Een tekst die ook scheert langs de Grote Vragen Festivalhart biedt jong talent ruimte zeeland nazomerfestival 28 aug t/m 8 sept 2007 3 Zeeuwse muzikanten te gast in Belgische groepen tijdens ZNF. PZC Vrijdag 31 augustus 2007 35 Om te beginnen een vrouw Kamperland, Nazomerfestival. Tekst: Anne Vegter. Spel: Astrid van Eck. Regie: Jaap Spijkers. door Willem Nijssen Kortom, het beeld is ook al niet be palend voor dit stuk. Van begin tot einde is dit een tali ge voorstelling. Taal is alles, niet voor niets opent het stuk met een lange reeks woorden die ze 'toen' kenden. Toen was na de zond vloed. Ze, dat was de familie de zich. Op haar vader. Zijn arro gantie wordt de arrogantie van het geloof, die van de macht mis schien, maar vooral de arrogantie van de man. Die met zijn lust zijn vrouw tot een wanhoopsdaad drijft. Geen wonder toch, dat dit verhaal een andere loop neemt dan dat uit het Heilige Boek. Als de dochter haar vader naakt en slapend aan treft, horen we niet van Sem en Ja- feth die achterwaarts met een kleed 'de naaktheid huns vaders bedekten; en hun aangezichten wa ren gekeerd, zodat zij de naaktheid huns vaders niet zagen'. Haar relaas is anders. „Ik snij zijn Astrid van Eck in Om te beginnen een vrouw. foto Lex de Meester Mijn dochter wimpelde af, toen ik haar meevroeg naar Om te begin nen een vrouw. Om het beleefd te laten klinken, voegde ze toe: „Wat zijn dat eigenlijk voor mensen, die naar zo'n monoloog gaan?" Alsof wij een soort zijn. Maar de Luide Ondertoon kwam wel over: daar zit toch totaal geen actie in. En in derdaad, actie is niet de grootste troef van solotoneel. Maar er blij ven dan nog altijd twee belangrij ke toneelpijlers over. Beeld. En woord. Om te beginnen een vrouw speelt (op verschillende locaties) in een boerenschuur. In Kamperland is dat in de majestueuze schuur van boerderij Land Zeezicht. Een vorstelijk rit erheen, onder een machtige hemelkoepel. Imposant en hoog en houten gebinte. Dat al lemaal wel. Maar dit stuk zou even goed zijn in een kale lage beton nen bunker. De groene voddige jurk van de actrice had even goed een strak rood mantelpakje kun nen zijn. Haar plompe bontgevoer de laarzen hadden ook slanke naaldhakken kunnen zijn. In weer woord op een interview met de jonge actrice geloof ik zelfs, dat de dochter van Noach even goed een oude vrouw had kunnen zijn. Programma ZNF Vandaag is de vierde dag van het Zeeland Nazomerfestival. In Hansweert is voor de vierde keer Vloed te zien (20.30 uur). In Kamperland is de derde op voering van Om te beginnen een vrouw (20.30 uur). Het programma van het festi- valhart, het Abdijplein in Mid delburg, begint vanavond om 19.30 uur met Simeon ten Holts pianowerk Horizon in het Viervleugelpaviljoen dat op het plein is verrezen. Het Ictus Ensemble brengt vanaf 21.30 uur een ode aan Kurt Weill en Tom Waits. Noach, vader, moeder, twee broers, en de derde zoon veran derd in een fictieve dochter. En wat ze kenden, is dat wat ze zagen. Er waren geen andere woorden. Niet voor emoties. En daar zit de dochter vol van. Haar strijd is een worsteling om haar emoties te ver woorden. Zij smeekt niet om licht in duisternis, maar om 'geluid in taaldernis'. Het verhaal van de zondvloed heeft twee kanten. Vader Noach ziet alleen de éne, de kant van het uitverkoren zijn. Maar zijn dochter ziet ook de andere, die van het af gesneden zijn. Afgesneden van al wie moest achterblijven en omko men. De ooms, de tantes, de vrien den. Maar ook het afgesneden zijn van Hem, die dit alles geregisseerd zou hebben. Zij zoekt hem in haar verlatenheid. „Natuurlijk richt ik me tot de hoogste intelligentie en die geeft niet thuis!" En wat de dochter ook ziet, dat is de arrogan tie van wie 'uitverkoren' denkt te zijn. Vooral daarop richt haar woe- scrotum los, buig over hem heen, ik leg zijn scrotum in zijn mond." Een heftige tekst, een moeilijke tekst. Een felle tekst. Worsteling en woede. Zoeken en zieden. Ra zen en roepen. Een tekst die zich beweegt op de rand van vanalles. Blasfemie. Seksisme. Egoïsme. Kortzichtigheid. Maar die ook scheert langs de Grote Vragen die alleen de Hoogste Intelligentie kan beantwoorden. Woord voor woord razend knap gebracht door een fantastische actrice, die zon der één inzinking vijf kwartier lang akelig precies het midden vindt tussen triomfantelijke fel heid en radeloos onbegrip. 'Om te beginnen een vrouw' is nog te zien vanavond in Kamperland, za terdag 1 september in Poortvliet, maandag 3 en dinsdag 4 september in Zonnemaire, woensdag 5 en din- derdag 6 september in Domburg, vrijdag 7 en zaterdag 8 september in Waterlandkerkje. Aanvang: tel kens om 20.30 uur. door Ali Pankow MIDDELBURG - 'Jong Talent', staat er als extra vermelding bij twee op tredens op het Abdijplein in Mid delburg, het festivalhart van het Zeeland Nazomerfestival. Die om schrijving geldt basgitarist Michelo Celestijn (27) en trompettist Ro nald Joose (22). Cor de Jonge, coör dinator popcultuur bij het Zeeuws Instituut Scoop, selecteerde beide jonge muzikanten uit Middelburg voor een gastoptreden bij twee Michelo Celestijn foto Dirk-Jan Gjeltema professionele muziekformaties uit België. Michelo Celestijn staat aan de vooravond van dit specifieke festi valoptreden. Hij speelt zaterdag avond vanaf 23.00 uur op het Ab dijplein als gastbassist bij de band Colorless Green Ideas uit Gent. De ze groep staat voor een variatie aan stijlen met drum'n'bass beats als basis en met elementen uit lounge, jazz, deep house en latin. Voor Ronald Joose duurt het nog een week voor hij mag aantreden. Hij blaast vrijdagavond 7 septem ber vanaf 23.00 uur een fikse partij mee met de Maten, de begeleidings band voor de Vlaamse channon- nière Mira Bertels. Zij zingt en speelt eigen nummers in een men geling van kleinkunst, cabaret en pop. „Ik sta mijn plekje graag even af hoor aan onze Zeeuwse gast. Hij speelt lekker, zo bleek tijdens de re petitie in Gent. Tijdens de num mers waarin Michelo meedoet, speel ik dwarsfluit", zegt Hilke Ros, de vaste bassist in Colorless Green Ideas. De muzikale kennis making met deze achtkoppige Bel gische groep is ook Celestijn zelf goed bevallen. „Ik kreeg vooraf vier nummers toegestuurd. Op drie daarvan heb ik me toegelegd, eentje vereist zo'n speciale elektro nische bas, daar kan ik mijn ei niet in kwijt. De repetitie liep lekker. Van origine kom ik uit de funk en soul, maar het is erg leuk om dat eens af te wisselen met rock, blues en pop", zegt de van oorsprong uit Raamsdonkveer afkomstige muzi kant. Sinds zijn twaalfde speelde hij daar al in bands. Hij begon ooit als slaggitarist in de groep Gim'me a break, maar nam daarna gretig de taak van bassist op zich. „De basgitaar spreekt me meer aan, de ritmegevoeligheid die dat vereist. Bovendien vind ik het een uitda ging als basgitarist niet alleen op de achtergrond te functioneren, maar ook een goede performance te bieden", zegt Celestijn. De lief de dreef hem ruim twee jaar gele den naar Middelburg. Inmiddels heeft hij ook in het Zeeuwse zijn muzikale pad gevonden. Celestijn speelt sinds enige tijd in de Wal- cherse band Marscha. Met zijn deelname aan de popconventie Pop aan Zee dit jaar speelde hij zich in de kijker van Cor de Jonge, hetgeen resulteerde in de uitnodi ging voor dit gastoptreden tijdens ZNF. Trompettist Ronald loose behoef de de aandacht van de popcoördi nator niet meer op zich te vesti- 'lk ben naar die open dag bij showband Juliana gegaan en er altijd gebleven'. gen. Joose speelt vaak samen met De Jonge in de bekende formatie Boaz Black. De liefde voor muziek ontlook bij hem al op jonge leef tijd. „Net voor mijn zesde verjaar dag stond er een advertentie over een open dag bij showband Julia na in de krant. Daar ben ik naar toegegaan en ik ben er altijd geble ven", vertelt Joose. Hij wist op de lagere school ook al dat hij profes sioneel trompettist wilde worden. Joose heeft er inmiddels drie jaar Conservatorium opzitten. Het eer ste volgde hij in Eindhoven, de vol gende twee jaar in Utrecht. Drasti sche reorganisaties daar deden Ronald Joose foto Dirk-Jan Gjeltema hem besluiten zijn studie af te bre ken. „Van de 25 topdocenten wer den de meesten weg bezuinigd en er kwamen 'groentjes' voor terug. Daar had ik geen zin in. Ik pak mijn studie binnenkort wel weer op met speciale opleidingen in Bar celona", zegt Joose strijdbaar. In de tussentijd verdient hij geld met een baantje in de bouw, in ploe gendienst zelfs. Colorles Green Ideas met Zeeuwse 1—1 bassist Michelo Celestijn, Abdij plein, zat. 1 sept, 23.00 uur. Mira de Maten met Zeeuwse trompettist Ronald Joose, vrij. 7 sept., 23.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37