'Meer dan een brandje Test: Zeeuwse ziekenhuizen voldoen Decibellen PZC 2 Donderdag 30 augustus 2007 PZC 'Huisvrouwen zijn overdag wél snel op te roepen De krant 4 weken voor €9,95! WILLEM VAN DAM De PvdA in Rotterdam wil dat het stadsbestuur korte metten maakt met straatmuzikanten die te veel herrie maken. Te Tilburg is een comité Wakkere Luiden opge richt dat strijd voert tegen een pastoor die elke ochtend met zijn klokgebeier de buurt doet ontwaken. Toeter- en blaasor- kesten geraakten in opperste staat van paraatheid omdat minis ter Cramer van milieu hun zou willen verbieden om langer dan vier uur per week te repeteren. 't Is me wat. In Afghanistan is deze week de tiende Nederlandse militair om het leven gekomen, ondertussen maken we ons hier ouderwetsgezellig druk over een paar straatmuzikanten die niet geheel toonvast zijn; over een matineuze pastoor die op een te vroeg tijdstip aan het touw van zijn kerkklok gaat han gen; over fanfares en harmonie ën die iets meer decibellen pro duceren dan wettelijk is geper mitteerd. Even vreesde ik, dat ik zelf ook het slachtoffer zou wor den van de maatregelen die minister Cramer had afgekondigd. Na gedane arbeid wil ik in mijn werkkamertje nog wel eens achter mijn drumstel kruipen, sluit ik de ogen, waan ik mij Keith Moon (die van The Who, ja) en rammel ik er vervolgens vrolijk op los. Gelukkig heb ik verdraagzame buren. Tot dusver hebben zij - hoewel daar alle reden toe zou zijn - nog geen klacht laten horen. Zou minister Cramer desondanks mijn drumstelletje in beslag komen nemen? Ach welnee, verklaarde de bewindsvrouwe zuchtend op de radio, al dat gedoe rond die decibellen en zo berust op een betreurenswaardig misver stand; laat de toeter en blaas maar lekker toeteren en blazen. Opgelucht zette ik me weer achter mijn trommels en sloeg - al zeg ik het zelf- een zeer verdienstelijke roffel. Een hoop kabaal om niks. Laat de toeter en blaas maar lekker toeteren en blazen COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Temeuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Temeuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg. Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bei PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice - Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Brandweerposten in kleine dorpen kunnen maar moeilijk aan alle eisen voldoen. Het grootste probleem is de beschikbaarheid tijdens kantooruren. door Joeri Wisse Huisvrouwen, boeren en arbeiders in ploe gendienst moeten de kleine brandweer kazernes in Zeeland overeind houden. Want aan gemo tiveerde mannen voor de vrijwilli ge brandweer is in de meeste dor pen van Zeeland geen gebrek. Wél aan vrijwillige brandweerlieden die tijdens kantooruren, van 's och tends acht tot 's middags vijf uur, binnen vier minuten op de plaatse lijke kazerne kunnen zijn. Drie of vier beschikbare leden van de plaatselijke brandweer is over dag een haalbare kaart in veel dor pen. Maar het verplichte mini mum van zes brandweerlieden, dat is een ander verhaal. De oorzaak van het probleem ligt in de verschuivende werkgelegen heid. Zoals Arco Wiskerke, bevel voerder én groepsleider van de brandweerpost in 's-Heer Arends- kerke het verwoordt: „Vroeger had je de bakker, de slager en de lood gieter die meteen konden uit kon den rukken. Nu werken de meeste mensen in Vlissingen-Oost of op een ander bedrijventerrein. Maar een paar mensen werken nog in 's- Heer Arendskerke of de buurt daarvan." Wiskerke heeft een creatieve oplos sing voor handen. „We zouden ei genlijk wel wat meer huisvrouwen kunnen gebruiken bij de brand weer. Die zijn overdag goed be schikbaar en kunnen zich 's avonds bezighouden met kinde ren of andere dingen. Want dan zijn er wel genoeg vrijwilligers be schikbaar." En reken maar dat veel vrouwen evengoed geschikt zijn om brand te bestrijden of een ondergelopen kelder leeg te pompen. „Alles is er op aangepast dat je maximaal maar 25 kilo mag tillen. Bovendien doe je alles met minimaal nog een ander erbij." In Zaamslag is het ook een moeilij ke opgave om aan voldoende be schikbare mensen te komen tij gehalte aan boeren bij de brand weer. De bezuinigingsmaatregel werd op het laatste moment ge schrapt. Jan Boot van de plaatselij ke brandweer is er nog steeds blij mee. „Net als de rest van het dorp. Wij zijn toch sneller dan de korp sen van Zierikzee of Brouwersha ven, als de school in brand staat." De minister van Binnenlandse Za ken zal binnenkort haar nieuwe ei sen aan de brandweervoorziening in Nederland bekend maken. Voor de meeste dorpsposten moeten daar niet te veel regels bijkomen om het leuk te houden. Want vast staat dat lid zijn van de vrijwillige brandweer veel inzet vergt, vooral wanneer er geen brand is maar er dens kantooruren. Ploegcoördina- tor ('vroeger heette dat postcom- mandant, maar het is nog steeds de 'pc") Dieuwert Storm van de brandweer in Zaamslag moet het vooral hebben van de mannen die in ploegendienst werken en zo doende regelmatig overdag thuis zitten. Van de zestien vrijwilligers wer ken zes mensen in ploegen, de meeste van hen hebben werk bij één van de industriële bedrijven in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzo ne. „Dat biedt nog een voordeel, want sommigen zijn al opgeleid als bedrijfsbrandweer. Die konden hier zó beginnen", zegt Sturm. De kazerne van Kerkwer- ve stond twee jaar gele den nog op de nomina tie om gesloten te wor den. In het Schouwse dorp was er echter geen gebrek aan vrijwilli gers, zelfs de beschikbaarheid over dag was in orde, dankzij het hoge foto Ronald den Dekker geoefend moet worden, of er een verplichte cursusdag is. „Nu al moeten op de wekelijkse oe fenavonden presentielijsten bijge houden worden", weet Arco Wis kerke. Wie brandweerman wil blij ven, moet aan 66% van de oefenin gen hebben deelgenomen. Boot van de brandweer in Kerk- werve vreest voor het moment dat in de gemeente Schouwen-Duive land, net als in Vlissingen, een maximum wordt opgelegd aan het aantal spuitgasten dat uitrukt. „Nu komen degenen die later zijn en niet meer in de brandweerauto pasten achterna. Als je terug moet naar huis, zal dat zeker niet moti verend werken op een dorp waar maar tien of vijftien uitrukken per jaar zijn." Brandweer in Zeeland In Zeeland zijn ongeveer 1200 vrijwilligers die, wanneer het nodig is, een uitruk verzorgen. Nog eens honderd mensen zijn in loondienst bij één van de brandweerkorpsen en hebben een zogeheten uitrukfunctie. Zeeland kent 68 brandweer posten. Aan de Stromenweg tussen Middelburg en Vlissingen staat de enige brandweerkazer ne in de provincie waar altijd zes mensen paraat zijn. Op de kazernes van Goes en Temeuzen zijn ook voldoende mensen aanwezig om met een wagen uit te kunnen rukken. In vijf plaatsen, waaronder Bor- sele en Oostburg, zijn overdag ook een aantal brandweermen sen gestationeerd. Om echter uit te kunnen rukken, moeten ze worden aangevuld met vrij willige brandweerlieden. Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Cornelleke Blok GOES - De ziekenhuizen in Zeeuws-Vlaanderen en Vlissingen doen het goed, Goes scoort gemid deld. Dat blijkt uit een jaarlijks on derzoek van het weekblad Else vier. Ziekenhuis De Sionsberg in Dokkum kwam als beste Neder landse ziekenhuis uit de test. Elsevier liet 1500 deskundigen uit de zorg een oordeel vellen over de gang van zaken in 98 ziekenhui zen. Er kwamen zeven onderdelen aan bod: het medisch functione ren, de kwaliteit van specialismen, faciliteiten en de kwaliteit van on derzoek en opleiding, verpleging, personeel en organisatie, omgang met de patiënt en de samenwer king met andere zorginstellingen en de huisarts. De specialismen van het Zieken huis Walcheren hebben volgens het onderzoek van Elsevier een uit stekende kwaliteit, in vergelijking met andere ziekenhuizen. Dat komt vooral door een goede score van de afdelingen plastische chirur gie, maag-, darm- en leverziekten, geriatrie en oncologie. Zorgsaam Zeeuws-Vlaanderen presteert uitstekend als het gaat om de samenwerking met huisart sen en andere zorginstellingen. Te gelijkertijd krijgt Zorgsaam een matige beoordeling op het gebied van faciliteiten, onderzoek en op leiding. De resultaten van het ziekenhuis- onderzoek zijn voor Goes geba seerd op de beoordelingen van vijf tig deskundigen. Voor Vlissingen en Temeuzen waren de resultaten respectievelijk gebaseerd 35 en 25 deskundigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2