Grondwerkers stuiten op oude leiding in binnenstad Zierikzee Seniorenraad schoolt zichzelf om professioneler te functioneren Oude kranten gedigitaliseerd Oosterlander krijgt Rode Erekoord Protesterende zwemmers krijgen hun zin Onduidelijkheid over functie buis vertraagt werkzaamheden. Raad wil slagvaardig optreden en minder geneuzel over details. Zierikzeesche Nieuwsbode weldra via website beschikbaar. John Botbijl ontvangt onderscheiding voor redden mensenleven. 26 Dinsdag 28 augustus 2007 PZC Tijdens werken in de Minderbroedersti raat in Zierikzee is een stuk onbe kende, gemetselde leiding te voorschijn gekomen. foto Dirk-Jan Cjeltema door Inge Heuff ZIERIKZEE - Met een oud riolerings stelsel in de binnenstad kun je al tijd voor verrassingen komen te staan. Toen gisterochtend bij de rioleringswerkzaamheden in de Minderbroederstraat in Zierikzee onverwachts een stuk gemetselde leiding tevoorschijn kwam, was ge meentelijk toezichthouder A. Mon- teban niet echt verbaasd. „Meestal werd zo'n gemetseld stuk aange legd als noodoplossing omdat bij voorbeeld de buizen niet helemaal op elkaar aansluiten. Hier lijkt de reden te zijn geweest dat er een an dere leiding onder ligt. Dan is met selen handiger dan een vaste buis." Monteban is niet blij met deze oude, onbekende leiding. „Een stuk gemetselde buis slopen, levert niet zoveel extra werk op. Maar nu moet Delta gaan uitzoeken of dit een gas- of waterleiding is, en of er nog druk op staat. Dat kost tijd." De gemeentelijke toezicht houder sluit nieuwe verrassingen in de Minderbroederstraat niet uit; vroeger werden leidingen lang niet altijd op kaarten ingetekend en oude leidingen bleven gewoon lig gen. De riolering in de Minderbroeder straat is circa vijftig jaar oud en aan vervanging toe. Het werk, waar dertien weken voor gepland staat, wordt in twee fasen uitge voerd. De rioolbuis wordt geheel vernieuwd en tachtig centimeter dieper gelegd. Dit is nodig om de noordzijde van de straat ook aan te kunnen sluiten. Deze huizen lo zen nu nog op een oud riool aan de achterkant. De zuidzijde loost al langer op het riool in de straat. Monteban verwacht vandaag uit sluitsel van Delta te krijgen over de oude leiding. „Na dit karwei is in elk geval wel duidelijk wat er aan oude en nieuwe leidingen in de Minderbroederstraat ligt. We te kenen nu alles in." Bij werk aan de riolering in de Zierikzeese Minderbroederstraat is een oude, gemetselde leiding bloot komen te liggen. Het werk loopt hierdoor vertraging op. door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Welk agendapunt is er nu aan de orde? Daar wil ik wel wat over zeggen. ]a, maar dat hoort hier niet bij. We hebben het nu over de indeling van de agenda en het verslag komt straks pas." Dit soort dialoogjes worden vaker gevoerd binnen de Seniorenraad Schouwen-Duiveland. Ook over openbaarheid verschillen soms de meningen. Het kan en moet beter gaan func tioneren binnen die raad, vindt ad viseur P. Slingenberg. Als functio naris van het Welzijnshuis deed zij dit ouderenadviesorgaan giste ren een voorstel nog dit jaar een scholingstraject te volgen. Doel daarvan is te komen tot meer on derlinge samenwerking, een duide lijke profilering en goed onder bouwde adviezen richting ge meente en andere instanties. In de notitie 'Seniorenraad 2007...en nu verder?' beschrijft Slingenberg haar bevindingen tij dens de twee jaar dat zij nu advi seur is binnen dit adviesorgaan. Volgens haar zou er efficiënter, ef fectiever en met meer respect voor elkaar gewerkt kunnen wor den. Daar schort het nu soms aan. De meerderheid van de leden geeft aan soms niet te weten wat er van ze verwacht wordt. Wan neer daar meer duidelijkheid in komt, zullen er binnen de Senio renraad meer initiatieven worden genomen, verwacht Slingenberg. De leden vinden zelf dat ze ener zijds voldoende ruimte krijgen hun mening in te brengen, maar dat besluitvorming vaak lang op zich laat wachten, omdat te lang op details wordt ingegaan. 'Dit was bedoeld om het dagelijks bestuur over de streep te trekken' Verder constateert Slingenberg dat ieders inbreng binnen de Senio renraad verschillend wordt be oordeeld en dat er soms over el kaar wordt geroddeld. Volgens de adviseur is er binnen dit advies orgaan wel veel kennis aanwezig, maar wordt die niet voldoende doorgegeven of gebruikt. De notitie waarin alle bevindin gen over de Seniorenraad zijn sa mengevat, geldt als onderbouwing voor het voorgestelde scholingstra ject. „Het was bedoeld om het da gelijks bestuur over de streep te trekken, niet om in brede kring te verspreiden", benadrukt Slingen berg. Voorzitter J. de Graaf van de Se niorenraad betreurt dat dit per abuis toch is gebeurd. Hij verzocht de leden gisterochtend er verder geen aandacht aan te besteden. Anderzijds kwam wel het voorstel aan de orde het betreffende scho lingstraject te gaan volgen. Slingenberg stelt daarin voor vier middagen bij elkaar te komen om te werken aan een planning voor 2008 en aan een toekomstvisie. Za ken als de samenstelling van de raad, de kwaliteit van de deelne mers, de ontwikkelingen die van invloed zijn op de raad en de toe komststrategie dienen daarbij aan de orde te komen. De meerderheid in de Senioren raad erkent de noodzaak van deze verbeterslag en sprak zich positief uit over het scholingstraject. Een kleine minderheid heeft zijn twijfels bij dit voorstel. „Het wordt allemaal zo professioneel, terwijl het in feite toch om vrijwil ligerswerk gaat", luidde de kantte kening. Slingenberg kreeg het verzoek de training zo praktisch mogelijk te houden en niet te veel met analy ses te komen. door Esme Soesman ZIERIKZEE - De Zierikzeesche Nieuwsbode en Zierikzeesche Cou rant komen digitaal beschikbaar. Of dat dit jaar nog staat te gebeu ren, is niet bekend. Dat was aanvankelijk wel de bedoe ling, maar het project heeft (tech nisch) vertraging opgelopen. Op dit moment wordt hard gewerkt aan het verder bewerken en digita liseren van het oude materiaal. Het zou mooi zijn als de presenta tie van de gedigitaliseerde kranten nog dit jaar kan plaatsvinden, geeft de Schouwen-Duivelands ge meentearchivaris H. Uil aan. „Maar misschien wordt het pas vol gend jaar." Bijzonder is het krantenproject wel. Het is de eerste keer dat in Zeeland kranten over zo'n lange periode digitaal beschikbaar ko men. De Zierikzeesche Nieuwsbo de rolde over de pers tussen 1844 en 1998. De Zierikzeesche Courant werd opgericht in 1797. Vijfentwin tig jaar na oprichting van de con current ging de Courant ter ziele. Alle publicaties in al die jaren zijn straks via de computer op te roe pen. Ook advertenties, blikt Uil vooruit. De documenten zijn op elk woord te doorzoeken. „Een prachtige bron", bevestigt de archi varis. „Maar daarom nu ook een enorm karwei." De digitaliseringsklus is een sa menwerkingsproject van het Ge meentearchief van Schouwen-Dui veland met de Zeeuwse Biblio theek. Deze laatste instelling zorgt voor de uitvoering. De beide kran ten zullen te raadplegen zijn via de websites van deze twee instel lingen. door Esme Soesman OOSTERLAND - Voor John Botbijl (36) uit Oosterland was zijn hande len vanzelfsprekend. Zo niet voor zijn werkgever de Koninklijke Landmacht en al helemaal niet voor slachtoffer Dick Doolaard. Botbijl kreeg gisteren in Rotter dam het Rode Erekoord uitgereikt voor zijn levensreddend optreden begin mei. Met collega Remie Goelmoham- med greep de Oosterlandse opper wachtmeester-instructeur voortva rend in toen zij in Delft een bouw plaats passeerden waar zojuist een ernstig bedrijfsongeval had plaats gevonden. Doolaard was onder een gekantelde verreiker met be- tonband terechtgekomen. De hef arm van de machine was op zijn been beland. Het tweetal reageer de meteen volgens de EHBO-pro- tocollen en wist het door een slag aderlijke bloeding getroffen slacht offer daarmee van de dood te red den. „Voor ons was het: we hebben de liesader dichtgedrukt. That's it. Pas toen we in het ziekenhuis op be zoek gingen, hadden we door dat we iets meer dan het alledaagse hadden gedaan", blikt Botbijl op het ingrijpen terug. Dat realiseerde ook Doolaard zich, die vanaf het begin af aan zei dat zijn twee red ders een lintje verdienden. Dat lintje kwam er gisteren in Rot terdam in de vorm van het Rode Erekoord; een onderscheiding die toegekend wordt aan militairen die een levensreddende handeling hebben verricht bij iemand die zelf geen militair is. In bijzijn van vrouw Dana, kinde Militair John Botbijl ontving gisteren ren Joey en Marit, ouders en schoonouders en Doolaard kreeg Botbijl het erekoord uitgereikt. Compleet met oorkonde, met on der meer de woorden: „Door uw daadkrachtige en professionele op treden heeft u een mens gered." Een held voelt de Oosterlander, die werkzaam is bij de Banenwin- kel (de afdeling werving en aanstek in Rotterdam het Rode Erekoord. foto Dirk-Jan Cjeltema ling) van de Koninklijke Land macht in Rotterdam, zich niet. Met alle kennis en ervaring die het militaire tweetal in huis heeft, was het niet meer dan logisch om hulp te verlenen. Maar leuk is de onder scheiding natuurlijk wel. „Die krijgt niet zomaar iedereen en bin nen het bedrijf betekent het ook wel iets." NIEUWERKERK - De 'vijftig-tot-tach- tig-pubers' noemen ze zich en na een protestactie hebben ze hun zin gekregen. Wat is er aan de hand? Een groep van 25 lichtgehandicapte ouderen krijgt elke vrijdag in zwembad Dol fijn in Nieuwerkerk les van Colin- da de Geuze. Maar er komt een nieuwe instructrice en de ervaren Colinda gaat een groep zwaarder gehandicapten begeleiden. Dit tot ongenoegen van de 'pubers', die hun geliefde zwemjuf niet willen missen. Afgelopen vrijdag zongen ze een protestlied en zwommen ze met spandoeken. Colinda en haar collega Marian Relyveld wa ren onder de indruk. Marian: „Er is een mogelijkheid dat de groep Colinda om de week mag behou den als een soort van overgangsre geling. 10 september komt de nieu we instructrice. Dan besluiten we wie welke groep krijgt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36