Binnenland Roofbouw zou binnen hele krijgsmacht spelen Verbod bepleit van borstvergroting voor jonge meisjes Akkoord impuls in wijken is nabij 'Werkdruk bij marine loopt de spuigaten uit' 4 I Vrijdag 31 augustus 2007 PZC Koninklijke Vereniging van Marineofficieren laakt bezuinigingen. Corporaties betalen winstbelasting voor achterstandswijken. Ex-Nomad weer vrij na schietpartij in zijn huis Eigenaar PuberEnZo vlucht naar buitenland Brandweer poseert bij brandende boerderij OR trekt steun voor bezuiniging Veolia in Strippenkaart wordt 2,5 procent duurder Politie pakt mannen op wegens pinpasfraude DEN HELDER - Defensie lijdt aan het 'gekooktekikker-syndroom'. Dat stelt voorzitter Peter van Maurik van de Koninklijke Vereniging van Marineofficieren (KVMO) op basis van onderzoek naar de werkdruk van leden van die club. „Wanneer je een kikker in een pan met heet water gooit, springt hij er onmiddellijk uit. Maar zet je hem in koud water en laat je dat koken, dan wordt-ie langzaam op geblazen. Hetzelfde principe geldt voor werkdruk. Loopt die onge merkt op, dan kan dat de kans op fouten en ongelukken vergroten en explosieve gevolgen hebben", al dus de KVMO-voorman. Een onderzoek onder KVMO-le- den in district Noord (Den Helder en Amsterdam) wijst uit dat één op de drie zeeofficieren regelmatig wakker ligt van zijn werk. Van de vijfduizend leden werden er zes honderd aangeschreven, 150 rea geerden. Zo'n 80 procent van hen vindt dat de werkdruk te hoog is. Vorig jaar lag nog één op de vijf wel eens wakker en vond 75 pro cent de werkdruk te hoog. DEN HELDER - „Wij hebben sterk de indruk dat toenemende werkdruk niet alleen bij marineofficieren speelt, maar een probleem binnen de hele krijgsmacht is. We zien dat minder mensen meer werk moeten verzetten met steeds min der middelen. Dan pleeg je roof bouw." Dat zegt voorzitter Peter van Mau rik van de Koninklijke Vereniging van Marineofficieren (KVMO), die onder haar leden onderzoek heeft gedaan naar de werkdruk. Uit de enquête blijkt dat één op de drie zeeofficieren regelmatig wakker ligt van zijn werk. Zo'n 80 procent van hen vindt dat de werkdruk te hoog is. Vorig jaar lagen die cijfers nog op respectievelijk één op de vijf en 75 procent. De werkdruk wordt niet eens zo zeer ervaren in operatie- en crisis- 4fi\msPerï PETER STRAATEN gebieden ('Tijdens missies hoor je weinig leidinggevenden moppe ren'), maar meer bij mensen in de bureaufuncties aan de wal. Van Maurik: „Sinds de jaren negen tig hebben zij om de twee, drie jaar een reorganisatie op zich af zien komen. Voordat het stof daar van was neergedwarreld, ging er een nieuwe bezem doorheen. Ik kan me voorstellen dat je er moe 'Er valt weinig meer te kaasschaven, we zitten al op het korstje' van wordt en het frustrerend vindt om telkens met nieuw be leid te worden geconfronteerd, wanneer je de tent draaiende pro beert te houden. Een schip moet je ook de tijd geven om met roer en schroeven de juiste manoeu vres te maken. Dat geldt ook voor je organisatie." Van Maurik begrijpt best dat de krijgsmacht vanwege het accent op vredesoperaties moet verande ren, maar snapt de nieuwe 'Prins jesdagbegroting' van Defensie niet. „Dom paniekvoetbal", noemt de voorzitter de aangekondigde bezui nigingen van minister Van Middel koop van Defensie. „Je kunt het verhaal over de veranderende krijgsmacht niet gebruiken om je geldtekort weg te poetsen. Dat deugt niet. Er valt weinig meer te kaasschaven, we zitten al op het korstje. De manier waarop nu de bijl in defensie wordt gezet, is geen snoeien, maar de stam afhak ken." Om de boel op orde te krijgen, be pleit de KVMO een reorganisaties top, meer personeel en extra geld. Dat zal Van Maurik de kersverse marinebaas Rob Zuiderwijk en hoogste legerbaas Dick Berlijn per brief laten weten. „We hebben de ambities om mee te draaien met de wereldtop, maar zitten qua be groting onder het niveau van Bel gië." CELDROP - De Nederlandse Vereni ging voor Seksuologie (NWS) wil dat plastische chirurgie als borst vergrotingen voor kinderen onder de achttien jaar wordt verboden, ook als de ouders met de ingreep instemmen. Dat heeft de NWS gisteren be kendgemaakt. De vereniging wil wel een uitzondering maken voor cosmetische correcties die noodza kelijk zijn door bijvoorbeeld aange boren afwijkingen. De NWS wil verder dat er een wet komt die artsen en plastische chirurgen dwingt een afweging te maken tussen de wens van een persoon die een ingreep wil en de risico's van de operatie. Zo zouden jongeren vóór een schoonheidsop eratie eerst nog doorgestuurd moe ten worden naar een psychiater, psycholoog of seksuoloog. De Nederlandse Vereniging voor Seksuologie komt met de verkla ring naar aanleiding van een publi catie op www.beperkthoudbaar.in- fo. De initiatiefnemers onder wie documentairemaakster Sunny Bergman en journaliste Myrthe Hilkens 'willen afrekenen met het idee dat vrouwelijkheid enkel gede finieerd wordt door schoonheid'. De website stelt verder dat veel meisjes en vrouwen zich onder druk voelen worden gezet om hun lichaam aan te passen aan 'onech te, gephotoshopte beelden'. De opstellers van de publicatie ad viseren redacties en reclamema kers onder 'opgepoetste' foto's van vrouwen bijschriften te zetten met zinnen als 'porieloos dankzij Photoshop' of 'dit model is digi taal smaller gemaakt en haar nek is opgerekt'. DEN HAAG - De woningbouwcorpo raties zullen de komende jaren 1,8 miljard euro extra betalen aan winstbelasting. Dat hebben minister Ella Vogelaar van Wonen en de woningbouw corporaties afgesproken. De onderhandelingen zijn nog niet afgelopen, omdat het kabinet in totaal drie miljard euro van de woningbouwcorporaties wil heb ben voor investeringen in achter standswijken. Kabinet en woningbouwcorpora ties stonden tot gisteren lijnrecht tegenover elkaar. Minister Bos van Financiën dreigde al met een hef fing als de wooncorporaties niet vrijwillig wilden betalen. De cor poraties dreigden met de rechter als het kabinet een greep in hun kas zou doen. Inmiddels zijn de partijen dicht bij een oplossing. Een belangrijke aspect is de afspraak dat woning bouwcorporaties vanaf volgend jaar vennootschapsbelasting zul len betalen over de winst die zij maken met de verhuur van sociale woningen. Dat levert de komende drie jaar 1,8 miljard euro extra aan belastinginkomsten op. Eerder was afgesproken dat wo ningbouwcorporaties pas vanaf 2011 vennootschapsbelasting over al hun activiteiten betalen. Nu be talen zij alleen belasting over de commerciële activiteiten, zoals ver koop en verhuur van dure wonin gen. Volgens ingewijden kan minister Bos (PvdA) leven met deze oplos sing. De maatregel levert nog niet vol doende op, want er blijft nog een gat over van 1,2 miljard euro. Daar over wordt nog verder onderhan deld. Kabinet en woningbouwcorpora- ties naderen elkaar over de finan ciering van het opknappen van achterstandswijken. De corpora ties gaan meer belasting betalen. 3 EM JE- fc «-CV bRoMkEM 0 PAW MAAR VRoUW MAASTRICHT - De politie heeft een woensdag opgepakte Sittardse ex-Nomad weer in vrijheid ge steld. Hij was opgepakt wegens ver boden wapenbezit en zou vier maal geschoten hebben in zijn wo ning. Justitie ziet geen redenen om hem in bewaring te stellen. HEERLEN - De eigenaar van opvang huis PuberEnZo uit Heerlen is naar het buitenland gevlucht na bedreigingen. Zijn advocaat over weegt politiebescherming aan te vragen. De 42-jarige man kwam dinsdag vrij na acht maanden voorarrest. Hij is vrijgesproken van ontucht. HAVELTE - De brandweercomman dant van de Drentse gemeente We- sterveld is ontsteld over een op in ternet circulerende foto van een boerderijbrand in Havelte. Op die foto poseren brandweerlieden, met op de achtergrond een bran dende woonboerderij. BREDA - De ondernemingsraad van Veolia in Midden- en West-Bra bant heeft zijn steun voor de om streden bezuinigingen van het bus bedrijf ingetrokken. Veolia wil op lopende verliezen bestrijden. Veel chauffeurs zijn tegen de plannen, omdat zij meer moeten werken te gen een geringe loonsverhoging. DEN HAAC - De strippenkaart wordt volgend jaar 2,5 procent duurder. Dat maakte staatssecreta ris Huizinga van Verkeer gisteren bekend. Het was aanvankelijk haar bedoeling om de tarieven van bus, tram en metro vanaf januari 2008 met 3,1 procent te verhogen. ASSEN - De politie heeft in het weekeinde in tuincentrum Tuin land in Assen twee mannen opge pakt op verdenking van pinpas fraude. Dat heeft de politie giste ren gemeld. De mannen, uit Utrecht en Tiel, werden betrapt terwijl zij bezig waren met het ma nipuleren van een betaalautomaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4