Cultuur Muzikaal schaduwpersonage in Vloed Culturele organisaties op markt in bibliotheek Gezonde spanning bij Vloed, de opening van het Nazomer Festival. f zeeland nazomerfestival Festival 'Daar bij die molen' luidt seizoen theater De Wegwijzer in Tentoonstelling boerderijgalerie De Osseberg PZC Dinsdag 28 augustus 2007 33 door Ali Pankow hansweert - „Een beetje saaie be doening", luidde de eerste indruk van Cees Broeren na het lezen van het script voor Vloed, de openings voorstelling voor het Zeeland Na zomer Festival 2007. Voorafgaand aan de première van avond in de Kleine Sluis bij Hans- weert heerst een gezonde span ning bij de vier plaatselijke ama teurmusici die nauw betrokken zijn bij deze productie. Die eerste indruk heeft Broeren in middels drastisch bijgesteld. „Nee, dit stuk is zeker niet saai", conclu deert hij nu na anderhalve week re peteren waarin hij 'Vloed' op in drukwekkende tot leven zag ko men. Broeren is klarinettist bij har monievereniging Scheldegalm in Hansweert. Samen met twee ande re leden van de vereniging, Shan non Bout en Daniël Lamper, le vert hij een muzikale bijdrage aan S8 aug t/m 8 sept 2007 deze voorstelling. Margreet Struik, eveneens musicerend lid van Schel degalm, vervult een figurantierol. Zij geeft gestalte aan 'die dochter van Rixt', die met haar baby in de kinderwagen over het eiland doolt sinds haar man is vertrokken. „Ik ben steeds naar die man op zoek, hoop hem terug te vinden en tuur daarom voortdurend de omgeving in", verwoordt Struik haar opdracht. Hoewel ook zij de klarinet be speelt binnen de Hansweertse Har monie werd zij uitverkoren als fi gurant. „Ontzettend leuk om te doen", vindt ze zelf Margreet stu deert aan de Pabo in Vlissingen. Drama behoort tot haar vakken pakket. Uit de praktijkervaring die zij bij deze productie opdoet, hoopt zij later bij het lesgeven nog eens te kunnen putten. „Ik begreep bij de presentatie voor het gemeentebestuur vorig jaar al dat de producenten een beroep wilden doen op leden van ons korps", zegt voorzitter Kees Ver burg van Scheldegalm. Hij is ook lid van de gemeenteraad in Rei- merswaal. „In mei woonden regisseur Jos van Kan en componist Marlijn Hel der samen met directeur Ruud van Meyel van het Zeeland Nazo mer Festival een van de wekelijkse repetitieavonden van ons korps bij. Als bestuur beschouwden wij dit als een mooie uitdaging. De le den zelf wisten nauwelijks waar die mensen voor kwamen", vertelt de voorzitter. Zonder het als zodanig te benoe men, bleek het bij dat bezoek om een soort auditie te gaan, constate ren de vier muzikanten, die enkele weken later werden benaderd met de vraag of ze de uitdaging aan durfden. Dat deden ze alle vier. Daniël Lamper had al eerder erva ring opgedaan met muziektheater. Voor Cees Broeren was het hele maal nieuw. Zijn podiumervaring reikte nauwelijks verder dan de jaarlijkse opvoering van zijn eigen muziekvereniging. „Ik was wel erg blij verrast met de 'Ik voel me wel verwant met die vrouw. Ik begrijp haar heel goed'. uitnodiging", zegt Shannon Bout. Ze erkent dat ze in de verste verte niet lijkt op een Hollandse boerin met blank vel. Hoewel ze is gebo ren in Goes, liggen Shannons wor tels in Suriname. Haar donkere huid en zwarte krullen getuigen daar van. „Ieder van ons hoort bij een van de hoofdpersonen. Ik dus bij Ama ryllis", zegt Shannon. Zij doelt op zangeres en actrice Amaryllis Uit- terlinden, die in het stuk de rol van de schoondochter vertolt en tevens bewerkte psalmen en nieu we composities van Marlijn Hel der zingt. „Ik voel we wel verwant met die vrouw. Ik begrijp haar heel goed. Ze doet haar best voor een goede verstandhouding tussen de zoon en de vader, die zolang is wegge weest. Dat doet ze denk ik vooral ten behoeve van haar eigen zoon, die elk moment geboren kan wor den", analyseert Shannon. Daniël vindt de muzikale op dracht wel meevallen. De muziek partijen trekken niet zo'n grote wissel op de amateurmusici. Al wijken de composities wel behoor lijk af van wat Scheldegalm weke lijks reperteert onder leiding van dirigent Dirk Verholle. Opperste concentratie is voor de drie klari nettisten en voor Margreet als figu rant een eerste vereiste. De door dachte mise-en-scène vereist stipt te worden uitgevoerd. Premièrespanning? „Nou, ehh, nee", aarzelen Cees en Daniël. „Valt wel mee. Ik hoef alleen maar een paar keer heen en weer te lo pen met die kinderwagen. Ik krijg netjes een lichtsignaal als ik moet gaan lopen", relativeert Margreet. Bij Shannon steken de premiere zenuwen wel de kop op. „Ik had er bij een van de doorlopen al last van. Toen ik zag dat de directeur van het ZNF, de schrijver en mijn vriend op de tribune zaten, trilden mijn vingers gewoon." Scène uit Vloed met zangeres/actrice Amaryllis Uitterlinden als de zwangere vrouw en rechts Shannon Bout die als klarinet bespeelt. haar muzikaal schaduwpersonage de foto Lex de Meester MIDDELBURG - Als aftrap van het culturele seizoen wordt zaterdag 1 september in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg voor de eer ste keer een culturele informatie markt gehouden. Deze begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Voor de gelegenheid is de biblio theek deze dag ook tot 16.00 uur geopend, in plaats van zoals ge bruikelijk tot 13.00 uur. Met de informatiemarkt springt de bibliotheek in op de behoefte van veel organisaties op het gebied van cultuur en educatie om hun activiteiten, programma's, work shops, producten en cursussen voor komend seizoen te presente ren. De volgende organisaties nemen eraan deel: Alliance Frangaise, Boekhandel De Drukkerij, film huis Schuttershof in Middelburg, HZ Cult, de Open Universiteit, Poppunt Zeeland, de Slibreeks, Stichting Literaire Activiteiten Zee land, Stichting Vrienden van de Zeeuwse Bibliotheek, het Zeeuws Archief, de Zeeuwse Volksuniversi teit en de Zeeuwse Bibliotheek zelf. De hele dag zijn er ook diverse de monstraties in de bibliotheek. Ver der vinden er voorstellingen plaats en zijn er muziekoptredens. Het Leescafé is eveneens geopend. De toegang van de culturele informa tiemarkt is gratis. GRIJPSKERKE - In boerderijgalerie De Osseberg in Grijpskerke is nog tot en met komend weekeinde een expositie te zien met werk van Abraham Yakin (olieverf, aquarel len, tekeningen, etsen), Bram van Gelderen (objecten) en Jet Nafta- niel-Joëls (sieraden). De galerie, aan de Singelweg 11 (bij Sint-Lau- rens) is tot en met zaterdag te be zoeken van 14.00 tot 17.00 uur. Zaterdag is De Osseberg al vanaf 10.00 uur open, vanwege de Kunst route Midden-Walcheren. Digna Blaauw verzorgt dan een demon stratie keramiek. Zondag, om 15.00 uur, geeft Quatre-mainsgroep Zee land een concert. Reserveren daar voor is gewenst: 0118-625284. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland opent zaterdag 1 septem ber het seizoen met een nieuw fes tival, 'Daar bij die molen' getiteld. Het wordt gehouden in het thea ter én in een grote tent op het gras veld bij molen Buiten Verwach ting, aan de Molenweg. Het festival begint om 19.30 uur met het liedjesprogramma 'Daar bij die molen'. Ruud Hermans en Dick van Altena brengen zowel tra ditionele als nieuwe molenliedjes, afwisselend in het Nederlands en in het Engels. Het programma is geschreven in het kader van het Jaar van de Molens (2007). Gé Reinders brengt, samen met de honderdjarige fanfare ONDA uit Nieuw- en Sint Joosland onder lei ding van Piet Meliefste, vanaf 20.30 uur zijn nieuwe programma 'Blaos mich 't landj door'. De jubi lerende fanfare wordt voor de gele genheid uitgebreid met zeven vio listen, zes cellisten en één contra bassist. Herman Pouderoyen en Ronald de Jong sluiten vanaf 22.30 uur het festival, in De Wegwijzer zelf, af met een voorproefje van hun nieu we programma 'De ideale schoon zoon'. Voorafgaand aan het - gratis - eve nement kunnen belangstellenden vanaf 17.00 uur tegen betaling deel nemen aan een barbecue in de tuin van het theater. Ook de arties ten schuiven daarbij aan. Reserve ren kan tot 30 augustus via e-mail: info@theaterdewegwijzer.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61