Opdat zij niet vergeten worden Stoppen met de Bulgaar verlinkt zichzelf door te bellen met gestolen telefoon van ETNA! Stralend voordee Zeelandbrug gaat nacht dicht Gemeente onthult vandaag monument op begraafplaats Souburg. Ruud van de Waart heeft een opvolgster voor Het Sigarenhuis. OMAFIETS in traditioneel zwart l/anJeAÜ^ Overvaller hoort eis van negen maanden gevangenis klinken. 26 I Vrijdag 31 augustus 2007 PZC W door Maurits Sep OOST-SOUBURC - De herinrichting van de begraafplaats in Oost-Sou burg kostte 380.000 euro. De emo tionele prijs die de gemeente en de nabestaanden betaalden, was echter niet in geld uit te drukken. Vanmiddag wordt om drie uur op de begraafplaats een monument onthuld om de pijn te verzachten. Al in 2005 kondigt de gemeente Vlissingen aan dat de begraafplaats heringericht moet worden. Het ruimtegebrek is zo groot, dat som mige graven weggehaald moeten worden om plaats te creëren voor nieuwe. In januari van dit jaar is het inderdaad zover. Graven die ouder zijn dan vijftien jaar, komen in aanmerking voor ruiming. In een aantal gevallen worden zowel de grafstenen als de graven zelf op geruimd. Waar de graven te slecht zijn voor ruiming, worden alleen de grafstenen weggehaald. Tussen aankondiging en uitvoe ring van de herinrichting zitten twee jaren. Jaren waarin de ge meente informatie geeft over het plan en dorpsbewoners mogen meepraten over hoe de begraaf plaats er zal gaan uitzien. Maar ook jaren waarin nabestaanden en belangenorganisaties regelmatig hun zorgen uiten over het ruimen van graven. Het gemeentebestuur zet het plan echter door omdat er nu eenmaal plaats moet komen voor nieuwe graven. Zodra de graafmachines in januari aan het werk gaan, komen de emo ties los. Nabestaanden die het kerk hof bezoeken, kunnen de graven van dierbaren plotseling niet meer vinden. Velen zeggen verrast te zijn door de herinrichting; ze wis ten niet dat die zou plaatsvinden. Bij anderen, die het eigenlijk wel wisten, dringt nu pas door dat ook de graven van hün familieleden of vrienden verdwijnen. Verantwoordelijk wethouder Maai ke Walraven, zelf inwoner van Oost-Souburg en wethouder na mens de lokale Partij Souburg-Rit- them, houdt aanvankelijk vol dat het gemeentebestuur goed heeft gehandeld. Het was bekend wat er ging gebeuren, mensen hadden het kunnen weten. Zij ziet geen noodzaak haar excuses aan te bie den. Met die opstelling gooit Walraven slechts olie op het vuur. Als de kri tiek door dorpelingen en nabe staanden aanzwelt en ook raadsle den gaan morren, belooft ze dat bij een volgende herinrichting van een begraafplaats de gemeente alle De herinrichting van de begraaf- plaats in Oost-Souburg leidde tot veel commotie bij nabestaanden en tot het aftreden van wethou der Maaike Walraven. nabestaanden persoonlijk zal infor meren. De handreiking is niet ge noeg. Haar treft vooral het verwijt dat ze zich te weinig aantrekt van de emoties. Walraven ontbeert de benodigde 'communicatieve vaardigheden', vindt uiteindelijk zelfs haar eigen partij, die daarmee het definitieve oordeel velt. Het vertrouwen van raad en partij zijn weg, de wethou der daarna ook. Ze stapt op voor dat een motie van wantrouwen in stemming kan worden gebracht. Het vertrek van Walraven voelt voor nabestaanden als een vorm van genoegdoening. Maar daar mee is het leed niet geleden. Sou burger Ko Filius vindt een beter middel om de gevoelens een plek te geven: een stille tocht naar de begraafplaats en het leggen van kransen op de plek waar eens graf stenen stonden, voorzien in de be hoefte om elkaar te ontmoeten en te troosten. Vandaag doet de gemeente een nieuwe poging tot verzoening met de nabestaanden, of althans hun verdriet te verzachten. Op de be graafplaats komt een monument met daarop de namen van de over ledenen van wie de graven en/of grafstenen zijn verdwenen. Het monument kan de gevoelswaarde van de grafstenen niet vervangen maar wel de herinnering aan de overledenen leefbaar en tastbaar houden. Opdat zij niet vergeten worden. door Maurits Sep MIDDELBURG - „De winkel is mijn toneel, zeg ik altijd." Op 1 oktober valt het doek voor Ruud van de Waart. Maar het Sigarenhuis in de Middelburgse Segeersstraat blijft open. Van de Waart is 53 en kan het werk niet meer aan. Het lichaam werkt tegen. Hij is net terug uit het ziekenhuis. Last van het hart. Heeft niks te maken met het ro ken. „Af en toe een sigaar of een pijp, denk je nou echt dat je lichaam daar niet tegen kan?" De dame uit Yerseke die met haar echtgenoot is binnengestapt, zou anders maar wat graag zien dat manlief stopt. „Dat wil je helemaal niet. Dan zit je straks met zo'n cha grijnige vent. Sta je zo op het stad huis. En niet om je in te schrij ven", knipoogt Van de Waart. Haar man laat zich intussen hel pen aan een 'lekkere pijptabak': zoet, maar niet te, en niet van die fijne, liever een beetje grof „Trou wens", vervolgt Van de Waart, „ik lap elke week de ramen en dat wa ter ziet zwart. Niet van de rook binnen, maar van al die uitlaatgas sen. Dus wat je buiten inademt is echt niet zo veel gezonder." Het Sigarenhuis heeft een reputa tie en daarmee een vaste klanten kring opgebouwd dankzij de rui me keuze aan pijptabak, pijpen, si garen, sigaretten en hulpmiddelen - van aanstekers tot sigarenknip- pers in alle prijzen en kwaliteiten. „Sigaren uit Kameroen en Brazilië, pijpen en pijptabak uit Denemar ken en Engeland. Om maar wat te noemen. Je hebt hier de wereld van genieten om je heen." Jazeker, genieten! „De anti-rook- lobby mag dan groot en sterk zijn, de horeca mag dan rookvrij wor den, mensen blijven roken. Een hoop vanwege de verslaving aan nicotine, maar steeds meer men sen omdat ze ervan genieten. Voor al jongeren. Ze kunnen overdag niet meer roken op het werk. Je ziet dat ze daarom kiezen voor een mooie sigaar, of een pijp. Voor thuis, 's avonds. Wat is er nou mooier dan na een gezellige maal tijd te genieten van een mooie cog nac en een mooie sigaar. Met kof fie zie je hetzelfde. Mensen zetten niet meer een hele pot snelfilter- maling, maar pakken een espresso of een cappuccino. Ze genieten." Twee Duitsers vragen om Manitou en American Spirit. Een nieuwe trend, legt hij uit: tabak zonder smaakversterkers. Een gezin, ook uit Duitsland, komt waterpijpta bak halen. „Appel hebben we nog. Zullen we aardbei nemen?" Je moet met je tijd meegaan, glim lacht Van de Waart. „Ach, je kunt erop wachten dat je hier ook cog- nacpijpen kunt krijgen? Die zijn populair in Oost-Europa. Met die open grenzen trekken mensen naar onontdekte gebieden. Wat ze daar zien, nemen ze mee." De uitverkoop is in volle gang, want Van de Waart had door de ja ren heen zo'n grote voorraad opge bouwd, dat het economisch niet verantwoord zou zijn die helemaal 'Ik had wel 1500 pijpen op voorraad. Dat is natuurlijk wat veel van het goede.' over te nemen. „Ik had wel 1500 pijpen op voorraad, dat is natuur lijk wat veel van het goede." Het neigt naar verzamelwoede, maar er zit wel degelijk een visie achter. Als je overal rookwaar kunt kopen, moet je als kleine zelfstan dige proberen je te onderscheiden. Van de Waart deed dat door het as sortiment steeds wat uit te brei den. „Je vindt in Zeeland nergens zo'n keuze als hier. Daar moet je voor naar Delft. Dus als je dat los laat, raak je zeker klanten kwijt." Ja, hij is fier op het Sigarenhuis. En daarom ook zo gelukkig dat het toch is gelukt een opvolger te vin den. Er waren soms best gegadig den, maar handtekeningen wer den nimmer gezet. „Tot Jeanet Bij- devaate bij toeval binnenliep. In drie weken was het beklonken. Zij heeft affiniteit met het werk. Ze werkte in de sigarenzaak van haar broer in Zierikzee, de Pupekop." Na 21 jaar afscheid nemen van het Sigarenhuis doet 'best een beetje pijn'. Hij keert terug naar Zuid-Be veland, maar zal zijn rookwaar blij ven kopen in zijn winkel. „Men sen roken al veel langer dan vijf honderd jaar. Dat verdwijnt echt niet zomaar. En de staat strijkt per jaar drie miljard euro accijns op. Dat willen ze niet kwijt. Echt, een sigarenwinkel heeft toekomst." compleet met verlichting, slot en standaard van 299,- VOOr 229,- PROFILI E FIETSSPECIALIST zusterstraat 24, middelburg tel. (0118) 61 2410 www.profile-vandendriest.nl door Ad Roos MIDDELBURG - Soms is het niet he lemaal duidelijk hoe de politie boe ven vangt. Gisteren, toen een 23-ja- rige Bulgaar zich voor de recht bank in Middelburg moest verant woorden voor een gewelddadige overval op een Vlissingse jonge man, werd dat eens goed uit de doeken gedaan. De jongeman werd op 6 mei in het holst van de nacht plotseling in zijn nek gesla gen door de dronken Bulgaar die geld eiste. De jongen kreeg de no dige klappen en de Bulgaar ging er met diens portemonnee met daar in driehonderd euro en een gsm vandoor. Zijn eigen mobieltje viel op de grond. De politie tapte het mobieltje van het slachtoffer en ontdekte dat er langdurige gesprek ken met Bulgarije werden gevoerd. Ook stonden er fraaie foto's op waaronder een kiekje van een Vlis singse shoarmazaak met enkele be zoekers. Een bezoeker, die volgens de eigenaar op het terras zou zit ten. Maar of die man nu ook de be wuste overvaller was? Daar kwam de politie snel achter, toen zij de te lefoon van het slachtoffer belden en de Bulgaar de telefoon opnam. Hij werd in de kraag gevat en be tuigde gisteren luidkeels zijn spijt over het gebeurde. Voor officier van justitie H. den Hartog was de dronkenschap van de Bulgaar ove rigens geen reden om haar eis te matigen: negen maanden achter de tralies en een dikke honderd eu ro schadevergoeding. De raadsman van de Bulgaar vond dat er sprake was geweest van 'Heineken-ge- weld' en dat zijn cliënt toch wel recht had op een behandeling om van zijn drankzucht af te komen. Dat de officier daar geen oren naar had bestempelde hij als 'discrimi natie' van deze pas toegetreden burger van de Europese Unie. Over dertien dagen wijst de recht bank vonnis. ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is in de nacht van maandag op dinsdag van 0.00 tot 5.00 uur afgesloten voor alle verkeer. De provincie gaat onder andere cameramasten en tekstborden plaatsen. Het ver keer wordt omgeleid via de Storm vloedkering. Tijdens de werkzaam heden kunnen wel ambulances passeren. Bij aankoop van een keuken met minimaal 4 inbouwapparateri van ETNA uit de productgroepen koken, bakken, ventileren en spoelen, ontvangt u extra korting op een ETNA Avance Vraag uw ETNA keukenspecialistnaar de actievoorwaarden:;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28