Een gehucht zie je nu eenmaal snel over 't hoofd Soldatei \ANBEVOLEN zomer@pzc.nl www.pzc.nl 36 Zomerredactie PZC, Postbus 31, 4460 AA Goes 0113-315504 PZC Het gehucht Oudedorp bij Nieuw- en Sint Joosiand. N57j Middelburg "T e moet maar net weten dat ze I bestaan. Een gehucht, hoe I prachtig ook, zie je nu een- -maal snel over het hoofd. Ze staan soms niet eens op de kaart en ze liggen vaak buiten de toeristische routes. Wij wijzen u op enkele van deze bijzondere plekjes. door Timo van de Kasteele Het mooiste gehucht van Zeeland is volgens Jaco Sim ons uit Vlissingen zonder meer Oudedorp ten zuiden van Nieuw- en St. Joosiand. Niet in de laatste plaats vanwege de fraaie naam. Simons: „Die zet ons eigenlijk op het verkeerde been, want Oude dorp is noch oud - pas na 1631 ont staan en dat wordt in Zeeland niet als oud gezien - noch een dorp Bij een doodlopend straatje en een paar huizen spreken we eer der van een gehucht of buurt schap. De laatste jaren is Oude dorp wel onder de rook van het havengebied Sloe komen te lig gen." 2 Op Tholen ligt het gehucht Oudeland, in de volksmond 'het oudland' genoemd. In het jaar 850 na Christus bestond er ten zuiden van de stad Tholen een gehucht genaamd Schakerloo. Later werd dit Oudeland gedoopt. De historie van Oudeland is tegen woordig nog steeds zichtbaar. De kunstmatige verhoging in het land schap werd in de dertiende eeuw aangebracht bij het bouwen van een kapel. Die kapel is vergaan, maar de begraafplaats herinnert aan lang vervlogen tijden en staat op de lijst van het Zeeuwse erf goed. 3 In de polder tussen het Bra bantse Woensdrecht en Ril land ligt Völckerdorp. Beter bekend als De Achttien Huizen. In derdaad naar het aantal huizen. Te genwoordig telt het dorp er nog ze ven en een schooltje, doordat een aantal huizen is samengevoegd. Het Völckerdorp is vernoemd naar Hendrik Völcker die begin twin tigste eeuw eigenaar was van een groot schorrengebied langs de Kreekrak. Het gehucht bood voorzieningen aan mensen in de polders. In hoog tij dagen zaten er wel vierenzestig leerlingen op het schooltje. 4 Toon Harte uit Meliskerke tipt het gehucht Klein Ma- riekerke, gelegen tussen Grijpskerke en Meliskerke. „Dit is voor mij een bijzonder gehucht en zeker de moeite waard. Het is dicht bij het strand en toch ook dicht bij Middelburg en Vlissin gen. De laatste jaren is het een stuk drukker geworden in Klein Mariekerke. Dat doet de inwoners goed. 's Winters is Klein Marieker ke al stil genoeg." Vakantie en liefde zijn onlosma kelijk verbonden. Voor de laat ste zomerpagina, aanstaande za terdag, zijn we op zoek naar ver halen over recente vakantielief des. Er moet een link met Zeeland zijn. Zit hij hier en zij daar (of andersom)? Is de liefde inmid dels bekoeld of lijkt het voor eeuwig te zijn? Stuur ons het verhaal van uw vakantieliefde 2007. De beste inzendingen worden beloond met een zomer T-shirt van de PZC. Inzendingen moeten uiterlijk donderdagavond binnen zijn bij: zomer@pzc.nl. door Anoeska Gijzel Forten, schansen en linies. Liefhebbers van vestigings- werken kunnen hun hart op halen in museum Het Bolwerk in IJzendijke. Verdedigingswerken en voorwerpen van de Romeinse tijd tot de Tweede Wereldoorlog wor den tentoongesteld. De meest aan dacht gaat uit naar de Tachtigjari ge Oorlog en de gevechten rond de Staats-Spaanse linies. Bewijs van de vele slachtoffers die op Zeeuws-Vlaams grondgebied zijn gevallen, is de schedel van een soldaat. Aan de bovenkant gaapt een groot gat. Tegen de verwach ting in is dat niet ontstaan tijdens een veldslag in 1601 maar bij graaf werkzaamheden in 2003. De sche del en andere restanten werden ge- foto Jaco Simons 5 Dick Eveleens woont in de zak van Zuid-Beveland, tus sen Ellewoutsdijk en Ovezan- de, in het gehucht Koekoek. „Dat telt zes huizen die in de ellebogen van de dijk staan. Feitelijk wonen hier overigens maar vijf mensen, één huis wordt gebruikt als vakan tiewoning." Vooral de rust en ruimte zijn voor de familie Eve leens van belang geweest om der tig jaar geleden in Koekoek neer te strijken. „Hier kom je lekker tot rust uit het alledaagse." Geen mooiere provincie dan Zee land. ledereen die er woont, heeft wel zijn favoriete plekje. Een prach tig stil strandje, de mooiste toren of de leukste duinwandeling; laat het ons weten! In de rubriek Aanbevo len geven we tips van lezers door aan lezers. Voor de krant van donderdag willen we van u weten wat de mooiste bruggen in Zeeland zijn. Kunt u aangeven wat u een mooie brug vindt en vooral ook waarom u dat vindt? Mail uw favoriete plek naar ons: Kijk ook op onze site: Of schrijf naar: Bellen kan ook: ZOMERAGENDA OP PAD Saeftinghe Wandeltocht door het Verdronken Land van Saeftinghe. Info en aanmelden via 0114-633110. Nieuw-Namen, Bezoekerscentrum Emma- weg 4, 9.00 uur. Modeshow 50-plus De Anbo in Zierikzee houdt een mode show voor 50-plussers in gebouw De Driehoek in Zierikzee. Toegang gratis. Aanvang: 14.00 uur Bruno Gröning Genezing en gezondheid, tegenwoordig een droom? Lezing over de leer van Bru no Gröning, genezing langs geestelijke weg. Middelburg, Wijkcentrum Dauwen- daele, 19.30-21.30 uur; Fietstocht De Noord-Bevelandse Stichting Verhalen in het Land biedt een fietstocht aan langs landschappelijke verhalenborden bij bij zondere plekken. Kamperland, Veerweg 4, 13.30 uur. Schelpdierentocht Met m.p.s. Adriana vanuit Yerseke de Oosterschelde op. Gidsen laten zien hoe mossel- en oestervissers werken. Yerseke, Prinses Beatrixhaven, 14.30 uur; Diavoorstelling Diavoorstelling over Slot Haamstede en omgeving. Burgh-Haamstede, 10.30 uur. Natuurexcursie Met een gids door De Prunje, het natuur gebied dat onderdeel is van plan Ture luur. Serooskerke, einde Prunjeweg, 13.30 uur. Fietsexcursie Fietsen langs Middelplaten, Westerschen- ge en bloemdijken rond Oud-Sabbinge. Wolphaaertdijk, Bouwputseweg, 19 uur. Workshops voor kinderen Kinderen van 7 t/m 13 jaar kunnen ken nis maken met toneel, zang en dans. Zierikzee, Brogum, 14-16 uur. MUZIEK Altviool concert Praktiserende altviolisten en talent op de altviool musiceren. Hulst, Baudeloo, 20.00 uur. THEATER Nazomerfestival John Travolta in de film Hairspra; Te zien in Cinecity in Vlissingen Tekeningen, etsen en werk olieverf en acryl van Abrah zijn te zien in galerie de Os bij Sint Laurens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38