1 2 Vrijdag 31 augustus 2007 PZC i MUI 9 jMS ^>48 H H x a. -» INCIDENTEN IN ZIEKENHUIS AUGUSTUS 2007 In het Eind- hovense Catharina-ziekenhuis is bij zes personen de mrsa-bacte- rie aangetroffen. Het betreft drie patiënten en drie medewerkers. De bacterie is opgedoken op drie verschillende verpleegafde- lingen. Hoewel de bacterie bij re latief veel personen in korte tijd is ontdekt, spreekt het zieken huis niet van een epidemie. De mrsa-bacterie is namelijk afkom stig van twee verschillende stam men. De drie patiënten bij wie de bacterie is aangetroffen, wor den geïsoleerd verpleegd. MEI 2007 Een 78-jarige vrouw overlijdt als gevolg van een legio- nellabesmetting in het Haga-zie- kenhuis in Den Haag. Ook drie andere patiënten raken besmet met deze bacterie. In het zieken huis is besmetting van de water leiding met legionella aange toond. Een watermonster af komstig uit een doucheblok op de afdeling van de vier patiën ten blijkt besmet. APRIL 2007 In het Nijmeegse verpleeghuis Margriet wordt bij een bewoonster schurft ont dekt. Bewoners en medewer kers van de afdeling waar de be smetting is aangetroffen, wor den allemaal behandeld om ver spreiding tegen te gaan. Het gaat om circa dertig bewoners en een ongeveer even groot aan tal werknemers. De behande ling bestaat eruit dat bewoners en medewerkers van de bewus te afdeling zich insmeren met een lotion en dat wasgoed apart op 60 graden wordt gewassen. FEBRUARI 2007 In het Jeroen Bosch Ziekenhuis locatie Groot Ziekengasthuis in Den Bosch ra ken drie mensen besmet met tbc. Bij een kind is open tbc, de besmettelijke variant, vastge steld. Bij twee volwassenen gaat het om de niet besmettelijke vorm. Hierna moet ook het Rad- boudziekenhuis in Nijmegen worden onderzocht op tbc-be1 smettingen, omdat het kind hier ook is verpleegd. Ziek van het Door een technische fout in nieuwe desinfecteemachines van het ziekenhuis Bernhoven in Oss en Veghel zijn vijfhonderd mensen mogelijk besmet met het hiv-virus of hepatitis. Infecties door legionella, mrsa en tbc lijken steeds vaker voor te komen. Hoe gevaarlijk is het ziekenhuis? door Monique Prins en Joost Bosman Je komt soms zieker het zie kenhuis uit dan je erin ging. Zo gaat het verhaal. En het komt inderdaad voor dat ie mand met een gebroken been een besmettelijke infec tie oploopt die meer schade toebrengt dan de botbreuk. Dit jaar nog overleed een 78-jarige vrouw in het Hagaziekenhuis in Den Haag na besmetting met legio nella. Vijf tot tien procent van alle zie kenhuispatiënten loopt in het zie kenhuis een infectie op, zegt Thea Daha van de Stichting Werkgroep Infectiepreventie (WIP). „Er gaan de wildste verhalen rond, ik ken ze ook. Incidenten krijgen nu een maal veel aandacht. Maar het aan tal ziekenhuisinfecties is al jaren stabiel. En dat is juist heel bijzon der als je nagaat dat de medische vooruitgang ervoor zorgt dat de ouderen steeds ouder worden en de jonge baby's steeds jonger in le ven gehouden kunnen worden. De kwetsbare groep die vatbaar is voor infecties wordt dus steeds gro ter." Incidenten zijn niet uit te sluiten, zegt Daha van de stichting WIP, een samenwerkingsverband van microbiologen en ziekenhuishygië nisten. WIP maakt richtlijnen op het gebied van infectiepreventie voor de gezondheidszorg. De In spectie van de Gezondheidszorg beschouwt de protocollen als pro fessionele standaard die dwingend wordt opgelegd. „Het liefst zouden we het aantal ziekenhuisinfecties naar nul terug brengen. Maar dat zal nooit luk ken. Zeker niet nu sommige bacte riën steeds ongevoeliger worden voor antibiotica", zegt de adviseur infectiepreventie. „Zelfs als alle zie kenhuizen zich strikt aan alle re gels houden, kun je niet alle risi co's uitsluiten. Overal loop je risi co's: als je in een vliegtuig stapt, als je in een restaurant eet, en ook als je in het ziekenhuis verblijft, he laas." Professor Bas de Mol, gespeciali seerd in biomedische technologie en werkzaam in onder meer het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam zegt dat het aantal be smettingen in Nederland steeds va ker voorkomt, maar dat gebeurte nissen als in ziekenhuis Bernho ven zich maar heel weinig voor doen. „Dat komt doordat de schaal van ziekenhuizen toeneemt. Als er iets misgaat, zoals in Oss, dan zijn er ook meteen vijfhonderd men sen bij betrokken." Ook wijst De Mol er op dat chirurgen in toene mende mate de grenzen opzoeken van het medisch handelen. Ze kun nen steeds meer, maar daardoor wordt de patiënt kwetsbaarder, legt De Mol uit. Hij stelt niettemin dat de gebeurte nissen in het ziekenhuis Bernho ven een incident zijn. „Het is goed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12