raakt een beetje uit de mode Zeeland We zijn er trots op Niet meer dan normaal bespreekt verdeling Zeeuws Bijna 10 procent gezinnen heeft laag inkomen Elsevier zet Goes in top 10 Top ziekenhuizen door Cornelleke Blok Over aardappels zal je de fa milie Karelse uit Waarde niet horen praten. „Dat bin petoaten", zegt Marianne la chend. „Vanavond eten we ze met 'boanen' en 'een bolle worste'." In huize Karelse spreken ze uitslui tend Zeeuws. De vijf kinderen zijn niet anders gewend. „Zelfs mijn oudste dochter van achttien, die in Rotterdam naar school gaat, spreekt Zeeuws. Tja, daar kunnen ze haar soms niet verstaan. We hebben er helemaal nooit over na gedacht of we de kinderen in het Zeeuws zouden opvoeden. Wan neer moet ik ze Nederlands leren? Ik kom uit Waarde en m'n man uit Kruiningen. Als ik thuis Neder lands zou praten, dan zou ik de he le tijd het gevoel hebben dat ik me zelf niet ben." Ze willen het Zeeuwse dialect bo vendien in ere houden. „We zijn er gewoon trots op. Je komt uit Zeeland, uit een klein dorpje als Waarde. Dan ga je toch geen Ne derlands praten? Ik merk dat wij zo zachtjes aan ook een beetje uniek beginnen te worden. Ik denk dat mijn kinderen in het door Cornelleke Blok GOES - Goes is een goede woonge- meente volgens de criteria van het weekblad Elsevier. Goes staat tien de in de lijst van 443 Nederlandse gemeenten en scoort daarmee het best in Zeeland. Ook Middelburg is volgens Else vier een aantrekkelijke gemeente om in te wonen: de gemeente staat op de twaalfde plaats. De ge meente Laren kwam in de test als beste uit de bus. Elsevier vergelijkt elk jaar alle Ne derlandse gemeenten. Ze worden beoordeeld op woonomgeving, dorp één van de weinigen zijn die thuis én op school Zeeuws praten. Je hoort bijna geen Zeeuws meer op school. Dat vind ik zonde. Straks bestaat het over tien jaar niet eens meer. Ik merk nu al dat wij bepaalde ouderwetse woorden niet meer gebruiken, die mijn ouders nog wel gebruikten. 'Stra mien' bijvoorbeeld. Ik noem het gewoon een vergiet. Of'blaek'. Dat is voor ons een gazon." De ouderwetse Zeeuwse ezelsbrug getjes gebruikt de familie Karelse nog wel volop gebruikt. ,,'Diek' is in het Nederlands met een lange ij, omdat je het op z'n Zeeuws kan zeggen. Net als 'zien'." Lachend: „Tja, zo'n regeltje zullen ze in Rot terdam niet toepassen." Is het niet lastig om zo afhankelijk te zijn van een dialect? „Het is na tuurlijk handiger als je ook Neder lands kunt spreken. Dat kunnen we ook wel, maar je hóórt jezelf praten. Voor m'n werk moet ik wel, maar dat is heel gek. In het Zeeuws gaat het praten veel snel ler. Het is gewoon fijner. Als het niet hoeft, dan pas ik me niet aan. 'We proaten Zeeuws en dat bluu- ven me doen'." voorzieningen, veiligheid, zorg, be reikbaarheid, economie, mogelijk heden voor vrijetijdsbesteding en sociaal klimaat. Goes deed vorig jaar ook al goed: toen eindigde de gemeente als vijftiende. Middelburg en Goes scoorden dit jaar onder meer goed in de zogehe ten profijtindex, een nieuw ele ment in de test. Het gaat daarbij om de verhouding tussen de woonlasten die een burger betaalt en het woongenot dat hij ervoor terugkrijgt. Volgens Elsevier is Tho- len (353e plaats) de minst aantrek kelijke gemeente in Zeeland. door René Hoonhorst Als je geboren en getogen bent in een landje apart, mag je je ook best bedie nen van 'een taaltje apart'. Pascale van der Meule-van Haneghem uit Aardenburg vindt het niet meer dan normaal dat ze dialect praat. 'Tuus' doet ze nooit anders. Pascale en haar man René praten thuis altijd Zeeuws. Pascale zegt nadrukkelijk Zeeuws, want een echte puriste is ze niet. Als Aarden- burgse zegt ze sommige dingen net even iets anders als haar echt genoot die van 'Bresjes' is. Pa les van Haneghem, voormalig onder nemersvoorman van Aardenburg, is een Bressiaander. Dus was ze al vertrouwd met de meeste uitdruk kingen. Pascale vind ook dat uitdrukkin gen uit het vissersdorp en gezeg des uit de kikkerstad makkelijk door elkaar kunnen worden ge bruikt, omdat ze tot de taal van de regio horen. „Hier in de streek kun je prima met elkaar overweg. Het dialect kent weliswaar in elke plaats wel wat andere woorden en uitdruk kingen, maar alleen inwoners van GOES - De medische staven van de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes onderzoeken deze week de bedenkingen die Vlissingse me disch specialisten hebben bij de nieuwe verdeling van de zieken huiszorg tussen beide huizen. Eind deze week komen de voorzit ters van beide verenigingen met een verklaring, zeggen S. de Boer (Vlissingen) en A. Lavrijssen (Goes) Vorige week bleek een aan- d'Ee vallen er echt buiten. Die pra ten meer Belgs." Hoewel pa en ma Van der Meule thuis alleen dialect praten, pikken de drie kinderen het niet automa tisch op. De oudste dochter, de dertienjari ge Maartje, spreekt wel het liefst dialect. Ze mocht al eens op Om roep Zeeland laten horen hoe sap pig het West-Zeeuws-Vlaams klinkt. Iris van elf wil ook graag de streek taal spreken, maar laat nogal eens een stuk vallen. Het kakkenestje van het Aarden- burgse gezin, de vijfjarige Gijs, praat alleen algemeen beschaafd Nederlands. Hoe het komt dat de kleuter zich niet of nauwelijks in het dialect uit drukt, weet Pascale niet. „Ik denk dat ze het buitenshuis toch te wei nig horen. Op de basisschool mo gen ze bijvoorbeeld geen dialect spreken." Op de middelbare school is er for meel geen verbod op het spreken van dialect. Maartje: „Maar als iedereen Neder lands spreekt, praat ik ook geen dialect hoor." zienlijke groep artsen grote zorgen te hebben over de verdeling van medische functies over de zieken huizen. Zij blokkeerden daarom het samengaan van de medische staven, waarin de specialisten over leggen. „Van een aantal proble men waren we op de hoogte, een aantal zijn nieuw," zegt Lavrijssen. „We hebben het signaal goed be- grepen.Het is nooit zo geweest dat er dingen worden doorgedrukt." PZC Dinsdag 28 augustus 2007 3 COMMENTAAR Het aantal gezinnen waar uitsluitend Zeeuws wordt gesproken slinkt. Zo leert een onderzoek van Scoop. Verontrustend is dat niet, oordelen voorvechters van de Zeeuwse taal, want het aantal gezinnen waar Zeeuws én Nederlands wordt gesproken groeit. Er is alle aanleiding om de Zeeuwse taal te koesteren. Het maakt deel uit van het immateriële erfgoed van deze provincie. Sommige mensen vrezen dat het spreken van dialect een goede beheersing van de Nederlandse taal bemoeilijkt. Maar onderzoek wijst uit dat tweetalige opvoeding een goede taalontwikkeling van kinderen niet in de weg hoeft te staan. Behoud van de Zeeuwse taal vergt inspanningen, ook al is Zeeland na Limburg de provincie waar dialect het meest leeft. Gedeputeerde Harry van Waveren brak in zijn eind vorig jaar verschenen nota over Zeeuws cultureel erfgoed een lans voor het opstellen van standaard-Zeeuws. „Dan kun je ook cursussen en derglijke geven en het maakt het schrijven in streektaal makkelijker. Op die manier geef je het Zeeuws toekomst", zo verklaarde Van Waveren tegenover de PZC. Het valt te hopen dat de in de nota vervatte voorstellen integraal worden uitgevoerd, want het lijkt de beste garantie voor behoud van het Zeeuws. MIDDELBURG - Bijna tien procent van de Zeeuwse kinderen groeit op in een gezin met een lager inko men (minder dan 1250 euro netto per maand). Vaak zijn deze kinderen geen lid van een vereniging, besteden ze meer tijd aan televisie en compute ren. Verder spreken ze vaak geen Nederlands. Deze gezinnen zijn vooral te vin den in Terneuzen (13 procent), Middelburg (12 procent) en Vlissin gen (11 procent). Voor elke Zeeuwse gemeente is wel iets bijzonders is op te mer ken. Zo spelen kinderen op Noord-Beveland minder vaak met vriendjes en zitten deze jongeren meer voor de televisie. In Vlissin gen kijken kinderen ook wat meer televisie, maar spelen ouders meer met hun kinderen. In Kapelle kij ken de jonge kinderen minder vaak televisie, worden ze vaker voorgelezen en zingen ze vaker met hun ouders. Het Zeeuws instituut voor sociale culturele ontwikkeling Scoop te Middelburg, peilt deze zaken regel matig in het kader van de jeugd- monitor, een continu onderzoek naar de leefwereld van de jeugd in Zeeland. De familie Karelse uit Waarde. foto Ronald den Dekker Het gezin Van der Meule uit Aardenburg. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3