Binnenland Opvang na mensenhandel Praktijkexamen voor bromfiets uitgesteld LTO waarschuwt kippenboeren voor gebruik van besmet stro Opvallend veel zomers onweer Bekeuring op afbetaling voor mensen in nood Vrouw van vijftig is zwanger van twee donoren 4 Dinsdag 28 augustus 2007 PZC Hulpverleners en politie zetten centrum op voor slachtoffers. Wetgeving vertraagt invoering met ruim een half jaar. Wasstraat op hoge poten Stalstrooisel van buiten kan vogelgriepvirus naar binnen brengen. DE BILT - Er is in de afgelopen zo mer opvallend veel onweer ge weest. Het KNMI telde in De Bilt 25 onweersdagen in juni, juli en au gustus. Gewoonlijk kent een zo mer veertien dagen met onweer. Het KNMI laat weten dat het in juni tien dagen onweerde, in juli twaalf en in augustus drie. Nor maal is dat gemiddeld respectieve lijk vijf, vijf en vier keer. De zomer van 2007 gaat als 'warm' de boe ken in. De voorlopige gemiddelde temperatuur is 17,4 graden tegen 16,6 normaal. Dat gemiddelde is vooral te danken aan zeer warme dagen in juni. Juni eindigde met een gemiddelde temperatuur van 17,5 graden, waar het normaal 15,2 graden is. Voor het eerst sinds 2002 had de zomer geen hittegolf door Dylan de Cruijl en Jan Salden DEN HAAG - Slachtoffers van men senhandel krijgen een landelijk op vangcentrum. De slachtoffers, on der wie prostituees en werkne mers in de tuinbouw, moeten daar juridische en psychische hulp krij gen van specialisten. Ook moet het centrum bijdragen aan de op sporing van daders van mensen handel. Dat zeggen hulpverleners en politie die het opvangcentrum opzetten. Volgens de Federatie Opvang, de Stichting tegen Vrouwenhandel (STV) en het Expertisecentrum Mensenhandel van het Korps Lan delijke Politiediensten laat de op vang nu nog veel te wensen over. Zo zijn er landelijk te weinig plaat sen en komen slachtoffers vaak te recht in centra met onvoldoende expertise over mensenhandel, zo als opvang voor alleen vrouwen of minderjarige asielzoekers. Het ge volg is dat slachtoffers soms weglo pen en opnieuw in handen van een handelaar of pooier vallen. De situatie waarin slachtoffers van mensenhandel zich bevinden is vaak complex. Zij kampen met trauma's, fysieke problemen en verblijven illegaal in Nederland. Veel opvangcentra missen de ex pertise om deze mensen te hel pen, zegt directeur Ineke Smit van de Federatie Opvang en de Stich ting tegen Vrouwenhandel. „Een gewone vrouwenopvang krijgt mis schien eens in de zoveel maanden een slachtoffer van mensenhandel binnen. Dan bouw je geen kennis op." Ook komt het voor dat opvangcen tra niet alert genoeg reageren op pogingen van criminele bendes om slachtoffers weer uit de op vang te halen. „Men heeft niet al tijd door dat slachtoffers onder Het landelijk opvangcentrum voor gedupeerden van mensen handel moet ongeveer honderd plaatsen krijgen. Een team ex perts helpt hen hier verder. dwang staan van hun handel aren", zegt Smit. „Als een meisje dan weer vertrekt en opnieuw in de prostitutie terecht komt klinkt het: 'Zij heeft toch bewegingsvrij heid'. Dat mag echt niet gebeu ren." Het landelijk opvangcentrum moet volgens Smit ongeveer hon derd plaatsen tellen. Waar het moet komen is nog niet besloten. Een team van experts, onder wie een psychiater en een psycholoog, moet beoordelen welke hulp slachtoffers nodig hebben. Dat kan er toe leiden dat iemand binnen het opvangcentrum wordt gehol pen of wordt doorverwezen naar een andere instelling, zoals de gees telijke gezondheidszorg. DEN HAAG - Bromfietsers en scoo terrijders hoeven pas vanaf novem ber volgend jaar praktijkexamen te doen. Het bromfietsexamen zou aanvankelijk begin 2008 worden ingevoerd, maar dat is niet haal baar. Om het praktijkexamen mogelijk te maken, moet eerst de Wet Rij- onderricht Motorrijtuigen worden aangepast, waarin de bevoegdhe den zijn geregeld voor het geven Het praktijkexamen voor brom fietsers zou aanvankelijk begin 2008 worden ingevoerd. Dat is niet haalbaar, omdat de wet eerst moet worden aangepast. van praktijklessen. Die wet wordt op 1 november veranderd, aldus een woordvoerder van het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen. „Wij kunnen de rij-instruc- teurs wel leveren, maar dan moe ten zij wel de bevoegdheden heb ben." Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat bevestigt dat het examen niet op 1 januari begint, maar later in het komend jaar. Bestuurders van brommers, snor fietsen en scooters moeten nu al wel een theoriecertificaat halen. De invoering van het praktijkexa men is bedoeld om het aantal ver keersslachtoffers onder bromfiet sers terug te dringen. Vorig jaar kwamen 87 bestuurders van brom- en snorfietsen om het leven, een jaar eerder waren dat er nog 77. DEN HAAG - Mensen die in de fi nanciële problemen zitten, kun nen straks een betalingsregeling krijgen voor bekeuringen. Dit geldt voor mensen die in een schuldhulpverleningstraject zitten van de Nederlandse Vereniging voor Volkskrediet (NWK). De boete moet wel altijd helemaal worden betaald. Het Centraal Justi tieel Incasso Bureau (CJIB) en de Nederlandse Vereniging voor Volkskrediet zullen daartoe samen werken, zo hebben zij gisteren la ten weten. De kern van de samenwerking is dat het CJIB de incasso schorst ge durende het traject van de schuld regeling. In plaats daarvan ont vangt het incassobureau 36 maan den lang een vast bedrag. De hoog te daarvan is afhankelijk van de to tale schuldenlast. ANDELST - Fruitteler Jan van Olst uit Andelst heeft een primeur. De Betuw- se fruitteler bezit de enige zeifrijdende tunnelspuit van Europa. De spuit is gloednieuw en wordt gebruikt om de appels te spuiten tegen bewaarrot. De zeifrijdende tunnelspuit werkt als een soort wasstraat en wordt niet meer getrokken door een tractor. De investering kost 125.000 euro, maar er wordt per jaar tussen de 15.000 en 20.000 euro aan spuitmiddelen be spaard, naast arbeidsbesparing en milieuvoordeel. foto GPD peter UTRECHT - Een Nederlandse vrouw van vijftig is zwanger van een tweeling van twee Amerikaanse donoren. Door middel van een eicel- én zaaddonatie werden in de Verenigde Staten met succes twee embryo's bij haar ingeplant. De vrouw week uit naar de VS om de Nederlandse wetgeving te ont lopen. In Nederland mogen vrou wen van boven de 45 jaar geen eiceldonatie meer ondergaan. Johanna is voor het eerst zwanger. Op 42-jarige leeftijd wilde zij, zon der partner, toch nog een kind. Zij moest naar België voor een vrucht baarheidsbehandeling, met behulp van zaad van een donor. De behan deling mislukte keer op keer. Jaren verstreken, haar eicellen waren in middels ongeschikt en Johanna moest uitwijken naar de VS voor een eiceldonatie. „Natuurlijk is het laat, maar ik ben een vrouw van nu, die al haar kan sen en mogelijkheden heeft ver kend en benut", zegt Johanna. 't OE 0ENY Nut3 ?TteOT SBAA<COl£ \JtZ.0ÜW., ALlt- MANAlEbJ Kijk EN/ NAV/OflJE-." DEN HAAG - Pluimveehouders moe ten 'uiterst voorzichtig' zijn met het gebruik van stalstrooisel, dat van buiten komt en mogelijk in contact is geweest met wilde vo gels. Dat stelt LTO Nederland, naar aan leiding van de uitbraak van vogel griep op een Duits eendenbedrijf. LTO vermoedt dat de besmetting met het dodelijke virus H5N1 is veroorzaakt door stro, dat in de buitenlucht is besmet door wilde eenden of zwanen. Het risico dat het virus door mid del van besmet stro of drinkwater de stal wordt binnengehaald, wordt groter nu de herfst nadert, zegt een woordvoerder van LTO. „Bij lagere temperaturen en onder vochtige omstandigheden over leeft het vogelgriepvirus makkelij ker. Het risico op besmetting wordt de komende maanden daar om alsmaar groter." In Duitsland werd in het afgelo pen weekeinde de HsNi-variant De uitbraak van vogelgriep op een Duits eendenbedrijf is aanlei ding voor LTO Nederland pluim veehouders te waarschuwen voor gebruik van besmet stro. van het vogelgriepvirus aangetrof fen op een eendenboerderij in Wa- chenroth in Beieren. Vierhonderd dieren van vier weken oud zijn aan het virus bezweken. Alle 160.000 eenden op het bedrijf wer den direct geruimd. In de regio gold een ophokplicht voor alle pluimveebedrijven, omdat hier al enkele wilde vogels waren aange troffen met H5N1, de virusstam die ook voor de mens dodelijk kan zijn. Op het bedrijf waar de kui kens vandaan kwamen, een boer derij in Nedersaksen, is volgens de autoriteiten geen vogelgriep aange troffen. Vorige maand werd nog H5N1 vastgesteld bij een hobby gans in het oosten van het land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4