Buitenland Brussel vreest extremisten krijgt berisping •tUu Berlijn wil via Musharraf treedt af als legerleider mail spioneren Geen vergunning voor grote betoging tegen islam op 11 september. Vlaanderen wil trucks uit ochtendspits weren Delen Chinese Muur weg door zanderosie VS noemen arrestatie Iraniërs een vergissing Mogelijk gevaarlijke virusuitbraak in Congo Canarisch eiland te koop voor 9 miljoen Taliban laten twaalf van negentien Zuid-Koreanen vrij PZC Donderdag 30 augustus 2007 9 door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - Extreem-rechtse organi saties als Blood and Honour en Stormfront roepen op het internet op om op li september massaal deel te nemen aan een illegale an- ti-islambetoging in Brussel. Ook Fi- lip Dewinter, leider van het Vlaams Belang, legt het demonstra tieverbod naast zich neer. De burgemeester van Brussel, Fred dy Thielemans, weigert een ver gunning te geven voor de betoging uit vrees voor een confrontatie tus- BERLIJN - In de strijd tegen het in ternationale terrorisme wil Duits land verdachten met gemanipu leerde mails bespioneren. De ver valste elektronische post lijkt van officiële Duitse autoriteiten te ko men. De mails met spionagesoft ware functioneren als 'Trojaans paard' in de computer van de ver dachte. Zij volgen diens internetge drag. Het plan van het ministerie van Binnenlandse Zaken blijkt uit een intern document, waarover media gisteren berichtten. Het mi nisterie gaf geen commentaar. sen radicale betogers en migranten jongeren. Dewinter roept op zijn website ie dereen op om ondanks het verbod van Thielemans op n september naar het Europees Parlement in Brussel te komen. Volgens hem ge draagt Thielemans zich steeds meer 'als de grootmoefti van Brus sel, die naar de pijpen danst van de radicale moslims, in plaats van als de burgemeester van een Euro pese stad die de vrije meningsui ting beschermt'. De vrees is echter groot dat vooral extremistische groeperingen naar Brussel zullen afzakken. 'De demonstratie gaat onder alle omstandigheden ge woon door. Ook de bussen vanuit Rotterdam gaan dus gewoon ISLAMABAD - De Pakistaanse presi dent Pervez Musharraf en oud-pre mier Benazir Bhutto hebben afge sproken dat Musharraf zal aftre den als opperbevelhebber van het leger. Dat heeft Bhutto gisteren ge zegd. Bhutto zei te verwachten dat Musharraf vóór de volgende presi dentsverkiezingen aftreedt. Een vertrouweling van Musharraf, minister van Spoorwegen Rashid Ahmed, wekte eerder op de dag de indruk dat een akkoord over machtsdeling tussen Musharraf en Bhutto een stuk dichterbij is geko men. door', staat te lezen op de website van Stormfront. Voor de Neder landse deelnemers wordt de moge lijkheid onderzocht om vanuit Apeldoorn en Utrecht bussen in te zetten naar Brussel, meldt één van de deelnemers aan het Storm front-forum. De betoging is een initiatief van de Deense organisatie Stop the Islami- sation of Europe en het Engelse No Sharia Here. Die werken nauw samen met het Duitse Pax Europa van ex-journalist Udo Ulfkotte, die IJl Rechts-extremisten roepen op in Brussel te gaan demonstreren te gen de islam. Er is geen vergun ning voor de betoging gegeven uit angst voor rellen. De twee praten sinds een maand over machtsdeling, maar Bhutto, die in zelfverkozen ballingschap in Londen woont, heeft steeds ge zegd alleen naar Pakistan te zullen terugkeren als Musharraf opstapt als legerleider. Musharraf wil aanblijven als presi dent, maar Bhutto en andere oppo sitieleiders stellen dat hij dan moet aftreden als opperbevelhebber van het leger. In september of oktober wil Musharraf een nieuwe ambts termijn van vijf jaar in de wacht slepen, maar hij heeft steeds ge zegd tot eind dit jaar het recht te wel eens wordt vergeleken met Geert Wilders. Er zouden zich al meer dan twintigduizend mensen hebben aangemeld. Volgens Ulfkot te gaat de demonstratie voor het Europees Parlement hoe dan ook door. Ulfkotte was deze week in Brussel om het demonstratiever bod aan te vechten. Volgens zijn advocaat Hugo Coveliers (die na mens het Vlaams Belang in de Bel gische senaat zit) is er geen enkele aanwijzing dat de demonstratie uit de hand dreigt te lopen. Ook de Arabisch-Europese Liga van oprichter Dyab Abu Jahjah heeft een aanvraag ingediend voor een betoging op li september te gen de 'islamofobie'. Daarover is nog geen beslissing genomen. hebben om zijn uniform te dra gen. Vertegenwoordigers van bei de kampen hebben nu gezegd dat in ieder geval de 'uniformkwestie' is opgelost. Een Pakistaanse rechtbank heeft vorige week geoordeeld dat Nawaz Sharifj de premier die in 1999 het onderspit delfde toen Musharraf zijn coup pleegde en sindsdien in ballingschap leeft, terug mag keren voor de parlementsverkiezingen in januari. Sharif noemt Mushar raf een dictator en stelt dat hij van het politieke toneel moet verdwij nen. FORT MEADE - De enige Amerikaan se officier die is aangeklaagd in ver band met de mishandelingen in de Abu Ghraib-gevangenis in Irak heeft gisteren een officiële beris ping gekregen. De luitenant-kolo nel had een bevel niet opgevolgd. Hij had moeten zwijgen over een onderzoek naar de misstanden in de gevangenis. Elf militairen wer den al veroordeeld in de zaak. De hoogste straf was tien jaar cel. BRUSSEL - Vlaanderen wil de files aanpakken door vrachtvervoer zo veel mogelijk te bannen uit de och tendspits. De Vlaamse regering on derzoekt of het vrachtverkeer ver schoven kan worden naar de late ochtend of de middag. Een experi ment met het toestaan van ruim ere laad- en lostijden bekortte de files niet. Het bleek dat transpor teurs hun auto's uit gewoonte toch vroeg op weg bleven sturen. PEKING - Delen van de Chinese Muur dreigen over twintig jaar te zijn verdwenen door zandstor men. Delen van het noorden van China zijn in woestijn veranderd, met meer zandstormen als gevolg. Een van de meest bedreigde delen van de muur loopt in de provincie Gansu. De muur in Gansu is ge maakt van aarde en niet van steen, zoals in de buurt van Peking. BAGDAD - Het Amerikaanse leger in Irak geeft toe dat de arrestatie in Bagdad van acht Iraniërs dinsdaga vond een vergissing was. De man nen van het Iraanse ministerie van Energie werden in Bagdad bij een controlepost aangehouden en za ten de nacht vast. Zij werden vrij gelaten na ingrijpen van de Iraakse regering. Zij zijn in Bagdad om het elektriciteitsnetwerk te repareren. KINSHASA - In afgelegen delen van Congo zijn ruim honderd mensen overleden aan vermoedelijk een ge vaarlijke virusziekte. Onder de overledenen zijn alle mensen die onlangs de begrafenis bijwoonden van twee dorpsleiders in Mwake. In deze regio worden de lichamen van overledenen met de hand ge wassen. Congo heeft in het verle den te maken gehad met grote uit braken van Ebola en Marburg. MADRID - Het Canarisch eiland Montana Clara, 270 voetbalvelden groot, is te koop voor 9 miljoen eu ro. Inclusief een vulkaan die net boven zee uitsteekt en een prachti ge baai vormt. De erfgenamen van Mariano López Socas willen het ei land te gelde maken voordat de re gering hen onteigent. De Spaanse regering wil het eiland toevoegen aan het natuurpark dat al bestaat uit de andere onbewoonde eilan den boven Lanzarote. «2t JjÈLfe.li *,5. GHAZNI - Vijf Zuid-Koreaanse gijzelaars lopen on der begeleiding naar hun vrijheid in de Afghaanse provincie Chazni, ten westen van de hoofdstad Kabul. Taliban-strijders in het noordoosten van Afghanis tan hebben gistermiddag vier Zuid-Koreanen vrij gelaten, drie vrouwen en een man. Dit heeft Tali- ban-onderhandelaar Qari Mohammed Bashir ge zegd. Eerder op de dag lieten de Taliban acht gij zelaars gaan, zeven vrouwen en een man. Zij heb ben nog zeven Zuid-Koreaanse gijzelaars In hun macht. De Taliban ontvoerden 19 juli een groep van 23 Zuid-Koreaanse evangelisten. Twee werden er doodgeschoten toen de Afghaanse regering niet onmiddellijk op eisen van de ontvoerders inging. Half augustus werden twee Zuid-Koreanen we gens hun zwakke gezondheid vrijgelaten, kort na dat er onderhandelingen waren begonnen tussen de ontvoerders en de Zuid-Koreaanse autoritei ten. foto Musadeq Sadeq/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9