Sommige haaie: Zeeuwse brug der zuchten ligt over kanaal bij Sluiskil AANBEVOLEN zomer@pzc.nl www.pzc.nl 0113-315504 42 Chocola als alternatief voor wie er geen aan het strand kan vinden. Zomerredactie PZC, Postbus 31, 4460 AA Goes OP PAD PZC WESTERSCHELDE Terneuzen N61 brug bij Sluiskil N62 Sluiskil Axel Zeeland is een waterrijke provin cie en heeft dus ook veel bruggen. De bekendste is natuurlijk de Zee- landbrug. Voor velen is dat ook de mooiste. Welke andere bruggen zijn een aanbeveling waard? Bij voorbeeld omdat ze mooi zijn, om dat ze karakteristiek zijn - een woord dat voor tweeërlei uitleg vatbaar is - of wellicht omdat ze ronduit lelijk zijn. De laatste jaren is veel te doen geweest over de draai brug bij Sluiskil. Wie hem niet mooi vindt, moet op zijn minst toegeven dat hij imposant is. Het is ook een ergerlijk obstakel voor wie het kanaal van Gent naar Terneuzen wil oversteken. De brug der zuchten. Kom je terug van een verre vakantie, denk je 'Bijna thuis', kun je nog een half uur wachten. Als je de tijd hebt, is dat natuurlijk best aantrekkelijk. De zeeschepen van en naar Gent varen zo dicht voorbij, dat je ze bijna kunt aanraken. Nog zo'n obstakel: de brug bij Bruinisse. Tot twee jaar J geleden waren weg- en scheepsverkeer daar regelmatig flink gestremd. Een zogeheten by pass heeft voor verlichting ge zorgd. Er is een tweede overgang bij de Grevelingensluis gemaakt. Het complex is er des te indruk wekkender door geworden. Wie deze toegangspoort tot Zeeland passeert, ziet meteen links Bruinis se liggen. 3 Vrij naar Nijhoff: 'Ik ging naar Tholen om de brug te zien.' De Thoolse brug ver bindt echt twee overkanten: Zee land en Brabant. Voor de komst van de Deltawerken was dit voor Tholen en Flipland zelfs de enige vaste verbinding - via Bergen op Zoom - met de rest van Zeeland. De witte boogbrug ligt aan de noordkant van de bebouwde kom over het Schelde-Rijnkanaal, dat daar in de plaats is gekomen van de voormalige kreek Eendracht. 4 Niet alle bruggen liggen over water. Ze kunnen ook over spoorlijnen en wegen liggen. De markantste Zeeuwse voetgan gersbrug, die over het spoor in Middelburg, is afgebroken. Moge lijk verrijst hij weer in Goes, maar daar heeft u nu niets aan. Vandaar dat we u wijzen op een fietsbrug tussen Nieuwdorp en Heinkens- zand, over de Sloeweg. Die is be hoorlijk steil, maar ideaal om deze drukke weg over te steken. En om dat daar zoveel verkeer passeert, is het natuurlijk leuk om even boven op te blijven staan en naar de auto mobilisten te zwaaien. 5Pittoresker zijn de wat kleine re bruggen in de Zeeuwse ste den, zoals de witte brug en de Zuidhavenbrug in Zierikzee, of de stenen brug in Goes. Maar we kiezen voor de Middelbrugse spij- kerbrug uit 1853 waarover A. Wal raven ons een mooie herinnering mailde. „Als vierjarig meisje maak door Timo van de Kasteele Cadzand is bekend om zijn haaientanden. Die zijn daar langs het strand te vinden. Ze zijn de vorige eeuw vrijgeko men door het verschuiven van de aardlagen en door de februa- ri-storm van 1953. Ook door het opspuiten van zand uit zee om de duinen te versterken, zijn veel haaientanden op het strand te rechtgekomen. - Daardoor is Cad zand dé plek om haaientanden te zoeken. Veel mensen lopen dan ook met gebogen hoofd over het strand. Drie jaar geleden was dit voor Pe tra Pietersz-Schrier van Chocolate and Presents B.V. uit Cadzand de aanleiding om haaientanden van chocola te produceren. Petra: „Ik werkte met een compagon uit Maastricht waar ze als streekpro duct Maastrichtse sterretjes ver kochten. Dat idee hebben wij ver taald naar Zeeland en zodoende is de haaientand ontstaan. De haaientand is overigens gebaseerd op een echte haaientand. Indien de toeristen niet in de gelegenheid zijn geweest om zelf de stranden af te speuren, dan is onze chocola devariant een lekker alternatief" Pietersz zit al sinds 1989 in de cho- coladebusiness. Begonnen als ver tegenwoordiger ging ze heel Zee land door om aan bakkers en su- De draaibrug bij Sluiskil, een imposant bouwwerk dat automobilisten nogal eens doet zuchten vanwege de lange wachttijden. foto Wim Kooyman te ik op zondag vaak een rondje bij mijn vader achterop de fiets. De mooiste plekjes van Middel burg deden we dan aan. De spijker- brug was het hoogtepunt. Als we aan kwamen rijden begon mijn va der te tellen, 'een, tweeen op het midden van de brug klonk het in koor 'hoepekee'. Geweldig, dat kriebeltje in mijn buik als we over het hoogste punt reden." De mo derne voetgangersbrug achter de rechtbank, een eindje verderop, contrasteert mooi met de histori sche spijkerbrug. Geen mooiere provincie dan Zee land. ledereen die er woont, heeft wel zijn favoriete plekje. Een prach tig stil strandje, de mooiste toren of de leukste duinwandeling; laat het ons weten! In de rubriek Aanbevolen geven we tips van lezers door aan lezers. Voor de krant van vrijdag willen we van u weten wat de leukste liedjes zijn voor op de terugweg in de au to, als de vakantie er echt op zit. Heeft u een tip, stuur hem dan naar ons op. Mail naar: Kijk ook op onze site: Of schrijf naar: Bellen kan ook: ZOMERAGENDA Strandbibliotheek De Strandbibliotheek is te vinden aan het Noordzeestrand Brouwersdam bij Port Zé- lande, naast strandpaviljoen 'De Kous'. Geopend van 11.00-17.00 uur. Struisvogelboerderij Dagelijkse rondleidingen op struisvogel boerderij Monnikenwerve in Sluis. Rond leidingen om 12.30 uur, 14.00 uur, 15.30 uur en 17.00 uur. Kosten: €3,00 en kinde ren tot 12 jaar €2,00. Struisvogelboerderij Monnikenwerve, Ho- geweg 1 in Sluis, 0117-492131. Het Vlaemsche Erfgoed De museumformule in Groede is geo pend van 10.00 -17.00 uur. In augustus is hier veel te doen. Op donderdag staat textiel en Axelse klederdracht centraal. Magdalenakerk Historisch Museum De Bevelanden organi seert rondleidingen in de Grote- of Maria Magdalenakerk over de merklappenten- toonstelling.Kosten €5,-. Goes, Grote- of Maria Magdalenakerk, 13.00-17.00 uur Streekproductenmarkt Iedere donderdag in de maanden juli en augustus is er in Colijnsplaat een streek productenmarkt. £r zijn verschillende streekproducten te koop en zeker ook te proeven. Ook kan er een tocht gemaakt worden met een huifkar. Bij de vismijn is verse vis te koop. Colijnsplaat, Oude Vissershaven, 10.00-15.00 uur Het Zwin Wandeltocht door natuurgebied Het Zwin. Informatie en aanmelden via 0117-392221. Retranchement, bezoekerscentrum het Zwin, 10.00 uur. Lange Jan Projekt Wandeling onder leiding van gids langs di verse kerken in Middelburg. Middelburg, Middelburgs Kerkenpad, 13.30 uur. Meeuwenexcursie Met Staatsbosbeheer meeuwen spotten vanaf een uitkijktoren in de duinen. Aan melden bij de VW Schouwen-Duiveland via 0900 2020233 of op het kantoor in Burgh-Haamstede. Westenschouwen, einde A. vd Weijde- weg, 19.00 uur. Praktiserende altviolisten er aanstormend talent op de al komen in De Twee Duiven ir Groede bij elkaar om in info vakantie-ambiance met elka musiceren. Dit doen zij zow< vijf als om acht uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44