Mobieltje is de Binnenland 'Noodwet is nodig voor infrastructuur' Bieb en dierentuin slachtoffer overval ■*r"" fe f Enorm kruis van laserlicht boven A4 Vervoerdersorganisatie doet voorstel in strijd tegen filevorming. Gratis toegang voor bezoekers na overval op kassa van Artis. Gebedsgenezer Jan Zijlstra projecteert crucifix op wolkendek. Tractorpuller in Engeland verongelukt Hartfalen oorzaak dood Tilburgse arrestant Schiphol ongerust over toename aantal ganzen Ontslagplan splijt werkgevers en bonden 6 Dinsdag 28 augustus 2007 PZC De filedruk (lengte maal duur van de files) was het eerste halfjaar van 2007 17,3 procent hoger dan in de eerste zes maanden van vorig jaar, al dus de verkeersinformatiedienst VID. Een deel van de stijging is te verklaren door de grote hoeveelheid neer slag die is gevallen. Ook was er sprake van autonomie groei. ZOETERMEER - Het kabinet moet ambitieuzer zijn als het gaat om de infrastructuur in Nederland. Miljardeninvesteringen in onder meer snelwegen en spoor zijn noodzakelijk, net als een noodwet die een snelle aanleg moet garan deren. Dat heeft algemeen directeur Dick van den Broek Humphreij van de verladers- en vervoerdersorganisa tie EVO gisteren gesteld. „De infrastructuur is al dertig jaar verwaarloosd", constateert Van den Broek Humphreij. „De vitali teit van de economie raakt daar door steeds ernstiger aangetast. En het huidige kabinet toont geen en kele ambitie om die situatie te ver anderen." De EVO-directeur stelt dat de tijd van praten voorbij is en dat onder AMSTERDAM - Dierenpark Artis en de bibliotheek van Amsterdam zijn gisteren het slachtoffer gewor den van gewapende overvallers. De kassamedewerkers in Artis wer den rond negen uur opgeschrikt door twee mannen met een vuur wapen die de ruit van het kassage bouw intrapten, naar binnen klommen en het personeel be dreigden. Op dat moment waren vijf of zes mensen aan het werk. Het personeel kreeg de opdracht geld uit de kassa's te halen. Het is onbekend hoeveel buit de daders hebben binnengehaald. Zij vlucht ten op een scooter. Niemand raak te gewond. „Iedereen is heel erg geschrok ken", aldus een woordvoerder. Het is de eerste keer in de geschiedenis van Artis dat de dierentuin is over vallen. Bezoekers mochten gratis naar binnen in verband met het politieonderzoek. Bij de overval op de hoofdvesti ging van de Openbare Bibliotheek, rond twee uur gisterochtend, wer den drie bewakers bedreigd door drie gemaskerde mannen met een vuurwapen. De slachtoffers moes ten op de grond gaan liggen en werden vastgebonden. Na enkele uren konden zij zich bevrijden. De overvallers waren er toen al van door met geldkluizen van de bibli otheek en van het restaurant op de bovenste verdieping. Het is niet duidelijk hoeveel geld daarin zat. Volgens directeur Van Velzen was sprake van topdrukte in de afgelo pen dagen door de Uitmarkt. Aantal files neemt explosief toe meer de verbreding van de de A4 bij Leiderdorp (nu nog twee rijba nen in beide richtingen) en de aan leg van deze snelweg door Mid den-Delfland zo snel mogelijk moet worden aangepakt. „De schop moet nu in de grond. Dat kan als er een noodwet komt." „We worden nu gegijzeld door het belang van de achtertuin", aldus Van den Broek Humphreij met een verwijzing naar Milieudefen- De files in Nederland worden steeds langer. Vervoerdersorgani satie EVO pleit voor een nood wet om met spoed extra asfalt te kunnen leggen. LEIDERDORP - Boven de A4 bij Lei derdorp verrijst binnenkort een enorm kruis van licht. Vanaf het dak van De Levensstroom Ge meente, pal aan de snelweg, zullen laserlampen van een paar duizend watt 's nachts een bijna duizend meter lange crucifix aan het uit spansel projecteren. Volgens gebedsgenezer Jan Zijls tra, tevens voorganger van de pink stergemeente, gaat het om het grootste kruis van Nederland. Het moet van kilometers afstand zicht baar zijn. Morgenavond wordt de apparatuur voor het eerst getest. Het nieuwe onderkomen van De Levensstroom opende november vorig jaar zijn deuren. Het markan te gebouw met rood verlichte to- Laserlampen van 1000 watt wor den morgenavond getest nabij Leiderdorp. Schiphol heeft geen bezwaar tegen het enorme kruis beeld in licht. sie, dat onlangs via een gang naar de Raad van State voor elkaar kreeg dat de A4 bij Leiderdorp voorlopig niet wordt verbreed. Minister Camiel Eurlings van Ver keer toont volgens de directeur van EVO wel ambitie, maar hij krijgt vooralsnog onvoldoende geld uit de rijksbegroting om echt iets te veranderen. „Uiteindelijk houdt de minister van Financiën al jaren de hand op de knip en gebeurt er niet veel meer dan wat lapmiddelen", zei Van den Broek Humphreij. „Als de ambitie zo blijft, kan dit kabi net wat mij betreft beter opkras sen." ren biedt ruimte aan vijftienhon derd gelovigen. Twee keer per maand op zondag vinden er gene zingsdiensten plaats, onder leiding van Zijlstra. Duizenden bezoekers, onder wie veel zieken, hebben in middels hun weg naar de gebeds genezer gevonden. In eerste instantie zou op het dak van de toren een 'normaal' kruis komen, maar dat werd verboden omdat een dergelijk uitsteeksel het stralingsverkeer voor mobiele tele foons hindert. Met een door licht bundels gevormd kruis is dat niet het geval. Zijlstra heeft de gemeente Leider dorp noch omwonenden toestem ming gevraagd het lichtkanon te mogen gebruiken. „Laat dat maar zijn beloop heb ben", is de enigszins laconieke reac tie van de gebedsgenezer. Omdat De Levensstroom op de aanvlie groute naar Schiphol ligt, is de luchthaven wél gekend in het voor nemen. „Maar daar hebben ze er geen last van, is mij verzekerd. Maar goed ook, want ik wil abso luut geen problemen met Schip hol." De portemonnee kan binnenkort bij het oud vuil. De parkeergarage, de supermarkt en een krantje bij de kiosk: afrekenen gaat met het mobieltje. „De telefoon wordt een Zwitsers zakmes." door Thomas Olivier Met de mobiele tele foon in de aanslag staat de klant bij de kassa klaar om in een handom draai te betalen. Even het telefoon tje tegen het pinapparaat houden, pincode invoeren, op 'ja' drukken en de boodschappen zijn afgere kend. Het statiegeld gaat gelijk van de bon af, want dat is bij de fles- senautomaat al bijgeschreven op het mobieltje. Welkom in de digitale betaalwe- reld van morgen. Vergeet de porte monnee vol met pasjes en rinke lend muntgeld, het mobieltje is de portefeuille van de toekomst. Con tant geld wordt vervangen door reeksen enen en nullen. De bits en bytes maken van afrekenen een koud kunstje: nooit meer wach ten op wisselgeld en nooit meer in de rij staan voor de pinauto maat. „De mobiele telefoon wordt een Zwitsers zakmes. Je kunt er van al les mee: bellen, muziek luisteren, fotograferen, filmen en nu ook be talen", zegt Pieter Valk. Hij is de woordvoerder van een proef met mobiel betalen die vandaag be gint. Bij de C1000 in het dorp Mo lenaarsgraaf onder de rook van Rotterdam zijn honderd klanten geselecteerd om te betalen met hun mobieltje. Naast de super marktketen zijn de Rabobank, KPN en iet-dienstverlener Logi- caCMG bij de proef betrokken. Molenaarsgraaf is slechts een van de plekken in Nederland waar de eerste klanten met hun mobieltje GREAT ECCLESTON - De Nederland se coureur Jan van Alphen uit Bla- del (Noord-Brabant) is zondag overleden na een ongeluk in een wedstrijd tractorpulling in Great Eccleston (Engeland). De verzwaar de vracht achter de tractor schoot aan de finish door nog onbekende oorzaak zijn cabine binnen. De 60-jarige bestuurder raakte be kneld en ernstig gewond. Hij over leed in het ziekenhuis. TILBURG - Het overlijden van een 39-jarige arrestant in Tilburg don derdag is veroorzaakt door hartfa len. Sectie heeft dat uitgewezen, meldde een woordvoerster van het Openbaar Ministerie in Breda giste ren. Sporen van geweld zijn niet aangetroffen. Politie en justitie voe len zich gesterkt in de overtuiging dat geen buitensporig geweld is ge bruikt bij de arrestatie. Mobiel betalen Betalen met het mobieltje komt naar Nederland. Drie be langrijke ontwikkelingen die van de mobiele portemonnee een succes kunnen maken: De doelgroep die het mobiel tje omarmd heeft, is de afgelo pen jaren flink gegroeid en wordt steeds groter, ledereen die grofweg na 1982 geboren is, kent internet op zijn duimp je, verstuurt aan de lopende band sms-berichten en betaalt al via zijn telefoon door ringto- nes te kopen. Nederland telt meer dan dertien miljoen mo bieltjes. De technologie voor mobiel betalen is gestandaardiseerd. Near field communication (nfc) kan voor een paar cent in ieder nieuw mobieltje worden ge bouwd en is de standaard voor het betalen met de telefoon. De techniek zit volgend jaar naar verwachting al in 20 pro cent van alle toestellen. Per 1 januari vormen de landen van de Europese Unie één be taalmarkt (Sepa) waarbij alle betalingen volgens dezelfde standaard zullen plaatsvinden. Vanaf die datum zijn alle win kels verplicht over te stappen op nieuwe pinautomaten die geschikt zijn om met het mo bieltje te betalen. kunnen betalen. In het WTC in Amsterdam loopt al een proef waarbij werknemers in een aantal restaurants met hun telefoon kun nen betalen en in Rotterdam is gis teren een experiment begonnen met mobiel betalen waaraan der tig winkels meedoen. Die laatste proef is een initiatief van Payter, een bedrijf dat appara tuur levert om betalen met het mobieltje mogelijk te maken. Duizend proefpersonen kunnen in de 'Rotterdamse koopgoot' bij dertig winkels, waaronder Albert Heijn, de Pathé-bioscopen en par- keerbedrijf Q_-Park, betalen met hun telefoon. In het bushokje SCHIPHOL - Schiphol maakt zich ongerust over de toename van het aantal ganzen in de omgeving van de luchthaven. Sinds vijf jaar dui ken de vogels op bij het vliegveld en de laatste tijd is er een sterke toename. Ganzen vliegen in groe pen op grote hoogte. Zij kunnen daardoor gevaar opleveren voor de vliegveiligheid als zij in motoren terechtkomen. Zogeheten 'bird pa trols' helpen niet tegen ganzen. AMSTERDAM - De plannen van het kabinet om het ontslagrecht te ver eenvoudigen splijten de vakbewe ging en werkgevers. De sociale partners presenteren donderdag een verdeeld advies. Dat kondigde FNV-bestuurder Wilna Wind gis teren aan. Zij gaat er vanuit dat re geringspartijen PvdA en Christen- Unie zullen terugkomen op het voorstel van minister Donner. f! Boven het Kerkgebouw Levensstroom is binnenkort een projectie van een enorm kruis van licht te zien. foto David van Dam/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6