Als contragewicht aan de catamaran Vrienden worden met de wind op een catamaran, Valk of Optimist Cursus zeilen in Cadzand-Bad blijkt magnifieke ervaring. d~ door Timo van de Kasteele Leren zeilen is spelen met de boot, het water en de wind. Kijken, horen en voelen wat deze natuurelementen met de boot doen. Constant bezig zijn een goed evenwicht te vinden. De wind is vriend en vijand. Op een zeilschool leer je omgaan met deze voortdurend wisselende omstan digheden. Zeeland telt een hoop zeilscholen met verschillende ar rangementen. Het is mogelijk om mee te varen op een zeilkotter, er varen zeilers kunnen boten huren en beginners kunnen les nemen. Of je nu een dagje wilt leren proe ven of een hele week, het kan alle- naal. De meeste zeilscholen bie den meerdaagse cursussen aan. De prijzen lopen uiteen van veertig tot vijftig euro per uur. Uiteraard afhankelijk of je privé of aan een groepsles deelneemt. Gemiddeld leer je binnen tien uur de basisbeginselen van het zeilen. Het is dan mogelijk om een boot te huren en zonder instructeur op pad te gaan. Op het water leer je je zelf een hoop bij. Zeilen is vooral een kwestie van veel doen en ge voel krijgen voor de wind. De boten waarmee gevaren wordt, verschillen per zeilschool. In Zee land zijn slechts twee zeilscholen die catamaranlessen aanbieden. De catamaran is zo speciaal door het lage gewicht, en weinig draag- oppervlakte. Hierdoor verplaatst deze minder water, dus is er min der wind nodig om vooruit te ko men. Dat maakt de catamaran uniek en zorgt voor hoge snelhe den. Een zeilboot die ook veel gebruikt wordt voor cursussen is de Valk. Dit is de bekendste kleine boot. Hij is te herkennen is aan de vogel in het zeil. Nog zo'n bootje waar veel mensen in leren zeilen: de Optimist. Deze boot is bij uitstek geschikt voor kinderen. Hij heeft geen kiel maar een klein zwaard. De Optimist heeft ook zijn eigen teken op het zeil staan: een rondje en onderin een verticaal streepje. Optimisten zijn bij uitstek geschikt voor kinderen. Een stap hoger zit de Splash. Dit is eveneens een eenmansboot. Hij wordt voornamelijk ingezet voor wedstrijden. De Splash is herken baar door het eendje dat staat afge beeld op het zeil. Meer info over zeilscholen in Zee- land:www.deltawaterland.nl www.vwzeeland.nl door Timo van de Kasteele Het is zonnig. De wind is noordwest, kracht 3. Eerst gaat een strakke wetsuit aan, daarover een trapezevest en als afsluiter een reddingsvest. Klaar om een cursus catamaranzei len te beginnen. Erik Schijve (48), eigenaar van Ca tamaranzeilschool De Zeemeeuw in Cadzand-Bad, begint met een korte theoretische les. „Jongens en meiden, we houden het kort met de theorie. Aan land leer je niets." Hij wijst naar de zee: „Het is daar te doen." Actie. De boten worden met hun neus richting water geduwd. Ze wegen 135 kilo en zijn met twee a drie man makkelijk te hanteren. Als de boot drijft, klimmen we aan boord en kan het werk begin nen. Stilzitten is er niet bij. Direct worden de rollen verdeeld. Erik: „Timo, jij bedient de fok. Dat is het voorste zeil. Door hem strak te trekken, vangen we wind. Peter, jij neemt het roer voor je rekening, dan bedien ik de zeilen." Op halve wind (90 graden) schie ten we als een katapult vooruit. De acceleratie is door het relatief la ge gewicht en het grote zeilopper- vlak enorm. Stoppen gaat net zo snel. Al va rend in de richting van de Bel gische badplaats Knokke geeft Erik ondertussen instructies over het draaien. We moeten overstag, de zeilterm voor draaien. Erik: „Eerst varen we zo hoog mogelijk aan de wind, zodat we snelheid maken. Die hebben we nodig om te draaien. Als we voldoende snel heid hebben geef ik Timo, die de fok bedient, opdracht om deze te lossen. Op dat moment draait Peter, de stuurman, aan het roer en zal het zeil geen wind meer vangen." De theorie is makkelijker dan de praktijk. „Ja mannen, overstag, nu." Grijpend naar de lijn die de „Jij gaat, wanneer we de wind in de zeilen hebben, aan de zijkant van de catamaran hangen." foto Catamaranzeilschool De Zeemeeuw fok bedient, gaat het mis. „Nu los sen. Lossen", schreeuwt Erik. Maar hij gaat niet los. Erik: „Een zweep- beweging maken, nu." Net op tijd. De fok is los. Beheerst stuurt Peter de boot in de andere richting. De wind valt uit het zeil en rustig be geven we ons naar de andere kant van de catamaran. Fok aantrekken en de juiste koers varen. Het over stag gaan is gelukt, koersen naar het noorden. De cursus verloopt vrij kalm, tot dat we instructeur Sakko voorbij zien speren. Erik: „Dat kunnen wij ook." Nu varen we met z'n tweeën uit. Dit belooft een stuk heftiger te worden. We hebben immers min der gewicht. Erik: „Nu ga je dat tra pezevest gebruiken waar het voor gemaakt is. Jij gaat, wanneer we de 'We houden het kort met de theorie. Aan land leer je niets' wind in de zeilen hebben, aan de zijkant van de catamaran hangen. Dat zorgt voor een contragewicht voor de wind. Trapezeman klaar? Haak de lijn aan je vest en til jezelf omhoog. Vertrouw maar op de lijn. Er kan niets gebeuren." Dat had je gedacht. Bij de eerste de beste hoge golf is het even wicht weg, breekt de lijn. Plons. Kopje onder. Erik roept geruststel lend: „Blijf maar liggen, ik kom je zo halen. Even draaien." Terug aan boord. De tweede keer gaat beter. We schieten over het water, de neus van de catamaran snijdt zich een weg door de gol ven. „Ga maar weer staan." Dit maal gaat het goed. Uiteindelijk gaan we zo snel dat de linker drij ver los komt uit het water. Een magnifieke ervaring. Zeilen bij' de Zeemeeuw Catamaranzeilschool De Zee meeuw, Duinweg, Cad zand-Bad. Tel: 0117- 492073/ 06 25113510 Internet: http://www.catama- ranschooldezeemeeuw.nl Open: juli en augustus iedere dag. Daarna in het weekend. Cursussen: 1 uur: €40,- 1 dag: €125,- p.p. 4 dagen: 245,- Verhuur: 1 uur: €40,- 5 uren kaart: €140,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62