Geloof en ongeloof eeiana Fruitteler Connexxion verbetert onder druk provincie service van belbus Bankiersvoetbal 2 Vrijdag 31 augustus 2007 PZC heb je de kracht Sinds twee jaar geen hagelschade bij bedrijf in Kloosterzande. De krant 4 weken voor €9r95! I I a MATTY VERKAMMAN Zit ik tegenwoordig naar een belangrijke voetbalwed strijd te kijken, dan gaat het voortdurend over geld. Over héél véél geld. Ik begin er een beetje moe van te worden. Het spel met de bal vind ik nog altijd fantastisch. De goede Nico Scheepmaker zei ooit: 'Wanneer het voetbal niet had bestaan, zou ik het graag hebben bedacht.' Maar ik kende Nico goed genoeg om te weten dat hij van de hedendaagse, zwaar-kapitalistische voetbaluitwassen had gegruwd. Neem woensdagavond. Slavia Praag-Ajax was niet zo zeer een voetbalwedstrijd, maar bovenal een miljoenenaffaire. Langs het veld was het vergeven van reclame voor ABN/Amro, Hypo theekvisie, Palminvest en Laagste Rente BV. Binnen de lijnen joeg men achter de witte knikker en op de miljoenen, of, zoals de goeie ouwe Evert steeds zei: -.m 'Die enorme zak met geld'. Qua kapitaalkracht Q_ua kapitaalkracht is |lavia is Slavia Praag een Praag een soort FC Dordrecht. Het werkt mij op de lachspieren soort FC Dordrecht a]s zo'n FC Dordrecht twee keer van Ajax wint. Volgens Evert was het twee keer een hartstikke onverdiende nederlaag voor Ajax, maar Ajax verliest volgens Hilversum altijd ontzettend onverdiend in de Champions League-voorronde. Ik vind wel dat er een opvallend ritme in die onverdiende nederlagen zit. Toen de beurs woensdagavond in Praag sloot, leek Ajax failliet. Maar ze hadden toch net voor een miljoen of vijftig hun twee beste spelers verkocht? Prima jaar, toch? Ik vond het zo'n wereldvreemde voetbalavond, dat ik om half elf mijn tupperwaredoosje met losse muntjes maar ging tellen. Dat doosje leeg ik altijd op 31 december, maar door het ban kiersvoetbal in Praag was ik zo hebberig geworden, dat ik nu al aan het tellen sloeg. Er zat 334,85 euro in. Voor dat bedrag ga ik een speler van Colijnsplaatse Boys voor Kloetinge kopen. Is zo'n jongen ook weer binnen. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80,4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg. Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ach, laat die fruittelers toch lekker knallen met hun hagelkanon. Baat het niet, dan schaadt het niet. Of de Raad van State die mening deelt, zal dit najaar blijken. Waarna wellicht het doek valt voor het hagelkanon, zoals ook begin vorige eeuw. door Harmen van der Werf Opeens stond hij er in 2004, in Krabben- dijke, het eerste ha gelkanon van Zee land. Vogelaar Fruit- cultures - niet het eerste, beste fruitteeltbedrijf op Zuid-Beveland - schafte het apparaat aan met zes collega-fruittelers in de buurt. Het initiatief trok veel aandacht, zoals gebruikelijk bij iets dat nieuw is. Of beter: nieuw heet te zijn. Andere fruittelers die misschien geïnteresseerd waren in het 'won dermiddel', keken het eerste jaar de kat uit de boom. De ervaringen in Krabbendijke spraken zo aan dat meer ondernemers in Zeeland tot aanschaf overgingen. Inmid dels staan verdeeld over vijf Zeeuwse gemeenten vijftien hagel kanonnen opgesteld: één in Rei- merswaal, twee in Kapelle, acht in Borsele, twee in Hulst en ook twee in Sluis. Voor alle apparaten zijn door ge meenten vergunningen afgegeven. Ze maken tenslotte bij gebruik be hoorlijk veel lawaai. Officiële be zwaren kwamen er nauwelijks. De fruitteelt mag op veel sympathie rekenen. Stichting Behoud Zak van Zuid-Beveland en een inwo ner van Hoedekenskerke durfden het wel aan de rechtszaal op te zoe ken. En zij slaagden erin twee van de acht hagelkanonnen in Borsele voorlopig het zwijgen op te leg gen. Dit najaar volgt het definitie ve oordeel van de Raad van State in Den Haag. Hoe gek het ook klinkt, Marnix van Praet van hagelkanonnenpro- ducent Inopower uit het Oost- Vlaamse Hamme is niet ongeluk kig met de rechtszaak. „Doet de Raad van State een voor de fruitte lers gunstige uitspraak, dan ligt de wereld voor ons open." Alvast zeer tevreden is Van Praet over een zin snede uit het voorlopige vonnis van het Haagse rechtscollege. Na melijk: dat er ruimschoots onder zoek is gedaan naar de effectiviteit van de schokgolfgenerator, het ha gelkanon, en dat die bij juiste toe passing een effectief middel is om hagelschade te voorkomen. Van Praet, die als sierteler vijftien jaar lang een hagelkanon gebruikte, kan die conclusie op basis van zijn praktijkervaringen alleen maar on derschrijven. Hij behoort als pro ducent uiteraard tot de categorie 'hagelkanon-gelovigen'. Jon Wieringa uit Bilthoven, voor malig landbouwmeteoroloog aan de Universiteit van Wageningen, staat helemaal aan de andere kant van het spectrum. Hij is vurig on gelovig als het om de effectiviteit van het hagelkanon gaat. Niet op basis van gevoel, maar op weten schappelijke gronden. Verbolgen is hij allereerst over de uitleg van de passage uit het vonnis van de Raad van State. „De rechter geeft geen oordeel over de werking van hagelkanonnen. Hij stelt op puur .y v y juridische gronden dat de gemeen te Borsele geen tijdelijke vergun ningen had mogen afgeven, omdat het om een experiment zou gaan. Terwijl er van de andere kant aller lei stukken zijn overhandigd waar uit zou blijken dat die apparaten ef fectief zijn. Een experiment is dan toch niet nodig." Volgens Wieringa is een proef met hagelkanonnen sowieso vergeefse moeite. Hij kent de historie van de knalapparaten 'als geen ander in Nederland'. Die geschiedenis be gint in 1896 met de Oostenrijker Albert Stiger. „Stiger, een wijn boer met twee rechterhanden, kwam via via op het idee om met geluidsgolven iets tegen hagel te doen. Hij bouwde een apparaat, zette er een pijp van een locomo tief op en het eerste hagelkanon was geboren. En het hagelde niet meer. Het leek te werken. Wat krijg je dan? Iedereen wil het heb ben." Tot in 1902,1903 en 1904 een grootschalige proef werd uitge voerd, in een gebied met en zon der hagelkanonnen in Noord-Ita- lië. Wieringa: „Soms hagelde het zelfs, terwijl het kanon aanstond." Het experiment was 'dodelijk'. In Oostenrijk en Italië belandden honderden hagelkanonnen op de schroothoop. Van Praet van Inopower kent dit verhaal. Hij vindt de vergelijking flauw. „Een auto van nu is ook niet te vergelijken met een paard en wagen van begin 1900. Alleen de weerinformatie is al sterk verbe terd." Wieringa ziet geen essen tieel verschil. „Weer blijft weer. ]e hebt de kracht van een atoombom nodig om één hagelbui te beïnvloe den." door Harmen van der Werf Vraag aan.fruitteler Ed Staal uit Kloosterzande niet of hij wetenschappelijk kan bewijzen dat zijn hagelkanon hon derd procent bescherming biedt. „Ik waag me daar niet aan. Een fruitteler is geen meteoroloog." Toch heeft hij begin 2006 een ha- Hagelkanon in 1908 in wijngaarden bij het Franse Saint-Emiiion. 'Om een hagelbui te beïnvloeden van een atoombom nodig' Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan Ook: 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Klanten die voor niks naar de halte lopen of veel te lang aan de telefoon moeten wach ten, voordat ze een belbus kunnen bestellen. Het moet definitief afge lopen zijn dankzij maatregelen die busvervoerder Connexxion heeft genomen. F. Chervet, die als amb tenaar bij de provincie het open baar vervoer doet, heeft er in elk geval vertrouwen in. Klachten over de belbus waren voor de zomervakantie niet van de lucht. De provincie eiste van Connexxion dat het bedrijf orde op zaken zou stellen, anders volg de mogelijk een boete. Con nexxion is met klantenpanels aan de slag gegaan. Met als resultaat dat verschillende belbuslijnen logi scher zijn ingedeeld. Zo rijdt lijn 2i niet meer vanaf Ovezande via Borssele naar het tolplein van de Westerscheldetunnel, maar direct naar het tolplein. Ook op Schou wen-Duiveland zijn zo enkele ver anderingen doorgevoerd. Connexxion heeft verder de belser- vice verbeterd. Een klant krijgt voortaan binnen 'hooguit' twee minuten contact. Telefonisten heb ben goede gebiedskaarten gekre gen. Andere verbeteringen, zoals rijden na 19.00 uur, kosten geld en zijn nog in discussie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2