Jongeren vinden huizen te duur Het is ons doel overbodig te worden diepe in Politiepost bij huis Asselbergs weggehaald Zeeuwse priester is al veertig jaar missionaris in Oeganda en Kenia. Lof over te bouwen Krabbendijks wijkje, kritiek op prijzen. B PZC Dinsdag 28 augustus 2007 27 M- foto Leo Adriaansen Martin Rijk wil nog drie of zes jaar missiewerk verrichten in Afrika. Daarna komt hij definitief terug naar Nederland. door Rob Paardekam 's-HEER ABTSKERKE - Zijn hart ligt in Afrika. Toch komt 'father' Mar tin Rijk met veel plezier eens in de drie jaar een paar maanden naar Nederland, waar hij door zijn zus met open armen wordt ontvan gen. „Ik voel me overal thuis." Martin Rijk kwam zeventig jaar ge leden ter wereld aan de Oostweg bij 's-Heer Abtskerke, waar hij ook zijn jeugd doorbracht. Al op jonge leeftijd wist hij dat hij missionaris wilde worden, en zo ging het ook. Direct nadat hij priester was ge worden, stuurde de congregatie hem naar Oeganda. „Dat was geen keuze", vertelt Rijk. „Je werd er gens heen gestuurd en aanvaardde orkest, zodat dansers en muzikan ten bij de opvoering op elkaar zijn ingespeeld. „We hebben met de di rigent afspraken gemaakt over wel ke versies ze spelen." De Culturele Raad Goes buigt zich dinsdag 4 september om 19.30 uur in het stadskantoor over een subsi dieverzoek van 2250 euro voor de voorstelling in Goes. Uitvoeringen op 29 maart, 5 en 6 april 2008 in het dorpshuis van Krui- ningen, theater De Mythe in Goes en de Schouwburg in Middelburg. dat. Als ik naar India had gemoe ten, was ik ook keurig gegaan." Father Martin, zoals hij in Afrika wordt genoemd, geeft toe dat de eerste maanden hem zwaar vielen. „Ik kwam terecht in een parochie met ongeveer 125.000 christenen en werkte dag en nacht. Slavenar beid was het. Ik heb toen echt een knop moeten omzetten. Zo van: ook dat slavenwerk moet je met plezier doen. Op het moment dat ik dat kon, werd het een stuk pret tiger." Na dertien jaar zat zijn werk in Oe ganda erop. „Zo gaat dat", vertelt Rijk. „Ons doel is overbodig wor den. Op zo'n moment vertrek je vol goede moed naar je volgende plek." Dat werd Kenia, waar de ge boren Zeeuw terecht kwam in het bergdorp Kiboek om er een paro chie op te zetten. Weer dacht hij: 'waar ben ik terecht gekomen'. „Er waren daar nauwelijks christe nen." Toch wist Rijk de mensen beetje bij beetje naar de kerk te ha len. „Niet door ze te bekeren", be nadrukt hij „Dat vind ik zo'n ver velend woord. Als je goede dingen doet en interesse toont in de men sen denken ze: daar wil ik bij ho ren. Dan komen ze vanzelf Ik heb veel kerken gebouwd en kreeg dan hulp van de lokale bevolking. Zo bouw je een band met ze op." Missiewerk is voor Rijk meer dan het opzetten en leiden van een pa rochie. Hij wil iets betekenen voor de gemeenschap. Zo kwam het dat hij in Kiboek onder meer zeer ac tief was met het opzetten van scho len. In zijn huidige missie - Dahi- ro, ook in Kenia - houdt hij zich veel meer bezig met gezondheids zorg. „Want aids is een groot pro bleem." Dahiro is de laatste missie van de Zeeuw. Hij voelt zich nog fit genoeg om als priester actief te zijn, maar nog eens een parochie opzetten, daar begint hij op zijn ze ventigste niet meer aan. „Ik hoop dit werk nog drie of heel mis schien wel zes jaar te doen." Rijk, noemt die getallen, omdat hij om de drie jaar vakantie heeft en naar Nederland komt. „Dat zijn de mo menten om na te denken over de toekomst. In Afrika kom ik daar niet aan toe." Na zijn pensionering wil de priester terugkeren naar Ne derland. Hij gaat dan bij zijn enig overgebleven zus in Oud Gastel wonen of - als dat niet meer gaat - in het moederhuis van de mis sie-orde in Oosterbeek. Ter ere van zijn veertigjarig pries terjubileum droeg Rijk zondag een mis op in de katholieke kerk in Heinkenszand. Daarna was er een feest. „Het was overweldigend. Ik heb er echt van genoten." door Luc Oggel KRABBENDIJKE - Jongeren in Krab- bendijke zijn vol lof over de plan nen voor het voormalig veilingter rein in hun dorp, maar zij vinden de huizen wel te duur. Die gelui den waren te horen tijdens een in formatieavond over het plan. „Het zijn scherpe prijzen die passen bij de markt", reageert directeur G. van Kralingen van de Walcherse Bouw Unie (WBU). Op het voormalig veilingterrein, aan de rand van het dorp, bouwt de WBU vanaf medio volgend jaar een circa 87 huizen tellende woon wijk, voornamelijk bedoeld voor starters en jonge gezinnen. Met na me voor starters is het de vraag of zij zich straks wel een huis in het nieuwe plan kunnen permitteren. Want hoewel de huizen in het goedkope en middensegment val len, zijn de bijbehorende prijzen van 175.000 tot 280.000 euro niet mis. Bovendien is het ook nog niet zeker of de WBU de wonin gen daadwerkelijk voor dat geld kan neerzetten. Het gaat nog om indicatieprijzen. In het geval de goedkoopste wo ningen duurder worden dan 175.000 euro, zou dat betekenen dat belangstellenden ook niet bij de gemeente kunnen aankloppen voor een starterslening. Die geldt voor nieuwe en bestaande wonin gen, tot een maximumbedrag van 175.000 euro. Bouwbedrijven heb ben echter steeds minder grip op de prijs. Van Kralingen: „In het bouwbesluit worden veel eisen ge steld aan zaken als materialen en isolatie. Dat maakt een huis duur der." Hij is niet bang dat de wonin gen niet zullen worden verkocht. „Er zijn al belangstellenden. Ik heb er alle vertrouwen in dat het goed komt." ZIERIKZEE - Het beveiligingshuisje voor de woning van burgemeester Asselbergs in Zierikzee is gisteren weggehaald. Dat betekent niet dat de burge meester van Schouwen-Duiveland niet langer bedreigd wordt. „De dreiging is niet voorbij", zegt pers officier R. Rammeloo. De burgemeester van Schou wen-Duiveland is echter vertrok ken naar een vakantieadres. Waar en voor hoe lang wil het Open baar Ministerie niet mededelen. Ook worden geen mededelingen gedaan over de mate van beveili ging tijdens zijn vakantie. „De beveiliging wordt er wel op aangepast. Het maakt wel verschil of je op een onbewoond eiland zit of naar een Waddeneiland gaat", aldus persofficier Rammeloo. Het onderzoek van de politie naar de bedreiging wordt nog voortgezet. Ina de Visser vertelt: 'VAN MAAT 42 NAAR MAAT 38!" Toen ik met de jaren steeds zwaarder werd dacht ik steeds, hier moet ik wat aan gaan doen! Maar het lukte me niet op mi in eigen manier. Ik had een stok achter de deur nodig. Echt dik was ik niet maar op alle plaatsen zat een pondje te veel. Mijn man kwam op een aag fnuis van zijn werk en zei dat er een nieuwe afslankstudio in Vrouwenpolder werd geopend. Een afspraak voor een gratis en vrijblijvende f iguuranalyse was toen snel gemaakt maar echt geloven dat er 62 centimeter af zouden gaan deed ik niet. De knop ging om nadat ze centimetergarantie beloofden. Super tevreden! De eerste keer werd ik gewogen en op 13 plaatsen gemeten. Vervolgens kreeg ik onder deskundige begeleiding mijn gerichte oefeningen in een infrarood warmte cabine (IR) waar voor iedereen een individueel trainingsschema wordt gemaakt en wat per keer wordt opgevoerd. De begeleiding die ik deze maanden heb gekregen vond ik top! De weegschaal ging steeds minder aangeven en ook de centi meters gingen sneller dan verwacht. Natuurlijk viel ik niet alleen af door oefeningen in de IR-cabine, ook mijn eetpatroon was veranderd met behulp van voedingsschema's die ik regelmatig mee naar huis kreeg. Dus géén calorieën tellen, shakes, pillen e.d., maar gewoon met de pot mee-eten. De grootste kick? Anderhalve maana nadat ik bij Studio Sanérie begonnen was trok ik voor de lol een broek aan die voor mijn slanke dochter te groot was geworden....en hij paste! Nu ben ik 6 maanden verder, 12 kilo lichter en 93 cm kwijt. Van maat 42 naar maatje 38, het werkt dus écht! Studio Sanérie Figuurcorrectie- en afslankcenter Fort den Haakweg 15A 4354 NE VROUWENPOLDER Bel nu: 0118-594098 Openingstijden: Ma en Do 9.00-12.00 u. 17.00-21.00 u. Di, wo en vrij 9.00-15.00 u. Ina de Visser uit Serooskerke wwwstudiosanerienl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29