Van jongsaf leren omgaan met water Buitengebied door Rinus Antonisse Rita de Ligt-van der Zee heeft iets met water. Altijd gehad trouwens. Eerst het zoete water van de Vlaar- dingse vaart, later de zoute deltawa teren. Die betrokkenheid komt mooi uit, want ze heeft bij het Zeeuwse consulent schap voor natuur- en milieueducatie wa ter in haar portefeuille. „Het zit ook een beetje in mijn meisjesnaam: Van der Zee", lacht ze. Ze vindt het vanzelfsprekend dat het con sulentschap veel aan water doet. „In Zee land hebben we volop water. Het zou onlo gisch zijn als je er niet veel over hebt. En met de klimaatverandering - dat is toch iets waar je als Zeeuw bij stil moet staan. Ik merk wel dat de mentaliteit verandert. Meer naar slim samenwerken met het wa ter, ook voor de veiligheid. Dat is beter dan ertegen vechten." Water-watch, een waterfietsroute, een wa- terschouw, een educatieve grondwaterme ter en het waterlokaal zijn enkele projec ten waar het consulentschap zich voor in zet. Doelbewust vaak gericht op kinderen. Die zijn er ontvankelijk voor, weet De Ligt. „)e moet er natuurlijk rekening mee houden dat een kind uit groep 1 voor ande re aspecten open staat dan een kind uit groep 8. Het is belangrijk je boodschap daarop af te stemmen." Nieuwste project is de Watermenukaart, een handzaam overzicht van alles wat de centra voor natuur- en milieueducatie, wa terschappen, provincie, natuurbeheerders en drinkwaterbedrijf Evides aan watervoor lichting in huis hebben. Zo kan voor de ba sisschoolleerlingen een zogenoemde 'door gaande leerlijn' rond water worden samen gesteld. „Speels beginnen en gaandeweg meer toewerken naar omgaan met water", legt De Ligt uit. Er is heel wat beschikbaar en mogelijk. Peu- terontdekdozen, leskisten over planten en dieren, maar ook over stormvloeden, strip figuur Droppie Water van de waterschap pen, wandelen voor water in Afrika, fles senpost, het spel Aakwa in Waterland van Evides, tocht door het Verdronken Land van Saeftinge, bezoek aan een waterzuive ring en een vaartocht op de Oosterschelde. De Ligt hoopt dat de aandacht voor het wa ter tot een bredere blik leidt. „Zodat kinde ren en hun ouders willen nadenken over de wateruitdagingen van nu en de toe komst. Water is bij uitstek iets waarover mensen kunnen meedenken. Het is niet al leen een verhaal voor techneuten." Gedeputeerde Frans Hamelink (natuur en water) neemt 1 september de eerste Water menukaart in ontvangst. Hij doet dat aan boord van de Watervlo, het rondtoerende schip van de Stichting Reinwater, dat dan aan de Middelburgse Loskade afgemeerd ligt. De invoering van de menukaart is ge koppeld aan een Zeeuwse tournee van de Watervlo, die de hele maand september duurt. Aan boord van het voormalige zandschip is een tentoonstelling ingericht, uiteraard over water. Ruim 2000 leerlingen van onge veer 75 basisscholen en Pabo-studenten gaan de tentoonstelling bezoeken. „We zit ten helemaal vol. Het leeft dus kennelijk wel. Het is ook een enorm leuke tentoon stelling", stelt De Ligt. Tussen de schoolbe zoeken door is er met name op de zaterda gen en woensdagmiddagen gelegenheid voor ouderen om de Watervlo te bezoe ken. Twee gemeenten, Hulst en Schou- wen-Duiveland, gebruiken het schip voor een bijeenkomst waar burgers uitleg krij gen over de gemeentelijke waterplannen. Voorafgaand aan het bezoek aan de ten toonstelling krijgen de kinderen van water bedrijf Evides kleurplaten toegestuurd. Die kunnen ingekleurd op het schip worden in geleverd. Zaterdag 29 september, de laatste dag van de tournee, wordt de winnaar be kend gemaakt. Tournee De Watervlo De Watervlo, het tentoonstel lingsschip van de Stichting Reinwater heeft het volgende programma: 1-4 september Loskade, Middelburg; 5-7 sep tember Binnenhaven, Vlissin- gen; 8-10 september, Bres- kens; 11-13 september Ter- neuzen; 14-15 september oude veerhaven Perkpoider, Hulst; 17-18 september haven Hansweert; 19-22 september haven bij Ringbrug, Goes; 24-25 september steiger Kampveerse Toren, Veere; 26-29 september, Zierikzee. Nadere informatie bij het con sulentschap IVN in Goes, 0113-211675, internet: www.ivn.nl/zeeland; www.rein- water.nl/watervlo. illustraties Danker Jan Oreel De Zeeuwse basisscholen krijgen binnenkort een Watermenukaart voorgeschoteld. Daarop kunnen de leerkrachten in één oogopslag zien wat allerlei organisaties en instellingen die met water van doen hebben, te bieden hebben voor basisscholieren. Van groep 1 tot en met 8. Van voorgerecht via hoofdgerecht naar toetje. Het is een initiatief van het consulentschap voor natuur- en milieueducatie en de vier NME-centra in Zeeland. 20 Dinsdag 28 augustus 2007 PZC -v„~_ I vgsg w -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20