Toen Kees de Zeeland 'Eén keer in de vijfjaar Tall Sail in combinatie met marinedagen' Koudekerke loopt warm voor kunst Die 65 jaren zijn voorbij gevlogen Beveiligingshuis voor Asselbergs is weggehaald 26 1 Dinsdag 28 augustus 2007 PZCW Organisatie Sail rust uit en beraadt zich op nieuwe ambities. Maandag begint tweede kunstweek met meer activiteiten. Geen VOC, geen oorlog. Wel Middelburg in de vijftiger jaren. Middelburgs echtpaar Verburg-van de Plasse viert briljanten bruiloft. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Je hoorde het zondag tijdens de vlootschouw al gonzen: dat moeten we vaker doen in Vlis- singen, zo'n Tall Sail. Geen Small Sails meer, maar gewoon eens in de vijf jaar en dan meteen goed. Die gedachte heeft de organisatie ook al. Het smaakt naar meer. The day after is voor Henk Kramer even euforisch als die ervoor. Maar de Sail-woordvoerder denkt al ver der. „We hebben bewezen dat gro tere schepen meer publiek trekken en ook ander publiek. Ze kwamen uit het hele land. Alle terrassen za ten vol, deelnemers zelf waren ly risch over de kilometerslange tribu ne op de boulevard. Schippers wa ren heel blij dat ze mochten varen in plaats van dat ze hutjemutje in de binnenhaven moesten liggen, zoals in Amsterdam altijd. En dan mocht het weer tijdens de Zeeuw se marinedagen niet goed zijn ge weest, maar ook die trekken nor maliter veel en specifiek publiek. Dus waarom zouden we die evene menten niet combineren?" door Selma Osman KOUDEKERKE - De jeugd doet mee en steeds meer mensen uit het dorp kruipen uit hun schulp om hun creatieve kant te laten zien. Koudekerke uit de Kunst is vorig jaar zo enthousiast ontvangen, dat de tweede editie, van 3 tot en met 8 september, iets groter wordt. Ruim dertig beeldend kunstenaars laten op donderdag, vrijdag en za terdag hun werk zien. Sommigen doen dat in eigen huis of atelier. Molen De Lelie fungeert als infor- Of dat kan, hangt natuurlijk van veel zaken af Vrijwilligers bijvoor beeld, want dat waren er nu zo'n tweehonderdvijftig. Maar ook vaar- schema's, want de Russische reu zen hebben het er maar druk mee. En geld natuurlijk. „De Sail kostte een kleine miljoen. Het meeste zit hem in de schepen, de marketing, de openbare orde en de veiligheid. Het Rode Kruis is er weliswaar om die reden, maar die mensen moe ten ook eten. Dat tikt aan. Dat wil niet zeggen dat je dat bedrag nooit meer bij elkaar krijgt, dat lukt echt wel, maar de subsidiënten en spon soren moeten het er wél over eens zijn dat het genoeg opbrengt. Dat kan veelal met vaartochten. Daar gaan we met ze over praten." Elk jaar een Tall Sail is onmogelijk. „Aan de kade is dat met deze maat schepen niet te doen. Bovendien zijn die al ver vooruit volgeboekt. Die Russen maakten nu al reclame voor Sails van over twee jaar. Maar eens in de vijf jaar is wel iets waar we aan kunnen denken. Dat doen Viissingen verkeert daags na Sail nog een beetje in een feestroes. De organisatie ook, de gemeente ook en Zeeland Seaports ook al. Het smaakt voor hen naar meer. matiepunt. Daar worden routefol ders uitgereikt. De tweede Koudekerke uit de Kunst begint maandagavond met een muzikale rondgang door het dorp (19 uur). Daar zullen ook hoe- dendragers bij zijn. De organisatie schreef dit jaar een wedstrijd uit: Wie maakt de mooiste hoed met het thema De Tijd? De winnaar wordt zaterdagmiddag bekendgemaakt. Tot die tijd zijn de zelfgemaakte hoofddeksels te zien in de schuur van manege Ride by the Sea. Tijdens de openingsavond wordt ook het tijdelijke 'kunstbushokje' onthuld. Jongeren uit het dorp hebben panelen gemaakt waar mee het onlangs door leeftijdsge- we ook, dit succes moeten we zien vast te houden. Het is bewezen dat Viissingen ongekende mogelijkhe den biedt. Ook qua ruimte. Niet eens alle kademuren waren bezet. We gaan nu maar even niet reser veren voor een Sail 2008, maar na denken over wat het beste is." En van de gemeente Viissingen mag het. Althans, gister nog wel. „Bij ons overheerst het enthousias me over de afgelopen dagen en in die euforie zeggen we: dit moet va ker", zegt wethouder Ton Croné. „Voor de stad waren er geen nade lige gevolgen: integendeel zelfs. De Sail was waanzinnig goede promo tie. En het kostte ons weinig werk; we verleenden de vergunning." Ook de havenbeheerder is enthou siast. Directeur Hans van der Hart van Zeeland Seaports kreeg tijdens het evenement volop complimen ten. „We waren in principe hoofd sponsor in materieel, mankracht en menskracht. Wat we ervoor te rugkrijgen, valt te bezien. Wij zijn geen café dat aan het eind van de dag de kassa opmaakt. Maar mis schien nieuwe bedrijven, ladingtra fiek. In elk geval bekendheid, voor de stad en voor ons. Het heeft ons tienduizenden euro's gekost, maar dat sparen we graag nog eens." noten opgeknapte bushokje aan het Dorpsplein wordt bekleed. Dinsdagavond lezen Koudekerken aren bij Woontrend Zeeland (19.30 uur) voor uit eigen werk. Een dag later herleven de jaren tachtig en negentig in De Couburg tijdens de tentoonstelling en mo deshow 'Wilma's wereld van leer'. Zo'n tweehonderd oud-cursisten van Wilma de Groot leverden - na een oproep - kledingstukken in. „Ontzettend leuk om terug te zien", zegt De Groot. „Vleermuis mouw, sweaters en bodywarmers; je beleeft die tijd weer helemaal opnieuw." ■•j www.koudekerke-dishoek.nl of tel. nr. 0118-556255 door Emile Calon MIDDELBURG - Een vijftigtal inwo ners van de Zeeuwse hoofdstad greep gisteravond de kans aan om vanaf het water allerlei verhalen te horen over de jaren vijftig. Geze ten in een rondvaartboot luister den ze naar de verhalen van Jan-Willem Antheunisse en zijn broer Johan over de tijd dat bij de Kloveniersdoelen de gracht stamp vol lag met boomstammen, be stemd voor de Houthandel Al berts. Dat was ook de tijd dat vod- denboer Kees van Tol een bekend figuur was in het Middelburgse. En de fluitende Van Loenhout die, met zijn bakfiets volgeladen met linnen en ondergoed, de straten af schuimde. De kapper dertig cent rekende voor een keer knippen, tandarts Smit zo bijziend was dat hij nauwelijks tanden kon zien en dat het Bellinkstraatje door zowat iedereen gemeden werd, omdat daar alleen maar ruw en ruig volk woonde. Dat was ook de tijd dat Walcherse boeren in het najaar met paard en wagen hun bieten naar Middel burg brachten om ze daar over te laden op schepen, er nog winkels bestonden met koloniale waren en Benco Limonadefabriek de meest felgekleurde drankjes bottelde en verkocht. De vijftig opvarenden van de rondvaartboot hingen aan de lippen van de beide broers. Het 'o ja, dat is waar, dat was ik hele maal vergeten', klonk om de haver klap bij het noemen van namen en bijnamen van oude Middelbur gers, het aanhalen van oude ge woontes en het vertellen van on- Nostalgische rondvaarten schuldige kwajongensstreken, zo als over het gras lopen op het bol werk. „Daar kreeg je een boete van tachtig cent voor." De beide broers Antheunisse groeiden in de jaren vijftig op in de Eigenhaard- straat. Ze speelden destijds veel langs het water en vertelden ook hoe in die tijd heel wat Indische Nederlanders werden onderge bracht in de hotels Pax en Sonne- vanck nabij de Stationsbrug. De gebroeders hebben wat met het verleden. Jan-Willem is als ma ker van het tv-programma Trugkie- ke van Omroep Zeeland al hele da gen bezig met het recente verle den. Zijn broer ook, maar dan als wandelgids in de binnenstad. Om de verjaardag van hun moeder wat luister bij te zetten besloten ze met de familie een rondvaart te maken en onderwijl wat te vertel- 'O ja, dat is waar, dat was ik helemaal vergeten', klinkt het om de haverklap len over vroeger. Dat voornemen werd echter breder bekend en op veler verzoek laten ze deze week ook anderen genieten van wat ze nog weten over de tijd dat vrijdags thuis de een na de ander zich was te in een teil en op de Kinderdijk het een komen en gaan was van paarden en wagens omdat daar de lading lag die beurtschipper Ver meulen aanvoerde. Zo af en toe golfde vanaf de rond vaartboot het gelach over het wa ter. Vooral op de momenten dat een van de broers verhaalde over bijvoorbeeld het kunstgebit dat Kees de Witte verloor en weer op viste of de verkooppraatjes van lin nenkoopman Leo Loenhout. Ook op 29 en 31 augustus (aanvang 19.00 uur) en op 1 september (vanaf 17.30 uur) worden er nog nostalgische rondvaarten over de Middelburg se grachten gehouden. Aanmelden kan bij de kiosk van de rondvaart aan de Pottenbakkerssingel en op telefoonnummer 0118-643272. Per rondvaart kunnen 52 mensen mee. De tocht kost vijf euro. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Slingers bij de deur van hun appartement in Hof ter Veste, bloemen op de tafeltjes en kaarten in de open kast: echtpaar Verburg-van de Plasse uit Middel burg was gisteren 65 jaar ge trouwd. Mevrouw laat de brieven zien met felicitaties van koningin Beatrix en commissaris van de koningin Pe- ijs. 's Middags komt burgemeester Schouwenaar op bezoek. En dan ook nog in de krant. „Vijfjaar gele den, toen we zestig jaar getrouwd waren, hadden we dit ook alle maal. Dit zijn voor ons geen nieuwtjes meer", lacht mevrouw Verburg. Govert Pieter Verburg (87) is gebo ren in Colijnsplaat. Maatje Lena van de Plasse (83) komt uit 's-Heer Arendskerke. De twee leerden el kaar 67 jaar geleden kennen in de Zeeuwse Confectiefabriek aan het Molenwater in Middelburg. Hij was daar chef van het atelier jon- genskleding, zij werkte als naaister op die afdeling. Ze kregen verke ring en twee jaar later trouwden ze. Dat was in 1942, in oorlogstijd. Hun huwelijksfeest in 's-Heer Arendskerke was dan ook een be scheiden feest. „De jurk waarin ik trouwde, had ik al. Ik had er wel een andere kraag op gezet. Een nieuwe trouwjurk was duur. Trou wens, die waren er niet eens in die tijd." Weken van tevoren begon nen de families met het sparen van suikerbonnen. Die waren no dig voor de limonade en het bier voor op het feest. „De collega's uit Middelburg kwamen met twee Jan ZIERIKZEE - Het beveiligingshuisje voor de woning van burgemeester Asselbergs in Zierikzee is gisteren weggehaald. Dat betekent niet dat de burge meester van Schouwen-Duiveland niet langer bedreigd wordt. „De dreiging is niet voorbij", zegt persofficier R. Rammeloo. De burgemeester van Schou wen-Duiveland is echter vertrok ken naar een vakantieadres. Waar en voor hoe lang wil het Open baar Ministerie niet mededelen. Ook worden geen mededelingen gedaan over de mate van beveili ging tijdens zijn vakantie. „De beveiliging wordt er wel op aangepast. Het maakt wel verschil of je op een onbewoond eiland zit of naar een waddeneiland gaat", al dus persofficier Rammeloo. Het onderzoek van de politie naar de bedreiging wordt nog voortge zet. foto Lex de Meester vliegen de jaren voorbij. Nu gaan we door naar de zeventig." Mét spelletjes, want daar is vooral mevrouw Verburg dol op. „Vroe ger hadden we elke zaterdag kaart avond. We hebben ook veel gesjoeld. Tegenwoordig doen we el ke avond rummikub, van half tien tot elf, daarna gaan we naar bed. Dan kunnen we vijf potjes spe len." Echtpaar Verburg-van de Plasse Pleziers naar 's-Heer Arendskerke gereden om ons te feliciteren." Nu, 65 jaar later, zijn ze nog steeds gelukkig getrouwd. Het paar kreeg een zoon en een dochter, vier kleinkinderen en twee achterklein kinderen. „We hebben eigenlijk nooit tegenslagen gehad. Onze kin deren zijn gelukkig getrouwd. We hebben altijd veel ondernomen, gingen ook vaak op vakantie; dan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54