Bod verdeelt aandeelhouders Stork Moderne oudere maakt zijn kapitaal te gelde China levert kwart importkleding Nederland vindt eurobiljetten duf Directie verdedigt bod van Brits hedgefonds Candover. Erven? Dat zal de komende jaren een stuk minder worden. PZC Dinsdag 28 augustus 2007 1 5 AMSTERDAM - Het is nog zeer de vraag of Stork krijgt wat het wil: overname door de Britse investe ringsmaatschappij Candover. De voorgenomen overname is omge ven door onzekerheden en span ningen, zo bleek gisteren tijdens een vergadering met aandeelhou ders van Stork. Op de bijeenkomst in Amsterdam werden de aandeelhouders bijge praat over het bod van Candover van 47 euro per aandeel, ofwel on geveer 1,5 miljard euro. Ruim 70 procent van de aandeelhouders waren vertegenwoordigd. De grootste dwarsligger is het IJs landse Marei. Deze grootaandeel houder aast op de divisie Food Sys tems van Stork, die net als Marei machines maakt voor de voedsel- verwerkende industrie. Marei be hoort tot de investeringsgroep LME. Deze heeft een belang in Stork van circa 32 procent. De IJs- landers sluiten inmiddels niet uit dat ze zullen bieden op Stork als geheel. Hoewel LME met Stork ge sprekken voerde vinden de Inlan ders dat ze 'genegeerd' zijn, zei een vertegenwoordiger van de in vesteerder. Verder zette LME vraag tekens bij het feit dat Stork met een durfkapitalist in zee wil in plaats van met een branchege noot. Maar Vollebregt prees het bod. Daarbij verwees hij naar de onrust op de aandelenmarkten en 'speci fiek op de markten voor leningen'. „Ondanks deze nieuwe realiteit handhaafde Candover zijn bod", al dus de topman. Stork krijgt steun van Centaurus en Paulson, twee grootaandeelhou ders waarmee het bedrijf eerder nog ruziede over het te voeren be leid. De hedgefondsen willen hun belangen (in totaal 33 procent) aan Candover verkopen. Candover be paalde dat het bod wordt doorge zet bij een aanmelding van min stens 51 procent, wat geldt als zeer lage drempel. Stork en Candover zijn afhankelijk van de resterende aandeelhouders. Twee belangrijke zijn Delta Lloyd en Wanger Asset Management, samen goed voor on geveer 10 procent. Of zij hun aan delen aanbieden, is nog onzeker. De termijn loopt volgende week dinsdag af Peter Paul de Vries van de Vereni ging van Effectenbezitters noemde de bijeenkomst gisteren 'romme lig'. Volgens hem heeft de overna me door Candover geen kans van slagen wegens het grote belang dat LME houdt. „De oplossing is dat de divisie Food Systems alsnog naar Marei gaat.", aldus De Vries. VOORBURG - Bijna een kwart van de kleding die Nederland de eerste vijf maanden van dit jaar impor teerde komt uit China. Het gaat daarbij vooral om dames- en baby- kleding. Veel daarvan wordt overigens doorgevoerd naar andere delen van Europa. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Nederland importeerde in totaal voor 2,8 miljard euro aan kleding, waarvan voor 618 miljoen uit Chi na. Sinds 2005 is China voor Neder land de grootste kledingleveran- cier, daarvoor was dat Duitsland. De oosterburen zijn het tweede kledingimportland voor Neder land met 513 miljoen euro. Turkije staat op de derde plaats met een waarde van 258 miljoen euro. AMSTERDAM - Drie op de vijf Ne derlanders vinden de oude gulden biljetten mooier dan de eurobank jes. Weinigen weten dat elk biljet staat voor een bouwstijl in de Eu ropese historie. De Nederlandsche Bank (DNB) wil dat de nieuwe se rie (rond 2010) persoonlijker wordt met plaatjes van de Eiffelto- ren, een molen of de Toren van Pi- sa. „Ze zijn nu zo dat niemand er aanstoot aan kan nemen", aldus DNB. Een plaat van de Pont Neuf zou te veel met Frankrijk worden geassocieerd. Onderzoek leert ech ter dat Nederlanders graag bouw werken, dieren of beroemde Euro peanen op de biljetten zien staan. door Rob Cox SITTARD - Kom bij ouderen vooral niet aan met de vraag of ze geld aan zorg willen besteden. De ge pensioneerde wil geld om zijn huis te verbouwen, reizen te ma ken en zich te laten verwennen. Zorg, dat is een vies woord. Daar hebben ze pas behoefte aan als het zover is. Dit is een van de opmerkelijke con stateringen van het Heerlense be drijf Vijftig 8tVijftig dat zich richt op financiële begeleiding van oude ren. „Het allerbelangrijkste waar onze doelgroep geld aan wil beste den is veiligheid", zegt Boudewijn Schuurman, een van de oprich ters. „Daarna volgen aandacht, het voorkomen van eenzaamheid, ge mak, genieten van het leven, de kinderen en kleinkinderen en hele maal onderaan zorg." Het is net als met sinterklaas: een verlanglijstje kost geld. Vroeger werd dan op de spaarrekening ge keken wat er vervuld kon worden. Als niets op de bank stond, dan hield het op. Dan bleef het bij dro men. Maar er is iets aan het veran deren bij de ouderen. De toekom stige generatie ouderen laat het niet meer bij dromen. Ze zijn ge wend om te doen. „Er is niet één type ouderen", zegt de adviseur van Vijftig en Vijftig, Rob Hirsch. Uit een onderzoek van verzekeraar Aegon blijkt dat er drie generaties vijftigplussers zijn: de crisisgeneratie, die is geboren vóór 1930, de opbouwgeneratie (1930-1945) en de welvaartgenera tie of babyboomers (1945-1960). De eerste twee hebben de oorlog meegemaakt en zijn zuinig inge steld. Maar de welvaartgeneratie wil het geld laten rollen, en is be zig met uitgeven. Deze generatie zal die de komende jaren bepa lend zijn voor de vraag hoe men tegen ouderen aankijkt in de sa menleving. Waar de eerste twee generaties nog met het idee zijn opgevoed dat er geen geld geleend moet wor den, zijn de Babyboomers bereid om dat wel te doen. Of nog beter: 'Overwaarde woonhuis is allergrootste stille reserve van senioren' om hun stille reserves te benutten. Boudewijn: „Ik heb eens een vrouw van tachtig geadviseerd de overwaarde van haar huis te ge bruiken om beter te leven. Toen had ik iets héél verkeerds gezegd. Ze zei tegen me: weet je wel dat we ons hele leven voor dat huis hebben gewerkt?" Toch is juist de overwaarde van het woonhuis de allergrootste stil le reserve van huizenbezitters. En er wordt bijna niets mee gedaan. De gemeente Kerkrade heeft haar oudere inwoners in een brief opge roepen hun overwaarde te gebrui ken en ook Heerlen is van plan dat te doen. Uit onderzoek van de Postbank in mei van dit jaar blijkt dat zeventig procent van alle 65-plussers een eigen woning heeft met één ton overwaarde. Landelijk komt dat neer op een vermogen van 75 miljard dat in ste nen zit. Volgens datzelfde onder zoek heeft slechts dertien procent die overwaarde verzilverd om er wensen mee te vervullen. Verzeke raar Aegon denkt zelfs dat op ter mijn 240 miljard euro boven de markt hangt. Zoals gezegd: dat zal veranderen. De overwaarde wordt de motor van de economie denkt Schuur man. De generatie babyboomers weet wat genieten is en wil dat blij ven doen. „Wij willen in dat gat springen", zegt Schuurman. Daar om levert Vijftig &Vijftig niet al leen financieel advies, maar regelt het bedrijf desnoods ook een nieu we woning, inclusief de verhui zing. Hirsch: Ik heb seniorenmanage- ment gestudeerd en ben nu actief in de financiële dienstverlening. Ik zag de overlap tussen deze twee sectoren en dacht: daar moet je iets mee doen. Iedereen wil wat met de senioren, de banken, de verzekeraars, maar ze weten niet op welke manier. Ik kwam Boude wijn tegen, we hebben er eens over gepraat en kwamen tot dezelf de conclusie: je moet één totaal pakket aanbieden." Aandeelhouders Stork op weg naar de vergaderzaal. foto Ed Oudenaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15