Al jong oud op de Geld werl Speciale webwinkel voor vijftigplussers Plus werkt Met de vergrijzing en de toenemende krapte op de arbeidsmarkt wordt de roep om personeel steeds groter. Maar vooral jongeren lijken daarvan te profiteren. Solliciteren vanaf je vijftigste betekent vooral het trotseren van afwijzingen. door Irene van den Berg Illustratie Job van Gelder De markt voor vijftigplus sers is kennelijk zo inte ressant dat er een specia le webshop is ontwik keld voor die doelgroep. De site www.easer.nl zegt een breed en ge- varieerd assortiment van produc ten aan te bieden, die 'het comfort voor de ouder wordende mens be vorderen en uitblinken in gebruiks vriendelijkheid'. Volgens Easer zijn er weinig spe ciaalzaken voor vijftigplussers op internet. „Specifieke vijftigpluspro- ducten raken ondergesneeuwd in het assortiment van grote aanbie ders. Easer wil in Nederland het verkoopkanaal voor vijftigpluspro- ducten worden. Daarbij wordt goed geluisterd naar de bezoekers en klanten van www.easer.nl." Easer wil veel aandacht besteden aan het gebruiksgemak van de site. Daarom heeft men de hulp inge roepen van internetdienstverlener 4net. Aan onderzoeksinstituut TNO heeft Easer gevraagd te advi seren over de gebruiksvriendelijk heid. Bij de ontwikkeling is reke ning gehouden met de eisen en wensen van de doelgroep. „Wij ho pen op een comfortabele en voor al gemakkelijke manier van on-li- ne shoppen", aldus Easer. B www.easer.nl Honderden sollicitatiebrie ven deed Gerard van Broekhuijsen (59) uit IJ- muiden de afgelopen twee jaar op de post en nog steeds is hij werkloos. „Steevast heeft men een meer geschikte kandidaat gevonden. Leeftijdsdiscriminatie? Natuurlijk niet, dat mag toch niet!", zegt hij op cynische toon. Hij verbaast zich erover dat het be drijfsleven zo weinig vertrouwen heeft in sollicitanten die de 45 zijn gepasseerd. „In de politiek en de media hoor je steeds over de tekor ten aan werknemers, maar ik word keer op keer afgewezen. Het voelt dan echt alsof ik in een ande re wereld leef. Ik snap er niets van", zegt Van Broekhuijsen die op zoek is naar een baan in het on derwijs of de IT-sector. Van Broekhuijsen is niet de enige met deze ervaring. In het tweede kwartaal van 2007 waren er in to taal 124.000 45-plussers werkloos. Het aantal werklozen in die leef tijdscategorie daalde wel met 8.000 ten opzichte van 2006. Maar die afname was veel minder sterk dan in de categorie 25-44 jarigen. Daar daalde de werkloosheid in een jaar tijd met 53.000 mensen. „Er bestaat nog steeds een negatief beeld van de 45-plussollicitant", zegt adviseur Desiree Hilkens van expertisecentrum LEEFtijd. Zo zijn werkgevers vaak angstig voor een hoger ziekteverzuim. Uit on derzoek van het expertisecentrum blijkt echter dat deze angst onge grond is. Bij ziekteverzuim is het vooral belangrijk hoe lang iemand een functie uitoefent. Voor alle leeftijdsgroepen stijgt het ziekte verzuim naarmate iemand langer een bepaalde functie heeft. Met an dere woorden: een oudere die aan een nieuwe baan begint, vertoont de eerste periode een even laag ziekteverzuim als een jongere star ter. Ook heersen de hardnekkige voor oordelen dat oudere werknemers minder productief zijn en vaak een kennisachterstand hebben. „Allebei onjuist, mits er door be drijven voldoende wordt geïnves teerd in werknemers met behulp van functioneringsgesprekken, loopbaanplanning en scholing." Volgens Hilkens zijn vooroordelen tegen oudere sollicitanten extra hardnekkig omdat ze niet alleen bestaan bij de werkgever, maar ook bij de oudere werkzoekende zelf „Ook die heeft vaak het ge voel dat hij is afgeschreven en nog moeilijk aan een baan zal komen", zegt Hilkens. Hoe langer de werk loosheid duurt, hoe sterker dit ge voel wordt. „Ik schrijf mijn sollici tatiebrieven allang niet meer met de overtuiging dat ik kans maak om uitgenodigd te worden", be aamt Van Broekhuijsen. De veertigers en vijftigers moeten niet alleen opbok sen tegen jongere werkzoe kenden. Ze hebben er de afgelo pen jaren een nieuwe groep con currenten bijgekregen: de vutters en gepensioneerden. Onlangs deed het Ministerie van Onder wijs nog, in een poging het nijpen de lerarentekort op te lossen, een oproep aan vutters om opnieuw voor de klas te gaan staan. Ook in de uitzendbranche is de be langstelling voor de zestigplussers goed merkbaar. Her en der schie ten uitzendbureautjes uit de grond, die zich helemaal toeleggen op de bemiddeling van deze groep senioren. „Wat heel frustrerend is, is dat deze mensen hun schaapjes vaak al lang op het droge hebben en dus voor weinig geld werken. Daarmee nemen ze banen in van vijftigers die nog wel afhankelijk zijn van een goed salaris", zegt Van Broekhuijsen. 45-plussers die succesvol willen solliciteren, zullen dus heel wat uit de kast moeten halen. TalentPlus Kies oudere werknemer! Waarom zou een bedrijf oude re werknemers moeten kiezen? Ze hebben vaak veel ervaring en een uitgebreide vakkennis. Door hun levenservaring heb ben ze mensenkennis en inle vingsvermogen. Hun senioriteit zorgt ervoor dat ze soms betrouwbaarder en geloofwaardiger overkomen dan hun jongere collega's. Ze hebben soms meer over wicht op hun collega's en kun nen gemakkelijk worden inge zet voor begeleiding. Ouderen zijn vaak honkvaster, wat rust brengt in een bedrijf. Het is geen probleem om bui ten de schoolvakanties om va kantie te nemen. Oudere vrouwen kunnen niet zwanger worden, wat de werk gever geld bespaart. ondersteunt hoger opgeleiden van af 40 jaar, die hun baan zijn kwijt geraakt, bij hun terugkeer naar de arbeidsmarkt. Deze ondersteuning wordt gegeven door andere deelne mers die allemaal in een vergelijk bare situatie verkeren. „Wij lezen onder andere eikaars sollicitatie brieven kritisch door", zegt voor zitter Jos van Valen van Talent- Plus. Veel oudere werkzoekenden vin den het bijvoorbeeld lastig een be knopt curriculum vitae op te stel len, juist vanwege hun uitgebreide ervaring. „Een sollicitatietraining is dan ook vaak geen overbodige luxe. Zeker als je lang achtereen bij hetzelfde bedrijf hebt gewerkt is het goed om advies in te winnen", zegt Hilkens. Volgens de adviseur vinden veel 45-plussers het lastig te bepalen wat hun sterke punten zijn. „Ze kunnen dat vaak moeilijk los zien van de functie die ze jarenlang 18 I Dinsdag 28 augustus 2007 PZC door Bram Versteeve Zonder draconische maatregelen komt de economie tot stilstand Tegen het einde van de vorige eeuw twijfelde vrijwel nie mand er meer aan: de vergrijzing wordt een van de grootste bedreigingen van ons maatschappelijk en eco nomisch welbevinden in de nieuwe eeuw. Doordat er ook nog eens minder kinderen worden geboren, zullen steeds minder actieve mensen steeds meer inactieven van een inkomen moe ten voorzien. Zonder draconische maatregelen zal de econo mie krakend tot stilstand komen. En stilstand is achteruitgang, zoals iedere door de grijze golf opgevoede consument heeft ge leerd. Het vergroten van het aantal actieven door geboortepremies en immigratie zou Nederland nog voller maken. Daarom werd gekozen voor de simpelste oplossing, het beperken van het aantal inactieven door middel van de stok en de wortel. Voor mensen beneden de leeftijd van 65 jaar werd vooral de stok ge kozen. De WAO werd uitgekleed, VUT regelingen werden afge schaft en de 'aanrechtsubsidie' voor niet-werkende partners zal worden afgebouwd. Om ook werkgevers te verleiden om inactieven op leeftijd aan te nemen startte een propagan- da-offensief onder leiding van de Regiegroep GrijsWerkt (www.grijswerkt.nl). Uit de laat ste rapportage van de regiegroep (juni 2007) klinkt enige som berheid door over het tempo van de gewenste cultuuromslag. Voor mensen boven 65 jaar werd, in theorie althans, gekozen voor de wortel. Stapels rapporten werden geproduceerd over evenzovele onderzoeken. Belangrijke belemmeringen blijken te liggen in veel CAO's, die ontslag op 65-jarige leeftijd voor schrijven. Ook de lagere arbeidskorting en het vervallen van de zelfstandigenaftrek ontmoedigen om door te werken. Afge zien van de bestaande vooroordelen over oudere werknemers, blijkt vooral de twee jaar durende loondoorbetalingsverplich ting bij ziekte werkgevers kopschuw te maken. Deze geldt ook voor 65-plussers en kan niet worden verzekerd. Het grootste probleem blijkt echter onwetenheid over de juri dische en financiële gevolgen van het aangaan van een arbeids overeenkomst met 65-plussers. Daar ligt een gat in de markt dat veel gemakkelijker en goedkoper kan worden gevuld dan met dure rapporten die nauwelijks nieuwe inzichten bieden. De keerzijde is namelijk dat een groeiend aantal mensen wel degelijk wil doorwerken en dat er ook steeds meer werkgevers komen die hun ervaring willen gebruiken, mits de risico's daar van zijn te overzien. De regiegroep GrijsWerkt beperkt zich in dit opzicht door te verwijzen naar een brochure van de oude renbond ANBO, die slechts in een papieren versie te koop en al weer een jaar oud is. Tot dusver is een klein worteltje voor zelfstandigen gekweekt. Sinds 1 januari geldt de zelfstandigenaftrek ook voor 65-plus sers, zij het slechts voor 50 procent. Alleen weet bijna nie mand dat. Ondanks dit alles vertoont het aantal werkende 65-plussers een stijgende lijn. Volgens het CBS zijn er al 100.000, een groei met bijna 30 procent sinds 2001. Met een be tere voorlichting en wat kleine aanpassingen in de wetgeving lijkt hier een wereld te winnen. Wat kost een verkeersovertreding in het buitenland Belg Den Dui Fra Grie Hon lerl Minimale boetebedragen Ita Kroa Lux in euro'; Ned 20 km/uur te snel 50 130 50 135 62 230** 80 148 60 49 83 Rijden zonder autogordel 50 67 30 135 83 10 60 74 60 49 75 Telefoneren tijdens rijden* 100 67 40 35 31 100 60 70 60 74 130 Rijden door rood licht 150 30 50 135 167 100 80 148 120 145 130 Niet verlenen voorrang 100 130 25 135 n.b. 10 80 70 n.b 49 130 Noor Oost Pol Port Slov Slow Spa Tsje GB Zwe Zwits 20 km/uur te snel 360 29 25 120 250 25 300* 80 72 280 120 Rijden zonder autogordel 85 35 25 120 80 13 91 65 120 150 35 Telefoneren tijdens rijden* 145 25 50 120 80 50 91 33 30 toegestaan 60 Rijden door rood licht 580 36 60 100 250 50 91 33 90 120 140 Niet verlenen voorrang n.b 36 80 120 250 50 91 80 1370** strafzaak strafzaak niet handsfree **maximaal Vanwege koersverschillen zijn dt bedragei 1 van niet-eurolanden een indicatie. infographic: GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18