Binnenland portemonnee van morgen 'Kerkklok moet blijven luiden' Raadsleden Bijlmer zaten 'beetje' fout Militant heidendom rukt volgens pastoor steeds verder op. CS Extra geld voor inbouw roetfilters dieselauto's Theater Instituut eert overleden Jos Brink Jongen (16) schiet met gaspistool op trein Universiteit Groningen bouwt telescopen Chili Gerrit Braks tijdelijk naar Eindhoven PZC Dinsdag 28 augustus 2007 7 wordt de klant straks door een filmposter verleid om gelijk met zijn mobieltje een bioscoopkaartje te kopen. Nederland loopt achter op het ge- 'Nederland loopt achter op het gebied van mobiel betalen' bied van mobiel betalen. In Fin land bestaat al langer een systeem waarmee in het openbaar vervoer 'afgestempeld' wordt met het mo bieltje. „En in Japan zijn ze nog veel ver der", zegt Elaine Carpenter, direc teur van Payter. Daar vinden dagelijks honderddui zenden betalingen plaats met het mobieltje; van grote boodschap pen tot tickets voor trein en me tro. De techniek achter de mobie le portemonnee heet 'near field communication' (nfc). Het kost slechts een paar cent om telefoons met nfc uit te rusten. Door het mobieltje dicht bij een apparaat - bijvoorbeeld de bekende pinmodu- le - te houden wordt verbinding gemaakt en kan de transactie plaatsvinden. Toch bestaat tussen de proefin Molenaarsgraaf en Rotterdam een belangrijk verschil. Bij de Ciooo vervangt de telefoon de pinpas en wordt het geld direct van de reke ning afgeschreven. Payter werkt met een prepaid sys teem dat telefonisch kan worden opgewaardeerd tot maximaal 150 euro. Dat systeem kan op termijn ook worden gebruikt om te pin nen of met creditcard te betalen, zegt Payter. De Consumentenbond volgt de ontwikkelingen met interesse. Vol gens een woordvoerder moet voor op staan dat de nieuwe betaalme thode veilig is. Gerben Mak, directeur Innovatie bij LogicaCMG maakt zich weinig zorgen. „Het is minstens zo veilig als betalen met je pinpas." Payter neemt het zekere voor het onzekere en laat tijdens de proef een hacker op het systeem los. Het blijft de vraag of de consu ment zit te wachten op de mobie le portemonnee. Onderzoeken spreken elkaar tegen. Toch denkt Mak dat het went. Hij ziet vooral toekomst in de extra diensten die bedrijven kunnen aanbieden. Beta len met het mobieltje is niet zo spannend, maar de mogelijkhe den zijn eindeloos. „Stel dat je op Schiphol vertraging oploopt, dan kan de luchtvaartmaatschappij je zo een kortingsbon sturen." OSS - Pastoor Schilder van de Ma ria Margarethakerk in Tilburg moet de klok van zijn kerk blijven luiden. Als 'behoeder van de rech ten van de kerk' is hij verplicht de gemeente te weerstaan. De zaak maakt eens te meer duidelijk dat het militante heidendom steeds verder oprukt. Dat schrijft pastoor Cor Mennen uit Oss op zijn website. Hij is oud-pastoor van de Tilburgse kerk en een van de belangrijkste advi seurs van bisschop Antoon Hurk- mans van Den Bosch. Het bisdom adviseerde het kerkbe stuur de kerkklok tot nader order niet om 7.15 uur te luiden, zodat een verdere escalatie van het con flict met de gemeente wordt voor komen. Mennen neemt afstand van dit advies. Overigens hebben de klokken alweer een aantal ke ren harder dan 70 decibel geluid. Per keer krijgt de kerk een baete van 5000 euro van de gemeente. Mennen somt een aantal voorbeel den op van militant heidendom, zoals de 'georchestreerde actie var. heel heidens Nederland' tegen het pausbezoek in 1985 en het 'Berufs- verbot' van de beoogde eurocom missaris Buttiglione door een hei dense meerderheid, 'alleen omdat hij overtuigd katholiek was'. Ook wordt de christelijke moraal vol gens de pastoor uit Oss 'aan één stuk door' belachelijk gemaakt. Mennen vindt het allerergste dat 'zogenaamde' christelijke politici de heidenen niets in de weg leg gen. Pastoor en adviseur bisdom windt zich op over verbod op Til- burgs klokgelui: „Zogenaamde christelijke politici leggen de hei denen niets in de weg." DEN HAAC - Het ministerie van Vrom stelt 20 miljoen euro extra beschikbaar voor de inbouw van roetfilters in oudere dieselperso nenauto's en -bestelwagens. De re den is het grote aantal subsi- die-aanvragen. Het nadert de der tigduizend, liet Vrom gisteren we ten. Per auto is een bedrag van 500 euro beschikbaar, wat 60 tot 100 procent van de kosten van een roetfilter dekt. AMSTERDAM - Het Theater Insti tuut Nederland eert Jos Brink. Loopbaan en leven van de onlangs gestorven entertainer worden van af november belicht op de site www.eenlevenlangtheater.nl. Op deze zeer uitvoerige site heb ben grootheden als Louis Bouw meester, Ko van Dijk, Wim Son- neveld, Ellen Vogel en Hans van Manen al hun plek gekregen. ROTTERDAM - Een 16-jarige jongen is zondagavond opgepakt, omdat hij langs het spoor in Rotterdam met een gaspistool op een passe rende trein schoot. De jongen stond op een parkeerdek langs het spoor in de buurt van station Rot terdam Alexander. De politie werd om half negen gewaarschuwd. Agenten vonden een groep van zes jongeren op het parkeerdek. De schutter bekende. GRONINGEN - De Rijksuniversiteit Groningen heeft een contract on dertekend voor de bouw van 48 enorme ontvangers voor radiotele- scopie voor de Europese sterren wacht in Chili. Dat heeft de onder wijsinstelling gisteren gemeld. De opdrachtgever is de European Southern Observatory. Met de op dracht is een bedrag van 9,5 mil joen euro gemoeid. Gerrit Braks foto ANP EINDHOVEN - Voormalig minister Gerrit Braks (CDA) is vanaf 1 sep tember waarnemend burgemees ter in Eindhoven. Braks volgt Alexander Sakkers (WD) op die vanaf volgende maand voorzitter is van Transport en Logistiek Ne derland. Braks (74) kwam dertig jaar geleden in de Tweede Kamer. In 1980 werd hij minister van Landbouw en Visserij. AMSTERDAM - Volgens een con tra-expertise van onderzoeksbu reau Bing zijn drie geschorste Pv- dA-deelraadsleden in Amsterdam Zuidoost niet schuldig aan zelfver rijking. De drie, eerder uit de frac tie gezet na een rapport van de Amsterdamse Rekenkamer over belangenverstrengeling, hebben volgens Bing alleen 'steken laten vallen', zij zaten 'een beetje' fout. Volgens de Rekenkamer hebben de PvdA'ers André Bhola, Mala Eckhardt en Egbert Doest ontoe laatbare dingen gedaan. Zo diende Bhola in 2004 een motie in voor extra geld voor een woongroep waarvan hij zelf deel uitmaakte. Eckhardt volgde gratis een cursus waarvoor zij als raadslid een subsi die mogelijk had gemaakt. Doest stemde tegen het intrekken van subsidie voor een stichting waar hij werkzaam was. Volgens Bing, verbonden aan de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, is van persoonlijke verrij king door de drie geen sprake. Zij hadden alleen de schijn van belan genverstrengeling beter moeten vermijden door niet mee te stem men over subsidies aan de organi saties waaraan zij verbonden wa ren. De Amsterdamse Rekenkamer noemt het rapport 'niet overtui gend'. Directeur Eiff: „De onder zoekers komen in grote lijnen tot dezelfde conclusies als wij, maar vinden het allemaal minder erg. Zij voeren argumenten aan die twijfelachtig zijn, zoals de geringe omvang van het persoonlijk voor deel of het feit dat anderen ervan op de hoogte waren." De PvdA in Zuidoost heeft het lan delijk bestuur verzocht een com missie van goede diensten aan te stellen, die moet besluiten wat er verder met de drie moet gebeuren. Mobieltje wordt dankzij smart-card (nfc-chip) een soort pinpas en wordt gekoppeld aan bank- of girorekening. Nfc-techno- logie (near field communication) maakt op korte afstand contactloze uitwisseling van informatie mogelijk. Kassière slaat alle goederen aan. jjl Het bedrag yf J verschijnt op de mobiele telefoon. Er wordt vervolgens om een pincode en 1 een bevestiging gevraagd. De betaling wordt via het pin-systeem verwerkt. Klant houdt mobiele telefoon dichtbij de betaalmodule. Statiegeld en spaarpunten kunnen op die manier ook worden bijgeschreven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7