Alléén Zeeuws thuis Zeeland Acties van Vlaamse loodsen leiden tot forse vertragingen scheepvaart Rommel 2 Dinsdag 28 augustus 2007 PZC s J6% gl tirifl I -■■.=■ i sm i8% De krant 4 weken voor €9,95! Dit weekend zijn in de vroege ochtend van zaterdag alle zolders en garages in Hulst ontploft. Een wervelwind nam alle spullen mee. Rond zeven uur 's ochtends daalden die spullen vervolgens neer op een plein in de binnen stad. Als bij toverslag lagen keurige en minder keurige kleedjes gereed om de spullen op te vangen. Zoals dat gaat in goed ge organiseerde, keurige stadjes waren er meteen mensen die zich over de kleedjes ontfermden. Kortom: het was rommel markt. De eersten die arriveerden waren de handelaren in hun oude kloffie, hun Jaguars discreet uit het zicht geparkeerd. Zij glimlachten blij wanneer ze een nietsvermoedende huismoe der voor een euro een kapitaal erfstuk afhandig hadden ge maakt. r\ i i 4. Op een rommelmarkt zie je de Op een rommelmarkt h(fbberigheid vlees worden. De zie je de hebberigheid aanblik van het geheel maakte me duizelig. vlees worden Kilometers videobanden, aftand se scanners, foute Blokkerlicht jes, tonnen kinderkleding en speelgoed, speelgoed en nog eens speelgoed. Mijn aandacht gaat op zo'n markt altijd uit naar oud gereed schap en oude kookspullen. In mijn verbeelding zit een deel van de liefde en het vakmanschap vast in deze instrumenten. Soms ken ik de eigenaar, soms ook niet. Onweerstaanbaar en verweesd smeken houten schaven, hoefkrabbers en waterpas sen: „Neem me mee!" Hun eigenaren zijn dood of hebben niet de langer de kracht van lijf of geest om ze te hanteren. De gedachte dat ze aan het eind van de dag met hun hele ge schiedenis bij het afval eindigen, vind ik ondraaglijk. Zo ga ik weer naar huis met een kist aan spullen. Thuis mogen ze gezellig met mijn andere spullen herinneringen ophalen. En ik zal ze af en toe bewonderen. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg. Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Scoop hield een enquête onder ouders van jonge kinderen over de vraag of er nog gezinnen zijn waar uitsluitend Zeeuws gesproken wordt. Dat wordt steeds minder. door René Schrier Het klinkt niet positief dat in steeds minder gezinnen uitsluitend Zeeuws gesproken wordt. Toch zijn de voorvechters van de Zeeuwse taal niet teleurgesteld door deze uit komst van het Scoop onderzoek. Marco Evenhuis, medeoprichter van het Zeeuwstalige tijdschrift Noe, vindt het niet jammer. Vol gens hem is het ook niet meer van deze tijd om slechts één taal te be heersen. „De enige manier waarop Zeeuws een toekomst heeft, is als het een plek vindt naast het Neder lands." Ook de consulent streektaal in Zee land, Veronique de Tier, ziet geen gevaar in de ontwikkeling die Scoop signaleert. Veel belangrijker is volgens haar de opleving van de streektaal die zich al zo'n tien tot twintig jaar manifesteert. Ze vindt het een goede zaak dat er een posi tieve houding tegenover het Zeeuws is ontstaan. Evenhuis haalt als voorbeeld aan dat in de jaren zestig de laatste Ier is gestorven die uitsluitend Iers kon spreken. Sindsdien is het aan tal mensen dat naast Engels ook Iers spreekt licht gestegen en heeft de Ierse taal aan prestige gewon nen. Scoop heeft het onderzoek uitge voerd in het kader van de jeugd- monitor. In 2001 werd voor het eerst onderzocht in hoeveel gezin nen alleen Zeeuws werd gespro ken. In 2005 is dat onderzoek her haald. In ruim vier op de tien ge zinnen (43 procent) met jonge kin deren wordt Zeeuws gesproken. Dat is vrijwel gelijk gebleven tus sen 2001 en 2005. Wel wordt het Zeeuws tegenwoordig vaker ge combineerd met het Nederlands. In nog maar 7 procent van de Zeeuwse gezinnen wordt uitslui tend Zeeuws gesproken. In 2001 was dat nog 11 procent. Het lijkt alsof het Zeeuws af neemt, maar dat is niet zo, geeft Scoop aan. Er zijn namelijk meer gezinnen waar Zeeuws én Neder lands wordt gesproken. Scoop con stateert dan ook dat kennelijk het Zeeuws zijn eigen waarde behoudt naast het Nederlands. Dat er steeds minder uitsluitend Zeeuws wordt gesproken is geen verrassende uitkomst, vinden De Tier en Evenhuis. Evenhuis noemt het zelfs een gezonde ontwikke ling. Volgens hem is het niet meer van deze tijd als mensen zich slechts van één taalvariant bedie nen. Het is van belang dat ze in ie der geval de landstaal goed beheer sen, voegt hij er aan toe. Het Scoop onderzoek leert dat er grote gemeentelijke verschillen zijn. In Vlissingen (83 procent), in Middelburg (72 procent) en Goes (65 procent) wordt het meest uit sluitend Nederlands gesproken. In Reimerswaal (27 procent) en Tho- len (21 procent) en in mindere ma te Borsele (alle drie gemeenten met een forse confessionele bevol kingsgroep) wordt het meest uit sluitend Zeeuws gesproken. De ge meente Noord-Beveland staat een beetje als een vreemde eend in de bijt tussen Goes en Terneuzen in. Opmerkelijker zijn de uitkomsten van het Scoop onderzoek als geke ken wordt naar de salarisgroepen. De meeste gezinnen waar uitslui tend Zeeuws wordt gesproken zijn te vinden in de categorie van de middeninkomens. Bij de categorie hoogste inkomens wordt echter va ker uitsluitend Zeeuws (3 procent) gesproken dan in de categorie met de laagste inkomens (2 procent). Dat is volgens De Tier juist te ver klaren door die opleving van de streektaal. Zeeuws mag weer. Daar zijn mensen met hogere inkomens zich meer van bewust dan men sen met lagere salarissen. Die eer ste categorie kan daar volgens haar ook beter mee omgaan, omdat die minder problemen heeft met het onderscheid tussen Zeeuws en Ne derlands. Onderdeel van het onderzoek was ook de relatie tussen succes op school en de manier waarop thuis met taal wordt omgegaan. Conclu sie was dat het van groot belang is dat ouders en kinderen intensief met taal bezig zijn. En dan maakt het niet uit of dat Nederlands, Zeeuws of bijvoorbeeld Turks is, analyseerde Paulette de Kraker van Scoop. Duidelijk is dat het Zeeuws nog lang niet uitgestorven is. Dat bleek vorig jaar al uit een onderzoek van studente taalwetenschap Martine Schrier uit Kapelle. De uitkomst was dat de Zeeuwse dialecten stand houden. Soortgelijk onder zoek is nu ook in de provincies Noord-Brabant en Limburg gehou den en wat blijkt: na Limburg leeft het dialect het meest in Zee land. Gezinnen waar uitsluitend Zeeuws gesproken wordt In gezinnen op het platteland wordt over het algemeen meer uitsluitend Zeeuws gesproken dan in de steden. Noord-Beveland Terneuzen Hulst Kapelle Veere Sluis Schouwen-Duiveland Borsele Tholen Reimerswaal Zeeland 10% 20% 30% _j5% i - .'s: i - f j >">%- - ;5% f6% i .9% i J21% J7% PZC Donja Odijk bron Scoop, Jeugdmonitor Zeeland Scoop Jeugdmonitor Steeds meer gezinnen combine ren Zeeuws en Nederlands. In 2001 was nog maar 40 procent en in 2005 59 procent. - in Vlissingen spreekt 0,4 pro cent van de gezinnen alleen Zeeuws, in Reimerswaal 27 procent. Ongeveer 5 procent spreekt zo wel Nederlands als een andere taal. - In Terneuzen (8 procent) en in Vlissingen (7 procent) wonen de meeste gezinnen waarin zo wel Nederlands als een andere taal gesproken wordt. Scoop publiceert de resultaten van de jeugdmonitor op inter net. www.jeugdmonitorzee- land.nl Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De P2C gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Acties van Vlaamse loodsen leiden tot forse opstoppin gen in de zeescheepvaart van en naar Antwerpen en Gent. Gistera vond lagen in de monding van de Westerschelde ruim zeventig sche pen voor anker in afwachting van een loods. Ook in de havens van Antwerpen en Gent wachtten en kele tientallen schepen. De Beroepsvereniging van Lood sen (BvL), waarbij 85 procent van de Vlaamse loodsen is aangeslo ten, is vrijdag de acties begonnen. Zij eist bovenal van de Vlaamse overheid erkenning als officiële ge sprekspartner, zoals in 2005 is vast gelegd in een akkoord. De overeen komst is niet nagekomen, aldus de BvL. Alleen de grote officiële vak bonden zitten aan tafel. Andere BvL-eisen zijn: aanstelling van nieuwe loodsen, beperking van samenwerking met het Neder landse loodswezen en zekerheid over aanschaf van nieuwe beloods- ingsvaartuigen. Gisteren is de hele dag in Brussel onderhandeld. Een sociaal bemiddelaar is aangesteld. Zicht op een akkoord was er 's avonds nog niet. Vlaamse lood sen werken wel, maar slechts van 8.00 tot 17.00 uur. Nederlandse loodsen doen alleen de zeesche pen die voor hun rekening zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2