Binnenland Dode in Uruzgan beïnvloedt missie niet Geschokt na dood 'op en top militair' Smart deal voor slimme ondernemers! iBusiness Center m kpn Vriendin van Martijn Rosier in verwachting van vierde kind. Bermbom eist leven van sergeant eerste klas Martijn Rosier. Chauffeur afvaltruck rijdt oude vrouw dood Voodoopoppetjes in Urk verwijderd Computerroof treft Groninger school Taakstraffen voor biervatenbende HP iPAQ 514 Voice Messenger GRATIS 2-GB geheugenkaart PZC Dinsdag 28 augustus 2007 5 Tien Nederlanders omgekomen in Uruzgan Sinds de aanwezigheid van de Nederlandse missie in Uruzgan, die begon in maart 2006, zijn tien Nederlandse militairen omgekomen. Vijf militairen zijn gedood bij gevechtshandelingen: Martijn Rosier (30), Tom Krist (24), Jos Leunissen (44), Timo Smeehuijzen (20), Cor Strik (21). Vier militairen kwamen om als gevolg van een ongeluk: Robert Donkers (33), Michael Donkervoort (29), jan van Twist (47), Bart van Boxtel (29). Een militair pleegde zelfmoord op de Nederlandse basis in Tarin Kowt. SINT ANNAPAROCHIE - In het Friese Sint Annaparochie is met ontstelte nis gereageerd op het nieuws van de in Afghanistan gedode sergeant eerste klasse Martijn Rosier. Voor al in de E.C. Slimstraat, waar de 30-jarige Rosier samen met zijn vriendin Claire en hun drie jonge dochters woonde, heerst grote droefenis. De bewoners kwamen gistermid dag op straat bijeen om hun ver driet te delen. Ook werden overal vlaggen halfstok gehangen. Gister ochtend werd bekend dat de Frie se militair door een bermbom om het leven was gekomen in de Af ghaanse provincie Uruzgan. Volgens overbuurvrouw Hanny de Ruiter is de vriendin van Rosier 'volkomen gebroken' door het ver lies van haar partner. „Het is ook verschrikkelijk. Zij verwachten in februari hun vierde kind. Straks is de rest van Nederland dit weer ver geten, maar wij zullen hen niet in de steek laten." Hanny de Ruiter en haar man Hans de Roo kenden Rosier goed. „Hij was op en top militair, heel correct en vriendelijk, daar man keerde niks aan", zegt De Roo. Ook hij is ontdaan. „Martijn is daar heen gegaan om mensen te helpen en dan gebeurt dit." Als militair was Rosier bekend met de risico's die hij liep tijdens de missie in Afghanistan, zo we ten de buurtbewoners. „Voor hij vertrok hebben we nog gezegd: wees voorzichtig. Dat doe ik, zei hij. Martijn was daar heel serieus in", aldus De Ruiter. 'Martijn is daar heen gegaan om mensen te helpen en dan gebeurt dit' Ook op de openbare basisschool 'It Fonnemint' in Sint Annaparo chie was de schok groot toen het nieuws bekend werd. De oudste dochter van de omgekomen mili tair zit in groep zeven. Zij was gis teren niet op school. In de meeste groepen werd in een kringgesprek gesproken over de dood van de vader van hun mede leerlinge. De klasgenoten van Ros- iers dochter zullen een brief schrij ven of een tekening maken om het gezin te steunen. „Het is heel triest natuurlijk en het heeft ook binnen de school een enorme im pact", zegt schooldirecteur Rik Zweers. „Als de kinderen vaker be hoefte hebben om hierover te pra ten, nemen we daar vanzelfspre kend alle tijd voor." De gemeente Het Bildt heeft in de hal van het gemeentehuis een con doleanceregister geopend voor de omgekomen militair. Bij de foto van Rosier heeft de familie een tekst gelegd met onder meer dé woorden 'You are my Angel, you are my sunshine'. Ook op de inter netsite van de gemeente kunnen mensen hun medeleven betuigen. DEN HAAG - Minister Van Middel koop van Defensie heeft de zon dag door een bermbom omgeko men sergeant Martijn Rosier voor zijn inzet en moed geprezen. Hij hekelde de laffe middelen waar mee de Taliban-rebellen er op uit zijn om zo veel mogelijk slachtof fers te maken. De 30-jarige sergeant eerste klas uit Sint Annaparochie liet het le ven, toen hij twaalf kilometer ten noorden van de Nederlandse basis in Deh Rawood in de Afghaanse provincie Uruzgan op een berm bom stuitte. Vermoedelijk is hij bij het zoeken naar deze explosieven per ongeluk op zo'n bom gestapt. De 23-jarige korporaal Bas van Mourik raakte door dezelfde ont ploffing gewond aan het hoofd. Hij verkeert niet in levensgevaar. Het lichaam van sergeant Rosier is naar Kamp Holland bij Tarin Kowt overgebracht. Martijn Rosier woonde samen met zijn vriendin. Het paar heeft drie dochtertjes. In februari wordt hun vierde kind verwacht. Beide militairen horen bij de 111 Pantsergeniecompagnie, die is gele gerd in Wezep. De eenheid is in Uruzgan om bermbommen op te sporen en onschadelijk te maken. Volgens minister Van Middelkoop heeft de aanslag geen gevolgen voor de missie. „Het incasserings vermogen van de krijgsmacht is groot. Dat betekent dat we deze missie ook voor deze periode zul len voortzetten." Vermoedelijk in oktober hakt het kabinet de knoop door of de mis sie in Uruzgan met een jaar wordt voortgezet. De minister denkt niet dat de Taliban daar met hun acties invloed op uit proberen te oefe nen. fjl De zondag omgekomen sergeant Martijn Rosier maakte deel uit van een gespecialiseerde een heid om bermbommen op te spo ren en onschadelijk te maken. LEEUWARDEN - Bij een ongeval in Leeuwarden is gisteren een oude vrouw omgekomen. Een 42-jarige chauffeur van een afvaltruck had een papiercontainer geleegd, toen hij bij het wegrijden de vrouw met haar rollator over het hoofd zag. Een getuige heeft nog gepro beerd te waarschuwen. URK - De septembereditie van het magazine Quest is in Urk niet met het aangeboden voodoopoppetje te koop. De C1000 in Urk heeft het poppetje verwijderd. „Een groot deel van onze klantenkring neemt er aanstoot aan", aldus een woordvoerster van de supermarkt. GRONINGEN - Het Noorderpoortcol- lege in Groningen is in één klap 57 computers armer. Inbrekers roof den de pc's zondagavond uit twee computerlokalen. De beveiligingssensoren in deze lo kalen waren onklaar gemaakt. Op de school is met ontzetting gerea geerd op de kraak. AMSTERDAM - Voor de verduiste ring van fusten Heineken-bier heeft de rechtbank in Amsterdam gisteren zeven mensen veroor deeld tot taakstraffen van 140 tot 200 uur. Het zijn chauffeurs, bijrij ders en mensen die de orders ver werkten, 'orderpikkers'. Met de HP iPAQ 514 Voice Messenger kunt u eenvoudig bellen en e-mailen! Dit aanbod geldt alleen bij KPN Business Center. KPN Business Center GOES, Livingstoneweg 11, (OIO) Ook op zaterdag open van 9.00 tot 17.00 uur! 457 05 55 t'.c.m. 2-jarig Business Select met Pocket Internet Pro De vlag hangt massaal halfstok in de Slimstraat in Sint Annaparochie waar de gesneuvelde sergeant Martijn Rosier woonde. foto Jacob van Essen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5