Binnenland Foute bestuurders zitten 'niet bij ons' Verwoesting branden is overweldigend Drankmisbruik groot onder Brabantse jeugd Grote fondsen wijzen voorzichtig naar kleine buurtclubjes. Nederlandse helikopters helpen met blussen op Griekse Peloponnesos. Alcohol zorgt voor veel ongelukken onder jongeren. 6 Donderdag 30 augustus 2007 PZC door Dick Hofland DEN HAAG - Waar zitten ze, al die bestuurders van goede doelen met een strafblad? „Niet bij ons", is de reactie bij diverse organisaties op het onderzoek van Bureau Intra- val. Daaruit bleek dat 5 procent in het recente verleden is vervolgd voor fraude, diefstal of oplichting of een gewelds- of drugsdelict. Bij islamitische instellingen is dat 9 procent. „Wij screenen bestuursleden om dat we mensen willen hebben die brandschoon zijn", zegt directeur Hans Kasbergen van Jantje Beton. „Ik denk dat het toch vooral voor komt bij de kleinere fondsen, waar wellicht foute mensen worden aan getrokken", zegt directeur Romme van het Nationaal Fonds Ouderen- hulp. Beiden wijzen er op dat het rap port vooral wijst naar islamitische instellingen. „Zonder te stigmatise ren lijkt het er op dat we toch vooral in die hoek moeten zoe ken", denkt Kasbergen. Romme verhaalt van een inmiddels opge heven islamitisch ouderenfonds. „Daar verdween veel geld naar een project in Marokko. De voorzitter bleek er persoonlijke belangen bij te hebben." Bij de Stichting Islamitisch Cen trum Nederland (Sicn) vinden zij dat wel erg gemakkelijk. „Ieder kandidaat-bestuurslid wordt bij ons nagetrokken", vertelt waarne mend voorzitter Demitras Sikri van de stichting waarbij veertig or ganisaties zijn aangesloten met bij elkaar tweehonderd bestuurders. „Ook als blijkt dat bijvoorbeeld ie mands rijbewijs een tijdje is afge pakt, dan onderzoeken we dat. Daarnaast laten we al onze financi ën controleren door een registerac countant. Wie dat niet wil, komt bij ons niet in het bestuur." Sikri vermoedt dat de problemen veelal te vinden zijn bij besturen van kleine buurtclubjes die afhan kelijk zijn van subsidies. Het on derzoek toont overigens aan dat ook grote organisaties in deze branche met een keurmerk van het Centraal Bureau Fondsenwer ving (CBF) bestuurders herbergen met een crimineel verleden. Het rapport is gebaseerd op ge sprekken met 2400 bestuurders, li teratuurstudies en analyse van da tabestanden. De bedoeling ervan was te kijken of deze sector wordt (of kan worden) gebruikt door de (georganiseerde) criminaliteit en voor het financieren van terroris me. Het bureau concludeert dat daarvoor geen overtuigende aan wijzingen zijn gevonden. Wel bleek een flink aantal be stuursleden een misdrijf op zijn ge weten te hebben. Voor de betrok ken organisaties is het vooralsnog geen reden onderzoek in te stellen riaar het eigen bestuur. Ook al gaat er jaarlijks zo'n 6 miljard euro om in deze branche met zestiendui zend stichtingen en twaalfduizend verenigingen. „Zeg nooit nooit, maar ik acht de kans dat er bij ons iemand met een strafblad zit uitermate gering", stelt directeur Romme van het ouderenfonds. „Ik ben hooglijk verbaasd over de conclusies van het rapport. Ons bestuur heeft een hoog adelgehalte. Het is geen se conde bij mij opgekomen dat een van die mensen wel eens een straf blad zou kunnen hebben. Als ik bij het bestuur een onderzoek zou voorstellen, sta ik voor gek." Grotere fondsen voor goede doe- len herkennen zich niet in het on derzoek van Bureau Intraval over het criminele verleden van een deel van de bestuurders. door Berry van der Heijden TRIPOLIS - Majoor Ton Linssen van het 300 Squadron van de Konink lijke Luchtmacht uit Soesterberg heeft nog nooit zoiets gezien als de bosbranden op het Griekse Pe loponnesos. „Vanuit de helikopter is de ver woesting overweldigend. Een tien tallen meters hoge vuurzee van twintig meter breed en tweehon derd meter lang die dorpjes be laagt, uitgebrande huizen en on voorstelbare oppervlaktes zwart ge blakerd gebied. Dat is heftig." Sinds dinsdagochtend vliegen twee van de drie Cougar helikop ters van Vliegbasis Soesterberg per manent af en aan naar de vlam men die mensen en dorpjes bedrei gen. Eén van de drie Cougars heli kopters blijft op de basis Tripolis telkens aan de grond als reservetoe stel. Zolang het licht is, wordt er afwis selend door vier crews gevlogen. Ieder team bestaat uit twee pilo ten en een loadmaster. Die zorgt ervoor dat de grote plastic bak van 2500 liter, die onder de helikopter hangt, gevuld en geleegd wordt. De eerste dag lieten de helikopters al tachtig ladingen vallen rond Me galopolis, niet ver van de basis. „We maken maximaal tien vliegu ren per dag. Dat is genoeg, want wie weet hoe lang we nog bezig zijn", zegt majoor Linssen. Het squadron heeft ervaring met bluswerk. Twee jaar geleden heeft het legeronderdeel drie weken ge holpen bij het blussen van bran den in Portugal. Linssen heeft er net weer een dag vliegen op zitten. „Samen met drie Duitse helikopters hebben we de hele middag rond Ipsous ge blust. De dorpjes liggen er boven op de heuvels. Je ziet de vlammen omhoog kruipen. Maar net als gis teren zijn de dorpjes voorlopig ge red", weet hij. Toch is er weinig reden tot jui chen. „Er zijn 64 doden, een ge bied ter grootte van de provincie Zeeland is verwoest. Wij kunnen brand in bomen en struiken blus sen, maar als de brandweer de grond niet omwoelt en elke vuur bron dooft, laait het bij het opste ken van de wind op", vertelt hij. Vanuit de helikopter hebben de pi loten een goed overzicht. Toch houden zij afstand tot de persoon lijke drama's die zich op de grond afspelen. „We zien hoge vlammen en radeloze mensen die met slan gen en emmers water bij hun huis jes in de weer zijn of rond nog ro kende resten van hun huis staan." Rond de dorpen Ipsous en Kam ara, waar de Nederlanders deze woensdag helpen blussen, zijn vol gens Linssen geen doden gevallen. 'Een gebied ter grootte van de provincie Zeeland is verwoest' „Gelukkig niet. Dat is meer in het westen gebeurd. De kans op meer doden is ook kleiner geworden, want de wind is wat gaan liggen." Linssen merkt dat de Grieken dankbaar zijn voor de hulp. „Op de basis werd meteen alles gere geld. Een internetaansluiting was er binnen tien minuten en toen we drinkwater vroegen, hadden we binnen een half uur een truck vol." In het stadje vlak bij de basis worden de militairen op straat aan gesproken door Grieken die blij zijn met de snelle hulp uit het bui tenland. Het aantal brandhaarden is giste ren teruggelopen van 36 naar 25. Hoe het verder gaat met het blus werk kan majoor Linssen niet in schatten. „Mogelijk kunnen we over enkele dagen nog ingezet wor den in andere delen van Grieken land." De majoor vindt het opmer kelijk hoe goed de divers samenge stelde blusteams samenwerken. „Duitsers, Zwitsers, Grieken... En dat gaat geweldig. Er is een enorm saamhorigheidsgevoel. En de vele positieve reacties die we van thuis krijgen, doen natuurlijk ook erg goed." EINDHOVEN - Het alcoholgebruik onder jongeren in het zuidoosten van Brabant is ernstiger dan tot dusver werd aangenomen. Bij één op de tien ongelukken met jonge ren is er alcohol in het spel. Behal ve vechtpartijen en verkeersonge vallen komen ook alcoholvergifti gingen frequent voor. Dat concludeert onderzoekster De- nise van Poppel van de Universi teit Maastricht. Zij heeft dit voor jaar in deze regio onderzoek ge daan naar alcoholgerelateerde on gevallen en verwondingen bij jon geren tussen de 12 en 30 jaar. In acht weekeinden meldden zich 172 jonge alcoholslachtoffers bij medische diensten in Zuid- oost-Brabant. In veruit de meeste gevallen ging het om kleine onge lukken, vechtpartijen of mishande lingen. Maar er is ook sprake van relatief veel alcoholvergiftigingen. Van Poppel noemt dat opzienba rend. De meeste jongeren bij wie een alcoholvergiftiging werd gecon stateerd, waren tussen de 17 en 25 jaar. Zes slachtoffers waren zestien jaar of jonger. Het is aannemelijk dat de cijfers Van Poppel slechts het topje van de ijsberg vormen. Zij keek alleen naar alcoholslachtoffers die zich bij ziekenhuizen, ambulancedien sten en huisartsenposten meld den. Beschonken jongeren, die na bij voorbeeld een vechtpartij thuis hun roes uitslapen, bleven buiten beschouwing. Bovendien verleen de een van de ziekenhuizen in de regio, het Maxima Medisch Cen trum in Veldhoven, geen mede werking aan het onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6