Zeeland in werking hagelkanon Staal nam de gok en is er blij mee Brugman ES Ontslagrecht Prof. Schotting naar RA Campagne Slik op de Weg begint weer INBOUWAPPARATUUR DOUCHEZUIL )UC! werking hagelkanon PZC Vrijdag 31 augustus 2007 3 gelkanon aangeschaft. „De ervarin gen van Vogelaar in Krabbendijke waren positief. Het apparaat werk te schijnbaar toch wel tegen hagel- schade." Staal vertelt dat hij met zijn com pagnon Mark Staal voor de eenvou dige keuze stond: stoppen met het bedrijf of een hagelkanon aanschaf fen en uitproberen. „Sinds 2000 hebben wij samen dit bedrijf van zestien hectare. Tot 2006 zijn wij twee jaar zwaar verhageld, één jaar hadden we lichte schade en twee jaar niet. Door die zware hagelscha- de liep de hagelschadeverzekering zo hoog op dat die voor ons bijna onbetaalbaar werd." In de twee jaar dat Staal kan terug vallen op zijn hagelkanon, heeft hij geen hagelschade meer gehad. Het bewijs dat het apparaat werkt, is voor hem al het eerste jaar gele verd. „We zaten tegen de pluk aan. Zware hagelbuien kwamen eraan. Bij ons hagelde het niet. Er kwam een soort natte sneeuw naar bene den." Staal beseft dat omwonenden last kunnen hebben van de forse klap pen van zijn hagelkanon. Hij prijst zich gelukkig dat de gemeente Hulst 'een blijvende vergunning' heeft afgegeven. Met bezwaarma kers heeft hij in het vergunningen traject niet te maken gehad. „Een enkele omwonende begon achter af wel te mekkeren." De term 'mekkeren' duidt erop dat Staal de kritiek niet terecht vindt. „We schieten zelden 's nachts. Dus de nachtrust versto- T.W.V. 2.500/ T.W.V. 1.180.-" SINDS 1971 KEUKENS BADKAMERS Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 Hulst", Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 TAAR Versoepeling van het ontslagrecht prijkt pontificaal op de politieke agenda. Nu werkgevers en werknemers lijnrecht tegenover elkaar blijven staan, is de politiek immers aan zet. De voormannen van PvdA (Wouter Bos) en Christenunie (André Rouvoet) zijn daar bepaald niet gelukkig mee. Zij zullen op twee fronten slag moeten leveren. Om te beginnen binnen het kabinet. Met het advies van de vakbonden in de hand, zullen ze aandringen op afzwakking van het door minister Piet Hein Donner (CDA) opgestelde kabinetsplan. Vervolgens zullen ze in de slag moeten met de op dit punt onwrikbare achterban. Donner zal mede gezien de uiteenlopende standpunten die werkgevers en werknemers innemen niet voelen voor drastische aanpassingen van het plan. Temeer daar zich binnen de Kamer een meerderheid voor versoepeling van het ontslagrecht af lijkt te tekenen. Probleem blijft dat de in de regering vertegenwoordigde partijen moeilijk op een lijn kunnen komen. En als de partijen al op een lijn komen, dan vinden ze de bonden op hun pad. Versoepeling van het ontslagrecht leidt onvermijdelijk tot oorlog aan de cao-tafel, zo waarschuwde vakbond De Unie eerder deze maand. Een nieuwe uitnodiging aan bonden en werkgevers vormt wellicht een uitweg uit dit mijnenveld. Dat is echter alleen zinvol als verkenningen leren dat beide partijen bereid zijn om op onderdelen naar overeenstemming te zoeken. ren we niet. Eén keer hebben we 's morgens vroeg geschoten. Het is een kwestie van een half uurtje, drie kwartier." Staal heeft zijn hagelschadeverzeke ring opgezegd. Dat scheelt hem be hoorlijk wat premie. De investe ring in zijn hagelkanon a 35.000 euro - samen met buurman Etien- ne van der Wielen - is zo terugver diend, zeker als hagelschade uit blijft. „We hebben een gok ge waagd", stelt Staal, „maar voor ons is het een oplossing." MIDDELBURG - Prof dr. Ruud J. Schotting is benoemd tot Bijzon der Hoogleraar op de Leerstoel 'Quantitative Water Management in Semi-Arid Regions' aan de Roosevelt Academy in Middel burg, Nederland. Hij is Associate Professor Environmental Hy- dro(geo)logy aan de Universiteit Utrecht en Senior Advisor bij TNO, en heeft ruime ervaring op het vlak van nationale en interna tionale wetenschappelijke onder zoeksprojecten. WILHELMINADORP - Met de bieten campagne in zicht begint morgen de jaarlijkse verkeerscampagne Modder op de weg. Gedeputeerde Toine Poppelaars (landbouw en verkeer) geeft tijdens het Zeeuws ploegkampioenschap in de Wilhel- minapolder het startsein. De combinatie van landbouwwerk tuigen en regen kan de wegen spekglad maken. De campagne is bedoeld de weggebruikers daarop attent te maken. Maar vooral ook om de agrariërs ervan te doordrin gen dat ze vervuiling zoveel moge lijk dienen te voorkomen. Er zijn onder meer speciale bor den beschikbaar die langs de weg geplaats kunnen worden. Ook zijn er folders over verlichtingsvoor schriften en reflectiemateriaal voor ploegen en andere landbouw werktuigen. Volgens het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland hebben de afgelopen jaren gehouden slikcam- pagnes succes opgeleverd. Er is een flinke afname in het aantal doden en gewonden ten gevolge van on gevallen door vervuilde wegen. zonnepaneel druk regelaars ontsteking explosie kamer - acetyleen - in Een hagelkanon zou door middel van schokgolven een hagelbui verstoren. Hierdoor komt de hagel als regen of natte sneeuw naar beneden. Over het effect van het kanon verschillen de meningen. De explosies, die elkaar om de 5 a 8 seconden opvolgen, veroorzaken een schokgolf. Een deel van de schokgol- ven wordt teruggekaatst *cr"T door hagelwolken. Dalende schokgolven botsen tegen stijgende golven. I ff schokgolf generator De lucht ioniseert valt uiteen in deeltjes), de ijskristallen versplinteren en vallen naar beneden als regen of natte sneeuw. zuurstof/stikstof batterijen ,A A A A stuurkast met radio- of sms-ontvanger PZC Donja Odijk bron inopower.be Als een hagelbui nadert, wordt het hagelkanon aangezet. Dit kan op afstand door middel van een sms'je. (2) In de explosiekamer wordt een mengsel van acetyleen, zuurstof en stikstof gespoten. Dit wordt elektrisch onstoken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3