Blauwtong duikt ook op in Zeeland PZC Directielid Delta vertrekt na onenigheid Peloton overleeft donkere kilometers onder water probleemloos BB Ouderen gebruiken overwaarde huis steeds meer voor leuke dingen. Zeeuws als enige taal verdwijnt in gezinnen Bezorgklachten? Bel: 0800-023 12 31 Word ook abonnee! Dinsdag 28 augustus 2007 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 249e jaargang nr. 202 - los nummer €1,30, zaterdag €1,85www.pzc.nl terneuzen - Niemand kon zich gisteren heugen dat een wielerpeloton ooit door een langere tun nel dan de Westerscheldetunnel was gereden. In Eneco Tour, was niet iedereen er gerust op. De Belg Niko Eeckhout, tweevoudig winnaar van de Delta Profronde, bijvoorbeeld. „Een tunnel is veel Terneuzen, bij de start van de vijfde etappe in de gevaarlijker dan een gewone weg", vond hij. Het de etappe. 150-koppige peloton overleefde de donkere kilo meters onder water echter probleemloos. In Nieu- wegein won de Braziliaan Pagliarini uiteindelijk foto Vincent Jannink/ANP Erfenissen slinken middelburc - Energiebedrijf Delta moet op zoek naar een nieuwe fi nanciële topman nu financieel di recteur Willem Keus zijn functie heeft neergelegd. De oorzaak is on enigheid binnen de directie over de verdeling van de taken. De samenwerking tussen Keus (sinds 2002 directielid) en de vorig jaar aangetreden directievoorzitter Peter Boerma verliep zo moeilijk dat een onwerkbare situatie dreig de te ontstaan. Tussen Keus en Boerma's voorganger David Lu- teijn klikte het wel. Volgens inge wijden omdat het koppel Lu- teijn-Keus de taken strikt verdeeld had: Luteijn richtte zich op de we reld buiten Delta en Keus was de man voor interne aangelegenhe den. Conflicten ontstonden toen binnen de nieuwe directie deze taakverdeling minder vanzelfspre kend was. Er zijn bemidde- lings- pogingen gedaan. Uiteindelijk is in gegrepen door Keus van zijn taak te ontheffen. Bij Delta was gisteravond geen toe lichting te krijgen. Volstaan werd met de mededeling die ook aan het personeel is verstrekt en waar in stond dat Keus om niet-persoon- lijke omstandigheden zijn zaken heeft overgedragen. Keus zelf wil de evenmin commentaar geven. Ouderen moeten het er lekker van nemen reageer op www.pzc.nl Even genoeg van Michiel de Ruyter HBBHHM 61% mggmB 39% aantal reacties: 432 door Rob Cox SITTARD - Ouderen zien hun huis niet langer als spaarpot, maar zij gebruiken de overwaarde steeds meer voor een vakantiehuis, om reizen te maken of veiliger te wo nen. De erfenissen voor de (klein)kinderen zullen daardoor kleiner worden, blijkt uit onder zoeken van Aegon en de Postbank. De Vereniging Eigen Huis (VEH) en de ouderbond Unie KBO beves tigen de conclusies. „De vooroorlogse generatie is opge voed met de stelregel Tenen doe je niet'. De babyboomers, die gebo ren zijn na 1945, denken daar an ders over", zegt Hans André de la Porte van de VEH. De trend dat ouderen de overwaarde van hun huis willen gebruiken, blijkt ook duidelijk uit de informatieavon den die de VEH organiseert. „Tot voor kort heetten die 'Ouder wor den in eigen huis'. Nu heet de cur sus 'Eigen huis en overwaarde' en loopt het storm. De mensen wil len het vermogen uit de stenen ha len om bijvoorbeeld een vakantie huis te kopen." Ook ouderenbond Unie KBO her kent de trend. „Maar we moeten niet generaliseren. Een groot deel van de ouderen heeft geen eigen huis. We moeten niet alleen pra ten over de gouden genieters", zegt Arno Heltzel van de bond. 1^ In tegenstelling tot de vooroor- logse generatie potten baby boomers de overwaarde van hun huis niet op, maar gebruiken zij die voor leuke dingen. door Ton van den Nouweland zierikzee - De veeziekte blauw tong heerst ook in Zeeland. Op Schouwen-Duiveland werd giste ren de eerste besmetting beves tigd. Ook elders in de provincie is deze virusziekte onder herkau wers opgedoken. De Sdiouwse dierenarts Ingeborg Buitink zei gisteren dat de besmet ting van één schaap op Schou wen-Duiveland is bevestigd. „Ver der hebben we zes meldingen van dieren die vrijwel zeker ook ziek zijn. Het gaat om vijf schapen en een koe." Volgens een woordvoerder van de Voedsel- en Warenautoriteit (VWa) komt de ziekte 'op meerde re plaatsen in Zeeland' voor. Exac te aantallen en precieze plaatsen kon hij niet geven. Blauwtong grijpt de laatste twee maanden om zich heen. Mogelijk door de zachte winter zijn er tien keer zoveel vliegjes (knutten) die de ziekte door hun beet versprei den. Minister Verburg (Land bouw) heeft vorige week voor het gehele land een vervoersbeper- king van schapen, geiten en koeien afgekondigd. Blauwtong is niet overdraagbaar op mensen. „Het aantal ouderen met een smal le beurs groeit ook: mensen die al leen van de AOW moeten rondko men of allochtone senioren die het moeten doen met een halve AOW." Opvallend is dat de meeste 55-plus- sers hun stille reserves niet opzij willen zetten voor zorg. „Daar ge ven ze het geld aan uit als ze die zorg nodig hebben", zegt Heltzel. Uit onderzoeken blijkt dat de zorg behoefte gemiddeld toeneemt rond de 75 jaar. pagina 15: moderne oudere maakt zijn kapitaal te gelde middelburg - Het aantal jonge Zeeuwse gezinnen dat uitsluitend Zeeuws spreekt, neemt af. Steeds meer gezinnen spreken zowel Zeeuws als Nederlands. Scoop heeft dat onderzocht in het kader van de jeugdmonitor. Zeeuws wordt nog in ruim vier op de tien gezinnen gesproken. pagina 2 en 3: alleen Zeeuws thuis raakt een beetje uit de mode Zeeland: 2, 3, 25 t/m 31; Binnen land: 4 t/m 7; Buitenland: 9 en 10; Meningen: 11; Beurs: 14; Econo mie: 15; Buitengebied: 20 en 21; Weer: 22; Strips: 23; Cultuur: 33: Sport: 39 t/m 45; Televisie: 46 en 47. Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 zie pagina t/m 37

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1