Crisis VS is risico voor Ahold tweede kwartaal onderzoek vs Postbedrijf TNT doet vuile auto's naar ontduiken t 7 sancties banken lfl 00 Dclll VOOF C02-FCfltlCtl6 Narigheid huizenmarkt, hoge olieprijs en inflatie vormen risicofactoren. Inruilen BMW voor schone Toyota levert leaserijders bonus op. Tele Atlas karteert Chinese steden 'KPN wekt bij klant meeste ergernis op' KLM verlaagt brandstoftoeslag Amerikaanse economie groeit met 4 procent PZC Vrijdag 31 augustus 2007 1 7 AMSTERDAM - Ook supermarktcon cern Ahold zou last kunnen krij gen van de malaise op de Ameri kaanse huizenmarkt, de hoge olie prijs en de inflatie. Hoe groot dat effect zou kunnen zijn, kon financieel directeur en tij delijk bestuursvoorzitter John Rishton gisteren niet zeggen bij de presentatie van de tweedekwartaal cijfers. „De problemen hebben een effect op de economie en dus op een bepaalde manier ook op ons bedrijf Het zou naïef zijn te denken dat er geen effect zal zijn. Maar het is moeilijk om de Ameri- WASHINGTON - De Amerikaanse au toriteiten zijn een nader onder zoek begonnen naar verscheidene Europese banken die mogelijk het Amerikaanse sanctieregime tegen Iran, Libië, Cuba en Sudan hebben geschonden. Twee jaar geleden leidde een soort gelijk onderzoek tot een boete van 8o miljoen dollar voor ABN Am- ro. Dat berichtte gisteren de Britse zakenkrant Financial Times. De krant meldt niet om welke banken het gaat. De betreffende instellin gen zouden al gesprekken zijn be gonnen met het Amerikaanse mi nisterie van Justitie en de finan ciële toezichthouders over een mo gelijke schikking. kaanse economie te voorspellen", aldus Rishton. De Amerikaanse economie wordt geplaagd door na righeid op de krediet- en huizen markt. Veel Amerikanen zijn in de problemen geraakt doordat zij hun leningen voor hun huizen in de 'subprime-markt' niet kunnen aflossen. Hierdoor raken ook ban ken in de problemen en kreeg het consumentenvertrouwen in de VS een dreun. Een daling van het con sumentenvertrouwen heeft direct invloed op het bestedingspatroon van consumenten. Ahold, dat 6o procent van zijn ver kopen realiseert in de VS, kondig de aan zijn beursnotering in New York te beëindigen. Dat betekent niet dat Ahold geheel uit de Vere nigde Staten vertrekt. „Het beëindi- LONDEN - Postbedrijf TNT geeft zijn leaserijders die hun BMW in ruilen voor een schonere auto zo als de hybride Toyota Prius, drie duizend euro bonus. Verder word- den alle benzineslurpers in de ban gedaan. Bestuursvoorzitter Peter Bakker is zelf een Prius gaan rijden in plaats van zijn privé-Porsche. Voor zijn werk laat hij zich rijden in een hy bride Lexus. De werknemers mogen voortaan alleen nog kiezen uit auto's met gen van de notering heeft alleen te maken met het veranderen van de regels daar. Bovendien is het volu me van de handel daar in aande len Ahold erg klein", zei Rishton. De verkoop van US Foodservice leidde eerder dit jaar tot specula ties dat Ahold ook zijn andere acti viteiten in de VS zou verkopen. Ahold kondigde gisteren aan aan deelhouders 1 miljard euro terugge ven door eigen aandelen in te ko pen. Daarmee komt de totale te ruggave op 4 miljard euro. Het concern boekte in het tweede Dalend cosumentenvertrouwen in VS kan leiden tot afname be stedingen in winkels. Ahold boek te vorig jaar een aanzienlijke stij ging van de nettowinst. een A-, B- of C-energielabel met een relatief lage C02-uitstoot. Elke keer wanneer de leaserijders een nieuwe auto van de zaak krijgen, moeten zij een halve dag op cur sus om schoon en zuinig in hun nieuwe bolide te leren rijden. TNT wil in 2011 de C02-emmissie van zijn 6100 leaseauto's terugge bracht hebben met zes procent. Be stuursvoorzitter Peter Bakker geeft het goede voorbeeld met zijn Prius en zijn Lexus. TNT ontvouwt amitieus milieu plan. De onderneming heeft de ambitiei het eerste C02-neutrale transportbedrijf ter wereld te worden. kwartaal een nettowinst van 2,2 miljard euro, een toename van 2 miljard ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Dit was te dan ken aan de verkoop van het Ameri kaanse onderdeel US Foodservice en de Poolse activiteiten. Het bedrijfsresultaat daalde met 11 miljoen tot 291 miljoen euro door de zwakke dollar. De omzet beliep in het tweede kwartaal 6,6 miljard euro, een stijging van 2 procent in vergelijking met het tweede kwar taal in 2006. Ahold voert vernieuwingen door in de Amerikaanse winkels. Bij de ketens Stop&Shop/Giant Land- over en Giant Carlisle worden de prijzen verlaagd en het aanbod van huismerken vergroot. Volgens het concern ligt dit project op schema. De omschakeling op schonere au to's maakt deel uit van een C02-re- ductieplan van TNT. Het bedrijf begint in september met de cam pagne Planet Me, die gericht is op schoner vervoer en een energiezui nigere levensstijl van medewer kers. Onderdeel daarvan is ook de bouw van een nieuw hoofdkan toor bij Schiphol dat 'C02-posi- tief is. Het wekt zelf elektriciteit op uit zonne-energie en grondwa ter, en verbruikt zo weinig dat het zelfs een overschot aan stroom gaat leveren aan het algemene elek triciteitsnet. TNT wiï het eerste C02-neutrale transportbedrijf ter wereld worden. BRUSSEL - De Belgisch-Braziliaanse bierbrouwer InBev, de grootste ter wereld gemeten naar volume, heeft een goed tweede kwartaal achter de rug. De omzet maakte een sprong naar 3,72 miljard euro, een stijging van 7,6 procent ten op zichte van dezelfde periode vorig jaar. Het bedrijfsresultaat klom met 16,5 procent naar 1,23 miljard euro. De producent van onder meer Dommelsch, Jupiler, Stella Artois en Beck's zag de verkoop in West-Europa en Noord-Amerika dalen. De winst werd vooral gerea liseerd in opkomende markten, zo als Oost-Europa en Latijns-Ameri- ka. PEKING - Digitale kaartenleveran- cier Tele Atlas heeft drieduizend Chinese steden secuur in kaart ge bracht. „Het is een grote kans voor ons", zei bestuurslid Steele van Te- Ie Atlas gisteren. Geografische kaar ten gelden in China als staatsge heim. Het is voor buitenlandse be drijven verboden geografische on derzoek te doen. Tele Atlas moet daarom samenwerken met het Chi nese bedrijf Beijing Changdi Map ping Technologies Co. DEN HAAG - Van alle grotere bedrij ven en instellingen in Nederland zijn klanten het meest ontevreden over de dienstverlening van het iet-bedrijf KPN. Dat meldde giste ren de Consumentenbond op ba sis van eigen onderzoek. Erna vol gen de telecombedrijven UPC en öme. Twee van de drie ondervraag- den (65 procent) gaf aan zich flink geërgerd te hebben aan een bedrijf of instelling. Veel klachten werden niet opgelost. Ze variëren van een slechte bereikbaarheid, service en informatievoorziening. AMSTELVEEN - De vliegtuigmaat schappij KLM verlaagt vanaf vrij dag de brandstoftoeslag op in Ne derland gekochte tickets. Dit in antwoord op de gedaalde brand- stofprijzen, meldde KLM gisteren. De heffing gaat met 1 euro omlaag per traject op vluchten binnen Eu ropa. Bij intercontinentale vluch ten gaat er 5 euro van af Hierdoor komt de brandstoftoeslag per tra ject op vluchten binnen Europa neer op 24 euro. Voor interconti nentale vluchten moet 65 euro worden betaald. WASHINGTON - De Amerikaanse economie is in het tweede kwar taal van dit jaar met 4 procent ge groeid. Dat meldde gisteren het mi nisterie van Handel in de VS. Het gaat om een voorlopig cijfer. In juli schatte het ministerie de groei in het tweede kwartaal nog op 3,4 procent. De nieuwe schatting is on der meer het gevolg van hogere be drijfsinvesteringen. In een later sta dium komt het ministerie met het definitieve groeicijfer. De vestiging van Albert Heijn XL in Vlissingen. foto Lex van Lieshout/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17