Een veldje zwart maken met Freek Middeleeuwse strijd om Zeeland wm In Wilhelminadorp worden zater dag de Zeeuwse Ploegkampioen- schappen 2007 gehouden. We klimmen op de trekker bij titel verdediger Freek Boudeling uit Anna Jacobapolder. „Het is ge woon de kick om het zo goed mogelijk te doen." door Luc Oggel Zijn erelijst liegt er niet om: tien keer Neder lands kampioen, een vierde plek op het we reldkampioenschap en, vanzelf sprekend, de laatste jaren in Zee land alleenheerser. Toch reist Freek Boudeling (35) uit Anna Ja cobapolder zaterdag weer af naar Wilhelminadorp om zijn ti tel te verdedigen tijdens de Zeeuwse Ploegkampioenschap- pen. „Ik ga er niet klakkeloos vanuit dat ik weer win. Het moet nog wel gebeuren." Je zou het niet verwachten, maar zelfs iemand als Boudeling moet voor af toch even oefenen om 'het ge voel' weer te pakken te krijgen. En dus heeft hij maandagoch tend zijn customized tweeschari ge wentelploeg, een Cappon van Heinkenszandse makelij, uit het vet gehaald om een 'veldje zwart te maken'. Dat doet hij op de ak ker voor zijn bedrijf aan de Lan- geweg. De graanstoppels staan er nog op, net als straks in Wil helminadorp. Hoewel hij de Zeeuwse titel in zijn categorie de afgelopen jaren steevast op zijn naam schreef, heeft de jonge agrariër er nog steeds lol in. „Je moet meedoen om te mogen deelnemen aan de nationale wedstrijd. Maar als ik meedoe, dan ga ik voor de winst." Is Boudeling eigenlijk wel te ver slaan? Hij haalt zijn schouders op. „Iedereen is te verslaan. Het is altijd gevaarlijk om er vanuit te gaan dat je toch wel wint, want dat gaat ten koste van je concentratie. Want zeker tijdens de nationale wedstrijden krijg je het niet cadeau." PZC Dinsdag 28 augustus 2007 21 Afgezien van een naar zijn wen sen aangepaste ploeg en bijna twintig jaar ervaring, heeft Bou deling geen geheime wapens om de concurrentie voor te blijven. „Nee hoor, er wordt onderling vrij open over bepaalde technie ken gepraat. We proberen elkaar ook te helpen", zegt hij, terwijl hij zijn groene John Deere trac tor soepel over de akker stuurt en de ploeg in de Zeeuwse klei zakt als ware het zachte boter. Waar het om gaat is dat alle ba nen even breed, even hoog en zo recht mogelijk moeten zijn. Bovendien moeten de graanstop pels goed onder de grond zitten. Het lastige is dat de deelnemers zaterdag geen vierkant perceeltje krijgen voorgeschoteld, maar een stuk grond dat in de breedte uitloopt. „Eentje lukt wel, maar om alle banen hetzelfde te krij gen, dat is het moeilijkst", spreekt de ploegkampioen uit er varing. Als je hem zo ziet zitten in zijn cabine zou je haast nek pijn krijgen, want Boudeling kijkt vrijwel onafgebroken ach terom. „Tja, daar gebeurt het hè." Iedere ploeger krijgt straks drie uur de tijd om het klusje te klaren. „Die tijd heb je ook wel nodig als je het netjes wilt doen. Dat is voor mij de kick, om het zo goed mogelijk te doen." En welk oordeel velt Boudeling over zijn oefensessie? „Het ligt er wel aardig bij dacht ik zo." De wedstrijden aan de oostzijde van het kanaal in Wilhelmina dorp beginnen zaterdag om 12.00 uur en duren tot 17.00 uur. Smasa Freek Boudeling en zijn tweescharige wentelploeg: een succescombinatie. foto Dirk-Jan Cjeltema BOERDER NAMEN Kruger, Bloemfontein Rond 1650 stichtte de VOC een steunpunt bij wat nu Kaapstad heet. Daar anker den de schepen en de beman ning rustte er uit. Ze ravitail leerden er vooral groenten, fruit en vlees. Nederlandse soldaten werden er gelegerd en een paar honderd boeren en fruittelers vestigden zich in de Kaapkolonie. De grond was er vruchtbaar. De men sen die er kwamen waren arm, en hadden niet veel kan sen in Nederland. Er waren nogal wat Zeeuwen onder. Een kleine 200 jaar later was de groep gegroeid tot een goe de honderdduizend. De En gelsen hadden ondertussen de Nederlandse kolonie inge pikt. Tot verdriet van veel Ne derlandse Afrikanen. Een deel van de Kaapkolonisten trok per ossenkar 1000 kilo meter naar het noordoosten. Ze vestigden zich in een vrij wel leeg land en noemden het Oranje Vrijstaat, en Trans vaal. Rond 1880 bleek dat daar goud en diamant in de grond zat. Dus maakte Enge land ineens aanspraken op Oranje Vrijstaat en Transvaal. Daar kwam oorlog van. Want de Boeren vochten terug te gen de oppermachtige Engel sen. De eerste oorlog wonnen de Engelsen, de tweede ook, maar pas drie jaar nadat ze vrouwen en kinderen in con centratiekampen hadden op gesloten, waar ze stierven als ratten. De strijd werd in ons land met bewondering ge volgd. Het resulteerde in na men als Paul Krugerstraat, en Christiaan de Wetstraat en in een fietsfabriek met de naam Transvalia. Ook veel boerderij en werden genoemd naar de zelfde staatslieden en gene raals, naar Bloemfontein - hoofdstad van Oranje Vrij staat - of naar Johannesburg in Transvaal. Gerard Smallegange Afbeelding van Willem II (I) en Floris V. Illustratie uit besproken boek door Rinus Antonisse Dat Zeeland in de Tachtigjarige Oorlog en ook daarna toneel was van veel en hevige gevech ten, is redelijk bekend. Het ge west lag voortdurend in de frontlinies. Veel minder bekend is dat er ook in de middeleeuwen heel wat is afgevochten in Zeeland beoosten (Schouwen, Duiveland en Tholen) en bewesten (Walcheren en de Bevelanden) Schelde. Speelbal in de strijd tussen de graven van Holland en Vlaanderen. Met name in de tweede helft van de 13e eeuw en het begin van de 14e was sprake van roerige tijden. Daarover schreef Dirk Leendert Roth, geboren en getogen Mid delburger, het boek Ene stille waerheyt van sware dingen. Hij noemt het histori sche opstellen over de Zeeuwse geschie denis en haar Hollandse en Vlaamse con text 1245-1305. Inzet was het bezit van Zeeland bewes ten Schelde. Ook toen al een gebied van grote economische en strategische beteke nis. De graven van Holland hadden bo vendien te maken met rebellerende Zeeuwse adel onder aanvoering van Wol- fert van Borsele en Jan van Renesse. In de archieven is over die tijd best het een en ander te vinden (waaronder de kroniek van Melis Stoke). Veel is echter voor de doorsnee-geïnteresseerde moei lijk toegankelijk, alleen al vanwege de ge bezigde taal (Middelnederlands, Latijn). Met zijn boek probeert Roth daaraan wat te doen, onder meer door duchtig te ver talen. Hij geeft een uitvoerige beschrijving van het Hollands-Vlaamse conflict en de poli tieke geschiedenis van de Hollandse gra ven (met inbegrip van de dramatische le venseindes van Rooms-koning Willem II en Floris V). Roth begint met informatie over het leenstelsel en de geografische en staatkundige situatie van Zeeland rond 1250. Nuttig, om het vervolg beter te kun nen begrijpen. Ene stille warheyt van sware dingen. Door Dirk Leendert Roth. Uitgeverij Eburon, Delft. Prijs 22,50 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21