'Gemeente blokkeert herstel uniek orgel' Voor de allerlaatste keer klinkt 'bingo!' in restaurant Stelleplas Kwart te snel bij Aagtekerke Gemeente maakt eind aan wekelijkse bingo-avondjes. Middelburg weigert kerkorgel terug te geven aan Rijksmuseum. Brabantse coverband in strandpaviljoen Kontiki Tas van het terras weggenomen Lezing in Jacobskerk over Michiel de Ruyter Motten spotten bij Terra Maris Schietvereniging houdt rommelmarkt Lezing hoogbegaafde leerlingen Middelburg Milm w¥tw ®m<r ©êwmftm m Imïmmmtl© m mm IBSIb^aBaimk 5m -workshops -presentaties -voorstellingen -muziek -demonstraties -nieuwe producten Wm yt)M t®| ©w? Speciaal voor deze dag is de Zeeuwse Bibliotheek geopend tot 16.00 uur (in plaats van 13.00 uur) 30 I Donderdag 30 augustus 2007 PZC W In de bovenzaal van het restaurant in het recreatiegebied Stelleplas wordt het laatste spelletje bingo gespeeld. foto Mechteld Jansen door Willem van Dam HEINKENSZAND - Bingo!!! In de bo venzaal van het restaurant in het recreatiegebied Stelleplas, even bui ten de bebouwde kom van Hein- kenszand, gaat een bescheiden ge juich op. Onder de balken van het zaaltje hebben zich zo'n vijftig bin- goërs rond de blankgelakte tafel tjes verzameld; meest vrouwen. De jongsten zijn net even in de twintig, de oudsten zijn de zestig ruimschoots gepasseerd. Sommi gen van hen komen er al jaren, 'ge woon, omdat het zo gezellig is'. Sinds gisteravond is het echter af gelopen met die wekelijkse bingo avondjes in Heinkenszand. Het mag niet meer, heeft de gemeente beslist. Op het gemeentehuis had men de Wet op de Kansspelen er nog eens goed op nageslagen en de conclusie was onverbiddelijk: de bingo-avonden op Stelleplas zijn illegaal en moeten dus verbo den worden. „Wat een onzin", snuift organisa trice Boerlage verontwaardigd. „Wat een onzin", vinden ook Lei- da Nieuwersteeg (6o), Nel de Rid der (54) en Anneke Pouwels (56). Elke woensdagavond rijden de drie vriendinnen vanuit Vlissin- gen naar Heinkenszand om er een potje bingo te spelen én om er wat gezelligheid te zoeken. Dat doen ze al een jaar of zes. „En nu pik ken ze dat van ons af." Aan de an dere tafeltjes heerst eveneens groot onbegrip: „We doen hier toch zeker niemand kwaad?" Het AACTEKERKE - Ruim een kwart van de automobilisten rijdt te hard over de Koekoeksweg tussen Aagtekerke en Middelburg. Dat bleek dinsdag tijdens een politie controle. Van de 320 passerende auto's reden er 87 harder dan zes tig kilometer per uur. Eén passeer de de radarpost zelfs met een snel heid van 113 kilometer per uur. De politie controleerde ook de snelheid op de Waldammeweg. Van de 802 passanten reden er 119 te hard. was in september 2001 toen Andrea Boerlage en haar man Cees het restaurant in de Stelleplas overnamen. De zaken marcheer den naar tevredenheid, alleen op de woensdagavonden - bleef het een beetje stU. Waarom beginnen we geen bingo?, bedachten ze; dat levert vast en zeker aardig wat volk op en dat is goed voor de drankomzet. Zo gebeurde. Het zaaltje liep elke woensdagavond aardig vol. In maart van dit jaar ging het res taurant over in andere handen, maar wat bleef waren de wekelijk se bingo-avondjes. Tot de gemeen te die onlangs verbood, 'omdat de organisatie niet aan de wettelijke eisen en verplichtingen voldoet'. Andrea Boerlage: „Ik voel me een beetje in de criminele hoek ge drukt. Als hier nou voor duizen den euro's werd vergokt, dan zou ik het begrijpen. Maar er gaat per avond niet meer dan 815 euro aan prijzengeld om, de gemiddelde in leg is op een hele avond tussen de vijftien en de twintig euro per deelnemer. Dus waar hebben we het over? Voor sommige mensen betekent de bingo hun enige uitje, en dat raken ze nu kwijt." Andrea Boerlage heeft - zij het zuchtend - besloten om zich bij het gemeentelijk bingoverbod neer te leggen. Want in gedoe met justitie en politie heeft zij geen zin. Dus klonk het gisteravond voor de allerlaatste keer 'Bingo!' in het bovenzaaltje. Schrale troost voor alle bingoërs: ze vielen alle maal in de prijzen. Iedereen kreeg een doosje bonbons met daarom heen een feestelijke strik mee naar huis. Als afscheidspresentje. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het lijkt wel oorlog in orgelminnend Nederland. De gemeente Middelburg weigert toe stemming te geven voor de ver plaatsing van het omhulsel van het Peter Gerritsz.-orgel van de Koorkerk naar de Nicolaikerk in Utrecht. Het Rijksmuseum - eige naar van de orgelkas - had daarom gevraagd. De Middelburgse kerk heeft de kas sinds de jaren zestig in bruikleen. Het binnenwerk ligt nu nog opgeslagen in een Rijks bergplaats. Er staat ook nogal wat op het spel in deze strijd: het orgel, in 1479 ge maakt door Peter Gerritsz., is één van de oudste orgels ter wereld, als het al niet het oudste is. Het Rijks museum vindt dat de kas herenigd moet worden met het binnen werk, op de plaats waar het ooit hing. De bruikleenovereenkomst is opgezegd: het museum heeft een andere orgelkas aangeboden ter vervanging. De gemeente Middelburg, die een vergunning moet verlenen, wei- VLISSINGEN - MTBottles, een cover band uit Brabant, staat zaterdag op het podium van strandpaviljoen Kontiki bij het strand van West duin in Vlissingen. De muzikan ten hebben een modern repertoire met werk van onder meer Blof en Robbie Williams. Ze zijn er vanaf 21.30 uur. De tent sluit om 2.00 uur. Entree is gratis. Het paviljoen is te vinden aan de Zwanenburg 7 in Vlissingen. MIDDELBURG - Van een vrouw die dinsdagmiddag op het terras zat op de Markt in Middelburg, is dins dagmiddag de handtas weggegrist. Dat gebeurde tussen 16.00 en 16.30 uur. In de tas zaten een mobieltje, sleutels, persoonlijke papieren en ruim honderdtwintig euro. De tas is woensdagochtend teruggevon den op de Penninghoeksingel. De telefoon en het geld waren weg. gert. Volgens wethouder F. Streng (WD) is niet duidelijk of de her eniging van kas en binnenwerk ooit plaats vindt. „We hebben het Rijksmuseum gevraagd of ze een plan kunnen overleggen. Dat is niet gebeurd. Mensen die er iets vanaf weten zeggen dat het op zijn zachtst gezegd onverstandig is om het orgel te restaureren." Want bij de restauratie konden wel eens onderdelen verloren gaan, redeneren de experts die de gemeente steunen. „En dan is het nog de vraag of de kas heel blijft als hij hier wordt weggehaald en of ze hem toch niet in een loods zetten", stelt Streng. „Juist omdat we hem in bruikleen hebben, wil len we een goed huisvader zijn, nog los van het feit dat er straks een gapend gat in de Koorkerk ont staat. Toch zouden we niets liever willen dan dat het orgel in oude glorie wordt hersteld. Ja, natuur lijk zouden we liever zien dat het in Middelburg gebeurt." Maar dat kan niet, betoogt P. van De gemeente Middelburg wei gert toestemming te geven voor de verplaatsing van het histori sche Peter Gerritsz.-orgel uit de Koorkerk. VLISSINGEN - De Stichting Zeeuwse Seniorenacademie en de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit trappen hun nieuwe cursusjaar zaterdag 8 september af met een lezing over Michiel de Ruyter. Die vindt plaats in de Jacobskerk in Vlissingen, om 20.00 uur. De lezing wordt uitge sproken door maritiem historicus Tobias van Gent. Hij was enkele ja ren docent aan het Koninklijk In stituut voor de Marine. OOSTKAPELLE - Museum Terra Ma- ris, tussen Oostkapelle en Dom burg, houdt vanavond de excursie 'motten spotten'. De hele avond staat in het teken van nachtvlin ders. De excursie duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Volgende week don derdag (6 september) wordt de ex cursie weer gehouden. Kosten: 3 euro. Aanmelden bij Terra Maris: 0118-582620. Dijk, orgeladviseur van de Protes tantse gemeente Utrecht. „Als dat kon, was het in de jaren zestig al gedaan. En we mogen ook blij zijn dat het nooit is gebeurd: van het orgel in de Nieuwe Kerk is bij de restauratie het binnenwerk volle dig vernieuwd." Van Dijk vindt dat er niet goed voor de orgelkas gezorgd wordt in Middelburg. „Als hij daar blijft, stort hij straks vanzelf in elkaar. In die kerk wordt gestookt, waardoor het hout krimpt. Ik vind dat je niet zo met een bruikleen mag om gaan." Van het feit dat experts van over de hele wereld pleiten voor te rughoudendheid bij de restauratie en behoud van het orgel in Middel burg, is hij niet onder de indruk. „Die mensen - afkomstig uit verre buitenlanden- hebben elkaar met emails bestookt." „Aan de ene kant heb je een groep mensen die het beste voor hebben met het orgel", zegt de Utrechtse orgeldeskundige. „Aan de andere kant heb je mensen die het beste voor hebben met Middelburg. Het is een volstrekt uniek instrument. Door dat in Middelburg te houden wordt de mogelijkheid dat men sen dat ooit in levende lijve kun nen horen geblokkeerd." MELISKERKE - Schietvereniging Me- liskerke houdt zaterdag een rom melmarkt op het terrein voor het clubgebouw aan de Rapenburg- weg. Behalve de verkoop van twee dehands spullen zijn er ook activi teiten als een springkussen, grab belton, een loterij en natuurlijk schieten in de schiettent. De rom melmarkt duurt van 8.30 tot 16.00 uur. Om 9.30 uur begint er een ver koping bij opbod. MIDDELBURG - Willy Peters houdt maandag een lezing in Nehalennia Stedelijke Scholengemeenschap aan de Breeweg in Middelburg over het onderwijs aan hoogbe gaafde leerlingen. Peters heeft ver schillende publicaties over het on derwijs aan begaafde leerlingen op zijn naam staan en geldt als een au toriteit op dit gebied. De lezing be gint om 19.30 uur. !K®m (sim ®p mifëiMliHg) U mmMmmés mmm 3mlmsl Deelnemers: Alliance Frangaise, Boekhandel de Drvkkery, Schuttershoftheater, HZ-Cult, Leescafé Live, Open Universiteit, Poppunt Zeeland, Slibreeks, Stichting Literaire Activiteiten Zeeland, Stichting Theater Exploitatie Zeeland, Stichting Vrienden Zeeuwse Bibliotheek, Zeeuws Archief, Zeeuwse Bibliotheek, Zeeuwse Senioren Academie, Zeeuwse Volksuniversiteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32