima. Dus gaan we op pad. Hand in hand zwemmen we met Stroet steeds dieper, tot zo'n vijf meter onder de oppervlakte. Als je het Grevelingenmeer vanaf de kant ziet, verwacht je veel zand en weinig zicht. Dat blijkt klinklare onzin. Krabbetjes rennen enthou- siast- -voorbij,- garnalen- -en visjes zwemmen op je af, overal zijn ane monen en vooral de kreeften die met hun scharen eng proberen te doen zijn een fascinerende gewaar wording. De druk in je oren is niet prettig, maar makkelijk op te los sen door de neus dicht te knijpen. „En, wat vonden jullie ervan?", vraagt- Stroet als we -na veertig mi nuten weer boven water zijn. „Het water is echt zout", vindt Vincent nog steeds. Toch vond hij het on derwaterleven wel een keer leuk om te zien, maar duiken hoeft hierna niet meer, besluit hij. Vader ]an en zoon Robert zijn wat en thousiaster, hoewel ze last hadden van druk op oren en borst. „Ik-had geen idee meer waar ik was, waar oost of west was", meldt Jan. „Vreemd om mee te maken. Maar een duikcursus ga ik wel doen, hoor", verzekert hij ons toch nog. awww.dolphin-diving.nl 0111-695105. Duiken kan van Pa sen tot begin december. pakken, een flinke klus. Maar dat valt in het niet bij het dragen van het trimvest en de persluchtfles. Met nog wat extra lood om de heu pen wankelen we richting water. „Onder water is het zo'n twintig graden. Dat is fijn, want met deze temperaturen hoeft je lichaam dus niet veel af te koelen", zegt Stroet. De onderwatertoer gaat per twee, dus zoon Vincent en de zomerver- slaggever zijn als eerste aan de beurt. Eerst laat Stroet ons wat oe fenen met de duikbril en de vin nen aan de voeten. Vooral ademen via een mondstuk is even wen nen. „Ah, gatver, dat water is zout, man", mompelt Vincent, terwijl hij probeert overeind te blijven. Want zie in het water je even wicht maar eens te bewaren. Dan beginnen we. Eerst een mi nuutje met het hoofd onder water. 'Alles oke?', gebaart Stroet. Jup, al- 'Hand in hand zwemmen we steeds dieper, tot vijf meter onder de oppervlakte' Duikers mogen niet alleen het water in. foto Marijke Folkertsma Natasja Vink ment haar paarden Chanty en Present over een dijk in de Zak van Zuid-Beveland. foto Anoeska Gijzel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41