Media Art vindt mannenvriendschappen in Heusden 'N: 3APOTHEKER PZC Dinsdag 28 augustus 2007 1 7 Art Rooijakkers presenteert het komende tv-seizoen drie nieuwe programma's voor Net 5. Over liefdes, levenslessen en mannenvriendschappen. door Bernice Breure foto Evert Elzinga Met zijn reportage over de schrijnende gevolgen van de wachtlijsten bij de verpleegtehuizen won Art Rooijak kers zes jaar geleden als verslagge ver van Nova het Gouden Tape-je. Het geldbedrag dat aan deze aan moedigingsprijs voor journalistiek omroeptalent was verbonden, zet te hij in om zijn roer om te gooien. Rooijakkers wilde produce ren, amuseren en presenteren. Een goede gok, achteraf bezien. Was hij al seizoenenlang het ge zicht van de realityreeks Peking Ex press, dit najaar kan de Nets-kijker al helemaal niet om de 31-jarige presentator/programmamaker heen. Met drie nieuwe program ma's is hij, naast Erik van der Hoff, dé man van de vrouwenzen der van het SBS-concern. In Gezond weer op praat Rooijak kers met willekeurige patiënten en bezoekers in de centrale hal van een ziekenhuis. In Outback Jack be geleidt hij hooggehakte Nederland se vrijgezelle vrouwen die in de Australische wildernis een begeer lijke man aan de haak willen slaan. En aanstaande zondag be gint Als de Vrouw van Huis Is... „Een sociaal experiment", noemt Rooijakkers de serie die is gemaakt naar Brits voorbeeld. Ongeveer vijftig vrouwen uit het Brabantse Heusden gaan voor tien dagen de deur uit en laten hun mannen, kinderen en verplichtin gen achter. De dames krijgen van Art Rooijakkers: „Ik merkte dat ik het erg leuk vind om mensen te interviewen." uit hun tijdelijke verblijf, een luxe vakantiepark, beelden te zien van hoe het er thuis aan toe gaat. Het programma werd vorig jaar met succes uitgezonden op de Brit se televisie. Rooijakkers was er di rect van gecharmeerd. „Het klinkt misschien als een oubollige vraag: 'wat zou een samenleving toch zijn zonder vrouwen'. Maar het gaat in dit programma verder dan het ontbreken van huisvrouwen die zorgen dat het huis niet ver slonst. Wat gebeurt er met een ge meenschap als de bakkersvrouw wegvalt én de oppasoma én de da me die de lingeriezaak runt?" Voor Rooijakkers die eveneens de eindredactie van het programma doet, leverde het project de nodige spanningen op. „Soms vroeg ik me wel af: gaat er wel voldoende gebeuren? Zijn die tien dagen wel lang genoeg? Maar dat bleek een onderschatting van de rol van de vrouw." Want, vanzelfsprekend, stelt Rooijakkers nu dat de vrijwil lige verbanning van de vrouwen uit het vestingstadje genoeg boeiend materiaal heeft opgele verd. „Sommige mannen zaten middenin een verbouwing, een an der moest een expositie voor de ga lerie van zijn vrouw op de rails zet ten en weer anderen bestierden naast hun fiilltimebaan voor het eerst het huishouden inclusief de zorg voor de kinderen." Sommige mannen zochten hun heil in 'bier en barbecue', maar Rooijakkers nam ook een sociologisch gezien iets interessantere ontwikkeling waar: de herwaardering van man nenvriendschappen. „Je zag dat mannen steeds meer naar elkaar toe trokken, en steeds makkelijker eikaars hulp vroegen." Volgens de presentator wordt Als de vrouw van huis is... niet alleen mooi en ontroe rend, maar ook 'hoopvol'. „Het klinkt heel soft, maar iedereen holt maar door in die ratrace van het bestaan. Als de vrouw van huis is... heeft sommige deelnemers doen stilstaan bij het leven dat ze leiden. Zij hebben besloten dat het ook anders kan en zijn bijvoor beeld minder gaan werken." Van een heel andere orde is Ge zond weer op, dat vanaf begin okto ber wordt uitgezonden. Om die lekker bekkende titel te kunnen ge bruiken is keurig toestemming ge vraagd aan Sonja Barend, die haar talkshow met deze wens steevast afsloot, vertelt Rooijakkers. Het is geenszins de bedoeling met Gezond weer op alleen medische verhalen te vertellen. „We volgen wel een niertransplantatie, maar we praten ook met mensen over de relatie met hun adoptiezoon en over de liefde. Tijdens een ontmoe ting met een vrouw die een stan daard onderzoekje had laten doen, kwam het gesprek ineens op haar vermoorde zus. Dan zit je plotse ling middenin een heftig verhaal." De overeenkomst met Hello Good bye, afkomstig van dezelfde pro ductiemaatschappij, dringt zich op. „De ziekenhuishal is, net als een vliegveld, een plek waar aller lei soorten mensen vertoeven.", geeft Rooijakkers toe. „Ook dat is een plek waar mensen uit hun nor male doen zijn, maar vooral in het ziekenhuis worden ook nog levens lessen opgedaan." Het succes van de vliegveld-docusoap, inmiddels een lucratief exportproduct, wordt vaak (ook) toegeschreven aan pre sentator Joris Linssen. „Ik heb ter voorbereiding op Gezond weer op wel een dagje met hem meegelo pen op Schiphol, maar niet om bij hem de kunst af te kijken. Een imi tatie van Joris is altijd minder dan wanneer ik mezelf ben. Hooguit wil ik zijn open manier van vra gen stellen overnemen. Ik merkte trouwens dat ik het na al die jaren erg leuk vond om mensen daad werkelijk te interviewen. Ik waan de me weer even op mijn oude plek bij Nova." Als de vrouw van huis is..., 2 september, 21.30 uur Gezond weer op, 3 oktober, 22.30 uur Outback lack, vanaf oktober Aflevering 46 Opnieuw naar Osdorp door Sanne Terlouw en jan Terlouw Van Jan Terlouw en Sanne Terlouw zijn eerder verschenen De charmeur en Venijn. iet lachen,' zegt Jacco aan de andere kant van de lijn. 'Ik lach niet.' 'Ze stelen fietsen.' Job lacht. En Leonie die meeluistert, lacht ook. 'Ik wist het,' zegt Jacco berustend. 'Jij weet informa tie niet op waarde te schatten. Manfred van Nunspeet en Duik Bekkers stelen fietsen in Amster dam. Niet een enkel fiietsje, maar honderden, dui zenden fietsen.' 'Geweldig, Jacco,' zegt Job. 'Weet je, eigenlijk zou den we een bewijs moeten hebben dat de heren zich hiermee bezighouden.' 'Heb ik toch al,' zegt Jacco. 'Ik heb met een heler ge sproken. En ik ben zo slim geweest om ons gesprek je op te nemen op mijn mobiel. En ik weet nog iets leuks. Die Barendrecht, die is niet lief geweest voor zijn medewerkers. Hij heeft ze vorige maand niet betaald en de maand daarvoor ook al niet.' En dus gaan Job en Jacco ten tweede male op be zoek bij Bekkers. Deze keer rijdt Leonie voor haar eigen gemoedsrust mee en blijft in de buurt. Ze zijn heel vroeg in de ochtend vertrokken. Job maakt zich niet veel zorgen en Jacco kijkt ook re laxt om zich heen. Ze hebben mooi belastend mate riaal. Wat kan er helemaal gebeuren? Ze bellen. Er klinkt gestommel. Dan wordt er zo te horen aan een nachtslot gemorreld, en daar is de laatst zo opgedirkte schoonheid, nu bijzonder ver lept en met oude resten make-up op haar gezicht. Ze draagt een glanzende roze kimono en pluizige pantoffeltjes. Jacco zet direct een voet tussen de deur. Ze kijkt er met afgrijzen naar. 'Is Duik thuis?' 'Hij slaapt nog. Kom later maar terug.' 'Niks ervan, we moeten hem nu direct spreken.' Ze kijkt wat bezorgder nu. Ze bestudeert de voet van Jacco langdurig. 'Wacht hier maar effe,' zegt ze uiteindelijk. 'Ik zal kijken of hij wakker is. Duik,' schreeuwt ze de trap op, 'kom es.' Na enige tijd verschijnt hij in een net zo glimmen de kimono als van zijn vriendin, maar zwart. Hij komt op blote voeten naar beneden. 'Wat moeten jullie hier,' zegt hij. 'Met je praten.' Job en Jacco dringen zich nu naar binnen. Jacco doet de deur achter zich dicht. Als je geen schoenen draagt, sta je niet sterk. Blote voeten maken kwetsbaar. Duik voelt dat en Jacco en Job voelen het ook. Hij laat zich braaf naar de woonkamer dirigeren. 'Zitten,' gromt Jacco en geeft hem hulpvaardig een duw in de richting van een fauteuil. 'Laten we maar meteen terzake komen,' zegt Job. 'Fietsen, daarvoor zijn we hier. Jij steelt fietsen. Een klein vergrijp, denk je wellicht, een niemendalletje op de schaal van de Amsterdamse misdaad, maar fietsendiefstal wordt door de politie tegenwoordig serieus genomen. In het beleidsplan staat dat het te rugbrengen van het aantal gestolen fietsen en het veroordelen van de daders grote aandacht gaat krij gen van het gemeentebestuur,' bluft hij. 'Hou je de zaken een beetje bij, Bekkers? Is het je niet opgeval len dat jouw zogenaamde kleine criminaliteit hoog op de Amsterdamse agenda staat?' Hij zegt maar wat, in de hoop Duik te imponeren. Die zwijgt. 'Luister dan maar 's hiernaar,' zegt Jacco die het beu is. Hij trekt zijn telefoon tevoorschijn waarop het gesprek met de heler te horen is. Bekkers vloekt binnensmonds. 'Er hangt je een fikse straf boven het hoofd, manne tje,' zegt Jacco. 'Wat erger is,' zegt Job, 'jouw baas, Barendrecht, is een moordenaar. De politie zit hem op de hielen. En jij gaat met hem mee ten onder. Ze zullen ook jou komen halen, je wordt medeplichtig bevonden aan moord, en ook jij zult voor lange tijd achter de tralies verdwijnen.' 'Ik heb niks gedaan,' zegt Duik. 'In dat geval,' zegt Job, 'zou je er reuze verstandig aan doen, de politie precies te vertellen wat je weet van Barendrecht.' 'Laat me niet lachen,' mompelt Bekkers. Job is het met de man eens, hij zou er zelf ook niet over pie keren iets los te laten. 'Ik formuleer het anders,' zegt hij. 'Als jij niet pre cies vertelt hoe het zit met Barendrecht, ga ik van daag nog de politie inlichten omtrent jouw lucratie ve fietsenhandel. Je baas wordt toch gepakt, dat is alleen maar een kwestie van tijd.' Bekkers maakt even een beweginkje met zijn hoofd. Hij schrikt omdat Job blijkbaar meer weet dan hij dacht. 'Mijn beste man,' gaat Job door. 'Jij en je maat heb ben het lijk van een Bulgaars meisje in het wrak van een auto gedumpt. De politie heeft haar gevon den. Nog maar heel eventjes en dan vinden ze jul lie ook.' Morgen aflevering 47. Manfred voegt zich bij het gezelschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17