blussen en een biertje drinken' Onrust onder brandweer vrijwilligers Erg weinig Zeeuwen naar Roosevelt Academy Hulpverlening Minister wil niet praten met belangengroep vrijwillige brandweer. Nog geen 10 procent van de nieuwe lichting komt uit Zeeland. PZC Donderdag 30 augustus 2007 3 foto Camile Schelstraete foto Willem Mieras foto Dirk-Jan Cjeltema door René Schrier Het broeit in brandweer- land. Minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken denkt erover brandweer korpsen op te heffen als die niet voldoen aan minimale kwaliteitsei sen. Ze gooide die knuppel in het hoen derhok bij de presentatie van het wetsvoorstel veiligheidsregio's. Wat die minimale eisen precies zijn maakt ze in de loop van dit jaar bekend. Maar de onrust is ge zaaid. Daar komt dan nog eens bij dat ze weigert de Belangen Vereni ging voor Vrijwilligers in de discus sie over dit onderwerp te betrek ken. Daarmee trapt ze de ongeveer 23.000 vrijwilligers die bij nacht en ontij uitrukken op hun ziel. De minister zegt dat de belangen' van die mensen voldoende worden be hartigd door de Nederlandse Vere niging voor Brandweerzorg en RampenbestrijdingDaarover zeg gen de brandweervrijwilligers dat dat een prima club is, maar dat het vooral een 'brancheorganisatie is die louter bestaat uit regionale commandanten'. Dat de vrijwilligers van zich laten horen, is wel begrijpelijk. De afge lopen jaren hebben ze steeds meer taken op zich af zien komen. Naast de primaire taak, branden blussen, wordt van de brandweer verwacht dat ze de puinhopen van- zwaar weer opruimt, in actie komt voor drenkelingen, een rol speelt bij rampen, wegen schoonspuit, wateroverlast wegpompt en niet in de laatste plaats assisteert bij on- Onduidelijkheid over de minimale eisen waaraan de brandweer moet voldoen gevallen. En dan moeten de vrij willigers ook nog eens cursussen volgen om prestaties op niveau te kunnen blijven leveren. Geen won der dat ze aan de bel trekken. Zij hebben ook kennisgenomen van de rapporten over de kwaliteit van de brandweerzorg. Daarin staat niet concreet wat zij fout doen. Wel dat er te weinig (vrijwil lig) personeel is, dat de aanrijtij- den niet gehaald worden en dat het schort aan betrokkenheid van gemeenteraden. Terwijl de brand weerzorg wel een lokale verant woordelijkheid is. Volgens de mi nister echter zijn veel gemeenten te klein om adequaat een ramp of crisis te bestrijden. Daarmee dreigt de discussie over de brandweerzorg te ontaarden in een bestuurlijk steekspel, terwijl de mensen aan de basis gewoon duidelijkheid willen. Zo speelt de minister gevaarlijk spel, want ze is voor goede brandweerzorg wel af hankelijk van de inzet van die vrij willigers. door René Schrier MIDDELBURG - Opmerkelijk weinig Zeeuwse studenten uit het voort gezet onderwijs kiezen voor de Roosevelt Academy. Die harten kreet liet de dean van dit Middel burgse opleidingsinstituut, H. Adriaansens, woensdagmiddag ho ren bij de opening van het acade misch jaar. De Roosevelt Academy begint dit jaar met 190 nieuwe studenten en minder dan 10 procent van hen komt uit Zeeland. Adriaansens er kende dat het het onbetwistbare recht van iedere Zeeuwse student is om op zijn achttiende zo snel mogelijk de provincie te verlaten. Maar hij gaf aan dat het gras aan deze kant van de provinciegrens toch groener is. Met de 190 nieuwe studenten komt de school aardig in de rich ting van het streefgetal van 200 nieuwkomers per jaar. Adriaansens kondigde verder aan dat er gewerkt wordt aan een fonds dat garant kan staan voor le ningen die buitenlandse studen ten aanvragen om te kunnen stu deren. Op die manier hebben bui tenlanders dezelfde kansen als Ne derlandse studenten. B. Oomen hield een lezing over Dean H. Adriaansens pleitte bij de opening van het academisch jaar in Middelburg voor meer stu denten met een Zeeuwse af komst. mensenrechten en stelde vast dat na het bedenken van die rechten, er een tijdperk aankomt waarin ze worden nageleefd. Verder onderstreepte ze nog eens het belang van een internationale school als de Roosevelt Academy, waar mensen van allerlei nationali teiten vanuit allerlei culturen met elkaar aan de slag zijn. Oomen kondigde verder een Unes- co-conferentie aan die 29 septem ber in Middelburg wordt gehou den over economische, sociale en culturele rechten. COMMENTAAR Sinds de brandweer na het verdwijnen van de Bescherming Bevolking tot spil van de hulpverlening is verheven, is het takenpakket aanzienlijk uitgebreid. Die verbreding heeft uiteraard gevolgen voor de organisatie. Steunde de brandweer in Zeeland vooral op enthousiaste vrijwilligers ('alle weer is brandweer'), nu is het aandeel van beroepskrachten steeds groter. Dat is logisch en onvermijdelijk om te kunnen zorgen voor een adequate rampenbestrijding. Tegelijkertijd dreigt door de professionalisering het gevaar dat de vrijwilligers meer en meer terzijde worden geschoven. Zeker nu minister Ter Horst van Binnenlandse Zaken de eisen waaraan een korps moet voldoen flink opschroeft. Hierdoor komt het voortbestaan van veel kleinere brandweerkorpsen in de provincie op de tocht te staan. Het is een ongewenste ontwikkeling. Vrijwilligers vormen de ruggengraat van de brandweer in Zeeland. De brandweer opheffen heeft in een kleine gemeenschap net zo'n uitstraling als de school of de kerk sluiten. Natuurlijk is het, alleen al vanwege de kosten, niet doenlijk om in elke plaats een compleet toegerust korps in stand te houden. Een zekere centralisatie van materieel en deskundigheid is onvermijdelijk, waarbij de snelheid waarmee een plaats van actie bereikt kan worden een belangrijke rol dient te spelen. De brandweerzorg is in eerste aanleg de verantwoordelijkheid van gemeenten. Burgemeesters pakken die op, een raad vaak in mindere mate. In Zeeland is terecht naast een lokale ook een regionale organisatie aanwezig. Die club moet een blauwdruk kunnen maken voor een lokale en regionale opzet, die uitgaat van een combinatie van vrijwilligers en professionals. Graag vóór de komst van de veiligheidsregio Zeeland in 2008. Binnendeur Type BP 2. Gegrond. Stomp of opdek. Diverse maten. Ind. slotgat. Exd. deurbeslag. De aanbieding is geldig t/m 2 september 2007. vanaf HET WORDT PRACHTIG MET PRAXIS foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3