Mosselsector Zeeland hoeft niet te verdwijnen zeeland 28™9t/m8sept,2007 t, <1 nazomerfestival.nl Superhogedrukspuit rekent af met blaasjes op stormvloedkering Philip Morris breidt uit Waddenvereniging eist wel betere bescherming diepere mosselbanken. Rijkswaterstaat test nieuwe methode voor reparatie zuigerstangen. I gratis concerten fsstivalhart, flbdij Middelburg I PZC Dinsdag 28 augustus 2007 31 De Waddenzee is een belangrijke leverancier voor mosselzaad. foto Melita Lanting door Harmen van der Werf HARLINCEN - De Waddenvereni ging is niet uit op het vertrek van de mosselsector uit de Wadden zee, verzekert directeur H. van Ker sen. „Wij hebben geen mot met de mosselkwekers", stelt Van Kersen. „Het is aan de politiek om een keu ze te maken en die gaat het minis terie van Landbouw uit de weg. Natuur- en milieuorganisaties aan de ene kant en mosselkwekers aan de andere kant mogen het uitzoe ken voor de Raad van State. De rechter moet feitelijk het werk van het ministerie doen." De belangrijkste kwestie is: Hoe veel ruimte houdt de mosselsector om in de Waddenzee te vissen op mosselzaad, de grondstof voor con sumptiemosselen? Mosselkwekers vinden dat hen al voldoende is af genomen. Zij mogen al jaren niet meer op droogvallende platen op mosselzaad vissen, maar moeten zich beperken tot mosselzaadvisse rij in diepere delen in de westelij ke Waddenzee. Die diepergelegen mosselbanken verdienen juist extra bescherming vanwege hun natuurwaarde en als voedselbron voor vogels, stellen Waddenvereni- 'Vergelijking met in Waddenzee verboden kokkelvisserij gaat mank' ging, Vogelbescherming Neder land en stichting Wad (voorheen actiegroep Wilde Kokkels). De natuurorganisaties vinden dat het ministerie van Landbouw hen tot nu toe niet serieus neemt. Van daar dat zij via de Raad van State, de rechter, hun gelijk proberen te halen. Zij hebben daartoe de moge lijkheid. Want voor elke mossel zaadvisserij hebben mosselkwe kers een vergunning en die kan worden aangevochten. Voor elke vergunning is bovendien onder zoek nodig naar de effecten op de natuur. Deze verplichting bestaat sinds begin 2005. Die is opgelegd door de Raad van State, op basis van een Europees vonnis over hoe een vergunningaanvraag voor de mechanische kokkelvisserij moet worden behandeld. Inmiddels is de mechanische kok kelvisserij verboden in de Wadden zee. Na een jarenlange verbeten strijd tussen natuur- en milieuor ganisaties en de kokkelsector be sloot het kabinet-Balkenende 2 tot dit verbod per 1 januari 2005. De kokkelvisserij diende als ruilobject voor gaswinning in de Wadden zee en is met ruim 100 miljoen eu ro uitgekocht. In de mosselsector bestaat nu de vrees dat zij dezelfde kant wordt opgeduwd als de mechanische kok kelvisserij. De vergelijking gaat vol gens Van Kersen van de Wadden vereniging niet op. „De mosselsec tor is wel in staat te verduurza men", maakt naar zijn oordeel het verschil, waarmee hij doelt op acti viteiten om kunstmatig aan mos selzaad te komen. Via invanginstal- laties voor mosselzaad in het wa ter en in broedhuizen. Tot 2020 heeft de mosselsector daarvoor de tijd gekregen. Van Kersen onderkent dat de sec tor (nog) niet zonder de visserij op natuurlijk mosselzaad in de Waddenzee kan, maar 'de mossel zaadvisserij moet meer in overeen stemming worden gebracht met de natuur'. Hoe dat moet, geeft hij niet aan. Hij laat zich niet in de kaarten kijken. De Raad van State velt waarschijnlijk nog dit jaar in drie bodemprocedures een defini tief oordeel over vergunningen voor mosselzaadvisserij. Dat wordt cruciaal. Voor die tijd, vanaf begin volgen de week, hopen mosselkwekers nog 10 miljoen kilo mosselzaad in de Waddenzee te kunnen vissen en verzaaien. Van Kersen wacht de vergunning af Tot die tijd wil hij niet ingaan op de vraag of ook die vergunning wordt aangevochten. door Ben Jansen NEELTJE JANS - De blaasjes op de zuigerstangen van de stormvloed kering Oosterschelde zijn waar schijnlijk met water te verwijde ren. Met water onder zeer hoge druk wel te verstaan: 2500 bar. Ter vergelijking: een huis-, tuin- en keuken-hogedrukspuit levert 100 bar. Vorige maand zijn bij wijze van proef enkele zuigerstangen met de waterstraalmethode behandeld. De resultaten worden dit najaar op een rijtje gezet. „Het ziet er goed uit", zeggen Piet Vos en Henk Aarnoutse van Rijkswater staat. Door het gebruik van milieuvrien delijke, maar in combinatie met zout water bijtende conserverings- olie is de chroomlaag aan de bo venkant van 98 van de 124 zuiger stangen aangetast. Met die stangen worden de schuiven van de kering neergelaten en weer opgetrokken. De blaasjes staan het functioneren van de pijlerdam niet in de weg. De schuiven kunnen alleen niet tot in de onderhoudsstand wor den opgetrokken. Rijkswaterstaat is ervoor beducht dat metaalschil fers het binnenwerk van het bewe- gingswerk beschadigen. Vorig jaar is geprobeerd de blaasjes weg te slijpen. Door verschillen in de dikte van de chroomlaag en in de grootte van de blaasjes bleek dit geen effectieve methode. Nu is voorlopig gekozen voor de superhogedrukspuit. Na de proe- 1^ Aantasting van de bewegingswer- ken op de stormvloedkering Oos terschelde is met behulp van ho- gedruk waterstralen te verhel pen. ven in juli wordt komende maan den bekeken hoe de behandelde oppervlakte zich houdt. Vos en Aarnoutse verwachten dat vóór het eind van het jaar een beslis sing kan worden genomen over de ze reparatiemethode. Het werk kan dan betrekkelijk snel worden uitgevoerd: in een half jaar zijn al le aangetaste zuigerstangen te be handelen. Rijkswaterstaat is inmiddels ook bezig met de afronding van een on derzoek naar de kans dat de storm vloedkering niet goed sluit. Daar bij is gekeken naar technische man kementen, menselijke fouten bij bediening, onderhoud en herstel en naar blikseminslag, brand en in terne overstroming. Volgens )an Stout, een van de onderzoeksbege- leiders van Rijkswaterstaat, vol doet de kering na ruim twintig jaar nog steeds aan de nieuwste in zichten op het gebied van faalkans analyse. zo 2 sept Zefiro Torna folk/jazz ma 3 sept Dez Mono theatrale blues di 4 sept Jef Neve Trio jazz WO 5 sept Poetracks met o.a. 6len ten Damme en Mieke Stemerdink do sept C 64 Orchestra gamemuziek elke avond na afloop DJ Reza aanvang 21 u30 info zie nazomerfestival.nl of bel 0900 33 000 33 (0,45 P/g) r BERGEN OP ZOOM - De werkne mers van Philip Morris in Bergen op Zoom zijn opgetogen. Een drei gende afslanking met 300 banen is van de baan. De sigarettenfabriek krijgt er van het Amerikaanse moe derbedrijf zelfs 20 procent produc tie bij, waardoor de werkgelegen heid zal toenemen. Dit is gistermiddag bekend ge maakt na afloop van overleg tus sen de directie en de vakbonden. De bonden waren sterk gekant te gen het voornemen om 300 perso neelsleden die niet rechtstreeks in de productie werken (bewaking, logistiek, onderhoud), af te stoten naar externe bedrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 59