Extra Wie wat bewaart, die heeft wat APOTHEKER PZC Vrijdag 31 augustus 2007 21 PENSIOEN WIJZER door Theo Commer Er wordt veel gesproken over pensioen en oudedags voorzieningen. Maar waarom zouden we ons eigenlijk druk moeten maken om ons pensioen? foto BrunoStock Laatst vroeg iemand aan mij: 'Waarom zou ik ei genlijk pensioen opbou wen?' Hij zei: 'Leg me dat nu maar eens een keer goed uit Theo'. Welnu, dit was mijn antwoord. Of u überhaupt pensioen moet op bouwen is inderdaad een goede vraag. Pensioenopbouw kent, zo als alles, aan aantal voordelen, maar ook een aantal nadelen. Pen sioen mag u in dit kader wat rui mer zien dan alleen pensioen van uit de relatie tussen werkgever en werknemer, dus gewoon sparen voor later. Het voordeel van pensioen her kent u vanuit het spreekwoord: wie wat bewaart, heeft wat. Een beetje saai, want lekker uitgeven nu en ervan genieten is toch veel leuker? Toch kan het slim zijn dat niet te doen. Allereerst: dan hebt u later niets en als u niet tot uw dood wilt of kunt werken, valt u na uw pen sioendatum terug op de AOW en dat is geen vetpot. Genoeg om van te leven, maar onvoldoende om ook nog (wat) leuke dingen te doen. Daarnaast is het zo dat elke euro pensioenpremie die u nu betaalt niet fiscaal belast is. Dus of u be taalt nu, stel 42 procent belasting, of u betaalt later misschien wel minder belasting. Ook het rende ment dat u behaalt met uw pen sioenpremies is pas belast als u de uitkeringen krijgt. Rationeel ge zien is pensioensparen dus slim, en het spreekwoord is er niet voor niets. Nadat u besloten hebt om te spa ren komt de vervolgvraag. Waar om als pensioen en niet gewoon zelf, via de bank, beleggen, een pandje kopen of zoiets? Drie argumenten voor pensioen sparen: gemak, deskundigheid op het gebied van beleggen en risico spreiding. Gewoon meedoen met de pensioenregeling van de werk gever is goed en makkelijk. U mag er op vertrouwen dat uw pensioen geld rendabel wordt gemaakt, zo wel bij pensioenfondsen als bij ver zekeraars. Wel kritisch blijven vol gen en beoordelen uiteraard! De af gelopen jaren hebben we gezien dat speculeren met aandelen of on roerend goed ook fout kan gaan. Door met een groter geheel mee te doen, zal risicospreiding makkelij ker zijn, de extra kosten worden goed gemaakt vanuit de omvang. Als u 50.000 euro hebt kunt u niet een pand kopen, tenzij met een ri sicovolle financiering. Evenmin kunt u uw aandelenportefeuille spreiden. Daarnaast tot slot, eigen lijk het belangrijkste ar gument voor pensioen sparen: zekerheid. Pen sioen is zekerheid. Daar mag u op vertrouwen, en dat vertrouwen moet dan ook waargemaakt wor den. Misschien is het volgende daarom slim. Stel u wilt uiterlijk op uw 65e stoppen met werken en u hebt vanaf dat moment inclusief AOW 30.000 euro per jaar nodig. Dat 'stopt' u in pensioen. De rest van uw geld maakt u op... of niet. Wat u niet op wilt maken, (be)spaart u. In levensloop of in extra pen sioen, en dan misschien wat risico voller (laten) beleggen. Tot slot: denkt u in al uw keuzes zeker aan uw nabestaanden en aan uw eigen inkomenspositie in geval van arbeidsongeschiktheid. En houdt u uw keuzes dan ook ie dere vijfjaar weer even tegen het licht, om te zien of ze nog correct zijn. Veel succes! SI Mr. Theo Commer MPLA, pensioen advocaat en partner bij de Akker mans Partners Groep te Tilburg. door Sanne Terlouw en Jan Terlouw Van Jan Terlouw en Sanne Terlouw zijn eerder verschenen De charmeur en Venijn. Aflevering 49 Bekentenissen van een seksverslaafde Leonie belt aan bij Sarah's flat in Scheveningen. En ja, ze heeft geluk. De vrouw die opendoet is onmiskenbaar Sarah. Haar buitenmodel borsten puilen nog net niet uit een openstaande bloes waarvan de slippen boven haar navel aan elkaar zijn geknoopt. Haar wimpers zijn van een lengte dat je eronder kunt schuilen. Erotiek. Het hoogste in het leven is erotiek. Dat straalt ze uit. 'Ik ben Leonie. Ik doe voor het Sociaal en Cultureel Planbureau een onderzoek naar vrouwen en hun orgasmen. Zou u daaraan mee willen werken?' 'Kom binnen. Ik heb er verstand van.' Leonie wordt in een stoel aan tafel gezet. Ze haalt een opschrijfboekje te voorschijn en een pen. Sarah kijkt verwachtingsvol. 'Ik val maar met de deur in huis. Krijg je makkelijk een orgasme?' 'Ik moet ze hebben. Meerdere keren per dag.' 'En hoe kom je aan je trekken?' vraagt Leonie. 'Wat denk je?' zegt ze. 'Mijn vriend natuurlijk. En om eerlijk te zijn, soms pik ik iemand op.' 'Gebruik je ook hulpmiddelen?' Sarah staart Leonie aan. 'Hoe zit het met je eigen orgasmen? Kom jij wel aan je trekken?' 'Het gaat om de wetenschap,' zegt Leonie. 'Maar ik wil je best zeggen wat mij opwindt. Foto's. Foto's maken met een opwindende vent. Hij van mij, in allerlei standen. En ik van hem. Vooral van de plek waar je kunt zien hoe ik hem opwind. Jonge jongens. Die er nog niet zo lang aan doen. Die zijn het geilst. Vooral Sander van Dordt. Die heeft zo'n prachtige...' 'Ja,' roept Sarah verlekkerd, 'Sander was...' Ze stokt. 'Wat weet jij van Sander? Wat kom je hier doen, trut? Je bent zeker van een roddelblad. Ik snap het wel. Sanders moeder is vermoord.' 'Dat is al maanden geleden,' zegt Leonie. 'Ze is al lang geen nieuws meer. Ik wil alleen graag weten waarom Antoinette van der Geest je heeft ontslagen, drie jaar geleden. Wat is er gebeurd?' 'Dat gaat je geen bliksem aan,' zegt Sarah nijdig. 'Je komt hier binnen onder valse voorwendsels.' 'Heb jij Antoinette omgebracht, uit wraak?' Sarah zakt een beetje in elkaar. Er is iets van opluchting in haar gezicht te zien. 'Dus daar ben je op uit. Je bent van de politie. Ik ben een verdachte. Nou, ik kan je zeggen dat ik Antoinette van der Geest na mijn ontslag nooit meer heb gezien.' 'Ik geloof je,' zegt Leonie. 'Heus, ik geloof je. Maar het zou helpen als je me het hele verhaal vertelt. Helemaal in vertrouwen. Ik ben privé-detective.' Vijfjaar geleden is Sarah in de apotheek komen werken. Soms kwam Sander zijn moeder afhalen. Hij was zestien jaar en Sarah zag hem kijken. Ze kon het niet laten, ze flirtte met hem, al was ze veel ouder. Op een dag heeft ze een briefje in zijn broekzak gestopt, met haar telefoonnummer. Hij belde diezelfde avond nog. Hij kwam ook nog diezelfde avond. Ze heeft hem ingewijd in de liefde. Heerlijk, zo'n frisse jonge knul die moeiteloos verschillende keren op een avond klaarkwam. Ze raakten verslaafd aan elkaar. Toen is ze met het idee van de foto's gekomen. Het wond hen beiden op. Ze zijn de foto's op internet gaan zetten. Ze zorgden dat er geen gezichten te zien waren. Harde porno. Machtig mooi om je eigen intieme lichaamsdelen, en wat je er mee kunt doen, op te roepen op het scherm van je computer. Iemand moet het hebben ontdekt, en Antoinette hebben geschreven. Ze heeft Sander herkend. Twee moedervlekken op z'n dijbeen. Sarah werd natuurlijk ontslagen. Daar had ze begrip voor. De man van Antoinette is er overigens nooit iets over te weten gekomen. Daar is ze wel van overtuigd. Sarah zag Cees zowat nooit, maar ze heeft aan Antoinette moeten beloven het niet tegen hem te zeggen. Nou, daar had ze ook heus geen behoefte aan, zo'n uitgedroogde pier. Sander heeft het contact met haar toen direct verbroken en hij is later naar India vertrokken. Als ze thuis zijn, duikt Leonie meteen in haar leerboeken om meer te weten te komen over nymfomanie. Je zult er maar mee zitten. 'Zijn er ook manlijke varianten van nymfomanie?' wil Job weten. 'Volgens mij zijn vrijwel alle mannen er mee behept. Wanneer zie je Manon weer?' 'Psychologen slaan vaak ver door,' constateert Job. 'Deze man kan zich prima beheersen. Eerst gaan we morgen onderzoeken of er bij de nog in dienst zijnde assistenten interessante afwijkingen voorkomen. Maar Sarah kunnen we van de lijst verdachten schrappen, lijkt me.' 'Eens,' zegt Leonie. Morgen aflevering 50. Ze beproeven opnieuw hun geluk in de apotheek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21