'De kwetsbare groep die vatbaar is voor infecties wordt steeds groter' T hea Daha, stichting Werkgroep Infectiepreventie PZC Vrijdag 31 augustus 2007 1 3 Ziekenhuisbesmettingen t- LEGIONELLA Dit is een bacterie die de veteranenziekte kan veroor zaken. De griepvariant is meestal van tijdelijke aard, de veteranen- ziekte daarentegen is een chroni sche longaandoening met mogelijk dodelijke afloop. Infectie vindt plaats door het inademen van de bacterie in zeer kleine druppeltjes water, verspreid in de lucht, zoals bij sproei-installaties en douches. MRSA Informeel heet mrsa wel de ziekenhuisbacterie omdat de mrsa-stammen vooral worden aan getroffen in ziekenhuizen. Mensen met een verminderde weerstand of pas geopereerde mensen kunnen met mrsa geïnfecteerd raken. Dit kan leiden tot allerlei (huid-)ontste- kingen. Omdat de bacterie moeilijk te bestrijden is, wordt in ziekenhui zen waar mrsa wordt gevonden, meestal snel een quarantaine afge kondigd. TBC Tuberculose is een infectie ziekte die wordt veroorzaakt door een tuberkelbacil. De meest voor komende vorm is longtuberculose. Soms is dit besmettelijk en dan spreekt men van 'open' tbc. Open tbc wordt overgebracht door een bacterie, die door hoesten of nie zen in de lucht komt en dan door anderen wordt ingeademd. SCHURFT De huidaandoening sca- biës oftewel schurft wordt veroor zaakt door de schurftmijt. De vrouwtjes graven gangetjes in de huid en leggen daar hun eitjes. De ze komen na drie tot vier dagen uit. Schurft veroorzaakt jeuk, maar is verder niet ernstig. Het kan in zie kenhuizen worden overgedragen via het beddengoed. E. COLI Escherichia coli is een van de meest voorkomende soorten bacteriën in de dikke darm. De bac teriën, die in uitwerpselen zitten, zijn onschuldig, tenzij ze op de ver keerde plaatsen in het lichaam ko men. Ze kunnen bij darmperforatie buikvliesontsteking veroorzaken. Als de urinebuis besmet raakt, kan blaasontsteking ontstaan. NOROVIRUS Ook wel buikgriep genoemd. De symptomen van een noro-virusinfectie zijn braken en diarree. Noro-virus is erg besmette lijk en wordt met name overge bracht via handen die na toiletbe- zoek niet of niet goed zijn gewas sen. Als de besmette persoon voed sel bereidt of verstrekt kan het vi rus ook in het eten terecht komen en zo weer nieuwe personen infec teren. Vooral in verzorgingshuizen en kinderdagverblijven komen gere geld epidemieën voor. RSV Het Respiratoir Syncytieel Vi rus is een verkoudheid. Volwasse nen krijgen meestal milde verkoud- heidsverschijnselen. Maar zuigelin gen en jonge kinderen kunnen er erg ziek van worden en moeten soms worden opgenomen in het ziekenhuis. ESBL Deze bacterie (Extended spectrum bèta-lactamase) is onge voelig voor de meeste in Neder land gebruikte antibiotica. De bac terie op zich is niet gevaarlijk. Wel kan de bacterie zich bij mensen die antibiotica gebruiken gemakkelijker verspreiden en kan de bacterie lei den tot moeilijk te behandelen in fecties. In ziekenhuizen is regelma tig sprake van epidemieën veroor zaakt door een esbl, vooral op afde lingen met een hoge antibiotische druk, zoals een intensive care. dat de medewerkers zelf aan de bel hebben getrokken en dat ook hebben durven doen. Je moet als ziekenhuis toch proberen met de kennis die je hebt de hygiëne goed op orde te hebben. Dat vertrou wen mag de patiënt hebben." De Mol vindt het tekenend dat de ze week al twee keer ziekenhuizen in verband met (gebrek aan) hygië ne in het nieuws komen. Afgelo pen woensdag bleek dat vier op de tien ziekenhuizen babyvoeding maken die niet bereid is volgens de daarvoor geldende richtlijnen. „Wij hebben prachtige ziekenhui zen in Nederland, hoor ik meestal van buitenlandse bezoekers. En al kun je veel doen, besmettingen zijn nooit helemaal te voorkomen. De patiënt heeft heus wel begrip voor fouten die worden gemaakt. Maar niet voor complicaties die op treden door een gebrek aan hygië ne." Een ziekenhuis is een verzamel plaats voor zieke mensen, bena drukt hoogleraar gezondheids recht Johan Legemaate. „En waar veel mensen met ziektes rondlo pen, zijn veel gezondheidsrisico's. Dat is nooit too procent te voorko men." Legemaate prijst ziekenhuis Bernhoven voor de open heid. „Essentieel is de vraag of het ziekenhuis de technische fout eerder had kunnen ontdek ken. Hebben zij de apparatuur vol doende gecontroleerd? Een pa tiënt moet er immers op kunnen vertrouwen dat hij veilige zorg krijgt aangeboden." Mochten er patiënten daadwerke lijk met hiv of hepatitis zijn be smet dan verwacht hij geen grote moeilijkheden rond eventuele schadeclaims. „De rechtszaken en grote problemen ontstaan als me dici zich niet aansprakelijk achten voor een fout. Hier is duidelijk dat er fouten zijn gemaakt en heeft het ziekenhuis de fabrikant van scopendesinfectoren verantwoor delijk gesteld. Voor een patiënt blijft het ziekenhuis het aanspreek punt. Hij heeft een overeenkomst met het ziekenhuis dat heeft be loofd zo veilig mogelijke zorg te ge ven. Of dan uiteindelijk een mens of een machine faalt, maakt voor de aansprakelijkheid niet uit. Het ziekenhuis zal de schadeclaims in overleg met de verzekeraar bij de fabrikant gaan'verhalen." Ook Frank van der Meijden van de Nederlandse Patiënten Consu menten Federatie (NPCF), de koe pelorganisatie van patiëntenvereni gingen, vindt de zaak in Bernho ven niet verontrustend. „Zieken huizen in Nederland zijn veilig, maar er is verbetering mogelijk. En deze zaak toont aan dat een zie kenhuis een risicovolle omgeving is." Behalve dat alles in het werk ge foto's Ger Loeffen/Hollandse Hoogte steld moet worden om besmettin gen in ziekenhuizen te voorko men, vindt Van der Meijden dat er meer aandacht moet komen voor de 'menselijke maat'. „Ik heb begrepen dat sommige cliënten van Bernhoven uit de krant hebben moeten vernemen wat er aan de hand was. Huisart sen zijn platgebeld en dat had voorkomen kunnen worden door mensen eerder persoonlijk op de hoogte te stellen van de situatie." In juni presenteerden betrokkenen uit de medische wereld een tien puntenplan om het aantal missers terug te dringen. Maar juist op het punt van de communicatie met de patiënten, ontbreekt het aan de no dige maatregelen, stelt Van der Me ijden. „Als het misgaat, dien je meteen te weten wat je richting de patiënt moet doen. Want als je in tijden van crisis zorgvuldig han delt, neemt de tevredenheid toe bij de cliënt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13