Zeelan Openstelling kruispunt lost files op Trouwe kameraad mag PvdA werkt aan imago na heisa rond Wille Hulster rekenkamer onderzoekt gemeentelijk subsidiebeleid Terneuzens college wil kruispunt Sint Anna permanent open. Huisje Eerste crematorium voor huisdieren in Zeeuws-Vlaanderen. Onderzoek bij instellingen die bijdrage in exploitatie krijgen. 26 Dinsdag 28 augustus 2007 PZC door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Als het aan het colle ge van B en W van Terneuzen ligt, blijft het kruispunt Sint Anna per manent open. Verkeerstellingen wijzen uit dat de wachttijden in de ochtend- en avondspits bij de verkeerslichten aan de Vlietstraat/ Guido Gezellestraat in de nieuwe situatie helemaal opgelost zijn. Er zijn volgens wethouder C. van Schaik (verkeer) weinig negatieve effecten als gevolg van de openstel ling. Het kruispunt Sint Anna mocht tot vorig jaar enkel gebruikt worden door bussen en ambulan ces. Eind november ging de krui sing bij wijze van proef voor alle verkeer open. Het verkeer vanuit het zuidoosten naar het zieken huis en de scholen ROC en Zelden- rust-Steelant College hoefde niet meer via de Vlietstraat. „Ons doel was een verbetering van de situa tie in de Vlietstraat, maar ander zijds geen extra doorgaand verkeer door de wijk en geen grotere druk te op de weg Axel-Spui-Terneu- zen", zegt Van Schaik. Destijds W* Als het aan burgemeester en wet- houders van Terneuzen ligt blijft het kruispunt Sint Anna bij Ter neuzen permanent open voor al le verkeer. door Frank van Cooten SLUIS - Het bestuur van de PvdA in de gemeente Sluis stelt alles in het werk om het imago van de par tij in West-Zeeuws-Vlaanderen te verbeteren. De partij heeft een deuk opgelopen door het noodge dwongen vertrek van wethouder Leen Wille. „Het zal genoeg moeite kosten de boel bij elkaar te houden", zei voorzitter Adri Oosterling giste ren. „Eerst was er bij Nieuw West gedonder en nu bij ons. Dat moet eens afgelopen zijn. We doen er al les aan om te bewerkstelligen dat de PvdA weer met opgeheven hoofd aan de slag gaat. In het be lang van de gemeente Sluis moe ten we er samen de s.chouders on der zetten." De leden van de PvdA komen mor genavond bij elkaar om de ontsta ne situatie te bespreken. Het be stuur heeft een evaluatie gemaakt van de gebeurtenissen in de afgelo pen maanden. Deze evaluatie wordt die avond besproken. Het bestuur legt de leden ook uit wel ke stappen worden ondernomen voor het vinden van een opvolger van Leen Wille. Oosterling kon gis teren nog geen kandidaten noe men. Een paar weken vakantie zou die Middelburgse goed doen. Lekker uitwaaien aan de Friese meren, ze was er hard aan toe. En waaien deed het. Omdat de geleende caravan aan de kleine kant was en de via markt- plaats.nl gekochte voortent toch niet bleek te passen, bracht ze noodgedwongen veel tijd in de bui Tip? redactie@pzc.nl tenlucht door. Ze liep prompt een fikse verkoudheid op. Niet nóg zo'n week, besloot ze. Dus voordat ze verder trok naar de Drentse heide, boekte ze toch nog maar snel een huisje. Het laatste dat ze kon vinden, maar in ieder geval groter dan de caravan: een achtpersoons boerderij met twee badkamers. zijn zogeheten nulmetingen ver richt en nu is er opnieuw geme ten. „De tellingen geven ons aanlei ding om de gemeenteraad voor te stellen het kruispunt permanent open te stellen", aldus Van Schaik. Er zijn wel enkele negatieve effec ten. Zo hebben de wijkbewoners vlak bij het kruispunt last van de grotere drukte. „We gaan proberen de weg te verleggen om het bussta tion heen, zodat het'verkeer ver der van de woningen komt", zegt Van Schaik. Bovendien halen we zo ook de snelheid eruit en wordt eventueel sluipverkeer ontmoe digd. Het moet puur een weg zijn voor de mensen die naar het zie kenhuis en de scholen gaan." De andere betrokken wegbeheer- ders, de provincie en het water schap, hebben volgens Van Schaik geen problemen met een perma nente openstelling. Op de weg Axel-Terneuzen is het verkeer ove rigens wel toegenomen. „Het blijkt echter dat die automobilis ten op het kruispunt niet richting ziekenhuis gaan, maar vooral links af slaan. Veel mensen kiezen weer voor de oude route van Axel naar Terneuzen vanwege de drukte op de Tractaatweg in de spitsuren. Het wordt dus hoog tijd dat die au toweg verdubbeld wordt en vier banen krijgt." Tijdens een vóór oktober geplande informatieavond hoopt de gemeen te suggesties te horen voor een ver dere verbetering van de situatie. door Frank van Cooten BRESKENS - Steeds minder mensen begraven hun overleden huisdier in de achtertuin. „Voor veel men sen is het huisdier toch hun kind je. Die begraaf je toch ook niet in de tuin", zegt Ina Grootenboer in Breskens. Zij begon samen met haar man ]an en vrienden Chris Boekhout en Tom de Boom na te denken over een alternatief Dat alternatief hebben ze inmiddels gevonden. Een huisdierencrematorium. Na een voorbereidingstijd van een jaar begint de bouw van het eerste huisdierencrematorium in Zeeuws-Vlaanderen volgende week maandag op het bedrijventer rein Deltahoek in Breskens. Het crematorium is alleen bedoeld voor kleine huisdieren. Honden, katten, vogels, cavia's, konijnen en reptielen. „Want reptielen worden ook steeds meer als huisdier ge houden." De vier initiatiefnemers hebben bij het ontwerp bewust niet geko zen voor een steriel en groot ge bouw. „Het verlies van een huis dier is toch een emotionele gebeur tenis. Daarom is bewust gekozen voor weliswaar strak en modern maar wel een huiskamerachtige sfeer. Zo is in het gebouw een ruimte waar mensen in alle rust af scheid kunnen nemen van hun trouwe kameraad. Ook verlenen we optimale dienstverlening en emotionele nazorg bij het overlij den en cremeren." Het huisdierencrematorium be staat verder uit een receptie en werkruimte, een plek om koffie te drinken en uiteraard de ruimte waar de oven staat. Mensen kunnen ervoor kiezen hun overleden huisdier zelf aan het crematorium aan te bieden. Ze kunnen dit echter ook door de die- 'Verlies van een huisdier is toch een emotionele gebeurtenis' renarts laten doen. „Ook kunnen de mensen kiezen hoe ze de as van hun overleden huisdier thuis willen krijgen. Dat kan in de tradi tionele urn maar ook in een glas object of sculptuur. Ook kan de as worden uitgestrooid over zee of over een zelf gekozen locatie. Zo als bijvoorbeeld bij een vakantie woning in de Ardennen waar de Illustratie van het nieuwe huisdierencrematorium in Breskens. foto Peter Nicolai eigenaars hun huisdier veertien jaar mee naar toe namen. Wij hou den rekening met de wensen van de klant." Mensen kunnen er ook voor kie zen de as nièt.mee naar huis te ne men. De dieren van deze mensen worden dan collectief gecremeerd. „De as van deze collectieve crema tie wordt altijd uitgestrooid boven zee." Ina Grootenboer heeft in het verle den zelf vijf huisdieren laten cre meren. Ze moest altijd een behoor lijk eind rijden om dat te laten doen. „In België zijn er vier. Wij weten dat in Zeeuws-Vlaanderen veel behoefte is aan dergelijke voor ziening. Dat wijst ons haalbaar heidsonderzoek ook uit. Als het overleden huisdier bij de dieren arts blijft stuit het steeds meer mensen tegen de borst dat hun trouwe kameraad naar een destruc tiebedrijf gaat om verwerkt te wor den tot veevoer. Als het beestje ge cremeerd wordt hebben ze nog al tijd de as als dierbare herinnering. En als ze het willen kunnen we de as verwerken in een prachtige sculptuur of ander kunstwerk." Toen ze bij de bank aanklopte voor de financiering, werden de wenkbrauwen gefronst. „Een huis dierencrematorium. Nee, daar had den ze nog nooit van gehoord. We kregen wel alle medewerking. Ook van de gemeente Sluis die gelijk enthousiast reageerde op ons initia tief." De vier Bressiaanders hebben be wust gekozen voor Breskens. „Daarnaast is bouwgrond in Ter neuzen peperduur. Breskens ligt ook centraal ten opzichte van het deel van Vlaanderen dat wij ook willen bereiken." Om inspiratie op te doen voor het ontwerp werd heel internet afge speurd. „En ik ben redelijk crea tief. Alles wat we nodig hebben zit er in. De oven is inmiddels be steld. Die komt uit Florida. Ameri kanen zijn gespecialiseerd in het bouwen van dergelijke appara tuur." Het eerste huisdierencrematorium in Zeeuws-Vlaanderen moet eind november klaar zijn. De opening is onder voorbehoud in januari. door Harold de Puysseleijr HULST - De rekenkamercommissie in de gemeente Hulst onderzoekt het komende half jaar het subsidie beleid van de gemeente. Het is het tweede onderzoek van de rekenkamercommissie na de studie naar de samenwerking tus sen gemeente en wijk- en dorpsra den. Het onderwerp komt niet voor in de Top 7 die de Hulster rekenka mer opnam in het jaarplan 2007. Volgens voorzitter M. Bakker van de rekenkamercommissie zijn bij de commissie geen concrete signa len binnen gekomen over proble men met betrekking tot het ge meentelijk subsidiebeleid. Toch is voor onderzoek naar het beleid ge kozen gezien het 'grote maatschap pelijke en politieke belang van het subsidiebeleid'. De gemeente Hulst geeft jaarlijks zo'n tien procent van de gemeente lijke begroting uit aan subsidies. Die variëren van enkele euro's tot vele tonnen. Binnen de gemeente wordt op grond van het subsidie beleid ongeveer vier miljoen euro per jaar uitgedeeld. De rekenka mercommissie wil onderzoeken of dat geld efficiënt en effectief wordt besteed. Vier jaar na de harmonisatie van het subsidiebeleid in de nieuwe ge meente die na de fusie tussen Hulst en Hontenisse is ontstaan, acht de rekenkamercommissie het De rekenkamercommissie in Hulst onderzoekt het komende halfjaar of de vier miljoen euro die de gemeente uitgeeft aan subsidie goed wordt besteed. moment gekomen om te bekijken of de toen gestelde doelstellingen zijn gehaald. Afhankelijk van de uitkomsten van het onderzoek kan de rekenka mercommissie met aanbevelingen komen om het subsidiebeleid te verbeteren. De commissieleden willen daartoe diverse dossiers van een aantal instellingen uit gaan pluizen. Bakker zegt dat de reken kamer daar nog geen selectie in heeft gemaakt. „We richten ons al leen op de instellingen die van de gemeente een zogeheten budget subsidie krijgen. Dat zijn instellin gen zoals onder andere de gemeen schapshuizen, waar grotere bedra gen mee zijn gemoeid. In principe zijn al die instellingen voorwerp van ons onderzoek. Daarbij bekij ken we of de gemeente voldoende invloed heeft op de instellingen en of die de prestatieafspraken met de gemeente ook nakomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44